Po długim, pracowitym dniu potrzebujesz się odprężyć i zregenerować siły? Doskonałym pomysłem na relaks będzie kąpiel w ogrodowym jacuzzi. Wanna ustawiona wśród zieleni pozwoli cieszyć się pięknymi widokami i zapomnieć o codziennych sprawach. Jacuzzi w ogrodzie pomoże skutecznie się odstresować, złagodzi bóle i napięcia mięśni, a nawet poprawi jakość snu. By ustawić wannę w swojej osobistej strefie relaksu, nie trzeba dysponować dużą ilością miejsca. Ciepłą kąpielą można rozkoszować się nawet na tarasie. Jak zatem urządzić ogród z jacuzzi? W jaki sposób wkomponować wannę w swoją przestrzeń wypoczynkową? Poznaj najciekawsze pomysły na aranżacje jacuzzi w ogrodzie i poszukaj inspiracji w dołączonej galerii!
Aranżacja jacuzzi w ogrodzie – o czym warto pamiętać?
Przestrzenie w pobliżu drzew i krzewów to nie najlepsze miejsca na montaż jacuzzi w ogrodzie. Aranżacje stworzone przy takich roślinach wiążą się z koniecznością częstszego czyszczenia wanny. Do wody mogą wpadać liście, pyłki i drobne gałązki. Co więcej, jacuzzi zaleca się ustawić na wyrównanym, utwardzonym podłożu, np. na tarasie. Dobrze, gdy wanna znajduje się blisko domu, a zarazem daleko od spojrzeń ciekawskich sąsiadów i przechodniów.
Jacuzzi w ogrodzie może być umieszczone w zagłębieniu, ustawione na równym podłożu albo ulokowane na podwyższeniu. Warto pamiętać, że urządzenie zagłębione w gruncie musi mieć doprowadzone niezbędne podzespoły, nie trzeba natomiast specjalnie go obudowywać. Niezależnie od tego, jaką opcję montażu wybierzesz, zawsze musisz zadbać o zapewnienie ujęcia wody, odpływu kanalizacyjnego oraz zasilania elektrycznego przy wannie.
Jacuzzi na ogrodzie – inspiracje
Jacuzzi na tarasie to prawdopodobnie najprostszy i najszybszy sposób na umieszczenie wanny w pobliżu domu. Urządzenie można postawić bezpośrednio na tarasie albo zagłębić na tyle w podłożu, aby zrównało się z tarasem. Jacuzzi na tarasie stworzy przestrzeń do spędzania romantycznych wieczorów lub spotkań z przyjaciółmi. Warto zadbać o nastrojowe oświetlenie ogrodowe w bezpiecznej odległości od wanny i o swobodny dostęp do urządzenia. Jacuzzi najlepiej umieścić w rogu tarasu, aby wydzielić osobną, prywatną przestrzeń kąpielową i móc wykorzystać resztę wolnego miejsca na tarasie w inny sposób, np. na kącik kawowy czy obiadowy.
Jak dobrać odpowiednie jacuzzi ogrodowe? Aranżacje nowoczesne i minimalistyczne doskonale łączą się z prostokątnymi czy kwadratowymi wannami. Wystrój takiego tarasu mogą ponadto dopełnić leżaki ogrodowe aluminiowe czy leżaki z technorattanu, designerskie ozdoby i subtelna roślinność w donicach z betonu.
Innym ciekawym rozwiązaniem będzie zadaszone jacuzzi na tarasie. Schowanie wanny pod dachem sprawi, że możliwe staną się odprężające kąpiele mimo deszczowej pogody. Jacuzzi warto umieścić pod pawilonem ogrodowym, pergolą z rozsuwanym dachem czy zadaszeniem lamelowym. Takie rozwiązania zapewnią też ochronę przed mocnym słońcem, a w przypadku montażu zasłon czy rolet bocznych, zasłonią również przed wścibskimi sąsiadami. Przy konstrukcjach można ponadto ustawić podwyższony barek, prysznic czy stolik z przekąskami.
Nieco tańszym wyborem niż jacuzzi całoroczne jest jacuzzi dmuchane w ogrodzie. Takie zbiorniki produkuje się z grubego i wytrzymałego PCV. Zwykle sprzedaje się je w komplecie z pompą z filtrem, panelem sterowania oraz pokrywą. Zestaw jest gotowy do montażu i użytkowania. Decydując się na jacuzzi dmuchane w ogrodzie, aranżacje można dopełnić podwodną lampą LED z opcją zmiany koloru światła czy dodatkowym systemem podgrzewania wody. Dbanie o czystość zbiornika ogranicza się do wymiany filtrów i używania chemii przeciwdziałającej powstawaniu glonów. Jacuzzi dmuchane w ogrodzie użytkuje się w sezonie letnim. Na zimę należy je złożyć. Z urządzenia można natomiast korzystać przez cały rok, jeśli ustawi się je w oranżerii czy innym pomieszczeniu, gdzie nie występują ujemne temperatury.
Cena jacuzzi całorocznego zależy od rozmiaru misy, materiału, mocy sprzętu, rozwiązań technologicznych, liczby dysz oraz dodatkowego wyposażenia. Popularnym wyborem jest jacuzzi w formie drewnianej balii. Takie urządzenia sprawdzają się zarówno w czasie ogrodowych imprez, jak i relaksu we dwoje. Drewnianą balię można zostawić niezabudowaną na tarasie czy innym odpowiednio przygotowanym podłożu albo obudować drewnem, np. wykonując wokół niej schodki, ławki czy półeczki na kieliszki z winem.
Kolejnym pomysłem na aranżacje jacuzzi w ogrodzie jest wkopanie urządzenia w ziemię. Do takiej wanny bardzo wygodnie się wchodzi, w dodatku można z niej swobodnie podziwiać widoki. Przy zagłębionym jacuzzi warto ustawić leżaki z teaku czy technorattanu, by dopełnić wystrój strefy przeznaczonej do relaksu na świeżym powietrzu.
Wolnostojące jacuzzi ogrodowe można natomiast otoczyć żywopłotem tworzącym naturalną zasłonę przed spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów albo roślinami doniczkowymi. O kameralną atmosferę w przestrzeni z wanną zadba też nastrojowe oświetlenie w postaci postawionych na ziemi latarenek czy lampionów na świece. W pobliżu jacuzzi można ustawić również kosze do siedzenia, stolik typu bistro z dwoma krzesłami albo narożnik ogrodowy o ciekawej formie.
Dobrym pomysłem na to, jak zabudować jacuzzi w ogrodzie, jest stworzenie szerokiego obramowania wanny w postaci drewnianej ławki. Takie rozwiązanie nie tylko ułatwi wychodzenie z wody, ale też stworzy dodatkową przestrzeń do odpoczynku między kolejnymi kąpielami. Całość przytulnej aranżacji uzupełnią latarnie, plecionkowe fotele z poduszkami, pledy z warkoczami czy niewielkie huśtawki ogrodowe.
Do ogrodowej podgrzewanej wanny można doprowadzić też schody. Stopnie wykonane z drewna, kamienia czy mozaikowych płytek – istnieje wiele stylowych rozwiązań. Zbudowanie schodów do jacuzzi pozwoli na wyeksponowanie jego przestrzeni w ogrodzie, a także ułatwi wchodzenie do wanny osobom mającym trudności z poruszaniem się.
Chcesz stworzyć prywatną przestrzeń kąpielową i odgrodzić się od ciekawskich sąsiadów? Ustaw swoje ogrodowe jacuzzi przy ścianie domu, przy panelu lamelowym, parawanie albo przy drewnianym płocie osłonowym. Na osłonie możesz dodatkowo zawiesić girlandę światełek, by stworzyć wyjątkowo przyjemną atmosferę.
Ogrodowe SPA inspirowane starożytnym Rzymem? To możliwe, jeśli ustawisz w pobliżu wanny kamienne kolumny będące podstawą dla tacy ze świeczkami albo pergolę obrośniętą pędami bluszczu. Stworzona aranżacja okaże się wyjątkowo klimatyczna i będzie zachęcać do spędzania wieczorów pod gwiazdami.
Jacuzzi może być też uzupełnieniem ogrodowej strefy basenowej. Zintegrowane projekty tego typu są bardzo popularne. Jacuzzi umieszczone w wybranej części basenu na jego poziomie albo na podwyższeniu tworzy spójną przestrzeń wypoczynkową.
Pomysł na jacuzzi w ogrodzie zimowym
Jesień i zima to czas chłodnej i pochmurnej pogody oraz długich wieczorów. Gdy aura nie nastraja do wyjścia z domu i szukamy sposobów na poprawę nastroju, doskonałym pomysłem na relaks okaże się kąpiel w jacuzzi ustawionym w ogrodzie zimowym. Odpowiednio ocieplona i urządzona oranżeria będzie jak własne luksusowe SPA, z którego można korzystać w dowolnym momencie.
Przede wszystkim ogród zimowy z jacuzzi musi być ogrzewany. W innym wypadku przestrzeń nie będzie nadawać się do używania podczas zimowych chłodów. Co więcej, wyposażenie oranżerii musi być odporne na wilgoć i zachlapania. Wybierając rośliny do ogrodu zimowego z jacuzzi, najlepiej stawiać na odmiany preferujące wilgotne warunki. Można zdecydować się na gatunki tropikalne, by stworzyć wokół wanny zieloną dżunglę przywodzącą na myśl wakacje w odległych krajach.
Jacuzzi warto ustawić na płycie betonowej albo na odpowiednio wzmocnionym drewnianym podłożu. Pamiętaj, że wanna wypełniona wodą (zwłaszcza gdy wejdzie do niej kilka osób) ma spory ciężar, dlatego podłoga oranżerii musi być wytrzymała i dobrze znosić duże obciążenie. Kolejną ważną kwestią jest wybór miejsca na jacuzzi. Urządzenie ustawione na środku oranżerii daje wrażenie zagraconej przestrzeni i niepotrzebnie utrudnia swobodne poruszanie się po zimowym ogrodzie. Najlepiej umieścić jacuzzi w kącie albo przy wybranej ścianie, by przestrzeń wydawała się bardziej prywatna. Wannę możesz ustawić na podłożu albo zatopić w podłodze i w ten sposób zyskać niezakłócony widok na podwórko.
Pamiętaj ponadto o klimatycznym oświetleniu i doborze dekoracji tworzących przytulną atmosferę. W ogrodzie zimowym z jacuzzi warto ustawić też sofę ogrodową, fotele i stolik kawowy ogrodowy, stół z krzesłami albo barek i stołki barowe. Wybór mebli dostosuj do przeznaczenia aranżacji. Ponadto, zanim zamontujesz jacuzzi w ogrodzie zimowym, pamiętaj o zadbaniu o właściwą wentylację. W zbyt szczelnych pomieszczeniach szybko parują wszystkie szyby i nie można cieszyć się widokami na zewnątrz. Za duży przewiew spowoduje natomiast nadmierne wychłodzenie oranżerii. Duża liczba okien i nawiewniki powinny zapewnić właściwą wentylację ogrodu zimowego z jacuzzi.
Altana z jacuzzi – jak urządzić?
Altana ogrodowa z jacuzzi to świetny pomysł, jeśli zależy Ci na ochronie przed deszczem czy palącym słońcem. Dzięki schowaniu wanny pod zadaszeniem można zażywać odprężających kąpieli niezależnie od panującej pogody. Altanka ogranicza też wpadanie zanieczyszczeń z drzew do wody.
Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest tworzenie wokół jacuzzi klasycznych altan drewnianych. Wygląd takich konstrukcji znakomicie wkomponowuje się w zielone otoczenie. Altankę z drewna można dodatkowo ozdobić pnącymi roślinami i sznurami światełek dla stworzenia romantycznej, swobodnej atmosfery. Aby zapewnić miejsce do relaksu w przerwie od kąpieli, warto zawiesić w altanie lub jej bliskim otoczeniu makramową huśtawkę.
Alternatywą dla konstrukcji drewnianej będzie zadaszenie jacuzzi wykonane z metalu. Takie altany wyglądają nowocześnie i elegancko. Doskonale pasują do nich minimalistyczne lampy LED i designerskie ozdoby. Aby zwiększyć poczucie prywatności, w altanie można zawiesić ponadto zwiewne zasłonki na karniszach albo zamontować rolety boczne.
Aranżacje jacuzzi w ogrodzie – galeria
Nadal zastanawiasz się, jak wkomponować w urządzaną przestrzeń jacuzzi ogrodowe? Aranżacje, którymi możesz się zainspirować, znajdziesz również w galerii zdjęć dołączonej do artykułu. Wanna wśród roślin i kamieni? Minimalistyczne jacuzzi zintegrowane ze stawem? A może urządzenie ulokowane w pobliżu biokominka? Sprawdź kolejne stylowe rozwiązania!
Marzy Ci się ciepła kąpiel z bąbelkami? Aby się nią rozkoszować, nie musisz odwiedzać ekskluzywnego hotelu ani wybierać się na basen. Zdecyduj się na montaż jacuzzi w ogrodzie! Aranżacje z użyciem tego urządzenia uda się wykonać w mniejszych i większych przestrzeniach, w altanach, na tarasach, a nawet w ogrodach zimowych. Zainspiruj się wyżej opisanymi rozwiązaniami i stwórz piękne miejsce, w którym w dowolnej chwili można zakosztować odrobiny luksusu.