5 pomysłów jak urządzić mały balkon

5 pomysłów jak urządzić mały balkon

Jak urządzić balkon? 5 pomysłów na mały balkon

Niewielkie balkony w blokach zwykle są wykorzystywane w innych celach niż wypoczynek. Z tego powodu często są to miejsca mało estetyczne, bez praktycznych i eleganckich mebli – znajdują się na tam przedmioty, na które brakuje miejsca w mieszkaniu. Istnieją jednak sposoby, by urządzić niewielki balkon w taki sposób, by był jednocześnie funkcjonalny i ładny. Oto 5 pomysłów na aranżację małego balkonu.

Pomysł 1: Składany stolik na barierkę balkonową

Meble balkonowe mogą posiadać funkcję składania. Jeżeli ma się niewielką przestrzeń do zaaranżowania, można postawić na składany stolik, który zaczepia się do balkonowej barierki. Przykładowo, blat mebla można złożyć, jeśli chce się wysuszyć pranie – dzięki temu zyskuje się odpowiednią przestrzeń do rozstawienia suszarki. Jeżeli chce się wypocząć, wystarczy ponownie rozłożyć blat stolika, przysunąć do niego krzesło, a następnie zregenerować siły przy kawie i kawałku domowego ciasta.

 

Co ważne, rozkładany stolik można zamontować do balkonowej barierki bez konieczności wykonywania wierceń. Dzięki temu stolik doskonale zastępuje tradycyjne meble balkonowe, które wymagają trwałego przymocowania i ingerowania w wygląd elewacji budynku. Montaż stolika zajmuje kilka minut, a jego stabilność zapewniają śruby, które dokręca się do bariery. Prócz składanego stolika na balkonie mogą znaleźć się składane krzesła ogrodowe, które z powodzeniem można wykorzystywać również w domu, gdy zaprosi się gości na spotkanie w większym gronie.

 

Pomysł 2: Wielofunkcyjna pufa

 

Krzesła balkonowe i fotele zajmują niewiele miejsca, jednak na najmniejszych balkonach mogą się nie sprawdzić. Po ich ustawieniu na balkonie może zabraknąć miejsca nawet na niewielki stolik. Jeżeli chce się tego uniknąć można zdecydować się na pufę – wielofunkcyjny mebel zastąpi nie tylko krzesła balkonowe i fotele, ale też stolik i podnóżek.

 

Pufa o kwadratowym kształcie siedziska jest na tyle duża, że osoba na niej siedząca, może ustawić obok siebie tacę z napojem i przekąskami. Ponadto ustawienie dwóch puf na balkonie sprawia, że siadając na jednej z nich, drugą można wykorzystać do podparcia zmęczonych nóg.

 

Pomysł 3: Niewielki zestaw kawowy

 

Niewielkie, lecz ustawne balkony w kształcie prostokąta są idealne do tworzenia przytulnych kącików kawowych. Dwa wygodne krzesła lub fotele i nieduży stoliczek kawowy o okrągłym blacie nadają się do tego celu doskonale. Aby zwiększyć funkcjonalność zestawu, można zdecydować się na stolik z półką pod blatem – dzięki niej zyska się nieco przestrzeni do przechowywania różnych przedmiotów.

 

Wybierając niewielki zestaw kawowy na balkon, warto zwrócić uwagę na meble aluminiowe. Aluminiowe konstrukcje prezentują się lekko, a nowoczesny, minimalistyczny styl sprawia, że aranżacja nie przytłacza niedużej przestrzeni. Jeśli woli się nieco bardziej tradycyjny styl, można wybrać na balkon meble drewniane. W tym przypadku warto zadbać o to, by były możliwie proste, gdyż liczne ozdoby i masywne formy spowodują, że balkon będzie aranżacja balkonu będzie zbyt ciężka.

 

Pomysł 4: Praktyczne regały i skrzynie do przechowania

 

Bez względu na to, czy wybierze się na mały balkon meble drewniane, czy wykonane z innego materiału, warto uzupełnić zestaw o praktyczne regały i skrzynie do przechowywania. Na małych powierzchniach najlepiej sprawdzają się regały i półki wieszane na elewacji. Dzięki nim oszczędza się przestrzeń na podłodze, umożliwiając zaaranżowanie miejsca do wypoczynku. Półki można przywiesić na całej wysokości ściany. W ten sposób na balkonie znajdzie się wystarczająco dużo miejsca na doniczki z kwiatami, świeże zioła, czy domową uprawę mini-papryczek, poziomek lub pomidorków koktajlowych.

 

W przypadku, gdy na balkon wychodzi okno, nie ma się możliwości przywieszenia regału na elewacji budynku. Miejsce do przechowywania można zaaranżować wtedy w inny sposób – wykorzystując skrzynie balkonowe z ławkami do siedzenia. Po podniesieniu siedziska otwiera się pojemnik, do którego można włożyć dowolne przedmioty. Meble aluminiowe, metalowe lub drewniane tego typu są jednymi z najczęściej wybieranych na małe balkony.

 

Pomysł 5: Więcej miejsca na kwiaty – wieszane donice i skrzynki kwiatowe

 

Na balkonie powinno być dużo zieleni, gdyż dzięki niej przestrzeń staje się być przytulniejsza i przyjaźniejsza do wypoczynku. Jeżeli ma się niewiele miejsca na balkonie, kwiaty, zioła i uprawa mini-warzyw sprawdzają się najlepiej – z uprawy krzewów powinno się zrezygnować. Meble metalowe w postaci regałów mogą posłużyć do ustawienia doniczek i skrzynek, jednak gdy chce się, by na balkonie było jeszcze więcej zieleni, warto dodatkowo zdecydować się na wieszane donice i skrzynki kwiatowe.

 

Wieszane donice i skrzynki zakłada się na barierkę balkonową, dzięki czemu rośliny mogą znajdować się dookoła całego balkonu. Aby zawiesić donice tego typu, wystarczy założyć odpowiednie uchwyty na barierę. Jeżeli nad balkonem znajduje się balkon sąsiada, można dodatkowo przykręcić do niego duże donice, zawieszane na metalowych łańcuszkach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl