Jak zorganizować wesele w ogrodzie?

Jak zorganizować wesele w ogrodzie?

Sezon ślubny obejmuje okres od początku czerwca do końca września. W tym czasie przyszłym małżonkom trudno jest znaleźć wolne sale weselne, by zorganizować przyjęcie po ceremonii. Stąd często pojawia się pomysł organizacji wesela w ogrodzie. Co zrobić, by ślub i wesele na świeżym powietrzu były udane?

 

Formalności

Zanim rozpocznie się przygotowania do wesela w ogrodzie, powinno się przemyśleć, gdzie zamierza się wziąć ślub. Jeżeli para młoda decyduje się na ślub cywilny, może odbyć się on poza murami urzędu stanu cywilnego. Przyszli nowożeńcy najpierw wybierają miejsce ceremonii. Jeśli interesuje ich ślub w ogrodzie, są zobowiązani udać się do właściwego urzędu stanu cywilnego dla danej lokalizacji. Dobrym rozwiązaniem jest złożenie odpowiedniego wniosku nawet na 6 miesięcy przed planowanym zawarciem związku małżeńskiego, gdyż zainteresowanie ślubami w plenerze jest ogromne.

Urzędnik przyjmujący wniosek jest zobowiązany do sprawdzenia, czy ślub cywilny w plenerze odbędzie się w miejscu godnym i umożliwiającym przygotowanie ceremonii w sposób należyty (między innymi konieczne jest zawieszenie godła). Urzędnik może ocenić miejsce na ślub plenerowy zarówno na podstawie dokumentacji zdjęciowej, jak i udając się we wskazane przez parę młodą miejsce. Dodatkowo urzędnik może wymagać od przyszłych nowożeńców pisemnego uzasadnienia, dlaczego ślub w plenerze jest dla nich tak ważny - wystarczy, że para młoda w kilku zdaniach wyjaśni swoją decyzję.

Po uzyskaniu zgody na udzielenie ślubu cywilnego w plenerze, konieczne jest dokonanie opłaty w wysokości 1000 złotych. Tradycyjny ślub cywilny w urzędzie kosztuje jedynie 84 zł, jednak śluby plenerowe są dochodem dla danej gminy. Wyższa opłata wynika również z konieczności przygotowania poza murami urzędu niezbędnych elementów: insygnia z orłem, stroju dla urzędnika, patery na obrączki. Ponadto opłata obejmuje wynagrodzenie dla osoby udzielającej ślubu w plenerze.

Przyjęcie weselne w ogrodzie

Organizacja ślubu cywilnego w plenerze to jedynie początek drogi, jaką muszą przejść państwo młodzi, by przygotować wyjątkową ceremonię i przyjęcie. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie miejsc dla gości, stołów, miejsca do tańczenia i dla ewentualnego zespołu muzycznego.

Na czas ceremonii powinno się pomyśleć o przygotowaniu miejsc siedzących przynajmniej dla części gości. Krzesła powinny być przygotowane dla pary młodej, świadków i najstarszych członków rodziny, gdyż nawet kilkanaście minut w pozycji stojącej jest dla nich zbyt dużym wysiłkiem. Po udzieleniu ślubu na nowożeńców i ich gości powinny czekać stoły wraz z krzesłami. Stoły powinny być ustawione na stabilnym podłożu - na równym trawniku, tarasie lub na specjalnie przygotowanych podestach z desek tarasowych. Krzesła warto ozdobić eleganckimi pokrowcami i przewiązać dekoracyjnymi wstążkami, a stoły przykryć ponadczasowymi, białymi obrusami. Obowiązkowym elementem dekoracyjnym są świeże kwiaty, ustawione w wazonach na każdym ze stołów.

Wesele w plenerze jest uzależnione od pogody, dlatego państwo młodzi powinni być przygotowani na ewentualny deszcz lub burzę. Wszystkie stoły i krzesła powinny znajdywać się w pawilonach lub altanach, by przelotna mżawka, a nawet i ulewa, nie mogły popsuć humoru weselników. Nowoczesne pawilony i altany ogrodowe osłonią gości także przed palącym słońcem i zapewnią przyjemny chłód, gdy wesele będzie odbywało się w gorący, letni dzień. Dodatkowo przy stołach warto umieścić parasole grzewcze. Wesele trwa do białego rana, dlatego gdy zrobi się chłodniej, gościom weselnym siedzącym przy stole nadal będzie ciepło.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl