Jak ciekawie urządzić ogródek działkowy?

Jak ciekawie urządzić ogródek działkowy?

Ogródki działkowe przeżywają prawdziwy renesans. Dawniej wykorzystywano je głównie jako miejsce do uprawy warzyw i owoców, dziś pełnią również funkcję rekreacyjną. Chętnie spędzają w nich czas rodziny z dziećmi, a także seniorzy, którzy szukają zacisznej oazy do wypoczynku. Jak urządzić ogródek działkowy, by spełniał wszystkie potrzeby użytkowników? 

Poznaj swoją działkę

Zanim rozpocznie się projektowanie ogrodu, powinno się dobrze poznać swoją działkę. Ważne jest sprawdzenie, jakie jest nasłonecznie działki, wilgotność podłoża, a także pH i rodzaj gleby. Dzięki temu łatwiejsze będzie odpowiednie dobranie roślin na działkę i ich późniejsze pielęgnowanie. Ważne jest zwrócenie uwagi na to, jakie gatunki są posadzone w ogrodzie lub rosły w nim w niedalekiej przeszłości. Przykładowo, posadzenie jeżyny bezkolcowej w miejscu, gdzie rosły maliny sprawi, że jeżyna będzie słabo owocować. Powinno się również sprawdzić, czy podłoże jest równe, zwłaszcza gdy chce się zasiać trawę. 

Jeżeli na działce znajdują się elementy architektury ogrodowej, niezbędne jest poznanie ich stanu technicznego. Powinno się sprawdzić, czy dach altany nie przecieka. Jeśli altanka jest wykonana z drewna, ważne jest dokładne przyjrzenie się deskom. Powinny być wolne od korników i wilgoci. Wskazane jest poznanie stanu wszystkich nasadzeń. Rośliny, które są zdrowe i dobrze się przyjęły, warto pozostawić. Dotyczy to w szczególności starych odmian drzew owocowych, które dają smaczne owoce o wysokich wartościach odżywczych. 

Wybierz własny styl

Gdy szuka się pomysłu, jak zagospodarować ogródek działkowy, powinno się pomyśleć, jaki ma być jego styl. Na działkach dobrze prezentują się aranżacje naturalistyczne i rustykalne, w których królują nieregularne formy i rośliny rosnące jak w naturze. Mile widziane są w nich winorośle, tworzące zielone parasole, bluszcze, polne kwiaty, brzozy, a nawet nieco chwastów. Jeśli woli się uporządkowaną przestrzeń, można postawić na styl holenderski. Jest to szczególnie dobry wybór, gdy ogródek działkowy jest niewielki. W ogrodach holenderskich stawia się na podział przestrzeni na strefy o różnych funkcjach, a także na liczne rośliny cebulowe i dyniowate, które wypełniają działkę barwami od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

Jeśli działkę porastają iglaki, można wykorzystać ich obecność do zaprojektowania przestrzeni wypoczynkowej w stylu skandynawskim. Ogródek w takim stylu nieco przypomina las - drzewa iglaste łączą się z żurawiną, borówką, wrzosami, a nawet mchami, które porastają kamienie i kawałki drewna. Jeżeli woli się minimalizm, można zrezygnować z nasadzeń na działce i zasiać na niej trawnik, na którym postawi się otwartą altanę z zestawem mebli wypoczynkowych. W takim przypadku ważne jest zadbanie o to, by trawnik był równy i idealnie przystrzyżony przez całe lato.

Jak zagospodarować ogródek działkowy?

Przydomowy ogród urządza się zupełnie inaczej niż ogródek działkowy. Jak urządzić przestrzeń, która znajduje się nieraz na drugim końcu miasta? Przede wszystkim powinno się zadbać nie tylko o miejsce do wypoczynku, ale również o miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych, mebli i innych niezbędnych przedmiotów. Jeśli zamierza się nocować na działce, dodatkowo powinno się przygotować altanę, w której będzie można wygodnie się wyspać, przyrządzić proste posiłki i skorzystać z toalety. Ważne jest, by podczas budowy altany murowanej lub drewnianej pamiętać o obowiązujących przepisach dotyczących dopuszczalnej powierzchni zabudowania. Prócz altany przyda się komórka na narzędzia, w której umieści się grabie, łopaty, szpadle, sekatory, kosiarkę do trawy, wąż ogrodowy itp.

Projektując ogródek działkowy, meble powinno się wybierać z uwzględnieniem potrzeb wszystkich użytkowników. Dla maluchów przydadzą się huśtawki ogrodowe, a osoby często przyjmujące gości docenią zestawy mebli składające się z dużego stołu i licznych krzeseł. W pobliżu miejsca do wypoczynku warto rozplanować grill, natomiast nieco dalej wydzielić miejsce, w którym będzie się sadzić warzywa, krzewy owocowe i kwiaty. 


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl