Niwaki w Twoim ogrodzie – postaw na wyjątkowość!

Niwaki w Twoim ogrodzie – postaw na wyjątkowość!

Ogrody w stylu japońskim zyskują na popularności na całym świecie ze względu na ich wyjątkowy charakter. Elementy japońskich aranżacji ogrodu można wprowadzić do przestrzeni wokół domu, nawet gdy postawiło się na klasyczne nasadzenia z iglaków. Iglaki bez trudu zmieni się w japońskie niwaki, tworząc ciekawy efekt wizualny i jednocześnie odmładzając drzewka.

Co to są niwaki?

Niwaki to japońskie drzewka, które w odróżnieniu od bonsai, są sadzone w gruncie i formowane w zupełnie inny sposób. W Europie zwykle niwaki wyglądają zupełnie inaczej niż w Japonii ze względu na to, że tworzy się je z innych gatunków roślin. Zasady i techniki formowania roślin z Dalekiego Wschodu są tylko pewną inspiracją, nie szczegółowymi wytycznymi. Z tego powodu polskie niwaki prezentują się odmiennie, lecz równie wyjątkowo i ciekawie. Dzięki formowaniu rosnących w ogrodzie iglaków, można wydobyć ich piękno i zmienić charakter całej aranżacji.

Jakie drzewa nadają się na niwaki?

Niwaki w polskich ogrodach formuje się głównie z iglaków. Ich specyficzna forma i sposób przyrastania sprawiają, że można z nich stworzyć efektowne kształty, które będą prezentować się zjawiskowo przez cały rok. Iglaki są zielone nawet w zimie, dlatego po uformowaniu w niwaki zdobią przestrzeń wokół domu, gdy inne nasadzenia przekwitły i straciły liście. 

Do formowania niwaków odpowiednie są cisy, sosny karłowate, jałowce i cyprysiki. Im wolniej rośnie drzewko, tym lepiej - nadana mu forma utrzymuje się długo bez częstego przycinania. Niwaki ogrodowe z cisów są szczególnie atrakcyjne, gdyż cisy dają gęste i krótkie przyrosty. Do formowania nadają się również żywotniki, jednak ze względu na szybki wzrost wymagają częstego przycinania.

Odmładzanie drzewek 

Niwaki w ogrodzie zwykle powstają w czasie odmładzania drzewek. Dość trudno formuje się je od razu po posadzeniu rośliny. Łatwiej jest jest je stworzyć z nasadzeń, które znajdują się w ogrodzie od co najmniej kilku lat. Odmładzanie drzewka i jednocześnie formowanie niwaka rozpoczyna się od wcinania wszystkich gałązek, które są zbędne. Pracę zaczyna się od góry, pozostawiając na końcu każdej gałązki nieco igieł. Igły formuje się w charakterystyczne talerze lub chmurki, a gałęzie dokładnie oczyszcza się z wszystkich sęków aż do samego dołu.

Po oczyszczeniu gałęzi, skraca się pozostawione końcówki z igłami, nadając im wybrany wcześniej kształt. Niwaki z jałowca najlepiej wyglądają, gdy tworzy się z nich płaski formy, natomiast cisy i sosny bez trudu uformuje się w kulki. Po zakończeniu cięcia, rany na gałęziach zasklepiają się żywicą, dlatego nie wymaga się ich smarowania preparatami przeciwgrzybiczymi. 

Terminy cięcia i pielęgnacja

Niwaki ogrodowe przycina się po ustąpieniu dużych mrozów już na przełomie marca i kwietnia. Jest to okres, w którym rośliny są na etapie poprzedzającym szybki wzrost, dlatego łatwiej formuje się ich gałązki. Gdy zrobi się cieplej, nasadzenia wypuszczą nowe przyrosty i będą się zagęszczać, co utrudni ich przycinanie. Kolejny termin cięcia niwaków przypada na czerwiec lub lipiec. W tym okresie powinno się poprawić kształt pozostawionych na gałęziach chmurek lub talerzy. Ich formę poprawia się raz jeszcze na koniec lata, by nie dopuścić do drewnienia niepożądanych gałązek, które wyrosły wiosną i latem. Cięcie niwaków uformowanych z sosen odbywa się z pominięciem terminu wczesnowiosennego. Po raz pierwszy usuwa się z nich zbędne gałązki dopiero w maju lub czerwcu. 

Aby niwaki ogrodowe były odporniejsze na opadanie i brązowanie igieł, powinno się używać nawozów, które lekko zakwaszają glebę. Podłoże o obojętnym odczynie gleby może im szkodzić, choć gatunki takie jak jałowce, sosny i żywotniki radzą sobie na nim dość dobrze. Co ważne, nawożenie roślin iglastych powinno się zakończyć już na początku lipca. Jeśli zbyt późno zasili się je sztucznym nawozem, niwaki mogą obumrzeć w czasie mroźnej zimy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl