Ogród w stylu śródziemnomorskim – propozycje aranżacji w stylu włoskim, hiszpańskim i greckim

Ogród w stylu śródziemnomorskim – propozycje aranżacji w stylu włoskim, hiszpańskim i greckim

Ogród śródziemnomorski należy do najbardziej pożądanych, ale jednocześnie najtrudniejszych do osiągnięcia w rodzimych warunkach, sposobów organizacji ogrodów. Nie mając wpływu na warunki klimatyczne ani pogodę, można przy pomocy kilku sprytnych sztuczek stworzyć namiastkę słonecznego południa w ogrodzie rosnącym w polskich warunkach.

Styl śródziemnomorski w ogrodzie – co musisz o nim wiedzieć?

Określenie “ogród śródziemnomorski” obejmuje wiele rozwiązań, ponieważ w rejonie Morza Śródziemnego można zauważyć olbrzymie zróżnicowanie krajobrazowe i klimatyczne. Oznacza to, że w tym określeniu mieści się zarówno wyrafinowany ogród włoskiej Toskanii, jaki i nieco rustykalny grecki ogródek czy orientalny styl północnego wybrzeża Afryki i Hiszpanii. Specjaliści w projektowaniu ogrodów starają się więc dostosować swoje pomysły do oczekiwań klientów, przez polska interpretacja stylu śródziemnomorskiego może być bardzo zróżnicowana. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na samodzielną pracę czy zatrudnimy do tego specjalistę, ogród śródziemnomorski w Polsce będzie składał się przede wszystkim z roślin dostosowanych do panującego tu klimatu. Docelowy charakter można nadać całości za pomocą elementów małej architektury czy wyposażenia, takich jak na przykład donice ogrodowe, instalacje wodne czy drewniane meble. 

Ogród w stylu włoskim – najważniejsze cechy

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj ogrodu się zdecydujemy, warto zapoznać się z poszczególnymi elementami każdego stylu, dzięki czemu będziemy w stanie dobrać to, co nam estetycznie odpowiada. Co składa się na ogród w stylu włoskim?

  • Geometryczny układ rozsadzenia roślin – włoskie ogrody często są urządzone w przemyślany sposób, z zachowaniem geometrycznego układu; 
  • Obecność dużej liczby rzeźb – kamienne rzeźby kojarzące się okresem starożytnym doskonale podkreślą charakter ogrodu; 
  • Nacisk na wodne elementy architektury ogrodowej – ogród włoski to także obecność elementów takich jak oczka wodne czy fontanny, równie symetrycznych co zielone rabaty; 
  • Rodzima roślinność – ten element najtrudniej oddać w polskich warunkach, jednak takie rośliny jak winorośl, róże czy mirt zazwyczaj są w stanie się w nim odnaleźć. 

Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie w ogrodzie jałowca skalnego, ma strzelisty pokrój i ciekawe, niebieskozielone zabarwienie. Jest świetnym zamiennikiem cyprysa. Warto również postawić na winorośle i słoneczniki, które stanowią znak rozpoznawczy Italii. Włoski klimat wprowadzą do ogrodu też zioła, między innymi oregano czy bazylia.

Ogród w stylu greckim – jak go urządzić?

Czego nie może zabraknąć w greckim ogrodzie? Kluczem do sukcesu są zwłaszcza odpowiednio dopasowane kolory. Podstawowe to błękit i biel przywodzące na myśl malownicze wioski greckie nad brzegiem morza. W ogrodzie utrzymanym w stylu greckim doskonale sprawdzą się tekstylia ogrodowe w tych kolorach, doniczki czy elementy małej architektury. 

  • Brak drewnianych elementów – ogród w stylu greckim powinien być pełen naturalnych materiałów. Warto jednak pamiętać, że w tradycyjnym ogrodzie greckim raczej rzadko występuje drewno, które nie jest popularnym surowcem w wymagającym, greckim klimacie, gdzie nie występują w dużych ilościach; 
  • Surowce naturalne: kamień i metal – występują one zamiast drewna, w dekoracjach natomiast dominują produkty ceramiczne do ogrodu, które dopełniają aranżację i tworzą niepowtarzalny klimat; 
  • Prostota – Grecy kochają prostotę i nawiązywanie do natury, dlatego ogród w stylu greckim stylu powinien być równocześnie minimalistyczny i wygodny.

Proste powinno być też wyposażenie ogrodowe. Najczęściej stawia się na zestawy mebli ogrodowych w kolorze białym. Mogą to być konstrukcje wykonane z metalu, chociaż obecnie często wybiera się rozwiązania z tworzywa sztucznego. Wykorzystuje się zatem wygodne krzesła ogrodowe, fotele i sofy (w tym też narożniki), a także praktyczne stoliki.

Przydomowy ogród w stylu hiszpańskim

Kolejny przystanek w naszej śródziemnomorskiej podróży to Hiszpania – kwintesencja gorącego południa. Błękitne niebo, nagrzane słońcem mury i rytmy flamenco. Pod względem roślinności mamy tu do czynienia ze skrajnościami – z jednej strony ubogą florą suchego i gorącego klimatu, z drugie gaje cytrusowe i zielone patia jako schronienie dla przed upałem południowej sjesty. 

Jak więc przygotować ogród w stylu hiszpańskim w polskich warunkach?

  • Zrezygnuj z trawnika – jako podstawa świetnie sprawdzi się piaszczysty teren o ubogiej roślinności lub – ewentualnie – bardzo silnie nasłoneczniony taras. Oba miejsca będą świetnym nawiązaniem do południowych klimatów Hiszpanii. Miejsce trawnika w takim ogrodzie lub tarasie zajmują powierzchnię wysypane jasnym żwirem lub wyłożone barwnymi płytkami. 
  • Roślinność – do obsadzenia ogrodu w stylu hiszpańskim wykorzystujemy rośliny odporne na suszę, np. portulakę wielkokwiatową, rozchodnik wyniosły w odmianach, o barwie liści i kwiatów od srebrzystej do bordowej czy różnorodne rojniki. W ekspozycji południowej powinny poradzić sobie z silnym słońcem. 
  • Trawy ozdobne – dla nadania lekkości możemy korzystać również z bogactwa modnych ostatnio traw i posadzić np. niską kostrzewę, tworzącą zwarte kępy, bądź też wyższe, bardziej zwiewne formy – miskanty, czy rozplenice. Do traw można dodać również palczatkę, zwaną „trawą cytrynową”, której liście zapewnią orzeźwiający dodatek do potraw. Trawy wymagają nieco większej dbałości o nawadnianie, by prezentowały się dekoracyjnie przez całe lato.
  • Wypełnienie donic – /egzotyczny efekt uzyskamy poprzez umieszczenie w donicach np. agawy lub mniejszych kaktusów. 

Na niepowtarzalny hiszpańskiego ogrodu wpłynęła historia – każda fala osadników przynosiła ze sobą ulubione rośliny. Od Arabów Hiszpanie nauczyli się uprawy owoców i skutecznych systemów ich nawadniania, dzięki czemu nieodłącznym elementem tamtejszego krajobrazu stały się gaje cytrusowe. Popularne drzewa owocowe uprawiane w Hiszpanii to aromatyczne cytryny, pomarańcze oraz mandarynki. Aromat tych owoców zna każdy z nas – wystarczy je obrać ze skórki by wypełnić zapachem olejków eterycznych całe pomieszczenie. Drzewa te oczywiście w naszym klimacie nie mogą być sadzone bezpośrednio do gruntu, ale coraz bardziej dostępne są miniatury drzewek dostępne w donicach, którymi można zimą cieszyć się w mieszkaniu, a latem wystawiać na taras czy do ogrodu, by poczuć się jak w hiszpańskim patio i napawać się niepowtarzalnym zapachem i urodą południowych gości.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium