Ciekawie urządzony ogród przed domem nie tylko podkreśla urodę i cechy architektoniczne domu, ale też może podnieść wartość nieruchomości. Stworzenie atrakcyjnego podwórka może wymagać czasu i pieniędzy, ale efekt, który można uzyskać, wynagradza włożony wysiłek. Co więcej, istnieje sporo pięknych i oryginalnych pomysłów na aranżacje ogrodu przed domem. Dysponujesz bardzo małą czy większą przestrzenią? Preferujesz styl romantyczny czy nowoczesny? Niezależnie od Twoich upodobań, mamy nadzieję, że podpowiemy Ci kilka ciekawych rozwiązań, które pomogą Ci ozdobić ogródek przed wejściem do domu.
Aranżacja ogrodu przed wejściem do domu – inspiracje
Nieszablonowe podejście do klasyki? Tradycyjne, urokliwe rozwiązanie przenoszące odrobinę domowej atmosfery na zewnątrz? A może elegancka aranżacja ogrodu przed domem, która zachwyca gości i sąsiadów? Zdefiniuj swój cel i poszukaj inspiracji poniżej!
Wesołe kwiatowe rabatki i donice okienne
Jednym z najłatwiejszych sposobów na to, by aranżacja ogrodu przydomowego cieszyła oko i dodawała uroku budynkowi, jest stworzenie kolorowej rabatki z kwitnącymi kwiatkami. Mieszanka jednorocznych i wieloletnich roślin takich jak hortensje i petunie rabatowe ożywi wejście do domu. Wspomniane gatunki dodadzą aranżacji koloru, z kolei kilka roślin zimozielonych zapewni zieleń na rabacie przez cały rok. Aby kompozycja była jeszcze bardziej atrakcyjna, można zdecydować się też na ustawienie kilku donic czy skrzynek z kwiatami na parapetach. Pomogą one upiększyć wejście do budynku i zwrócą uwagę na jego architekturę.
Łatwa do przearanżowania kompozycja z doniczkami
Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem albo brakuje Ci czasu na pielęgnację rabatek, wypróbuj ten pomysł na aranżację ogródka przed domem. Stwórz łatwą w utrzymaniu i modyfikowaniu kompozycję z roślin w większych i mniejszych doniczkach ustawionych po obu stronach drzwi. W donicach możesz zasadzić miniaturowe drzewka, krzewy, gatunki jednoroczne – dostępnych rozwiązań jest naprawdę sporo.
Bez problemu zmienisz kolorystykę czy styl kompozycji, dobierając nowe rośliny czy doniczki o określonym wyglądzie. Możesz szybko dopasować aranżację przed drzwiami do zmieniających się pór roku, aktualnej mody czy kolejnego pomysłu na kompozycję, który chcesz wypróbować. Kwiaty w doniczkach jako dekoracja ogródka przed domem sprawdzają się też w przypadku nieruchomości wystawianych na sprzedaż – zdecydowanie podnoszą estetykę budynku.
Rośliny zimozielone, których uprawa nie sprawia trudności
Nie chcesz, by dbanie o przedni ogródek wymagało od Ciebie wysiłku? Posadź przed wejściem do domu rośliny zimozielone takie jak jałowiec, barwinek, runianka japońska, trzmielina Fortune’a czy świerk srebrny. Wspomniane gatunki pozwalają cieszyć się zielenią przed budynkiem przez cały rok i nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych. Część roślin zimozielonych możesz też przycinać w dowolnie wybrane kształty, np. w eleganckie, geometryczne formy pasujące do nowoczesnych brył budynków.
Proste, nowoczesne rabatki z kamiennym żwirem
Jeśli lubisz czyste linie, prostotę i harmonię, może spodobać Ci się minimalistyczna rabatka żwirowa przed domem. Zasadź na niej krzewy i byliny o niskich wymaganiach pielęgnacyjnych. Zróżnicuj wysokość roślin, by osiągnąć ciekawszy efekt wizualny. Kompozycję uzupełnij dużymi ozdobnymi betonowymi kulami albo głazami z naturalnego kamienia. Żwirowa rabatka będzie prezentować się elegancko i przełamie monotonię równo przystrzyżonego trawnika.
Weranda z petuniami
Petunie rosnące w zwisających koszach i na klombach dodadzą żywego koloru do przydomowej przestrzeni. Kwiaty będą kwitnąć przez długi czas i wprowadzać do aranżacji sielankowy klimat. Różowe, fioletowe, różowe, w paski, plamki, różnokolorowe – ogromny wybór barw i odmian pozwoli na łatwe dostosowanie wyglądu kwiatów do kolorystyki i stylu aranżacji.
Aranżacja ogrodu przed domem jednorodzinnym – najciekawsze sposoby
Masz mały i wąski ogródek przed drzwiami wejściowymi? A może dysponujesz większą przestrzenią i zastanawiasz się, jak ją ciekawie urządzić? Poniżej znajdziesz kilka interesujących sposobów na zaaranżowanie ogródka przed domkiem jednorodzinnym. Zadbaliśmy o różnorodność pomysłów na kompozycje, bez trudu odszukasz więc wśród nich rozwiązanie dla siebie!
Klasyczna ścieżka o zielonych krawędziach z bukszpanu
Tradycyjny, elegancki żywopłot z bukszpanu stworzony przy ścieżce wysypanej żwirem lub wykonanej z płytek o stonowanej kolorystyce to bardzo uniwersalne rozwiązanie pasujące do rozmaitych budynków. Dodatkowo żywopłoty można swobodnie kształtować w wybrane wzory – prostokąty, kule, czy nawet stożki. Intensywna zieleń roślin będzie kierować wzrok do frontowych drzwi domu i subtelnie zachęcać gości do korzystania ze ścieżki zamiast chodzenia po trawniku. Aby dodać więcej koloru do aranżacji, przy żywopłocie albo przy drzwiach można posadzić floksy lub pełzający tymianek. Taka rabatka okaże się wyjątkowo prosta w utrzymaniu.
Miniaturowa fontanna przed wejściem do domu
Możesz myśleć, że nie masz wystarczająco dużo miejsca na fontannę na swoim podwórku, ale przy odrobinie kreatywności uda się pomieścić tę ozdobę praktycznie wszędzie. Przykładowo wykorzystaj kącik między drzwiami wejściowymi a inną ścianą budynku na ustawienie małej, geometrycznej fontanny na podniesieniu. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególne dobrze w przypadku zacienionych zakątków, w których rośliny mogłyby mieć problem ze wzrostem. Fontanna będzie wydawać kojące dźwięki i wprowadzi atrakcyjny wizualnie element do przydomowej przestrzeni.
Kwietnik wielosezonowy z roślinami jednorocznymi i zimozielonymi
Mieszając odmiany kwiatów, które kwitną w różnych porach roku, możesz zapewnić stałą ekspozycję kolorów przez cały rok. Poprzeplataj wiecznie zielone krzewy wiosennymi i letnimi odmianami oraz jednoroczną zielenią, aby stworzyć bujny ogród przydomowy. Mieszanka barw uzupełni styl domu i sprawi, że będzie wyglądać jeszcze ładniej.
Kamienne donice z sukulentami
Nowoczesny, a jednocześnie rustykalny, pełen ciekawych form, ale łatwy w pielęgnacji. Ogródek przed domem pełen sukulentów nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji ani częstego podlewania. Rośliny występują w rozmaitych odmianach kolorystycznych i wielu kształtach, dlatego pozwalają na tworzenie najróżniejszych kompozycji. Aloesy, rojniki, rozchodniki, rojowniki, agawy, eszewerie, grubosze, eonium – wszystkie wymienione sukulenty upiększą ogródek przed domem. Pamiętaj, by sadzić je w płytkich donicach i pojemnikach, dlatego że mają płytki system korzeniowy i w takich warunkach zdecydowanie lepiej się rozwijają. Na zimę wystarczy przenieść doniczki do domu, aby ochronić rośliny przed niesprzyjającymi warunkami.
Stolik z sezonowymi dekoracjami
Jeśli masz werandę lub przestrzeń przy wejściu, która jest chroniona daszkiem, ustaw w niej stary, pomalowany stolik albo odnowioną podstawę od komody. Na meblu twórz kompozycje dopasowane do pory roku. Na wiosnę możesz ustawić na blacie wazon z irysami i figurki ptaków, latem stworzyć aranżację z muszelek, kawałków drewna i świeczek, jesienią ułożyć na meblu szyszki, lampiony ze świeczkami i miniaturową dynię, a zimą choinkę w doniczce. Dzięki zmienności kompozycji unikniesz nudy w przestrzeni przed domem i łatwo wprowadzisz do ogródka szczególny klimat określonej pory roku.
Rower jako kwietnik
Dodaj ciekawy, uroczy akcent do przydomowej przestrzeni, ustawiając w niej ukwiecony, przemalowany na biało rower. Zamień przedni kosz na wiszący pojemnik z kwiatkami i zamontuj doniczkę na bagażniku. W ten sposób stworzysz pełną wdzięku kompozycję w stylu shabby chic.
Eleganckie hortensje i hosty
Bujna frontowa rabatka, na której rosną hosty i hortensje, wprowadza życie i romantyczny czar do ogródka przed domem. Obie rośliny lubią odrobinę cienia, dlatego warto sadzić je w miejscach, w których będą nieco zacienione przez sam budynek po południu.
Fontanna zainspirowana stylem śródziemnomorskim
Śródziemnomorskie dekoracje nie tylko sprawiają, że podwórko wydaje się bardziej zrównoważone i eleganckie, ale są też świetnym wyborem do ogrodów w miejscach podatnych na suszę. Szerokie brukowane ścieżki zbiegające się pośrodku frontowego dziedzińca i tworzące mały plac, drzewka w wysokich doniczkach zdobiące drzwi i bramę wejściową, fontanna otoczona petuniami i ustawiona w centrum aranżacji – wszystko to tworzy harmonijną i gustowną kompozycję wprowadzającą poczucie luksusu do przydomowej przestrzeni.
Klimatycznie oświetlona ścieżka do domu
Metalowe lampy ogrodowe przypominające latarenki zamontowane po obu stronach kamiennej ścieżki wprowadzą bardziej przytulną i zapraszającą atmosferę przed wejściem do domu. Aby stworzyć kompletną aranżację, uzupełnij oświetlenie mieszanką ozdobnych traw i roślin zimozielonych.
Uroczy biały płotek ozdobiony kwiatami
Ten pełen wdzięku pomysł na zagospodarowanie ogrodu przed domem nie wymaga sadzenia ogromnej liczby kwiatów. Wystarczy przy pomalowanym na biało przednim płocie umieścić wyższe, różowe róże, kontrastującą z nimi lawendę oraz wybrany gatunek o jasnozielonych ozdobnych liściach. Wspomniana romantyczna kompozycja będzie pasować do budynków o bardziej klasycznym stylu.
Pomysły na ogród przed domem na wsi
Aranżacja ogrodu na wsi powinna nawiązywać do charakteru jego lokalizacji. Bogactwo barw i zapachów, swoboda w kształtowaniu kompozycji, nadawanie nowego życia starym elementom wyposażenia ogródka – pamiętaj o wspomnianych wyróżnikach ogrodów rustykalnych, a stworzysz urzekającą przestrzeń przed wejściem do domu!
Drewniana kratka ogrodowa i pnące Clematisy
Chcesz ukryć brzydką ścianę, ogrodzenie lub skrzynkę pocztową? Jako alternatywę dla bluszczu rozważ zamontowanie kilku kratek dla powojników. Ten efektowny kwiat występuje w ogromnej liczbie odmian, dlatego łatwo znaleźć wśród nich swoją ulubioną. Każdego lata wejście do domu wypełni się żywym kolorem i będzie stwarzać wrażenie skrycia się za kurtyną kwiatów.
Taczka pełna kwiatów
Drewniana taczka w stylu shabby chic wypełniona po brzegi bluszczem i kwitnącymi kwiatami to idealny wybór do wiejskich ogródków przed domem. Posadź w niej swoje ulubione gatunki kolorowych roślin i ciesz się zabawnym, słodkim akcentem w aranżowanej przestrzeni!
Kwiaty posadzone w drewnianej kłodzie
Alternatywą dla wcześniej wspomnianego rozwiązania jest posadzenie kwiatów w wydrążonej kłodzie. To prosty sposób na dodanie kompozycji rustykalnego czaru i wprowadzenie do niej czegoś niespodziewanego. Możesz posadzić w tym nietypowym pojemniku pelargonie czy inne kolorowe, kwitnące kwiaty. Bardzo oryginalnie będzie wyglądać też kompozycja z sukulentów.
Rustykalny kwietnik z kamiennymi brzegami
Jeśli potrzebujesz prostego sposobu na założenie i zdefiniowanie kwietnika przed domem, doskonałym rozwiązaniem będzie stworzenie przy ścianie budynku podwyższonych rabatek ograniczonych kamiennym lub ceglanym murkiem. Pozwoli to nadać wiejskiemu podwórku bardziej uporządkowany wygląd. Na rustykalnej rabatce doskonale sprawdzą się kosmosy, piwonie, lobelie, lwie paszcze, maki, maciejki, narcyzy, mieczyki czy floksy.
Czarujący łuk z różami
Niewiele jest rzeczy bardziej romantycznych niż róże. Biały płot i łuk, po którym pną się piękne kwiaty, stworzą wyjątkowo efektowną oprawę wejścia do domu. Wprowadzą do aranżacji przed domem klimat nostalgii i skojarzenie z tajemniczym ogrodem. Najbardziej uniwersalnym wyborem okażą się róże w odcieniach bieli i różu. Czerwone kwiaty idealnie pasują z kolei do budynków z drzwiami pomalowanymi na czerwono.
Aranżacja ogrodu przed domem – galeria zdjęć i porad
O czym warto pamiętać, tworząc frontową kompozycję? Urozmaiceniem ogrodu przed wejściem będzie zaplanowanie atrakcyjnego oświetlenia. Ogrodowe lampy mogą sprawić, że ogródek będzie prezentować się pięknie również o zmroku. Światło podkreśli kształty roślin, rzeźb czy schodów, pozwoli też gościom bezpiecznie dotrzeć do wejścia.
Jeżeli w Twoim ogródkiem przed domem muszą znaleźć się pojemniki na śmieci czy skrzynka na listy, możesz uczynić z tych elementów dekorację. Ukryj śmietnik w zagłębieniu stworzonym w żywopłocie albo obuduj go drewnianymi panelami pomalowanymi na biało. Wyeksponuj skrzynkę na listy, nadając jej wesoły kolor czy sadząc wokół niej wielobarwne kwiaty.
Aranżacja ogrodu wokół domu – jak to zrobić?
Ogród otaczający Twój dom powinien nawiązywać do stylu budynku, dlatego że jest jego przedłużeniem. Dobrym pomysłem jest zachowanie jednolitej gamy kolorystycznej. Jeśli jednak tworzysz ogródek wiejski, pamiętaj o wypełnieniu przestrzeni różnymi barwami. Bezpiecznym rozwiązaniem aranżacyjnym będzie ponadto stosowanie tych samych tworzyw w ogródku frontowym (np. w postaci ścieżki, murków itp.), co na elewacji. Frontowa przestrzeń może też zapowiadać to, co znajduje się za drzwiami, przedstawiać domowników gościom. Warto zatem umieścić w niej akcenty kojarzące się z ulubionymi zajęciami mieszkańców domu, ich zainteresowaniami czy upodobaniami.
Interesuje Cię aranżacja ogrodu? Twój ogród przed domem może być wyjątkowo piękny i gustowny, jeśli przy jego tworzeniu uwolnisz swoją kreatywność. Skorzystaj z wyżej omówionych rozwiązań lub przetwórz je w pomysłowy sposób. Pamiętaj, że frontowy ogródek jest wizytówką mieszkańców domu, dlatego nie warto rezygnować z aranżowania tej przestrzeni, nawet jeśli dysponuje się niewielką ilością wolnego miejsca!