Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę

Zabezpieczenie mebli ogrodowych przed zimą bywa trudne, gdy ma się ograniczony dostęp do pomieszczeń gospodarczych. Jeżeli krzesła, fotele i stoły przez cały rok znajdują się na balkonie lub tarasie, po zakończeniu sezonu trzeba zapewnić im odpowiednią ochronę. W jaki sposób to zrobić? Czym przykryć meble ogrodowe po sezonie? Co trzeba wiedzieć o zabezpieczaniu poszczególnych rodzajów mebli?

Czym przykryć meble ogrodowe?

Jeżeli meble muszą zostać na zewnątrz, najlepiej przykryć je pokrowcami. Powinny mieć one rozmiary dopasowane do okrywanych mebli i być wykonane z oddychającej tkaniny. Do zabezpieczania sprzętów ogrodowych nie nadaje się plastikowa folia. Materiał nie oddycha i może gromadzić się pod nim wilgoć, co sprzyja rozwojowi pleśni. W przypadku mebli o nieregularnych wymiarach dobrym rozwiązaniem okaże się specjalna plandeka.

Jeśli dysponuje się specjalnym pomieszczeniem gospodarczym albo garażem, pokrowce na meble ogrodowe okażą się zbędne. Akcesoria nie muszą już chronić przed warunkami atmosferycznymi. Powinno się zadbać jedynie o przewiewność komórki oraz o szczelność pokrywającego ją dachu. Jeżeli ma się wystarczająco dużo miejsca do przechowywania mebli, nadal można zdecydować się na zakup pokrowców. Materiał zabezpieczy sprzęty przed kurzem i zabrudzeniami, co przyspieszy przygotowanie ławek, foteli czy stołów do kolejnego sezonu.

Pokrowce zimowe na meble ogrodowe, czyli specjalne akcesoria chroniące przed mrozem i opadami, przydadzą się mieszkańcom bloków wielorodzinnych oraz niedużych domków. Dzięki okryciom krzesła, stoliki, huśtawki i inne elementy wyposażenia ogrodu będą zabezpieczone przed działaniem czynników pogodowych.

Wystawianie mebli ogrodowych na zewnątrz bez przykrycia ich pokrowcami wpływa negatywnie na trwałość zestawu. Oznacza też konieczność nakładania na sprzęty specjalnych preparatów do konserwacji. Ponadto przed rozpoczęciem sezonu spędza się znacznie więcej czasu na czyszczeniu siedzisk, oparć i blatów z zabrudzeń takich jak kurz czy ptasie odchody.

Rodzaje pokrowców na meble ogrodowe

Pokrowce na meble ogrodowe dzieli się na podstawowe dwa typy. Pierwszy rodzaj okryć zabezpiecza tylko przed brudem, a drugi chroni też przed czynnikami atmosferycznymi. Pokrowce stosowane przeciw zabrudzeniom nadają się do użytku wyłącznie latem. W czasie zimy konieczne jest bardziej zaawansowane zabezpieczenie sprzętów. W chłodniejsze miesiące warto przykryć meble ogrodowe pokrowcami chroniącymi przed silnym mrozem, wahaniami temperatur, śniegiem, deszczem oraz promieniowaniem UV.

Pokrowce na meble ogrodowe mają różne kształty. Mogą być kwadratowe, prostokątne, owalne albo okrągłe. Pozwala to na dokładniejsze dopasowanie pokrowca do kształtu mebla. Osłony na sprzęty ogrodowe mogą chronić pojedyncze meble albo całe zestawy. W drugim przypadku pod dużym pokrowcem chowa się stół i komplet krzeseł albo sofy wraz ze stolikami ogrodowymi. Wspomniane rozwiązanie oszczędza miejsce i wiąże się z koniecznością zakupu wyłącznie jednego okrycia. Warto upewnić się, że pokrowiec dokładnie przykrywa cały zestaw mebli. Jeżeli sprzęty, które chce się zabezpieczyć na zimę, mają nieregularne kształty, można zdecydować się na zakup plandeki. Dobrze, gdy akcesorium zostało wyposażone w specjalne otwory pozwalające na przeciągnięcie sznurka wokół zabezpieczanego mebla.

Jeżeli kupuje się pokrowce na oddzielne meble, należy dobrać je do kształtu, wysokości i szerokości poszczególnych sprzętów. Okrycie powinno dokładnie pokrywać powierzchnię krzesła czy stołu. Dla nietypowych mebli takich jak huśtawki często dostępne są dedykowane pokrowce o odpowiednio dopasowanym kształcie i rozmiarze.

Zanim kupi się ochronne akcesorium, warto sprawdzić, do jakiego rodzaju mebli jest przeznaczone. Inne materiały wykorzystuje się do ochrony drewna, a inne do plastiku czy żeliwa. Pokrowce na meble szyte są z poliestru, wzmocnionego PCV, tkaniny PE odpornej na rozdarcia albo z materiału impregnowanego akrylem.

Jak działają pokrowce na meble ogrodowe?

Pokrowce na meble ogrodowe na zimę zabezpieczają wyposażenie ogrodu, tarasu czy balkonu przed wnikaniem wilgoci w materiał, z jakiego zostały wykonane sprzęty. Dzięki ochronie przed wodą w drewnie czy innych tworzywach nie rozwijają się grzyby skracające żywotność mebli i wpływające negatywnie na zdrowie użytkowników. Ponadto pokrowce zabezpieczają sprzęty przed zwierzętami i trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Szczelny materiał będzie chronił też przed rozsychaniem się drewna i rattanu. Po zdjęciu pokrowców meble ogrodowe są czyste, suche i gotowe do użycia. Nie trzeba poświęcać wiele czasu na przygotowanie ich do sezonu. Nieużywane pokrowce składa się na płasko. Akcesoria zajmują niewiele miejsca. Można przechowywać je w skrzyni ogrodowej, piwnicy czy garażu.

Jak zabezpieczyć meble rattanowe na zimę?

Meble ogrodowe wykonane z rattanu czy wikliny są prawdopodobnie najbardziej podatnym na niszczenie i uszkodzenia rodzajem sprzętów. Aby zabezpieczyć je przed zimą, konieczne okaże się schowanie ich pod dachem. Deszcz i śnieg mogą uszkodzić meble z naturalnych materiałów. Z tego powodu trzeba wygospodarować zadaszone miejsce do przechowywania sprzętów. Meble rattanowe po sezonie warto wyczyścić odkurzaczem albo przetrzeć suchą szmatką. Plecionkowe sprzęty należy przechowywać w suchych i przewiewnych pomieszczeniach. Mebli nie wolno przykrywać folią. Pod tym materiałem może rozwijać się pleśń lub inne grzyby niszczące rattan.

Jak zabezpieczyć meble aluminiowe na zimę?

Meble z aluminium są dobrze zabezpieczone przed kaprysami zimowej aury już przez producentów, dlatego można z powodzeniem przechowywać je na zewnątrz. Aby nie ryzykować niszczenia się ich powierzchni, warto przykryć je wysokojakościowymi pokrowcami. Meble ogrodowe aluminiowe skutecznie zabezpieczą osłony wykonane z przewiewnego materiału. Zanim przykryje się sprzęty, warto wyczyścić ich powierzchnię roztworem wody z octem. Po umyciu mebli należy dokładnie je spłukać i wysuszyć. Jeżeli na powierzchni sprzętów pojawiły się rysy, trzeba wypełnić je woskiem samochodowym albo pastą polerską do aluminium. W przypadku ubytków w warstwie proszkowej najlepiej pokryć je pasującą farbą odporną na działanie warunków atmosferycznych.

Jak zabezpieczyć meble z technorattanu na zimę?

Meble technorattanowe to wyjątkowo odporne meble ogrodowe. Nie straszne im niskie temperatury, opady ani promieniowanie UV. Zabezpieczenie ich przed zimą wymaga minimum wysiłku. Po sezonie meble ogrodowe z technorattanu należy wyczyścić. Wystarczy opłukać je wodą z węża ogrodowego. W przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń można zastosować delikatny detergent (np. mydło albo płyn do naczyń). Po czyszczeniu meble trzeba wypłukać i osuszyć. Sprzętów nie trzeba przykrywać pokrowcami, lecz takie zabezpieczenie dodatkowo przedłuży ich trwałość. Meble rattanowe można okryć osłonami przeciwdeszczowymi wykonanymi z wodoodpornej i oddychającej kordury. Ochronę przed mrozami zapewni z kolei wzmocnione PCW, tkanina typu PE albo impregnowany materiał.

Jak zabezpieczyć meble ze stali nierdzewnej na zimę?

Po sezonie meble ze stali nierdzewnej należy dokładnie obejrzeć. Jeżeli pojawiły się jakiekolwiek ślady korozji, warto delikatnie oczyścić uszkodzone miejsca papierem ściernym o drobnej granulacji. Jeśli natomiast rdza mocno wniknęła w metal i widać złuszczony materiał, trzeba przetrzeć zniszczone fragmenty drucianą szczotką, a później papierem ściernym. Oczyszczone miejsca powinno się pokryć farbą antykorozyjną zalecaną do sprzętów użytkowanych na zewnątrz.

Meble ogrodowe ze stali nierdzewnej należy umyć po sezonie. Warto nasmarować łączenia i miejsca, w których sprzęty się składają. Powinno się dokręcić poluzowane śruby i w razie potrzeby wymienić uszkodzone elementy. Jeśli dysponuje się garażem, piwnicą albo składzikiem, najlepiej schować stalowe meble po sezonie. Dobrze, gdy miejsce przechowywania jest suche, dobrze wentylowane i chłodne, ale nie narażone na mróz. Jeżeli nie dysponuje się pomieszczeniem odpowiednim do schowania mebli, koniecznie trzeba je przykryć oddychającym pokrowcem odpornym na działanie czynników atmosferycznych.

Tekstylne elementy mebli takie jak poduchy, należy wytrzepać i uprać zgodnie z zaleceniami producenta. Wyczyszczone akcesoria chowa się na czas zimy w przewiewnym pomieszczeniu.

Właściwe zabezpieczenie mebli ogrodowych na zimę pozwala na dłużej zachować je w dobrym stanie. To również sposób na ochronę sprzętów przed zabrudzeniami. Jeżeli nie dysponuje się pomieszczeniem do przechowywania mebli, elementy wyposażenia ogrodu, tarasu czy balkonu najlepiej przykryć oddychającym pokrowcem. Można zdecydować się na akcesoria zabezpieczające pojedyncze sprzęty albo mieszczące pod sobą całe zestawy. Odpowiednio dobrane pokrowce przedłużą żywotność mebli i sprawią, że przygotowanie ich do kolejnego sezonu stanie się znacznie łatwiejsze.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium