Duża przestrzeń w ogrodzie oznacza wiele możliwości do stworzenia miejsca gwarantującego efektywny odpoczynek. Jak zrobić projekt ogrodu? Jak podzielić przestrzeń? Od czego zacząć projektowanie ogrodu? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.
Jak zrobić projekt ogrodu?
Czy można samodzielnie zaprojektować ogród, który będzie zachwycał pięknem i sprawdzi się doskonale, jako miejsce do odpoczynku? Oczywiście, że tak. Kluczem do sukcesu jest stworzenie odpowiedniego projektu. Oto kilka wskazówek:
- Zwróć uwagę na wymagania roślin – unikniesz czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, co jest szczególnie ważne, jeśli nie lubisz prac ogrodowych lub nie masz na nie czasu. Pamiętaj również o wyborze odpowiednich stanowisk, aby móc cieszyć się pięknem roślin.
- Pamiętaj o funkcjonalności – zadbaj o takie rozmieszczenie ścieżek, roślinności i ozdób, aby nie utrudniać sobie dbania o ogród. Koszenie trawy, przycinanie krzewów, czy też podlewanie roślin będzie dużo łatwiejsze, jeśli projektując ogród, zadbasz o funkcjonalność.
- Uwzględnij oświetlenie – nie można o tym zapomnieć, odpowiadając na pytanie, jak zrobić projekt ogrodu. Oświetlenie zapewni większy komfort podczas odpoczynku po zmroku, może zniechęcić nieproszonych gości, a także podkreśli piękno aranżacji.
- Nie zapomnij o strefie do odpoczynku – tutaj możliwości jest naprawdę wiele. Może znaleźć się w niej duża kanapa, wygodne leżaki, stół dla całej rodziny i wiele innych elementów wyposażenia. Tutaj można znaleźć także miejsce na wyposażenie takie jak grille ogrodowe. Pamiętaj o najważniejszych potrzebach rodziny.
Już na etapie projektowania ogrodu, warto ustalić, w jakich sklepach najlepiej kupić potrzebne produkty. Jeśli chodzi o takie jak Oświetlenie do ogrodu, meble wypoczynkowe, czy też akcesoria, warto postawić na ofertę internetową. Znajdziesz tam wszystko, co potrzebne.
Od czego zacząć projektowanie ogrodu?
Projektowanie ogrodu warto zacząć od przygotowania planu w skali. Możesz zrobić to samodzielnie, uwzględniając rzeczywiste pomiary. Pamiętaj, że masz do dyspozycji różnorodne programy przeznaczone do projektowania ogrodu. Niektóre z nich są darmowe, a inne płatne. W przypadku tych drugich często można skorzystać z darmowego okresu próbnego.
Projektując ogród, trzeba pamiętać także o dostępności różnych stylów. Wybierz jeden, aby uniknąć chaosu i uzyskać efekt cieszący oko. Gdy już zdecydujesz się na konkretny styl, dużo łatwiej będzie Ci zdecydować o kwestiach takich jak architektura ogrodowa, czy też roślinność. Oto kilka propozycji cieszących się popularnością:
- Styl nowoczesny – ten styl cechuje prostota kształtów i stonowana kolorystyka.
- Styl wiejski – może sprawiać wrażenie nieuporządkowanego, ale ma swój urok. W takim ogrodzie jest dużo kwiatów, kolorów, mebli wykonanych z drewna i wikliny. Wijące się ścieżki, rabaty kwiatowe i brak geometrycznych form to kolejne cechy charakterystyczne.
- Styl japoński – w takim ogrodzie są małe pagórki, stawy i strumyki, fantazyjnie ukształtowana roślinność.
- Styl romantyczny – spodoba Ci się, jeśli lubisz marmurowe rzeźby, kręte dróżki, czy też bujną roślinność.
Jak zrobić projekt ogrodu, gdy trudno zdecydować się na konkretny styl? Pozwól się zainspirować. Wiele ciekawych pomysłów znajdziesz na blogach tematycznych.
Jak podzielić przestrzeń w ogrodzie?
Projektując ogród, warto podzielić przestrzeń na strefy. Dzięki temu będzie uporządkowana i funkcjonalna. Jak podzielić przestrzeń w ogrodzie? Nie powinno zabraknąć tam strefy reprezentacyjnej, wypoczynkowej i gospodarczej.
Strefa reprezentacyjna w ogrodzie to ta, którą można nazwać wizytówką. To właśnie tutaj powinny znaleźć się ozdobne trawy i kwiaty. Świetną ozdobą są na przykład niezapominajki, pelargonie rabatowe, czy też róże. Dobrze sprawdzą się także iglaki, które będą ozdabiać strefę niezależnie od pory roku.
W strefie wypoczynkowej powinno znaleźć się wszystko to, czego potrzebujesz, aby się zrelaksować. Może przydać się pergola ogrodowa z wygodnymi meblami.
Strefa gospodarcza to miejsce na altanę śmietnikową, kompostownik i wszystko to, co jest potrzebne w ogrodzie, a co niekoniecznie powinno rzucać się w oczy.
Jeśli masz taką potrzebę i naprawdę dużo wolnej przestrzeni, w ogrodzie możesz urządzić także strefę zabaw dla dzieci. Świetną opcją jest także miejsce do uprawiania aktywności fizycznej, dla osób, które lubią wypoczywać aktywnie. W dużym ogrodzie można również pozwolić sobie na nieco więcej, jeśli chodzi o miejsce do uprawiania warzyw i owoców.
Duża przestrzeń to duże możliwości. Pamiętaj jednak, że minimalizm sprawdzi się lepiej niż przesada. Jeśli chcesz zapełnić dużą przestrzeń w ogrodzie, postaw na małą architekturę i puść wodze fantazji. Wiele ciekawych projektów można zrealizować, wykorzystując kamienie, stal, beton, czy też drewno. Nie zapomnij również o wyposażeniu, dzięki któremu odpoczynek będzie jeszcze efektywniejszy. Postaw na wygodne kanapy wyposażone w szerokie siedziska, bujane fotele, leżaki.