Jak stworzyć ogród w stylu skandynawskim?

Jak stworzyć ogród w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski jest popularny nie tylko w aranżacjach wnętrz, ale również w ogrodach. Wybierają go miłośnicy naturalności połączonej z nutą nowoczesności oraz osoby, które mają niewiele czasu na pielęgnację przestrzeni wokół domu. Jakie cechy ma ogród skandynawski? Jak go stworzyć? 

Ogród skandynawski – najważniejsze cechy

Ogród w stylu skandynawskim cechuje się połączeniem dzikości przyrody z nowoczesnymi akcentami i maksymalnym komfortem użytkownika. W dużej mierze przypomina ogród nowoczesny i minimalistyczny, lecz w większym stopniu nawiązuje do natury. Charakterystyczną cechą ogrodu skandynawskiego są proste linie nawierzchni, ogrodowych mebli i elementów małej architektury. Wszelkie zdobienia są zbędne, gdyż są to elementy, które niepotrzebnie odciągają uwagę od natury. Liczba roślin, rabat, mebli i elementów dekoracyjnych powinna być ograniczona, gdyż ważne jest unikanie nadmiernego przytłoczenia i zagęszczenia nasadzeń.

Ogród skandynawski jest odpowiedni dla osób, które dużo pracują. Jego urządzenie i dbałość o nasadzenia wymagają niewielu zabiegów, rzadkiego podlewania i przycinania. Zieleń jest łatwa w uprawie, gdyż może ograniczać się nawet do mchów porastających głazy i wrzośców otaczających żwirkowe alejki. Niezwykle istotne jest za to oświetlenie. Skandynawski ogród jest pełen światła, gdyż na północy brakuje słońca. Szwedzi, Finowie i Norwedzy robią wszystko, by otaczać się jak największą ilością oświetlenia. W ogrodzie powinny znaleźć się liczne punkty świetlne, zarówno w postaci niewielkich solarnych lampek, jak i większych latarni.

Nasadzenia w ogrodzie powinny odzwierciedlać naturalny krajobraz, dlatego ich rozmieszczenie powinno być swobodne, a nawet nieco chaotyczne. Ważne jest unikanie geometrycznych form i regularnych odległości pomiędzy roślinami, by odróżnić skandynawską aranżację od ogrodów angielskich.

Meble w ogrodzie skandynawskim

W ogrodzie skandynawskim króluje prostota i naturalność, dlatego pasujące do niego meble są minimalistyczne i wykonane z naturalnych materiałów. Niektóre z nich mają wręcz toporne kształty. Do skandynawskiego ogrodu polecane są meble ogrodowe teak i technorattan, które są wytrzymałe i eleganckie. Ich użytkowanie wymaga niewielu zabiegów konserwacyjnych. Meble wykonane z teaku są dość ciężkie, dlatego w przypadku częstego przestawiania foteli i stolików poleca się wybór mebli technorattanowych, które są lżejsze. Kącik wypoczynkowy można stworzyć bezpośrednio na trawie bądź na drewnianym, odkrytym tarasie.

Dobrym wyborem są również meble z palet, które sprawiają, że tworzy się wyjątkowo nowoczesny ogród. Styl skandynawski nawiązuje do modernizmu i ponownego wykorzystania różnych materiałów, dlatego siedzisko i stolik z palet, przykryte miękkimi kocami i poduszkami prezentują się w nim znakomicie.

Zieleń w ogrodzie skandynawskim

Projektując ogród skandynawski, rośliny powinno się rozmieszczać podobnie jak w naturze. Dotyczy to zarówno kształtu rabat, jak i sposobu łączenia gatunków oraz ich przycinania. Mile widziane są w nim rośliny, które są mało wymagające w uprawie. Nawet chwasty i grzyby mogą bez przeszkód rosnąć wśród nasadzeń, dodając aranżacji naturalniejszego wyglądu. Obowiązkowym elementem ogrodu w stylu skandynawskim są iglaki - mogą to być zarówno sosny i świerki, jak i jodły oraz jałowce. Po kilkunastu latach drzewa iglaste osiągają imponujące rozmiary, sprawiając, że we własnym ogrodzie można poczuć się niczym w prawdziwym lesie. Iglaki powinny przyjmować jak najbardziej naturalne formy, dlatego ich przycinanie ogranicza się do minimum. Niskie krzewy i nasadzenia w ogrodzie skandynawskim również nawiązują do lasów. Styl ogrodu podkreślą wrzośce, borówki brusznice oraz żurawiny, które dają owoce idealne na soki i syropy do herbaty.

Prócz iglaków i leśnych krzewów w ogrodzie skandynawskim można posadzić grusze i jabłonie, a także tarasowe kwiaty - petunie, nasturcje i geranium. Jeśli woli się inne gatunki, kwiaty można z powodzeniem zastąpić ozdobnymi gatunkami traw. Dobrym wyborem są też dzikie róże, derenie oraz brzozy, buki i graby, które nawiązują do rodzimej zieleni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl