Niwaki w Twoim ogrodzie – postaw na wyjątkowość!

Niwaki w Twoim ogrodzie – postaw na wyjątkowość!

Niwaki w Twoim ogrodzie – postaw na wyjątkowość

Ogrody w stylu japońskim zyskują na popularności na całym świecie ze względu na ich wyjątkowy charakter. Elementy japońskich aranżacji ogrodu można wprowadzić do przestrzeni wokół domu, nawet gdy postawiło się na klasyczne nasadzenia z iglaków. Iglaki bez trudu zmieni się w japońskie niwaki, tworząc ciekawy efekt wizualny i jednocześnie odmładzając drzewka.

Co to są niwaki?

Niwaki to japońskie drzewka, które w odróżnieniu od bonsai, są sadzone w gruncie. Bonsai to drzewka, które zasadzono w donicach (mogą stać zarówno w domu, jak i w ogrodzie). Niwaki to drzewa, które występują wyłącznie w ogrodach, stąd sformułowanie bonsai ogrodowe jest nieprawidłowe. Niwaki, podobnie jak bonsai, formowane są tak, by wyglądały na stare i wiekowe drzewa. Jednak ze względu na duże rozmiary niwaków, stosowane są do tego inne techniki. Sam proces formowania trwa wiele lat.

Zielone niwaki w ogrodzie

W Europie zwykle niwaki wyglądają zupełnie inaczej niż w Japonii ze względu na to, że tworzy się je z innych gatunków roślin. Zasady i techniki formowania roślin z Dalekiego Wschodu są tylko pewną inspiracją, nieszczegółowymi wytycznymi. Z tego powodu polskie niwaki prezentują się odmiennie, lecz równie wyjątkowo i ciekawie. Dzięki formowaniu rosnących w ogrodzie iglaków można wydobyć ich piękno i zmienić charakter całej aranżacji.

Niwaki z sosny czy niwaki z jałowca?

Niwaki w polskich ogrodach formuje się głównie z iglaków. Ich specyficzna forma i sposób przyrastania sprawiają, że można z nich stworzyć efektowne kształty, które będą prezentować się zjawiskowo przez cały rok. Iglaki są zielone nawet w zimie, dlatego po uformowaniu zdobią przestrzeń wokół domu, gdy inne nasadzenia przekwitły i straciły liście.

Do formowania niwaków nadaje się zarówno sosna, jak i jałowiec. Warto jednak wybierać odmiany wolno rosnące – uzyskana przez przycinanie forma utrzyma się po prostu dłużej, a drzewko nie będzie wymagało częstego formowania.

Sosna zwyczajna jest wdzięcznym drzewem do formowania niwaków. Jest długowieczna, może rosnąć nawet 700 lat. Jej kora jest gruba i popękana, o oryginalnej fakturze, co idealnie wpasowuje się w stylizację niwaków jako doświadczonych czasem drzew. Nie jest wymagająca w pielęgnacji, rośnie nawet w trudnych warunkach. W ciągu kilku lat uformujemy na niej upragnione chmurki czy kule. Szczególnie efektownie będzie wyglądała na gnejsowym podłożu. O tym, jak to zrobić, dowiesz się z artykułu Jak wykorzystać gnejs w ogrodzie?

Jałowce są równie chętnie wybierane do kształtowania i tworzenia z nich niwaków. Warto wiedzieć, że sama roślina ma około 60 odmian, w tym płożące i drzewiaste. Są giętkie, długowieczne i wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne, jak susza czy mróz. Dobrze tolerują cięcie i radzą sobie też na mało żyznej glebie.

Formowanie niwaków – na czym polega?

Niwaki w ogrodzie zwykle powstają w czasie tzw. odmładzania drzewek. Dość trudno formuje się je od razu po posadzeniu rośliny. Łatwiej jest je stworzyć z nasadzeń, które znajdują się w ogrodzie od co najmniej kilku lat. Odmładzanie drzewka i jednocześnie formowanie niwaka rozpoczyna się od wcinania wszystkich gałązek, które są zbędne. Pracę zaczyna się od góry, pozostawiając na końcu każdej gałązki nieco igieł. Igły formuje się w charakterystyczne talerze lub chmurki, a gałęzie dokładnie oczyszcza się z wszystkich sęków aż do samego dołu.

Ogród Japoński i niwaki

Po oczyszczeniu gałęzi skraca się pozostawione końcówki z igłami, nadając im wybrany wcześniej kształt. Niwaki z jałowca najlepiej wyglądają, gdy tworzy się z nich płaski formy, natomiast sosny bez trudu uformuje się w kulki. Po zakończeniu cięcia, rany na gałęziach zasklepiają się żywicą, dlatego nie wymaga się ich smarowania preparatami przeciwgrzybiczymi. Do przycinania najlepiej używać ręcznego sekatora.

Terminy cięcia i pielęgnacja niwaków

Niwaki w ogrodzie przycina się po ustąpieniu dużych mrozów już na przełomie marca i kwietnia. Jest to okres, w którym rośliny są na etapie poprzedzającym szybki wzrost, dlatego łatwiej formuje się ich gałązki. Gdy zrobi się cieplej, nasadzenia wypuszczą nowe przyrosty i będą się zagęszczać, co utrudni ich przycinanie. Kolejny termin cięcia niwaków przypada na czerwiec lub lipiec. W tym okresie powinno się poprawić kształt pozostawionych na gałęziach chmurek lub talerzy. Ich formę poprawia się raz jeszcze na koniec lata, by nie dopuścić do drewnienia niepożądanych gałązek, które wyrosły wiosną i latem. Niwaki z sosny tnie się z pominięciem terminu wczesnowiosennego. Po raz pierwszy usuwa się z nich zbędne gałązki dopiero w maju lub czerwcu.

Aby niwaki ogrodowe były odporniejsze na opadanie i brązowanie igieł, powinno się używać nawozów, które lekko zakwaszają glebę.

Zimowanie niwaków

Niwaki z sosny, podobnie jak niwaki z jałowca w naszym klimacie bez problemu przetrwają zimę. Nie trzeba ich specjalnie zabezpieczać. Są w pełni odporne na warunki atmosferyczne. Jeśli wybieramy egzotyczne gatunki roślin na niwaki, wtedy warto otulić drzewko na zimę.

Niwaki w ogrodzie

Marzy Ci się drzewko w fantazyjnym kształcie jako bonsai? Niwaki spełnią to zadanie. Nie są do nich wymagane donice ogrodowe czy – w przypadku rodzimych gatunków – specjalne zimowe otuliny. Uformowane w talerze, chmurki czy kule wyglądają równie efektownie. Wystarczą jeszcze wygodne drewniane lub aluminiowe meble ogrodowe i możesz cieszyć się błogimi chwilami relaksu w swoim ogrodzie.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium