Mały ogród – sprawdzone aranżacje i pomysły na mały ogródek

Mały ogród – sprawdzone aranżacje i pomysły na mały ogródek

Aranżacja małego ogrodu stwarza wiele wyzwań. Pomieszczenie potrzebnych mebli czy wymarzonych dekoracji na niewielkiej przestrzeni, dobór elementów wyposażenia tak, by uniknąć efektu chaosu i zagracenia, uwzględnienie sposobu rozrastania się roślin – to tylko niektóre z niełatwych zadań czekających na wszystkich planujących urządzić nieduży ogródek. Mogłoby się zdawać, że mały ogród to same ograniczenia i problemy, z którymi trzeba się mierzyć na etapie projektowania. W rzeczywistości istnieje mnóstwo sposobów na estetyczne i funkcjonalne zaaranżowanie takich miejsc. Część z nich zamienia nawet potencjalne wady niewielkich przestrzeni w atuty.

Jak zatem urządzić bardziej wymagające miejsca? Poniżej znajdziesz sporo pomysłów na aranżacje małych ogrodów, dzięki którym przekształcisz nawet najmniejszą działkę w piękną przestrzeń do wypoczynku i ze smakiem ozdobisz miejsca przed, za czy wokół domu.

Aranżacja małego ogrodu wokół domu – pomysły i zdjęcia

Spójna kolorystyka, dopasowanie do stylu budynku, umiar w doborze liczby elementów, stawianie na rozwiązania oszczędzające wolne miejsce – o tym wszystkim pamiętaj, gdy interesuje Cię aranżacja małego ogrodu wokół domu. Możesz twórczo przetwarzać klasyczne pomysły i dodawać bryle domu charakteru. Na co warto się zdecydować?

Ogród na ogrodzeniu

Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca na ogród wokół domu, możesz stworzyć go na ogrodzeniu. Pnącza rosnące na drewnianych lub metalowych panelach ogrodzeniowych, tworzące efektowny wzór karo, dodadzą wyrazistości małemu ogrodowi. Przestrzeń wokół domu stanie się zdecydowanie bardziej zielona bez konieczności tworzenia rabatek zabierających wolne miejsce. Jeżeli dysponujesz nieco większym metrażem, przy zielonym ogrodzeniu możesz ustawić też nowoczesne betonowe lub stalowe donice o prostokątnym kształcie i zasadzić w nich ozdobne krzewiki lub trawy.

Rabata z sukulentami

Sukulenty to fascynujące rośliny występujące w wielu wielkościach, kształtach i kolorach. Z ich pomocą można stworzyć różnobarwną, urzekającą rabatkę przy ogrodzeniu wokół domu, zorganizowaną tuż przy budynku albo przy ścieżce. Ciekawym pomysłem jest skomponowanie rzeki z sukulentów. Rośliny o tej samej barwie i różnych wielkościach sadzi się w pochylonej donicy (częściowo zakopanej w ziemi) oraz w gruncie, imitując strumienie płynącej wody. Wokół „rzeki” umieszcza się sukulenty w innych kolorach i rozmiarach oraz skały dla dodania innej tekstury. Tego typu kompozycje prezentują się bardzo oryginalnie i sprawiają, że mały ogród zyskuje niebanalny charakter.

Rabata w kształcie fali

Kolejny pomysł na aranżację małego ogrodu to stworzenie przy jednej z granic działki rabaty w kształcie fali. Podłoże można wysypać korą albo ozdobnymi kamieniami, a rabatkę odgrodzić od trawnika większymi skałami, płytkami albo plastrami drewna. Na rabacie warto zasadzić drzewka i krzewy o zróżnicowanych kształtach i wielkościach. Wszystko to przełamie poczucie nudy i gustownie ozdobi przestrzeń wokół domu.

Doniczkowe drzewa owocowe

Jeżeli chcesz zaoszczędzić wolne miejsce w małym ogródku, nie sadź roślin w gruncie, tylko w doniczkach. Ustaw przy ogrodzeniu i budynku wybraną liczbę doniczek o różnych obwodach i wysokościach. Posadź w nich małe drzewka owocowe. Zyskasz nie tylko piękną ozdobę ogrodu, ale też będziesz mieć mnóstwo owoców do dzielenia się z przyjaciółmi i sąsiadami.

Jak urządzić małe ogrody przed domem?

Aranżacja małego ogrodu przed domem jest jak tworzenie zapowiedzi tego, co znajduje się w jego wnętrzu. Ogródek przed wejściem do budynku dostarcza też sporo informacji o jego mieszkańcach. Jak zatem ładnie i interesująco urządzić mały ogród przed domem? Inspiracje znajdziesz w akapitach poniżej.

Mieszanka kwiatów

Podniesione rabatki z wielobarwnymi kwiatkami – czy to stworzone w skrzyniach i donicach, czy też na usypanym wyższym poziomie ziemi – wprowadzają mnóstwo wesołych kolorów do aranżacji. Stają się centralnym punktem kompozycji, przyciągając uwagę bogactwem barw, zapachów i kształtów. Jeżeli podobają Ci się romantyczne, ukwiecone małe ogrody, koniecznie zdecyduj się na to rozwiązanie. Piękne kwiaty zyskają przestrzeń do wzrostu, a Ty nadasz podwórku przed domem porządek i określony styl.

Skalisty ogródek

Do zaaranżowania przestrzeni przed domem możesz wykorzystać też skalniaki. Efektowne połączenie kamieni, żwiru, ozdobnych traw, krzewów i bylin tworzy naturalny mały ogródek, kojarzący się z dzikimi górskimi krajobrazami. Tego typu ogrodowa dekoracja jest ponadto dość łatwa w pielęgnacji i zmniejsza obszar trawnika, który trzeba kosić.

 

Mały ogródek przed domem ozdobiony doniczkami

Aby zaoszczędzić wolne miejsce i spędzać mniej czasu na pielęgnacji ogrodu, podwórko przed domem możesz udekorować roślinami w doniczkach. Dopasuj kolor, materiał, wielkość i styl akcesoriów do wyglądu budynku i potrzeb poszczególnych kwiatów. Doniczki możesz ustawić po obu stronach drzwi, stworzyć z nich kompozycję przy ścieżce, bramie czy w centralnym punkcie trawnika. Ozdoby będą pięknie eksponować rośliny i pozwolą w łatwy sposób, bez efektu ciasnoty, zaaranżować niedużą przestrzeń przed domem.

Niewielka fontanna albo poidełko dla ptaków

Zamiast wykonywania rabatki w małym ogrodzie można ustawić niedużą fontannę albo poidełko dla ptaków. Ozdobny element wodny doda uroku aranżacji przed domem – w drugim przypadku będzie też sprzyjać obserwacji zwierząt. Poidełko dla ptaków można wykorzystać w aranżacji małego ogródka również w inny sposób – jako donicę na podwyższeniu. Misa wypełniona sukulentami albo kolorowymi kwitnącymi kwiatami przyciągnie spojrzenia gości i okaże się wystarczającą ozdobą niedużego podwórka przed wejściem do domu.

Schody pełne roślin

Dysponujesz bardzo małą ilością wolnego miejsca przed domem, a do Twoich drzwi prowadzą schody? Ustaw na stopniach rośliny w doniczkach i latarenki, by stworzyć piękną aranżację zachęcającą do wejścia do budynku. Tego typu aranżacje małego ogrodu w pełni wykorzystują potencjał urządzanej przestrzeni.

Aranżacja małego ogrodu przydomowego – inspiracje

Małe ogrody przydomowe skłaniają do szukania kreatywnych, nieszablonowych rozwiązań. W przestrzeniach, gdzie liczy się każdy wolny centymetr, trzeba wykazać się nie lada pomysłowością. Jeżeli brakuje Ci inspiracji, nasz artykuł podpowie Ci wiele niezwykłych, urokliwych i praktycznych sposobów na aranżacje małych ogrodów przydomowych.

Podział małego ogródka na jeszcze mniejsze strefy

Stwórz odprężającą przestrzeń do relaksu, wykorzystując w pełni wolne miejsce. Podziel działkę na niesymetryczne, sąsiadujące ze sobą części przeznaczone na zewnętrzny salon z niedużym kompletem wypoczynkowym, skalniak, mini ogród z sukulentami oraz malutkie, geometryczne oczko wodne. W każdej ze stref wykorzystaj inne faktury i barwy, tworząc efektowną mozaikę. Aby zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca, zewnętrzny salon zaaranżuj tuż przy ogrodzeniu, ustawiając w rogu wygodny narożnik.

Wielopoziomowa architektura krajobrazu

Kolejny dobry pomysł na mały ogródek to stworzenie w urządzanej przestrzeni różnych poziomów. Więcej poziomów zapewnia aranżacji głębię i wyrazistość. W najniższym punkcie możesz ustawić palenisko z ławkami albo zestaw obiadowy. Na wyższych poziomach stwórz rabatki z ulubionymi gatunkami roślin, np. z ozdobnymi trawami. Wielopoziomowy ogródek będzie wydawał się nieco większy niż jest w rzeczywistości.

Zewnętrzna jadalnia na łatce trawnika

Jak urzadzic maly ogrodek, który ma służyć do jedzenia posiłków na świeżym powietrzu i organizowania spotkań przy wspólnym stole? Na okrągłej łacie trawnika ustaw stół i krzesła o wymiarach dostosowanych do ilości wolnego miejsca. Dla jeszcze większej oszczędności przestrzeni możesz zdecydować się na meble składane i w razie potrzeby zastępować komplet obiadowy rozkładanymi leżakami czy rozkładać na trawie koc piknikowy. Okrągły trawnik możesz otoczyć kamiennymi płytami czy plastrami drewna, by wyraźnie wydzielić przestrzeń wypoczynkową.

Spa na tarasie

Na niewielkim tarasie możesz stworzyć miniaturowe spa, dzieląc przestrzeń na strefę wypoczynkową z dwoma leżakami, wyznaczając podwyższone miejsce na jacuzzi oraz obniżone na ustawienie doniczek. Taka tarasowa metamorfoza może wymagać pomocy profesjonalistów, ale pozwala korzystać z aranżacji wyjątkowo sprzyjającej relaksowi.

Mały przydomowy ogródek z oczkiem wodnym

Aranżacje małych ogrodów można tworzyć z wykorzystaniem elementów wodnych. Pomysłem na ozdobienie ogródka jest zamontowanie oczka wodnego na podwyższeniu, składającego się z 3 mis umieszczonych na różnych wysokościach. Możesz wysypać dno naczyń kolorowymi kamykami, monetami, a nawet zasadzić w nich rośliny takie jak lilie wodne. Niestandardowe podejście do tworzenia oczek wodnych pozwoli cieszyć się kojącym szumem wody niezależnie od tego, jak dużą ilością wolnego miejsca dysponujesz.

Eleganckie niewielkie podwórko

Wielkość urządzanej przestrzeni nie gra roli, gdy tworzysz elegancką, minimalistyczną aranżację. Ogrodzenie porośnięte pnączami, krzewy przycięte w geometryczne wzory, trawnik ze ścieżką z kwadratowych płyt ułożonych w odstępach, przytulne miejsce ze stolikiem z okrągłym blatem i krzesłami – wszystkie te elementy tworzą gustowną przydomową przestrzeń.

Pergola narożna

Stwórz przedłużenie swojego domu w ogrodzie, stawiając pergolę. Narożna pergola, stolik kawowy, narożnik, dywan, sznur lampek, subtelne dekoracje – z ich pomocą wykreujesz przyjazne, zaciszne miejsce do relaksu na świeżym powietrzu.

Japońska inspiracja

Kultowe ogrody japońskie są zwykłe rozległe i misterne. Zawierają sporo detali i ciekawych elementów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by również w małym przydomowym ogrodzie stworzyć miniaturową, bardziej minimalistyczną aranżację inspirowaną Japonią. W kącie ogrodzenia lub budynku zasadź bambus i malutkie krzewy bonsai, wysyp podłoże jasnym żwirem i ustaw na nim kamienną pagodę. Dzięki wspomnianym elementom przydomowy ogródek zyska nietuzinkowy charakter.

Rustykalny klimat

Lubisz kolorowe i sielankowe aranżacje? Pomysł na mały ogród, z którego możesz skorzystać, to założenie rabaty z bujnie rosnącymi, kolorowymi kwiatami. Kosmosy podwójnie pierzaste, nagietki lekarskie, nasturcje większe, jeżówki purpurowe, rudbekie czy dzwonek karpacki wprowadzą do przestrzeni przy domu klimat wakacji na wsi. Warto, by wspomniane kwiaty rosły w bujnych, półdzikich kępach dla stworzenia iście rustykalnej rabaty. Wymienione gatunki roślin są bardzo łatwe w uprawie, dlatego nie trzeba poświęcać wiele czasu na ich pielęgnację.

Kwadraty z różnymi roślinami

Podziel drewniane skrzynki na niewielkie kwadraciki, aby stworzyć dogodne warunki do uprawy różnych gatunków roślin na małej przestrzeni. Sałata, pory, bazylia, fasolka szparagowa, marchewka, truskawki – wszystkie te warzywa i zioła mogą być od siebie estetycznie odgrodzone i rosnąć w pomysłowym, miniaturowym warzywniaku.

Pomysł na bardzo mały ogródek

Aranżacja bardzo małego ogrodu to jeszcze więcej wyzwań dla naszej kreatywności. Jak uniknąć przytłaczającego efektu i pięknie udekorować przestrzeń?

Ogród wertykalny

Oszczędzaj miejsce na ziemi – trawniku, tarasie czy patio – podnosząc z niej wszystko, co tylko się da. Na ścianie budynku albo na solidnym ogrodzeniu zamontuj półki, paletę albo ścienną torbę do sadzenia roślin. Poza ziołami czy kwiatami na poszczególnych poziomach czy w kieszonkach możesz też przechowywać małe akcesoria ogrodowe. Przedstawione rozwiązanie jest wprost stworzone dla malutkich ogródków i balkonów. Pozwala cieszyć się zielenią roślin, nie tracąc cennego miejsca, które można przeznaczyć np. na ustawienie mebli.

Ściana zieleni

Wariacją temat ogrodu wertykalnego jest zielona ściana składająca się z paproci i innych roślin o ozdobnych, soczyście zielonych liściach. Mieszanka faktur, rozmiarów i kształtów pomoże wprowadzić życie do niewielkiej przestrzeni przy domu. Stworzy też bazę dla klimatycznego kącika wypoczynkowego z kanapą czy zewnętrznej jadalni ze stolikiem i krzesłami.

Żywe ramy obrazów

Jeszcze bardziej intrygującym podejściem do tworzenia ogrodów wertykalnych jest ozdobienie ściany budynku czy drewnianego ogrodzenia żywymi ramkami na obrazy czy zdjęcia. Wybierz ramy o różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Usuń z nich tylną część i przezroczysty fragment z przodu. Z tyłu ramek zamocuj drucianą siatkę, która zapewni roślinom podparcie. Następnym krokiem jest przybicie do ramek ich sklejkowych, tylnych elementów. Później wypełnij ramki ziemią. Zrób w podłożu niewielkie dziurki i zasadź w nich mech, sukulenty, pnącza czy inne wybrane rodzaje roślin. W ten sposób stworzysz zielone obrazy będące niezwykle oryginalną ozdobą przestrzeni przy domu.

Kwietnik na drabinie

Kwietnik na drabinie to kolejny sposób na podniesienie doniczek i donic z ziemi. Umieszczając poszczególne rośliny doniczkowe na stopniach drabiny, zwalniasz miejsce dla mebli ogrodowych albo niedużych rabatek. Wysłużony wygląd starych szczebli doda rustykalnego czaru aranżacji małego ogrodu.

Kwietniki w narożnikach

Wykorzystaj w pełni każdą małą przestrzeń w swoim ogrodzie, ustawiając kilka narożnych donic. Jeśli masz małe podwórko, jest to idealne rozwiązanie, aby dodać trochę koloru do betonowej przestrzeni.

Zielony zakątek

Zasadź w rogu ogrodu ozdobne krzewy lub drzewa, tworząc prywatny zakątek do czytania, picia kawy czy drzemki. Zamontuj tam hamak, huśtawkę albo ustaw wygodny fotel ze stolikiem. Mała przestrzeń będzie ukryta przed wzrokiem sąsiadów i sprzyjająca regeneracji sił.

Lustro przy płocie

Zawieszenie bezramkowego lustra na ogrodzeniu stworzy iluzję dodatkowej przestrzeni. Tafla będzie odbijać zieleń roślin i dawać wrażenie przejścia do dalszej części ogródka. W wyjątkowo małych przestrzeniach warto wykorzystywać złudzenia optyczne, by dodać aranżacjom poczucia lekkości i swobody.

Aranżacje małych ogrodów – galeria inspiracji

Ogrody – nawet te najmniejsze – mogą zapewniać piękną i funkcjonalną przestrzeń do wypoczynku poza domem. Nie każdy dysponuje dużą działką, nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z aranżowania zielonej przestrzeni. W niniejszym artykule staraliśmy się zebrać najbardziej interesujące pomysły na małe ogrody. Aranżacje mogą oszczędzać wolne miejsce, wykorzystywać każdy wolny centymetr albo niestandardowo przerabiać elementy tradycyjnych ogrodów. Mamy nadzieję, że znajdziesz wśród nich inspirujące rozwiązanie idealne dla siebie.

Niewielkie przestrzenie wymagają bardziej starannego planowania niż te średnie czy duże i zmuszają do zdecydowanie większej pomysłowości. Trudności i ograniczenia mogą jednak zaowocować powstaniem wyjątkowo pięknych i ciekawych zewnętrznych aranżacji. Powyższe pomysły na mały ogródek udowadniają, jak wiele niezwykłych kompozycji udaje się stworzyć mimo ograniczonej ilości wolnego miejsca. Przekuj wady w zalety i uwolnij swoją kreatywność. Daj się zainspirować i zaaranżuj urzekający mały ogródek z w pełni wykorzystanym potencjałem.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium