Konstrukcja zielonej ściany gotowa? Czas na wybór roślin!

Konstrukcja zielonej ściany gotowa? Czas na wybór roślin!

Ogrody wertykalne świetnie prezentują się wewnątrz domów, a także na balkonach, tarasach i jako ogrodzenie posesji. Gdy stworzy się konstrukcję pionowego ogrodu, powinno się wybrać rośliny, które przez cały rok prezentują się nienagannie i mogą rosnąć w nietypowym ustawieniu. Oto propozycje kwiatów, ziół i pnączy, które można wykorzystać do stworzenia zielonej ściany.

Ogród wertykalny - rośliny do wnętrz

Zielona ściana w domu może być porośnięta przez wiele roślin, jednak kilka z nich sprawdza się szczególnie dobrze w pionowej aranżacji. Jedną z nich jest anturium. Wygląd popularnej rośliny doniczkowej jest na tyle charakterystyczny, że trudno pomylić ją z innymi. Błyszczące liście i duże kwiaty o intensywnym wybarwieniu prezentują się efektownie zarówno wyłącznie w swoim towarzystwie, jak i w połączeniu z innymi gatunkami. Anturium wymaga słonecznego stanowiska, lecz bez bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne, które powodują uszkodzenia liści. Dobrym wyborem jest również zielistka. Długie liście z charakterystycznym białym paskiem po środku prezentują się elegancko w każdym wnętrzu. Zielistka jest łatwa w uprawie i wytrzymała na warunki pokojowe. Epipremnum ma natomiast liście w kształcie serca i może być sadzone nawet w półcieniu. Jest to pnącze, które wymaga podpór, dlatego szybko oplata konstrukcję ogrodu wertykalnego. Filodendron jest kolejną rośliną, która lubi półcień. Ze względu na małe wymagania jest odpowiednia nawet dla amatorów, którzy mają niewiele czasu na pielęgnację kwiatów doniczkowych. Do wyboru ma się aż 700 odmian filodendronów, dlatego do stworzenia ogrodu wertykalnego można wybrać wiele różnych sadzonek o odmiennym kształcie i kolorze liści. We wnętrzach sprawdza się również zroślicha, która najefektowniej prezentuje się w postaci pnącza. Wymaga dość wysokiej temperatury w pomieszczeniu, a także intensywnego podlewania w okresie wzrostu.

Ogrody wertykalne - rośliny na balkon i taras

W ogrodzie wertykalnym na tarasie lub balkonie dobrze sprawdzają się wszelkie rośliny pnące - bluszcz pospolity, filodendron pnący, a także pasiatka zwisła. Ciekawy efekt można uzyskać również obsadzając zieloną ścianę paprociami, guzmaniami, zielistkami i niedośpianami, które są łatwe w pielęgnacji. Jeżeli balkon lub taras znajdują się z dala od ulicy, pionowy ogród można wykorzystać również do uprawy własnych ziół i warzyw. Dzięki niemu stworzy się zielnik z tymiankiem, bazylią, oregano, pietruszką, miętą, majerankiem, kolendrą, melisą, szałwią i innymi sprawdzonymi ziołami. Ogród wertykalny na balkonie lub tarasie można zasadzić również różnymi odmianami sałat, cykorią, rukolą, botwinką, selerem naciowym, szczypiorkiem, a także jarmużem i ozdobnymi odmianami kapusty.

Zielona ściana - rośliny czy mech?

Klasyczne rośliny na zielone ściany można zstąpić mchem. Specjalne panele z mchem mocuje się bezpośrednio na oczyszczoną i zagruntowaną ścianę w pomieszczeniu lub na zadaszonym tarasie. Zielone panele są wykonane z różnych gatunków mchu, w tym z mchów leśnych, trawiastych i poduszkowych. Często do ich tworzenia wykorzystuje się chrobotka reniferowego, który porasta Skandynawię.

Ogrody wertykalne z mchu nie wymagają podlewania i pielęgnacji, a do ich utrzymania wystarczy dbałość o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu oraz o ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ważna jest również wilgotność powietrza, która powinna utrzymywać się na poziomie 40-60 procent.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl