Grillowanie na balkonie lub tarasie – jak robić to zgodnie z prawem?

Grillowanie na balkonie lub tarasie – jak robić to zgodnie z prawem?

Relaks na balkonie czy tarasie jest często jednym rozwiązaniem dla mieszkańców miast. Czy w takich przestrzeniach można legalnie grillować? Co o korzystaniu z grilla na balkonach i tarasach w bloku mówi polskie prawo? Jakie regulacje dotyczą tego zagadnienia? Czy można robić grilla na balkonie? Jeśli planuje się skorzystać z uroków sezonu grillowego, jak się do niego przygotować? W jaki sposób powinno wyglądać grillowanie na balkonie, by nie przeszkadzało sąsiadom?

Grill na balkonie – czy grillowanie na balkonie i tarasie jest legalne?

Rodzime prawo nie zabrania w jednoznaczny sposób grillowania na balkonie w bloku. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku tarasów przylegających do mieszkań. Zanim jednak zdecydujesz się na rozpalanie grilla na balkonie, pamiętaj o obowiązującym regulaminie wewnętrznym wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Zapisy wspomnianych dokumentów zazwyczaj zabraniają palenia grilla na balkonach i tarasach. Ponadto dym, zapach palonego węgla czy smażonej kiełbasy mogą przeszkadzać sąsiadom. Grillowanie na balkonie wiąże się też z powstawaniem sadzy i popiołu. Zanieczyszczenia mogą osiadać na praniu suszącym się na sąsiednich balkonach albo spadać do przestrzeni należącej do sąsiadów.

Czy można robić grill na balkonie legalnie? Nie jest to zabronione. Trzeba jednak wiedzieć, że grillowanie na balkonie może być uciążliwe dla sąsiadów. Warto zwrócić przy tym uwagę na art. 144 kodeksu cywilnego mówiącym o tzw. immisjach. Zdefiniowano je jako zachowania sąsiadów uporczywe dla innych mieszkańców bloku. Jeżeli inni lokatorzy budynku będą skarżyć się na rozpalanie grilla na balkonie czy tarasie, mogą zostać podjęte kroki w celu ukarania kłopotliwego amatora grillowania.

Czy można zatem zrobić grill na balkonie? Prawo nie zabrania tej czynności. Jeśli regulamin wspólnoty lub spółdzielni również na nią zezwalają, a sąsiedzi nie mają nic przeciwko, można swobodnie przyrządzać potrawy na grillu, przestrzegając zasad bezpieczeństwa.

Czy za grillowanie na balkonie grozi mandat?

Jaka kara grozi za grillowanie na balkonie w bloku? Jeśli rozpali się grill bez sprawdzenia regulaminu spółdzielni czy wspólnoty i nie zapyta się sąsiadów o zgodę, można zostać ukaranym mandatem w wysokości 500 złotych. Kara wymierzana jest na podstawie wspomnianego wcześniej art. 144 kodeksu cywilnego. Grillowanie na balkonie w bloku może zatem narażać na nieprzyjemności. Aby móc cieszyć się smakiem pieczonych potraw, lepiej rozpalać grill w miejscach do tego przeznaczonych albo używać urządzenia elektrycznego, które nie produkuje dymu ani popiołu.

Grillowanie na balkonie lub tarasie w bloku – jakich zasad przestrzegać?

Jeżeli wewnętrzny regulamin wspólnoty czy spółdzielni zezwala na rozpalanie grilla na balkonie czy tarasie, a sąsiedzi również nie mają nic przeciwko, można przyrządzać potrawy nad ogniem. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać przepisów przeciwpożarowych

Ustęp 1. paragrafu 4. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku (Dz. U. 2010 nr 109 poz. 709) informuje, że nie można rozpalać ognia w miejscach umożliwiających zapalenie się materiałów palnych albo sąsiadujących obiektów. Ponadto zabronione jest przechowywania materiałów palnych i elementów wyposażenia w odległości mniejszej niż pół metra od urządzeń nagrzewających się do temperatury powyżej 100℃.

Jeśli planujesz grillowanie na balkonie:

  • usuń z otoczenia materiały łatwopalne
  • ustaw urządzenie w bezpiecznej odległości od gałęzi drzew lub innych łatwopalnych obiektów
  • zadbaj o dobre zabezpieczenie grilla – np. jego stabilność.

Czy można robić grill na balkonie na ostatnim piętrze? W takim przypadku obowiązują takie same zasady, jak przy grillowaniu na innych poziomach budynku. Chociaż dym i zapach raczej nikomu nie będą przeszkadzać, trzeba przestrzegać wszystkich powyższych ustaleń.

Jaki grill na balkon wybrać?

Węglowy grill na balkonie może sprawiać problemy i przeszkadzać sąsiadom, dlatego lepiej zdecydować się na urządzenie, które nie produkuje dymu, sadzy i popiołu. Najmniej uciążliwymi dla innych mieszkańców będą grille elektryczne. Modele idealnie nadają się na balkony i tarasy w bloku. Można używać ich także w zamkniętych pomieszczeniach, np. w kuchniach. Urządzenia nie będą nikomu przeszkadzać ani stwarzać zagrożenia pożarowego. Aby na elektrycznym grillu udało się przygotować różne rodzaje potraw, warto wyposażyć go w dodatkowe akcesoria grillowe Ofyr czy akcesoria grillowe Muurikka takie jak szpikulce do szaszłyków, patelnie grillowe, kamienie do pieczenia pizzy czy garnki.

Grillowanie to jedna z ulubionych rozrywek Polaków. Aktywność jest dostępna również dla mieszkańców bloków, jeśli nie zabraniają jej regulamin spółdzielni ani sąsiedzi. Jeżeli nie chce się pytać o zgodę innych mieszkańców ani przeglądać przepisów, można zdecydować się na użytkowanie grilli elektrycznych. Modele nie produkują dymu, dlatego korzystanie z nich nie przeszkadza sąsiadom. Grille elektryczne pozwalają na czyste, bezproblemowe grillowanie na balkonie w bloku oraz na przeniesienie urządzenia do kuchni w razie złej pogody.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium