Mała architektura ogrodzie – co to takiego?

Mała architektura ogrodzie – co to takiego?

Nawet w niewielkim ogrodzie jest wystarczająco miejsca, by umieścić kilka elementów małej architektury ogrodowej. Dzięki nim przestrzeń nabiera charakteru i staje się bardziej funkcjonalna. Czym jest mała architektura ogrodowa? Jakie są jej elementy?

Czym jest mała architektura ogrodowa?

Mianem małej architektury ogrodowej określa się niewielkie obiekty, które zwiększają funkcjonalność ogrodu i pełnią rolę dekoracyjną. Obiekty tego typu można stawiać w ogrodzie bez załatwiania jakichkolwiek formalności, np. pozwolenia na budowę. Teoretycznie każdy z elementów małej architektury powinien być łatwy do zdemontowania i przeniesienia w inne miejsce. 

Jakie obiekty wchodzą w skład małej architektury ogrodowej? Zgodnie z obowiązującym prawem są to obiekty kultu religijnego, na przykład kapliczki, krzyże przydrożne, posągi, fontanny, wodotryski, architektura pełniąca funkcję estetyczną (kratownice, pergole itp.), a także huśtawki ogrodowe, piaskownice, place zabaw, murowane grille i obiekty wykorzystywane w czasie wypoczynku na świeżym powietrzu. 

Mała architektura jako ozdoba

Mała architektura o funkcji dekoracyjnej obejmuje wiele konstrukcji drewnianych, wykorzystywanych jednocześnie do podtrzymywania pnączy kwiatów i winorośli. Należy do niej między innymi trejaż. Jest to konstrukcja z dwóch ażurowych ścian, które łączy ze sobą drewniana, pozioma belka. Kratownica wchodząca w skład trejażu może być wykorzystywana samodzielnie jako element, za pomocą którego zasłania się nieatrakcyjne części ogrodu lub dzieli się przestrzeń na strefy o różnych funkcjach. Innym elementem małej architektury jest bramka różana, która również składa się z dwóch kratownic, lecz w przeciwieństwie do trejażu, jest połączona półokrągłą, a nie prostą belką. Obsadza się ją pnącymi gatunkami róż, które szybko się rozrastają i mają bujne kwiaty.

Ozdobne elementy małej architektury obejmują wodotryski i fontanny. Mogą zarówno wchodzić w skład oczka wodnego, jak i być budowane poza jego obrębem. Prócz nich w ogrodzie mogą stanąć dekoracyjne poidełka dla ptaków oraz kaskady ułożone z dużych kamieni. W ogrodach japońskich pojawiają się za to kamienne misy z bambusowymi tyczkami, z których sączy się woda z oczka wodnego. Ponadto mała architektura ogrodowa obejmuje rzeźby wykonane z różnych materiałów. 

Mała architektura użytkowa

Mała architektura w ogrodzie pełni funkcję dekoracyjną, nawet jeśli wykorzystuje się ją do innych celów. Dzięki obiektom o przeznaczeniu użytkowym w ogrodzie przyjemniej spędza się czas na wypoczynku i nie tylko. Dzieci ucieszą się, gdy przed domem pojawi się plac zabaw i ogrodowy domek ze zjeżdżalnią. Piaskownica to kolejny obiekt małej architektury, który docenią maluchy. Dla małych i dużych członków rodziny odpowiednia jest natomiast huśtawka ogrodowa, dzięki której można zrelaksować się po pracy lub przyjemnie spędzić razem czas. Wybierając elementy architektury ogrodowej z tej grupy, powinno się zwrócić szczególną uwagę na atesty. Jest to istotne dla bezpieczeństwa dzieci, które spędzają czas w ogrodzie. Jeżeli samodzielnie buduje się plac zabaw lub domek dla maluchów, powinno się zadbać o przygotowanie miękkiego podłoża i osłonięcie architektury od wiatru oraz silnego słońca. Podłoże z trawy lub specjalnego materiału ochroni dzieci przed urazami w czasie upadków, a wybór zacienionego i niezbyt wietrznego miejsca sprawi, że pociechy będą mogły bawić się w ogrodzie przez większą część roku.

Do elementów użytkowej architektury ogrodowej należą stoły i krzesła, a także murowane grille, które są wykorzystywane w czasie przyrządzania posiłków i biesiadowania na powietrzu. Innym elementem małej architektury jest pawilon, który rozstawia się nad strefą wypoczynkową, by zapewnić w niej cień w upalne dni. Na drzemkę można za to ułożyć się w hamaku, rozwieszonym pomiędzy dużymi drzewami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl