Przydomowy ogród to świetne miejsce do odpoczynku i pracy, szczególnie cenne w cieplejszych miesiącach. Aby jednak takie stanowisko w ogrodzie mogło spełniać swoją funkcję, należy je odpowiednio osłonić przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. W polskim klimacie oznacza to konieczność dostosowania części wypoczynkowej ogrodu do słońca, deszcz oraz wiatru. Jakie jest najprostsze rozwiązanie? Parasol ogrodowy – na silny wiatr, na intensywne słońca oraz na niespodziewany deszcz. W naszym krótkim poradniku podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, wybierając ten element wyposażenia ogrodu. Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Parasol ogrodowy – niezbędny dodatek funkcjonalny w ogrodzie
Parasol ogrodowy nie należy do szczególnie nowatorskich pomysłów. Wręcz przeciwnie – taka forma osłony miejsca pracy czy wypoczynku należy jest najbardziej oczywista. Warto jednak zwrócić uwagę, że współczesne osłony nie są już niestabilnymi i mało estetycznymi dodatkami w jaskrawych kolorach. Nowoczesny parasol ogrodowy wytrzymały na wiatr i będący w stanie zapewnić schronienie przed palącym słońcem jest także estetycznym uzupełnieniem stylistyki przyjętej w urządzaniu ogrodu. Warto również dostosować model wybranego parasola do podłoża – inne wymagania ma mobilny stojak na kółkach, a inne betonowa podstawa.
Parasol ogrodowy – czasem słońce czasem deszcz
Nowoczesny parasol ogrodowy jest w stanie uratować popołudnie, nawet jeśli nastąpi niespodziewana zmiana pogody. Chcesz czerpać z uroków lata bez obaw o to, że nagle z nieba spłynie potężna ulewa? Znajdź w swoim ogrodzie miejsce dla parasola, który wyposażony został w nieprzemakalną powłokę oraz stabilny stelaż. Wstaw do ogrodu betonowy stojak na parasol ogrodowy, a wiatr nie zmusi cię do poszukiwania wyposażanie w okolicy. Nie można także zapominać o coraz częściej występujących w Polsce upałach – parasol o jasnym lub odbijającym słońce poszyciu pozwoli Tobie i Twoim gościom schronić się w cieniu przed popołudniowym słońcem.
Parasol ogrodowy wytrzymały na wiatr – jak szukać?
Parasol ogrodowy odporny na silny wiatr powinien zawierać dwa istotne element: solidną i cieżką podstawę oraz odporny stelaż. Konstrukcja opierająca się zazwyczaj na wysokogatunkowym aluminium zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, by stelaż wyposażony był w elementy umożliwiające automatyczne lub półautomatyczne złożenie. W przypadku huraganowego wiatru konieczne może się okazać jego złożenie, jednak nawet w takim wypadku konstrukcja będzie bezpieczna i stabilna.
Jak zabezpieczyć parasol ogrodowy przed wiatrem?
Jeśli warunki atmosferyczne uniemożliwiają korzystanie z ogrodu, warto tymczasowo wzmocnić jego konstrukcję, a także zabezpieczyć elementy, które są bardziej podatne na działanie wiatru i innych czynników pogodowych. Prawidłowo złożony stelaż można dodatkowo ustabilizować za pomocą płyt betonowych, kostki brukowej lub worków z piaskiem. W okresie zimowych całość powinna zostać również okryta, by zabezpieczyć ją przed działaniem wilgoci i koniecznością wykonania kosztownych napraw przed rozpoczęciem sezonu letniego.