Wspólne spędzanie czasu przy grillu stało się popularne wśród Polaków, a nieoficjalnie sezon na grillowanie rozpoczyna się już od majówki. Smaki potraw przygotowanych nad otwartym ogniem kojarzą się wielu osobom z rozpoczęciem ciepłych miesięcy, kojarzą z wakacyjnymi imprezami w ogrodach oraz relaksem, na który nierzadko czeka się przez cały rok.
Jednak dla wielu osób samo rozpalenie grilla jest zadaniem, które budzi irytację i udaje się dopiero za którymś podejściem. Dlatego warto poznać wszystkie metody na wykonanie tej czynności i nie stresować się myślą, czy uda się wzniecić niezbędny ogień. Przeczytaj i dowiedz się, jak rozpalić grilla zarówno z użyciem podpałek, jak i bez nich.
Zanim rozpoczniesz…
Zanim wyjaśnimy, jak dobrze rozpalić grilla, należy przypomnieć o czynnościach, które powinny poprzedzać to działania. A więc przede wszystkim należy dokładnie oczyścić ruszt i misę, usuwając wszelkie zabrudzenia. Na koniec można dodatkowo przetrzeć te elementy wilgotną ściereczką. Dzięki tym czynnościom nie tylko będzie łatwiej rozpalić ogień, ale również wpływa to na sam smak potraw – jedzenie z brudnego rusztu jest raczej mało smaczne.
Istotna jest również lokalizacja samego grilla. Należy stawiać go na stabilnej, równej powierzchni z dala od materiałów drewnianych lub łatwopalnych – kapiący tłuszcz może spowodować, że ogień pryśnie w pobliżu i nieszczęście gotowe. Zarazem grill należy ustawić w miejscu osłoniętym od wiatru i w taki sposób, aby dym z niego nie leciał w stronę gości.
Jak rozpalić grilla bez rozpałki?
Czym tak w ogóle jest „rozpałka”? Są to akcesoria mając postać stałą lub płynną, a których zadaniem jest szybkie wywołanie ognia. Składają się one z elementów łatwopalnych, dzięki czemu są zazwyczaj wysoce skuteczne i faktycznie rozpalanie grilla za ich pomocą jest szybkim procesem. Co jednak w sytuacji, gdy nie dysponuje się takim dodatkiem? Jak rozpalić grilla bez podpałki kupionej w sklepie?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – tak samo, jak rozpalamy choćby ognisko. Należy jednak mieć na uwadze, że zależy nam na tym, aby ogień przeszedł na węgiel. A więc kładziemy na nim suchą trawę, papier (mogą być nawet chusteczki jednorazowe), suche, małe patyczki czy też korę drzewa. Po rozpaleniu dokładamy tych naturalnych elementów i gdy pojawi się mocny ogień, dokładamy węgli tak, aby znajdowały się w strefie jego oddziaływania. To najprostszy sposób na to, jak rozpalić grilla bez rozpałki.
Jak rozpoznać, że węgiel został rozgrzany? Powinien pojawić się na nim charakterystyczny, biały nalot. Należy go wówczas rozgarnąć po powierzchni i gotowe – można przystąpić do grillowania potraw.
Jak rozpalić grilla brykietem?
Brykiet do grilla ma formę kostki, która powstała ze sprasowania węgla drzewnego, substancji organicznych oraz dodatków chemicznych. Aby go rozpalić, należy posłużyć się albo podpałką, albo sposobem naturalnym, czyli kawałkami drewna, papierem, suchą trawą itp. Brykiety można ułożyć w stożek, którego środek stanowić będzie podpałka. Jak rozpalić brykiet? Po rozpaleniu podpałki brykiety szybko zajmą się od płomieni i będą palić, a gdy pokryje je popiół, oznacza to, że jest już odpowiednia temperatura do rozpoczęcia grillowania.
Do tego czasu nie należy przykrywać grilla, ponieważ odetnie to dostęp do tlenu niezbędnego dla utrzymania ognia. Rozpalanie brykietem może zająć od 30 do 45 minut, o czym należy pamiętać.
Jak rozpalić grilla drewnem?
Grille na drewno różnią się od innych rodzajów grillowania głównie pod względem wytworzonego dymu i smaku potraw. Ponieważ drewno jest naturalnym produktem i nie zawiera żadnych substancji chemicznych, grillowane za jego pomocą mięso i inne potrawy uchodzą za najzdrowsze. Ale uwaga – do grilla należy używać wyłącznie drewna drzew owocowych. Drewno iglastych ma bowiem życie, których spalanie może być toksyczne.
A jak jak rozpalić grilla drewnem? Tak samo, jak innymi akcesoriami – należy do tego wykorzystać podpałkę lub naturalne elementy. Rozpalenie grilla drewnem odbywa się bardzo szybko. Wystarczy nawet 15 minut, aby można było położyć potrawy na ruszt.
Jakie akcesoria do grilla będą potrzebne?
Wszystkie grille - zarówno murowane grille ogrodowe, jak i grille przenośne – wymagają kilku niezbędnych akcesoriów do efektywnego wykorzystania. Szczypce lub przesuwak to wygodne narzędzia, za pomocą których można dokładnie rozmieszczać podpałkę, brykiety, węgle i elementy rozpałki. Wykonane ze stali nieprzewodzącej ciepła i z ergonomicznymi uchwytami są nieocenioną pomocą, które chroni dłonie przed poparzeniem i zabrudzeniem.
Oprócz tego niezbędna będzie łopatka do obracania mięsa i innych produktów spożywczych, a także ułatwiająca ich zdejmowanie z rusztu. Do samych produktów spożywczych przyda się pędzelek do smarowania, szpikulec oraz oczywiście sztućce. Liczne, praktyczne akcesoria do grilla znajdziesz na stronie Cloveris. Wykonanie z najwyższej jakości materiałów gwarantuje ich efektywne użytkowanie podczas wielu wspólnych spotkań przy smakowitych potrawach!
Szybkie rozpalane grilla – czy jest możliwe?
A czy jest jakiś sposób na to, jak szybko rozpalić grilla? Jak wiemy, każdy materiał wymaga pewnego czasu na to, aby się rozżarzył. Jeśli bardzo zależy Ci na tym, aby przyśpieszyć ten proces, można wykorzystać opalarkę. Pozwoli to na szybkie wzniecenie silnego ognia, co spowoduje szybsze zajęcie się węgli i brykietów.
A jak rozpalić grilla w szybki sposób, jeśli używa się drewna? Tu w grę również wchodzi opalarka, ale znaczenie ma także samo drewno. Jak wspomniano wcześniej, musi być ono owocowe. Im lepiej przesuszone – tym szybciej będzie się palić.
Dobry grill to połowa sukcesu
Skoro wiesz już, jak rozpalić grilla brykietem, a także za pomocą innych rozpałek, warto pomyśleć także o solidnym grillu. Odpowiedni również znajdziesz w bogatej ofercie Cloveris. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię grill węglowy czy inny, tutaj znajdziesz wykonane z najlepszych materiałów.
Zainwestuj w jakość, a zyskasz dzięki temu pewność, że każde spotkanie przy grillu będzie przyjemnym doświadczeniem. Zapoznaj się z ofertą Cloveris już dzisiaj!