Jak wykorzystać gnejs w ogrodzie?

Jak wykorzystać gnejs w ogrodzie?

Naturalne surowce – w tym kamień – znakomicie współgrają z zielenią ogrodu. Można wykorzystać je do ozdabiania przestrzeni i wytyczania stref funkcjonalnych. W ten sposób łatwo zaaranżować harmonijną kompozycję.

Jeżeli cenisz prostotę i szukasz materiału, który wspaniale podkreśli piękno roślin, zdecyduj się na gnejs. To skała metamorficzna składająca się ze skaleni i kwarców. Jest wytrzymała, ma wyjątkową strukturę i efektowny wygląd. Doskonale prezentuje się w ogrodach skalnych i wodnych, stanowi też zjawiskowe tło dla elementów małej architektury. Jak wykorzystać gnejs w ogrodzie? Do czego nadaje się ten naturalny materiał? Jak z jego pomocą wyeksponować rośliny? Poznaj ciekawe pomysły na to, jak zastosować gnejs w aranżacji ogrodu.

Gnejs w ogrodzie jako ozdoba rabat i skalniaków

Aby przykryć glebę i zabezpieczyć ją przed chwastami, warto wykorzystać gnejsową korę kamienną. To lekki, estetycznie prezentujący się materiał przewyższający trwałością korę drzewną. Występuje w różnych odcieniach – od eleganckich szarości po ciepłe brązy. Ściółkowanie rabat korą kamienną pomaga utrzymać optymalną wilgotność ziemi. W upalne dni gnejs przeciwdziała nadmiernemu odparowywaniu wody z podłoża. W ten sposób materiał chroni rośliny ogrodowe przed uschnięciem. Gnejs w ogrodzie znakomicie prezentuje się w towarzystwie różnych gatunków roślin. Świetnie podkreśla ich barwy, kształty i ułożenie kwiatostanów.

Japanese Gardens On My Mind | Julie Moir Messervy Design Studio

Gnejsem można wysypać całą powierzchnię rabat albo ułożyć go wokół ich brzegów. W ten sposób uda się w estetyczny sposób oddzielić rabatkę od trawnika i zyska się kolejną ozdobę upiększającą aranżowaną przestrzeń. Kruszywo przyciąga wzrok i eksponuje nasadzone rośliny. Gnejsem można wykładać nie tylko płaskie, ale też podwyższone rabaty. Takim formacjom nierzadko towarzyszy kamienny murek, stanowiący kolejny ciekawy element w aranżowanej przestrzeni.

Jak jeszcze wykorzystać gnejs? Zastosowanie materiału w podkreślaniu piękna roślin jest znacznie szersze. Gnejs przydaje się przykładowo w tworzeniu skalniaków. Kamień prezentuje się niezwykle atrakcyjnie w połączeniu z ziołami, bylinami i niektórymi karłowatymi iglakami. Nadaje się do komponowania zarówno płaskich skalniaków, jak i formacji na półkach skalnych czy skarpach. W każdym wydaniu kruszywo okalające rośliny przywodzi na myśl piękne górskie krajobrazy.

Gnejs można zastosować również do podsypania niwaków. To świetne rozwiązanie do ogrodów w stylu japońskim. Zieleń drzewek znakomicie harmonizuje z barwą naturalnego kamienia. Więcej o wykorzystaniu niwaków w aranżacji ogrodu możesz przeczytać tutaj: Niwaki w Twoim ogrodzie – postaw na wyjątkowość!

Szpilki gnejsowe

Gnejs dostępny jest również w formie ozdobnych szpilek w różnych rozmiarach. Niebanalna dekoracja ogrodowa może być wykorzystana na wiele sposobów, łatwo wkomponowując się w aranżowaną przestrzeń. Jednym z pomysłów jest ustawienie szpilki gnejsowej na rabacie czy skalniaku. Ozdoba otoczona roślinami od razu przyciągnie spojrzenia. Szpilki ustawione obok siebie przywodzą natomiast na myśl szczególny klimat gór, szczególnie gdy w ich sąsiedztwie zasadzi się iglaki.

Landscape design: Wategoes Byron Bay - Secret Gardens | Urban garden design,  Modern garden, Garden design

Ścieżki i strefy funkcjonalne

Tworzenie ozdobnych kompozycji to niejedyny sposób, w jaki można wykorzystać gnejs. Kamień w ogrodzie ma szansę zyskać również bardziej praktyczne zastosowanie. Ozdobne kruszywo nadaje się przykładowo do wysypywania ścieżek. Z jego pomocą łatwo wygrodzić trasy i oddzielić poszczególne strefy funkcjonalne. Gnejs można przykładowo zastosować w przestrzeni, w której znajdują się pawilony i altany. W ten sposób bez trudu wyeksponuje się miejsce przeznaczone do rekreacji i doda się mu wyjątkowego charakteru.

Ogrodzenie z gnejsu

Gnejs w aranżacji ogrodu sprawdza się również przy tworzeniu ogrodzenia. W tym wydaniu wypełnia on specjalne metalowe kosze. Montuje się je wzdłuż granic działki albo stawia się z ich pomocą murki wydzielające poszczególne strefy w ogrodzie. Gnejs w koszach tworzy dźwiękochłonne i masywne ogrodzenie. Harmonizuje z metalowymi elementami koszy, składając się wraz z nimi na spójną, elegancką całość. Jego surowość i naturalność doskonale współgrają z zielenią trawnika.

Gnejs – zastosowanie w dekoracji oczek wodnych i fontann

Gnejsem można wysypać również brzegi oczek wodnych czy niewielkich strumyków przepływających przez działkę. W ten sposób stworzy się kompozycję kojarzącą się z górskimi pejzażami. W stawie można umieścić też szpilkę gnejsową, co da nietuzinkowy efekt. Ozdobnym kamieniem w formie drobnej kory kamiennej warto również podkreślić urodę fontanny, dlatego że znakomicie prezentuje się on w otoczeniu wody.

Gnejs to doskonałe tworzywo dla osób ceniących prostotę i naturalność w komponowanych aranżacjach. Dzięki wyjątkowej strukturze, lekko połyskującej powierzchni i szaro-brązowej barwie dekoracyjny kamień świetnie wpasowuje się w przestrzenie pełne roślin. Doskonale wygląda również w połączeniu z drewnem, kamieniem i innymi naturalnymi materiałami. Sprawdza się w nowoczesnych, ale też w bardziej klasycznych aranżacjach. Kruszywo można odszukać w wielu postaciach, co pobudza kreatywność. Szpilki, kora kamienna, gabiony i płyty – wykorzystaj gnejs w ogrodzie, tworząc efektowne kompozycje inspirowane naturą i górskimi krajobrazami.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium