Pokrowce na meble ogrodowe - zabezpieczenie przed zimą

Pokrowce na meble ogrodowe - zabezpieczenie przed zimą

Zabezpieczenie mebli ogrodowych przed zimą bywa trudne, gdy ma się ograniczony dostęp do pomieszczeń gospodarczych. Jeżeli krzesła, fotele i stoły przez cały rok znajdują się na balkonie lub tarasie, po zakończeniu sezonu powinno się przykryć je specjalnymi pokrowcami.

Czy warto kupić pokrowce na meble ogrodowe? 

W przypadku, gdy ma się spore pomieszczenie gospodarcze lub garaż do przechowywania mebli ogrodowych w czasie zimy, pokrowce są zbędne. Powinno się zadbać jedynie o przewiewność komórki oraz o szczelność pokrywającego ją dachu. Pokrowce zimowe na meble ogrodowe przydają się właścicielom niedużych domów i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Okrycia sprawiają, że krzesła, stoły ogrodowe, huśtawki oraz inne elementy wyposażenia są w pełni chronione przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Pozostawienie mebli na zewnątrz bez pokrowców na całą zimę odbija się negatywnie na trwałości zestawu ogrodowego oraz powoduje konieczność używania preparatów do konserwacji mebli (np. impregnatów do drewna, bejc). Ponadto przed rozpoczęciem sezonu poświęca się znacznie więcej czasu na czyszczenie siedzisk, oparć i blatów.

Jak działają pokrowce na meble ogrodowe?

Pokrowce na meble ogrodowe dzieli się na dwa typy - pierwszy z nich zabezpiecza jedynie przed brudem, drugi chroni również przed wpływem czynników atmosferycznych. Pokrowce chroniące tylko przed zanieczyszczeniami wykorzystuje się wyłącznie latem. Na zimę potrzebne są okrycia, które zabezpieczają przed deszczem, śniegiem, wahaniami temperatur, silnymi mrozami oraz promieniowaniem UV.

Pokrowce na meble ogrodowe na zimę osłaniają wyposażenie balkonu lub tarasu przed wnikaniem wilgoci w strukturę materiału, z którego są wykonane krzesła, stoły, sofy itp. Ochrona przed wodą uniemożliwia rozwój grzybów i pleśni, które skracają żywotność zestawu oraz negatywnie wpływają na zdrowie użytkowników mebli do ogrodu. Dodatkowo pokrowce zabezpieczają wyposażenie przed zwierzętami, w tym przed odchodami ptaków, i przed powstawaniem zabrudzeń, których usunięcie jest niemożliwe. Szczelny materiał chroni również przed rozeschnięciem się drewna i rattanu.

Po ściągnięciu pokrowca meble są czyste, suche i gotowe do ponownego użytku. Nieużywane płachty składa się na płasko, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca i mogą być przechowywane w skrzyniach ogrodowych lub piwnicach.

Rodzaje pokrowców na meble ogrodowe

Zabezpieczenie mebli ogrodowych na zimę jest proste, jeżeli podczas kupowania zestawu wypoczynkowego od razu dobierze się do niego dedykowany komplet pokrowców. Ma się wtedy pewność, że pokrowce ochronne na meble ogrodowe mają odpowiedni rozmiar i są dobrze dopasowane do posiadanych krzeseł oraz stołów. 

Gdy pokrowce kupuje się oddzielnie, powinno się dobrać ich rodzaj do kształtu, szerokości i wysokości mebli. Do wyboru ma się płachty w kształcie kwadratu, prostokąta, owalu lub okręgu. Aby zabezpieczyć zestaw mebli, moduły sof zsuwa się razem, a krzesła chowa się pod stół, następnie przykrywając je pokrowcem. Wszystkie elementy powinny znajdować się pod pokrowcem, gdyż tylko to daje gwarancję prawidłowej ochrony zestawu. Do nietypowych mebli, takich jak huśtawki ogrodowe z koszem, znajdzie się dedykowane pokrowce o specjalnym kształcie i rozmiarze. 

Przed zakupem płachty powinno się upewnić, do jakiego rodzaju mebli jest przeznaczona, gdyż inne materiały są wykorzystywane do ochrony drewna, a inne do zabezpieczenia plastiku i żeliwa. Pokrowce wykonuje się z poliestru, folii, wzmocnionego PCV, tkaniny PE odpornej na rozdarcia lub z materiału impregnowanego akrylem. Ważne jest również sprawdzenie jakości wiązania, gdyż osłona mebli powinna być odporna na podmuchy wiatru.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl