Jak zrobić ogród wertykalny? Zielone ściany mogą zagościć w Twoim domu!

Jak zrobić ogród wertykalny? Zielone ściany mogą zagościć w Twoim domu!

Ogrody wertykalne są popularne za granicą, lecz moda na ich tworzenie powoli wkracza do Polski. Kwiaty doniczkowe, zioła, pnącza i inne rośliny umieszczane są w pionie, dzięki czemu tworzy się zieloną ścianę tam, gdzie jest zbyt mało miejsca, by stworzyć klasyczny ogród. Wystarczy, że posiada się nieco zmysłu estetycznego, wiedzę o roślinach i podstawowe umiejętności majsterkowicza, a zbudowanie własnego ogrodu wertykalnego jest możliwe. Efekt końcowy zaskakuje nawet sceptyków. 

Ogród wertykalny - jak zrobić go samodzielnie?

Ogród wertykalny można zrobić zarówno w mieszkaniu lub domu, jak i na zewnątrz budynku, na przykład na balkonie. Dzięki pionowym zielonym ścianom, tłumi się hałasy z ulicy, a także oczyszczę się powietrze i dodaje uroku zaniedbanym miejscom. Zielona ściana w domu może powstać niemalże ze wszystkiego, a jedynym ograniczeniem w jej budowie jest własna wyobraźnia. Prostym sposobem na samodzielne stworzenie ogrodu wertykalnego jest użycie palet. Z palety, folii ogrodowej i farby olejnej w dowolnym kolorze buduje się elegancki pionowy kwietnik, który można zawiesić na ścianie lub postawić bezpośrednio na podłożu. Do jego wykonania potrzebne są podstawowe narzędzia, a także ziemia ogrodowa, którą wypełnia się powstałe miejsca na rośliny. Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest zakup gotowych paneli do budowy ogrodu wertykalnego, które są wyposażone w system nawadniania. Cena budowy takiej konstrukcji jest jednak wyższa niż stworzenie ogrodu wertykalnego z palet.

Innym sposobem jest wykorzystanie do budowy ogrodu pionowego starych butelek plastikowych bądź słoików. Wnętrze butelek lub słoików wypełnia się ziemią ogrodową, a następnie umieszcza się je na konstrukcji z desek, którą przytwierdza się do ściany. Wypełnione ziemią pojemniki z recyclingu mocuje się za pomocą metalowych obręczy, dzięki czemu są stabilnie przytwierdzone do desek. W podobny sposób można wykonać wiszący ogród na linach lub metalowych prętach, do których przytwierdza się drewniane elementy z otworem na doniczkę, słoik lub butelkę. Zielona ściana w domu może natomiast powstać z doniczek ustawionych na wysokiej drabince lub w specjalnych donicach, które z wyglądu przypominają cegły. Na drabince zawiesza się haczyki do mocowania pojemników z roślinami, a ceglane donice ustawia się bezpośrednio na sobie.

Ogrody wertykalne - stanowisko

Tworząc ogrody wertykalne, powinno się dobrze przemyśleć ich umiejscowienie. Ściana w domu lub na zewnątrz powinna być słoneczna, gdyż rośliny potrzebują światła do procesu fotosyntezy. W domu można umieścić ogród wertykalny praktycznie w każdym pomieszczeniu, prócz pokojów z północną ekspozycją okien. Jest w nich zbyt ciemno przez większą część roku, przez co rośliny słabo rosną. Na balkonie lub tarasie roślinami można obsadzić każdą ścianę, dobierając odpowiednie rośliny. Od strony północnej lepiej rosną gatunki cieniolubne i odporne na wiatry, natomiast od strony południowej sprawdzą się rośliny potrzebujące silnego nasłonecznienia i tolerujące mniejszą ilość wody w glebie. Równie dobrze można wykorzystać zielone ściany do ogrodzenia posesji, tworząc z nich płot i osłonę przed wścibskimi sąsiadami.

Ogrody wertykalne tworzone przez profesjonalnych ogrodników

Jeżeli pionowe ogrody mają powyżej 2 metrów wysokości, do ich stworzenia potrzebna jest zwykle pomoc profesjonalnych ogrodników. Ogrody wertykalne tej wysokości buduje się na kratownicy, która jest w stanie utrzymać duże obciążenie. Waga donic wypełnionych ziemią jest na tyle duża, że ich profesjonalny montaż jest niezbędny, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom, które znajdą się w pobliżu zielonej ściany.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl