Mały ogródek w szeregowcu – nowoczesne aranżacje i projekty

Mały ogródek w szeregowcu – nowoczesne aranżacje i projekty

Małe ogrody w szeregowcach stwarzają kilka aranżacyjnych wyzwań: trzeba dopasować ich styl do wyglądu otoczenia, wziąć pod uwagę ograniczoną ilość wolnego miejsca i w miarę możliwości pamiętać o komforcie sąsiadów. Jak poradzić sobie z tymi zadaniami? Jak ciekawie i wygodnie urządzić mały ogródek w zabudowie szeregowej? Zebraliśmy dla Ciebie sporo pomysłów na piękne, nowoczesne i funkcjonalne aranżacje. Daj się zainspirować!

Aranżacja ogrodu w zabudowie szeregowej – praktyczne rozwiązania, o których warto pamiętać

Projektując ogródek przy szeregowcu, przede wszystkim musisz mieć na uwadze dostępny metraż, sąsiedztwo innych budynków i ich mieszkańców, umiejscowienie ogrodzenia, rodzaj nawierzchni i planowane przeznaczenie urządzanej przestrzeni. To właśnie do wspomnianych kwestii trzeba dostosować wybór określonych pomysłów na aranżację.

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych rozwiązań dotyczących podstawowych elementów projektu ogródka w zabudowie szeregowej:

  • Ogrodzenie – niezależnie od rodzaju nie powinno zbytnio ograniczać ani zacieniać zielonej powierzchni. W przypadku mniejszych działek nie sprawdzają się więc przesadnie wysokie ogrodzenia. Warto znaleźć rozwiązanie zapewniające poczucie prywatności, wpisujące się w estetykę osiedla, a zarazem niezabierające za dużo wolnej przestrzeni. Popularne ogrodzenia do szeregowców to ogrodzenia panelowe z roślinami lub specjalnymi matami, ogrodzenia palisadowe, lamelowe albo gabionowe.
  • Podział ogrodu na strefy i przeznaczenia – przy bardzo ograniczonej przestrzeni dobrze sprawdza się wyznaczenie na działce strefy z kompletem wypoczynkowym lub stołem i krzesłami, miejsca na grilla oraz przestrzeni na trawnik i ozdobne rośliny. Meble warto ustawić tam, gdzie będą odgrodzone od sąsiadów, osłonięte od wiatru i mocnego słońca. Jeśli masz większą przestrzeń do dyspozycji, możesz wydzielić miejsce na warzywnik oddalony od reszty ogrodu albo małą szklarnię. Innym dobrym pomysłem jest stworzenie kącika zabaw dla dzieci albo cichego zakątka do czytania.
  • Trawnik – standardowo pokrywa większą część działki, ale możesz dostosować jego wielkość do swoich potrzeb. Warto odgrodzić go od innych części ogródka obrzeżami, by trawa nie przeszkadzała innym roślinom we wzroście. Trawnik możesz stworzyć przez samodzielne wysianie trawy albo rozłożenie trawy z rolki.
  • Inne nawierzchnie – deski, grys, płytki czy inne elementy położone na ziemi pomogą Ci podzielić ogródek na strefy o różnych przeznaczeniach. W ich wykorzystaniu zachowaj umiar – pamiętaj, że działka przy szeregowcu ma być oazą zieleni. Taras drewniany, z kompozytu, płytek czy betonu najlepiej zlokalizować bezpośrednio przy wyjściu z domu. Dzięki temu rozwiązaniu płynnie połączysz salon z ogrodem, stworzysz stabilną nawierzchnię dla mebli ogrodowych i zmniejszysz ilość zanieczyszczeń wnoszonych do mieszkania na butach.
  • Rośliny – dobierając poszczególne gatunki, miej na uwadze ich docelowy rozmiar. Większe rośliny powinny być tłem dla mniejszych. Wielkość, kształty, kolory i typ kwiatów, bylin i krzewów na rabatach dostosuj do wymiarów działki. Jeżeli masz naprawdę mały ogród przy szeregowcu, zdecyduj się na efektowne i niezabierające dużo miejsca trawy ozdobne.
  • Mała architektura ogrodowa, meble i dekoracje – zachowaj umiar w kompletowaniu poszczególnych elementów wyposażenia działki, aby nie zapanowały na niej chaos i uczucie ciasnoty. Zadbaj też o jednolity styl sprzętów i dodatków – wszystko ma tworzyć harmonijną całość.

Ogród w szeregowcu – pomysły na rośliny, które ozdobią Twój zielony zakątek

Aranżacje z samych iglaków są bardzo praktyczne, ale dość monotonne. Zdecydowanie lepiej prezentują się rabaty z karłowych iglaków, niskich bylin i roślin okrywowych. Na niewielkich przestrzeniach można też ładnie wyeksponować nieduże drzewa (np. magnolię, klon palmowy, głóg dwuszyjkowy, choinę kanadyjską czy wierzbę całolistną) lub krzewy (np. berberysy, bukszpany czy pigwowce pośrednie). Szczególnie warte uwagi są gatunki zimozielone, dlatego że zdobią ogródek przez cały rok.

Do ozdobienia otoczenia domu szeregowego możesz wykorzystać również:

  • pnącza – np. do osłonięcia ogrodzenia,
  • kwiaty jednoroczne – np. łatwe w uprawie aksamitki czy astry.
  • donice – dobrze rosną w nich np. dalie, niecierpki, fiołki afrykańskie, bratki, begonie bulwiaste czy lobelie wieloletnie.
  • bambusy – rosną bardzo bujnie i można wykorzystać je do tworzenia ścian zieleni; najlepiej wybierać odmiany mrozoodporne i chronić je przed mocnym wiatrem.
  • ozdobne trawy – sprawdzają się na rabatach przy obrzeżach działki, w skrzyniach czy donicach przy granicy poszczególnych stref i przy budynku.

Aranżując ogród w zabudowie szeregowej, trzymaj się jednego kierunku. Nie staraj się zmieścić jak największej liczby pomysłów na ograniczonej przestrzeni. Małe ogródki wyglądają lepiej, gdy są utrzymane w harmonijnym stylu i jednej albo dwóch tonacjach kolorystycznych. Zasada umiaru dotyczy też liczby gatunków i odmian roślin. Pamiętaj – im większa różnorodność, tym szybciej rodzi się chaos. Ponadto urządzając niewielki ogródek w szeregowcu, staraj się wybierać kwiaty kwitnące na jasne kolory. Takie barwy pomogą optycznie powiększyć niedużą przestrzeń.

Mały ogródek przed domem szeregowym – jakie meble i dekoracje się w nim sprawdzą?

Do niewielkich ogródków przy szeregowcach świetnie nadają się meble prezentujące się lekko i utrzymane w jasnej, stonowanej kolorystyce. Niezbyt masywne, smukłe i ażurowe sprzęty sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa i zapewniająca więcej swobody.

Dobierając poszczególne elementy wyposażenia (w tym oświetlenie i dekoracje), dbaj o to, by styl aranżacji wpisywał się w ogólną estetykę osiedla. Jeżeli jednak chcesz uniknąć tego ograniczenia, zadbaj o ogrodzenie swojego ogródka, np. ładnymi panelami drewnianymi o uniwersalnej barwie. Po osłonięciu działki od otoczenia możesz pozwolić sobie na większą aranżacyjną swobodę.

Jak urządzić mały ogródek przy szeregowcu? Inspiracje i zdjęcia

Aranżując mały ogród w zabudowie szeregowej, postaraj się powiększyć optycznie jego niewielką przestrzeń. Jak możesz to zrobić?

  • Wykonaj nasadzenia piętrowe – dodadzą przestrzeni głębi i urozmaicą jej wygląd w różnych płaszczyznach.
  • Otul granice działki roślinami – organiczne, zielone granice sprawiają, że ogród wydaje się większy.
  • Wybieraj kręte ścieżki zamiast prostych – te pierwsze pomagają stworzyć iluzję większej przestrzeni. Zbyt zawiły kształt ścieżki złagodzisz delikatnymi roślinami.
  • Subtelnie dziel ogród na strefy – do wydzielenia różnych przestrzeni możesz zastosować określone rodzaje podłoża, niskie murki, wyższe donice i skrzynki albo mniej masywne osłony.

Niektóre małe ogrody w szeregowcach potrzebują optycznego wydłużenia. Jak osiągnąć ten efekt w tworzonym projekcie?

  • Umieść na końcu ogródka oryginalną rzeźbę albo ciekawie przyciętą roślinę.
  • Układaj ścieżki i murki wzdłuż, a nie w poprzek działki. W ten sposób wydłużysz perspektywę.
  • Posadź kwiaty o ciemnych kolorach na końcu działki.
  • Powtarzaj rośliny na rabatach w ustalonym porządku albo nadaj nasadzeniom inny określony rytm.

Mały ogród przy szeregowcu – galeria inspiracji, z których możesz skorzystać

Poniżej prezentujemy kilka efektownych pomysłów na urządzenie ogródka domu w zabudowie szeregowej.

Spotkanie nowoczesności i klasyki

Połącz nasadzenia z lawendy i traw ozdobnych z elementami dekoracyjnymi z kamienia i kwitnącymi kwiatami w doniczkach. W tak urokliwej scenerii ustaw komplet białych mebli z aluminium. O zadaszenie w kąciku wypoczynkowym może zadbać biały parasol z jasnoszarą tkaniną.

Wykorzystaj ścianę na korzyść tworzonej aranżacji

Zwykle ogrody przy szeregowcach mają przynajmniej jedną ścianę, którą da się spożytkować w kontekście wystroju zielonej przestrzeni do wypoczynku. Może to być tył lub przód domu, zielony narożnik czy fragment ogrodzenia. W takich miejscach masz szansę zaaranżować bardzo przytulny kącik wypoczynkowy. Jako podłoże wspomnianej strefy wykorzystaj deski, płytki czy inne materiały o barwie kontrastującej z kolorem ściany, by dodać całej kompozycji głębi. Na ścianie (murowanej, drewnianej czy zielonej) możesz zawiesić sznur światełek, ogród wertykalny, pomalowane na ciekawy kolor ramy obrazów albo inne dodatki, dzięki którym urządzana przestrzeń zyska niepowtarzalny charakter.

Pomysły na cień przy szeregowcu

Masz ogródek od południowej strony i zastanawiasz się, jak zacienić w nim miejsce przeznaczone do wypoczynku czy jedzenia posiłków? Jeżeli możesz stworzyć kącik ze stołem i krzesłami albo meblami wypoczynkowymi przy ścianie, zamocuj tam żagiel albo rozkładaną markizę. Jeśli jednak wolisz zaaranżować strefę relaksu w innym miejscu, zdecyduj się na parasol ogrodowy.

Przytulny kącik

Jeśli bardzo ograniczają Cię wymiary urządzanej działki, stwórz spokojny zakątek z hamakiem albo podwieszanym fotelem. Otocz wybrany mebel pachnącą lawendą lub innymi roślinami, których zapach Cię odpręża. W ten sposób szybko zaaranżujesz miejsce zachęcające do chwili relaksu.

Składane i wielofunkcyjne elementy wyposażenia

Gdy wolna przestrzeń jest na wagę złota, wykorzystaj do urządzenia swojego ogródka meble składane lub wielofunkcyjne. Komplet krzeseł, z których korzysta się tylko w razie wizyty gości? Skrzynia na tekstylia z ławką? Grill z półką na drewno? Stolik i przenośna taca w jednym? Do wyboru masz mnóstwo sprytnych rozwiązań, które oszczędzają wolne miejsce.

Kącik do zabawy dla dzieci

Jeżeli masz małe dzieci, wyznacz kawałek ogrodu specjalnie dla nich. Postaw w wybranym miejscu domek do zabawy z huśtawką i zbuduj niewielką piaskownicę. W ten sposób zapewnisz maluchom rozrywkę na wiele godzin.

Pomysły na wąski ogród przy szeregowcu

Działka przy domu szeregowym może mieć niewielki metraż i kształt trudny do zaaranżowania. Nie oznacza to jednak, że urządzana przestrzeń musi być monotonna czy ascetyczna. W wąskim ogrodzie przy szeregowcu wciąż można zrealizować sporo pomysłów na osobistą zieloną oazę. Dzięki kilku aranżacyjnym sztuczkom uda się też nieco zmienić proporcje problematycznej przestrzeni.

Możesz optycznie poszerzyć ogródek i przełamać wizualną nudę, wydzielając kilka oddzielnych stref. Do wyznaczenia tych osobnych miejsc warto wykorzystać ozdobne kamienie, drewniane płotki, doniczki czy niskie obrzeża trawnikowe.

W wizualnym poszerzeniu wąskiego ogrodu przy szeregowcu pomoże także wprowadzenie do kompozycji poprzecznych linii podziału. Podobny efekt uzyskasz poprzez sadzenie roślin piętrowo albo kaskadowo. To rozwiązanie sprawdza się nie tylko pod względem estetycznym, ale też praktycznym – bardzo oszczędza wolne miejsce. W optycznej zmianie proporcji wąskiego ogródka pomocne okazują się również rośliny takie jak pnącza i byliny otaczające płotki, kamienie, ogrodzenie czy panele.

W aranżacji działki o problematycznym kształcie możesz wykorzystać też kamienne, ceramiczne czy gliniane donice z roślinami sezonowymi, drewniane skrzynki na zioła albo inne ciekawe pojemniki. Kwitnące kwiaty nadadzą wąskiemu ogródkowi w zabudowie szeregowej cieplejszy, przytulniejszy charakter. Pamiętaj: w przypadku kwiatowych dekoracji niedużych działek mniej znaczy więcej. Nie przesadzaj więc z liczbą pojemników, gatunków roślin i kolorów.

Zainspiruj się powyższymi projektami, zdjęciami i innymi pomysłami na to, jak urządzić ogród przy szeregowcu. Aranżacje, które stworzysz z ich pomocą, będą praktyczne, efektowe i w pełni wykorzystają potencjał dekorowanej przestrzeni.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium