Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Budowa oczka wodnego to sposób na urozmaicenie przestrzeni ogrodu i nadanie mu romantycznego charakteru. Stworzenie sadzawki jest możliwe już na działce o średniej wielkości. Oczko wodne zwiększy walory dekoracyjne aranżowanego miejsca i znakomicie połączy się z ogrodowymi roślinami.

Jak zbudować oczko wodne krok po kroku? Jakie materiały i akcesoria będą potrzebne? O czym pamiętać, planując nasadzenia i szukając odpowiedniego miejsca na akwen? Dowiedz się, jak zrobić oczko wodne w swoim ogrodzie, by stał się jeszcze piękniejszy!

Wybierz kształt zbiornika i wyznacz miejsce na oczko wodne

Pierwszym krokiem do stworzenia oczka wodnego w ogrodzie jest określenie jego wielkości i lokalizacji. Na początek naszkicuj projekt działki, uwzględniając wszystkie stałe elementy, które się na niej znajdują. Następnie zastanów się nad kształtem oczka wodnego. Zadbaj o to, by wpisywało się ono w styl ogrodu i nie ograniczało możliwości swobodnego przemieszczania się po działce.

W jakim miejscu dobrze jest ulokować zbiornik? Tafla wody nie powinna być nasłoneczniona przez cały dzień. Zbyt duża ilość słońca nie przysłuży się kondycji roślin ani rybek żyjących w oczku. Ponadto nadmierne nasłonecznienie i nagrzewanie się wody powoduje gwałtowny rozwój glonów i szybkie parowanie. Co więcej, lepiej nie umieszczać oczka pod koroną liściastego drzewa. Opadające liście będą zanieczyszczać powierzchnię wody, a następnie rozkładać się w zbiorniku i zamulać dno.

Po wybraniu miejsca i kształtu zbiornika naszkicuj oczko na przygotowanym projekcie działki. Następnym krokiem jest wytyczenie granic wykopu na trawniku. W wybranym miejscu wyznacz zarys zbiornika, posługując się paskiem, farbą w sprayu, sznurkiem albo wężem ogrodowym. Jeśli dzielisz oczko na różne strefy głębokości, oznacz je oddzielnie.

Wybierz folię

Budowa oczka wodnego w ogrodzie wymaga doboru właściwej folii, która zatrzyma wodę wewnątrz wykopu. Jaki materiał może posłużyć jako wkład do zbiornika? Najpopularniejszym wyborem okazują się tzw. folie basenowe. Są one odporne na mróz i uszkodzenia. Nie wydzielają też szkodliwych substancji, dlatego nie zagrażają życiu ryb i roślin wodnych.

Budowa oczka wodnego – wykop akwen i przygotuj podłoże

Kolejnym krokiem jest wykopanie odpowiedniej niecki, która po wypełnieniu wodą stworzy oczko wodne. Jak zrobić wykop pod zbiornik? Pracę rozpocznij od wykopania zewnętrznego obrysu oczka. Kieruj się coraz bardziej do środka, uwzględniając podział na strefy głębokości. Wykonując półki i różnicując głębokość, zwiększasz liczbę gatunków roślin przyjmujących się w tworzonym środowisku. Podczas wykopywania ziemi, usuwaj z podłoża gałęzie, kamienie i inne zanieczyszczenia, które mogłyby przedziurawić folię.

73 Backyard and Garden Pond Designs And Ideas

Na dnie zbiornika usyp 10-centymentrową warstwę piasku i ubij materiał. Będzie on pełnił funkcję ochronną i zabezpieczy folię przed uszkodzeniami. Jeśli dno oczka ma skomplikowany kształt i wiele poziomów głębokości, do pokrycia dna zastosuj włókninę. Podkład chroni przed przedostawaniem się kamieni i korzeni roślin, które mogłyby przebijać folię i doprowadzić do wyciekania wody.

Rozłóż folię

Po umieszczeniu podkładu na dnie zbiornika rozłóż folię PCV w niecce. Rozkładaj ją od najniższego punktu akwenu do góry. Materiał powinien leżeć swobodnie w wykopie, lepiej go nie naciągać, by zapobiec pękaniu. Krawędzie folii wystające poza dół w ziemi można przyciąć albo usypać na nich kamienie. Folia powinna być dobrze dopasowana do każdego zagłębienia i wyłożona z przynajmniej 20 cm zakładki. Materiał przy brzegach oczka z powodzeniem zasłoni ozdobne kruszywo.

Wypełnij zbiornik wodą i nasadź rośliny

Jak zrobić oczko wodne, po wykonaniu wszystkich wcześniej opisanych etapów? Wystarczy wysypać dno kamieniami dla bardziej naturalnego efektu i wypełnić przygotowany zbiornik wodą, najlepiej używając węża ogrodowego. Następnym etapem aranżowania przestrzeni będzie nasadzenie odpowiednio dobranych roślin wodnych. W przypadku uszczelnionych zbiorników potrzebne okażą się kosze albo kieszenie z juty, w których zostaną zasadzone wybrane gatunki.

POND IN THE GARDEN - Play Jigsaw Puzzle for free at Puzzle Factory

Rośliny należy umieścić na odpowiednich wysokościach, wykorzystując przygotowane półki. Najgłębiej sadzi się grzybień biały i wywłócznik okółkowy. Na głębokości 60 cm dobrze radzi sobie strzałka wodna i pałka wąskolistna. Pozostałe gatunki można umieścić w płytkiej wodzie (ok. 30 cm). Świetnym wyborem do ozdobienia oczka wodnego okaże się hiacynt wodny albo osoka aloesowata. Warto odczekać dwa tygodnie od wypełnienia oczka wodą, zanim zasadzi się rośliny. Przez ten czas warunki panujące w oczku powinny się ustabilizować. Jakie rośliny posadzić na brzegach zbiornika? Wilgotne podłoże lubią derenie, trawy i kosaćce. Rośliny osłonią oczko przed wiatrem i słońcem. Umocnią też jego krawędzie.

Hodowla rybek w oczku – o czym należy wiedzieć?

Kiedy można rozpocząć hodowlę rybek w oczku? Zwierzęta najlepiej wpuścić do sadzawki po roku od jej założenia. Środowisko wodne będzie już odpowiednio zrównoważone i pojawią się w nim owady stanowiące dodatkowe pożywienie dla rybek. Staw do hodowli ozdobnych gatunków powinien mieć przynajmniej metr głębokości. Tylko w takich warunkach ryby przetrwają zimę.

Duże i głębokie oczka nie wymagają ingerencji, aby zapewnić im równowagę biologiczną. Małe i płytkie zbiorniki obsadzone niewielką liczbą roślin warto wesprzeć, montując przy nich urządzenia filtrujące i natleniające wodę. Najczęściej w tym celu stosuje się filtry kubełkowe oraz skimmery oczyszczające powierzchnię wody z zanieczyszczeń.

Oczko wodne w ogrodzie – jak zaaranżować przestrzeń wokół niego?

Gneiss board stone for a pool - Valmarg StoneValmarg Stone

Wiesz już, jak zbudować oczko wodne. Jak jednak zaaranżować jego okolice, by uprzyjemniały czas spędzony w ogrodzie? Dobrym sposobem na urządzenie przytulnej przestrzeni w otoczeniu zbiornika z wodą jest stworzenie specjalnej strefy relaksu. Warto umieścić tam  leżaki ogrodowe zachęcające do popołudniowego relaksu. Świetnym wyborem okażą się meble z możliwością regulacji oparcia. Takie warianty zapewnią wygodę podczas poobiednich drzemek. Więcej o najważniejszych kryteriach przy zakupie leżaków dowiesz się z artykułu Jak wybrać wygodny i wytrzymały leżak ogrodowy?

Zamiast wspomnianych mebli przy oczku wodnym możesz postawić teakowe ławki. Meble o naturalnym, miodowym kolorze dodają ciepła i przytulności aranżacji. Znakomicie komponują się też z zielenią ogrodu i wyjątkowym urokiem oczek wodnych. Umieszczenie przy sadzawce ławki to sprawdzony przepis na stworzenie romantycznego zakątka przy swoim domu. O nastrojowy klimat zadba też odpowiednie oświetlenie ogrodowe. Świetlne refleksy będą efektownie odbijać się w tafli wody i tworzyć wyjątkową atmosferę każdego wieczora.

Samodzielna budowa oczka wodnego nie przysparza problemów. Wiedząc, jak odpowiednio przygotować się do tego zadania, można szybko stworzyć magiczny kącik w swoim ogrodzie i łatwo urozmaicić jego wygląd. Ponadto w otoczeniu sadzawki warto umieścić wybrane meble ogrodowe, włączając oczko wodne do ogrodowej strefy relaksu i ciesząc się jej nieprzeciętnym, klimatycznym charakterem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl