Ławka w ogrodzie – gdzie i jak ją postawić?

Ławka w ogrodzie – gdzie i jak ją postawić?

Ławka może być znakomitym dodatkiem do Twojego ogrodu. Zapewni miejsce do siedzenia przy stawie, uzupełni wystrój zewnętrznego salonu, posłuży za nietypowy kwietnik. Niepozorny mebel może mieć jeszcze więcej zastosowań – wszystko zależy od Twojego pomysłu na przydomową przestrzeń. Potrzebujesz inspiracji? Zastanawiasz się, gdzie może być ustawiona ławka w ogrodzie? Zebraliśmy dla Ciebie sporo interesujących rozwiązań. Sprawdź, jak wykorzystać ławki w ogrodowych aranżacjach, by stały się punktami od razu przyciągającymi wzrok.

Ławka w ogrodzie – inspiracje do wykorzystania na małych działkach

Masz mało miejsca w ogródku i chcesz zaoszczędzić tyle wolnej przestrzeni, ile tylko się da? Dobrym wyborem okażą się ławki składane i narożne. Pierwsze z nich możesz wyciągać, gdy potrzebujesz więcej miejsca dla gości albo łatwo przestawiać w zależności od tego, jaką akurat planujesz nadać im funkcję. Ławki-narożniki to z kolei meble pomagające praktycznie zaaranżować kąt działki czy tarasu. Dzięki kształtowi litery L tworzą przytulny kącik do rozmów przy kawie.

W małych ogródkach świetnie sprawdzą się też aluminiowe ławki bez oparcia. Ich lekkość przejawia się w dwóch aspektach – w wyglądzie i wadze. Lekko prezentujące się meble pomogą uniknąć przytłaczającego efektu w przypadku niedużych przestrzeni do zaaranżowania. Z kolei niewielki ciężar ławek ułatwi ich przenoszenie, np. gdy podąża się za przemieszczającym się światłem słonecznym albo szuka się schronienia w cieniu.

Jeżeli przestrzeń do aranżacji jest dość mocno ograniczona, idealnym rozwiązaniem może być również wielofunkcyjna ławka ogrodowa. Mebel ze zintegrowanymi donicami, wariant ze schowkiem, siedzisko połączone ze stolikiem kawowym, magazynem drewna, a nawet miejscem na palenisko – pomysłowość producentów ławek zdaje się nieograniczona. Możesz zdecydować się na gotowe rozwiązanie albo samodzielnie przerobić mebel na wielofunkcyjny.

Jak jeszcze zaoszczędzić wolne miejsce na działce? Jeśli granicę ogrodu wyznacza drewniany panel, ściana albo inna osłona, zbuduj tuż przy niej ławkę połączoną ze skrzynkami, w których posadzisz trawy ozdobne. W prosty sposób stworzysz ciche i odosobnione miejsce, w którym można usiąść wygodnie i wygrzewać się w słońcu. Aby urządzana przestrzeń wydawała się większa, pomaluj osłonę, ławkę i skrzynki na ten sam (najlepiej jasny) kolor. Aranżację uzupełnij miękkim poduszkami o wyrazistych wzorach i sznurem światełek ogrodowych, by zyskała więcej charakteru.

Najlepsze miejsce na postawienie ławki w ogrodzie

Jaki jest idealny punkt do ustawienia ławki ogrodowej w przestrzeni przy domu? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba zastanowić się nad planowanym przeznaczeniem mebla i charakterystyką swojej działki. To, gdzie i jak warto postawić ławkę w ogródku, jest bardzo indywidualną kwestią. Dobrym miejscem na mebel może być miejsce:

  • z ładnym widokiem – zielone otoczenie nie musi być spektakularne, wystarczy zastanowić się, na co przyjemnie byłoby popatrzeć z ławki. Urocza altanka? Różane krzewy? Oczko wodne z rybami? Kwitnące rabatki? Ustaw ławkę w ładnym otoczeniu, by móc napawać się wrażeniami estetycznymi.
  • w cieniu – jeśli Twój ogród jest bardzo słoneczny i latem szukasz sposobu na ukrycie się przed upałami. W takim przypadku warto postawić ławkę pod drzewem albo parasolem ogrodowym.
  • pod zadaszeniem – jeżeli chcesz wypoczywać na zewnątrz również w deszczową pogodę albo wybrać mebel wykonany z materiału niezbyt odpornego na warunki atmosferyczne.
  • na odpowiednim podłożu – wybrukowane patio jest dość nierówne, dlatego niektóre ławki, np. te wykonane z metalu, mogą nie mieć na nim wystarczającego podparcia. Ścieżka, trawnik albo równa, utwardzona powierzchnia będzie lepszym wyborem w przypadku większości ogrodowych ławek.
  • przed wejściem do domu – jeżeli chcesz obserwować z ławki to, co dzieje się przed domem i witać się z sąsiadami albo ozdobić przestrzeń, na którą nie masz pomysłu. Dobierz mebel do stylu architektonicznego budynku. Bryłę nowoczesnego domu ładnie uzupełni ławka o prostej, geometrycznej formie. Budynki o klasycznym albo dworkowym stylu możesz ozdobić meblem o bardziej tradycyjnym czy dekoracyjnym kształcie.

Aranżacja ławki w ogrodzie dopasowana do stylu przestrzeni

Chcesz, by Twój ogród zachował harmonijny wygląd? W takim razie dopasuj do jego stylu materiał i kształt ogrodowej ławki:

  • W dużym ogrodzie formalnym znakomicie sprawdzi się elegancka ławka z metalu wtulona w idealnie wypielęgnowane krzewy. Biała, beżowa albo turkusowa poduszka na siedzisko dopełni wizualnie przestrzeń pełną zieleni. Zapewni też wygodne miejsce do picia herbaty i rozmów z gośćmi.
  • Ławki z odlewu aluminiowego z motywami florystycznymi albo innymi misternymi ażurowymi wzorami będą pasować do ogrodów w stylu wiktoriańskim, francuskim, barokowym, romantycznym czy prowansalskim.
  • Proste, drewniane meble świetnie komponują się zarówno z ogrodami nowoczesnymi, jak i klasycznymi. Rustykalne ławki z drewna to z kolei wspaniały dodatek do wiejskich i naturalistycznych ogródków. Metalowe, np. żeliwne modele z drewnianymi elementami kojarzą się z parkiem czy ogrodem w dawnym stylu. Meble wykonane z gatunków egzotycznych świetnie dopełnią aranżację inspirowaną podróżą w tropiki czy wakacjami spędzonymi na śródziemnomorskiej plaży.
  • Rattanowe sprzęty są zgodne z ideą stylu balijskiego i kolonialnego.
  • Technorattan to bardzo uniwersalny materiał, pasujący do rozmaitych ogrodowych kompozycji. Meble o geometrycznych formach warto wybrać do nowoczesnych aranżacji, a te o łagodniejszych, zaokrąglonych kształtach i ciekawych plecionkowych wzorach do ogródków rustykalnych, romantycznych, prowansalskich i boho.
  • Do nowoczesnych i japońskich ogrodów nadają się modele proste i geometryczne. Można zdecydować się na szare drewno, beton czy stal (albo połączenie ich wszystkich).

Biała ławka w ogrodzie – zdjęcia i pomysły

Biel może być synonimem klasyki i elegancji. Bywa też utożsamiana z nowoczesnością, czystością form i minimalizmem. Niektórzy widzą w niej uroczy, romantyczny dodatek do przestrzeni zdominowanych przez zieleń i kwiaty. W każdym przypadku biel pozostaje jak płótno, które można swobodnie zapełniać swoimi pomysłami.

Biała ławka w ogrodzie ma szansę upiększyć przestrzeń na wiele sposobów:

  • Drewniany mebel z oparciem o klasycznym albo bardziej urozmaiconym kształcie połącz z białymi poduszkami w drobne kwiaty. Na siedzisku połóż słomiany kapelusz, a przez podłokietnik przewieś ciepły koc o pastelowym kolorze. Dookoła ławki zasadź ulubione kwitnące rośliny. Bujnie zielone, kwiatowe otoczenie mebla stworzą np. dereń Kousa, niezbyt silnie pachnące odmiany róż w odcieniach różowego, naparstnice czy białe powojniki. Dzięki wszystkim wymienionym elementom stworzysz romantyczny, zaciszny zakątek do czytania, rozmów, podziwiania przyrody i picia czegoś orzeźwiającego.
  • Jeśli dysponujesz starą ławką z drewna, przemaluj ją na biało i odpowiednią techniką dodaj efekt postarzenia materiału. W ten sposób zyskasz idealny dodatek do ogrodów w stylu shabby chic.
  • Dodaj białą ławeczkę o lekkiej, ażurowej formie do aranżacji w stylu prowansalskim, shabby chic, romantycznym i vintage. Pięknym tłem będzie dla niej np. ściana bluszczu, patio z hortensjami w doniczkach czy zakątek pod drzewem.
  • Biała, aluminiowa ławka o prostej formie i bez oparcia będzie dodatkowym miejscem do siedzenia przy komplecie obiadowym lub wypoczynkowym utrzymanym w tym samym stylu i kolorystyce. Wystarczy, że uzupełnisz ją małymi, płaskimi poduszkami na siedzisko.
  • Wybierz białą ławkę o stylu pasującym do Twojego ogródka. Uzupełnij aranżację kolorowymi poduszkami dekoracyjnymi, donicami, tacą z ozdobami takimi jak świeczniki czy małe rzeźby i parasolem chroniącym przed słońcem. Zmieniaj barwy drobnych akcesoriów w zależności od pory roku albo panującej mody. W ten sposób Twoja ogrodowa aranżacja z ławką zawsze pozostanie na czasie.

Ławka pod drzewem w ogrodzie – inspiracje

Ustaw model z oparciem pod drzewem, aby stworzyć miejsce do refleksji, ucieczki przed zgiełkiem i czytania w spokojnym otoczeniu. Dla większej wygodny możesz wyposażyć mebel w poduszki i pled albo postawić obok niego mały stolik kawowy.

Aby stworzyć oryginalny element aranżacji ogrodu, który natychmiast przyciąga wzrok? Zbuduj albo ustaw wokół pnia drzewa specjalną okrągłą ławkę. Takie elementy wyposażenia zielonej przestrzeni nie tylko stanowią ciekawe urozmaicenie, ale też pozwalają usiąść bezpośrednio pod drzewem i cieszyć się naturalną osłoną przed słońcem.

Drewniane ławki w ogrodzie – gdzie je postawić?

Ławki wykonane z drewna mają ponadczasowo piękny, naturalny wygląd. Meble są też miłe w dotyku – nie nagrzewają się i nadmiernie nie wychładzają. To bardzo uniwersalne rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać, że drewno należy regularnie konsekrować, by chronić je przed czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi. Drewniane ławki w ogrodzie muszą stać na utwardzonej powierzchni, by ich nogi nie zapadały się w ziemi i nie zaczęły gnić od wilgoci. Dotyczy to również modeli z innych materiałów z nogami wykonanymi z drewna.

Chcesz stworzyć miejsce do odpoczynku po przechadzce po ogrodzie? Ustaw wzdłuż ścieżki drewnianą ławeczkę bez oparcia. Prosty mebel nie zdominuje wizualnie przestrzeni i pozwoli na chwilę wytchnienia wśród zieleni.

Wygodny model z oparciem możesz postawić na utwardzonym patio czy tarasie. Wybierz klasyczny wariant ławki i dopasuj do niego niski stolik kawowy. Dodaj dekoracyjne poduszki, nastrojowe oświetlenie i rośliny w doniczkach, by stworzyć wrażenie „salonu w ogrodzie”.

Betonowa ławka w ogrodzie – aranżacje, do których pasuje

Beton jest materiałem trwałym i odpornym na kaprysy pogody. Charakteryzuje go duży ciężar, dlatego wykonane z niego ławki należy ustawiać w miejscach, z których nie będzie się już ich przenosić. Modele o postarzonym wyglądzie pięknie komponują się z ogrodami w stylu śródziemnomorskim. Warianty z betonu architektonicznego to dobry wybór do nowoczesnych aranżacji. Pamiętaj, że materiał szybko się nagrzewa i wyziębia, dlatego jeśli ławka ma służyć nie tylko jako dekoracja, wyposaż ją w poduszki na siedzisko.

Jak urządzić kącik z ławką w ogrodzie?

Marzy Ci się romantyczny i przytulny zakątek dla dwojga? Wykorzystaj w jego aranżacji ławkę dwuosobową. Wolisz, by aranżowana przestrzeń służyła do spotkań towarzyskich? Zdecyduj się na wariant z trzema lub czteroma miejscami do siedzenia. Jeżeli kącik ma pomieścić jeszcze więcej osób, zbuduj ławkę w formie narożnika wzdłuż granicy ogrodu czy tarasu. Pamiętaj o uzupełnieniu aranżacji odpowiednim oświetleniem i tekstyliami. Praktycznym dodatkiem będzie też stolik-taca na napoje.

Zastanawiasz się, jak uzyskać wyjątkowo relaksujący klimat w kąciku z ławką? Umieść mebel pod pergolą porośniętą pnączami. Ozdób konstrukcję sznurem światełek i ciesz się atrakcją na słoneczne dni i romantyczne wieczory.

Ławki ogrodowe są doskonałą bazą dla rozmaitych aranżacji, w dodatku oferują swoim użytkownikom dokładnie to, czego potrzebują: chwilę oderwania od codzienności. Dzięki odpowiednim dodatkom takim jak oświetlenie, poduszki czy pomocnicze meble szybko wykreują przyjazną przestrzeń zachęcającą do odpoczynku wśród natury. Zainspiruj się pomysłami, które zebraliśmy w tym artykule i przekonaj się, że aranżacja ławki w ogrodzie może być świetną zabawą, a zarazem prostym sposobem na nadanie urządzanej przestrzeni wyjątkowego stylu.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium