Pomysł na palenisko ogrodowe – wyjątkowe aranżacje

Pomysł na palenisko ogrodowe – wyjątkowe aranżacje

W każdym ogrodzie przyda się miejsce na palenisko ogrodowe. Dotyczy to zarówno niewielkich przestrzeni, w których chcielibyśmy cieszyć się możliwością sprytnego urządzenia grilla czy małego ogniska, jak i ogrodów wielkopowierzchniowych, gdzie nie wydaje się to tak trudnym wyzwaniem. Ogrodowe palenisko, miejsce na ognisko w ogrodzie czy bezpieczna przestrzeń na grilla to również stylowy i modny detal, w który warto zainwestować dla podniesienia wartości nieruchomości. W naszym poradniku przygotowaliśmy kilka pomysłów, jak urządzić i z czego paleniska ogrodowe. Dodatek ten można przygotować samodzielnie lub zdać się na zaufany sklep z wyposażeniem ogrodowym. 

Czy pomysł na palenisko sprawdzi się w każdym ogrodzie?

Jak nietrudno zauważyć przeglądając nowoczesne propozycje ogrodów i ich aranżacje, palenisko ogrodowe jest niezwykle modnym wyborem w ciągu ostatnich lat. Paleniska ogrodowe można wykorzystać nie tylko do przygotowywania posiłków na świeżym powietrzu, ale są też świetnym miejscem do spędzania czasu z bliskimi przy dźwięku trzaskających płomieni i celebrowania kolejnych okazji we własnym gronie. Palenisko ogrodowe, aranżacje którego znaleźć można w naszym poradnik to możliwość rozpalenia w nim ognia w bezpiecznych warunkach, a ogród staje się klimatycznym miejscem, umożliwiającym odpoczynek od zgiełku codzienności.

Interesującą formą jest ognisko w kształcie koła. Ten sposób formowania paleniska jest najbardziej naturalny, ponieważ odkąd ludzie uzyskali możliwość korzystania z ognia, gromadzili się dookoła niego właśnie w okręgu. Takie rozwiązanie odbieramy zazwyczaj jako niezwykle przyjazne i sprzyjające integracji. Pomysł na palenisko w ogrodzie na kształcie okręgu można zrealizować za pomocą samodzielnie przygotowanego miejsca, ale także korzystając z gotowych elementów, takich jak na przykład misy palenisków. Nadają one miejscu niebanalnego charakteru, a także umożliwiają chowanie sprzętu na czas chłodniejszych miesięcy, w których korzystanie z nich i tak jest niemożliwe.

Jak widać, rozwiązań jest sporo, a na pytanie, jakie palenisko ogrodowe wybrać, najlepiej odpowiedzieć z uwzględnieniem takich informacji jak:

  • miejsce, jakim dysponujemy, 
  • czas, jaki możemy poświęcić na zadbanie o miejsce na palenisko w ogrodzie, 
  • przeznaczenie paleniska ogrodowego.

Jakie palenisko ogrodowe wybrać?

Podobnie jak każdy inny element wyposażenia ogrodu, również palenisko ogrodowe powinno korespondować z jego wyglądem w innych miejscach. Podstawą atrakcyjności przestrzeni jest jej przemyślana organizacja. Jak zadbać o to, by różne elementy wyposażenia zachowywały ze sobą zgodność, z czego palenisko ogrodowe powinno się składać w różnego rodzaju przestrzeniach? Podstawową zasadą jest zachowanie spójności stylistycznej. W ogrodach nowoczesnych sprawdzą się stalowe paleniska minimalistyczne. Natomiast w przestrzeni dużo bardziej tradycyjnej, w której zadbano o rustykalną estetykę, idealnie sprawdzą się modele wykonane z bardziej klasycznych materiałów, jak na przykład czerwona cegła lub wspomniany już kamień. 

Palenisko ogrodowe – aranżacje do dużego ogrodu

Jeśli mamy do dyspozycji sporą przestrzeń, palenisko najlepiej postawić w miejscu nieco oddalonym od domu, sprytnie dopasowują je do kompozycji całego ogrodu. Warto zadbać o to, by przestrzeń, w której będzie się znajdowało, stało się oddzielną strefą. We wnętrzu ogrodowym, w którym znajduje się miejsce na palenisko ogrodowe, inspiracje sugerują umieszczenie wygodnych mebli. Świetnym patentem będzie zastosowanie przy ognisku nawierzchni żwirowej, piaskowej albo z płyt betonowych, co zwiększy bezpieczeństwo przy korzystaniu z otwartego ognia. 

Pomysł na palenisko ogrodowe w niewielkiej przestrzeni

Rozwiązaniem, jakie sprawdzi się w mniejszej przestrzeni, może być misa paleniskowa. Jej wygląd kojarzy się nie tylko z ogniskiem, ale także ze wspólnym czasem spędzonym nad przyrządzaniem posiłków na świeżym powietrzu. Palenisko ogrodowe żeliwne czy stalowe? Takie pytanie można zadać sobie, przeglądając oferty na stronach sklepów z wyposażeniem do ogrodu. 

Palenisko żeliwne – najważniejsze cechy 

Mają one trwałą konstrukcję oraz są odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Przeważnie charakteryzują się elegancką stylistyką oraz wszechstronnością. Można je umieścić zarówno w ogrodzie, na tarasie, jak i w innym miejscu. Paleniska żeliwne łatwo się czyści. Należy pamiętać, że nagrzewają się dość wolno, natomiast dłużej utrzymują ciepło.

Paleniska stalowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Alternatywą mogą być modele stalowe. Te również charakteryzują się odpornością na uszkodzenia i trwałą konstrukcją. Ponadto ich zaletą jest zdecydowanie mniejsza waga, co pozwala z łatwością przenosić paleniska stalowe z miejsca na miejsce, a po sezonie schować w garażu. Modele ze stali występują ponadto w wielu atrakcyjnych wizualnie wersjach, mogą nawet przypominać nowoczesną sztukę. Takie paleniska również można łatwo utrzymać w czystości, a do tego stal nagrzewa się o wiele szybciej niż żeliwo.

Miejsce na palenisko w ogrodzie a przepisy – czy istnieją ograniczenia?

Przepisy regulujące rozpalanie ognisk w otwartej przestrzeni znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z dnia 22 czerwca 2010 r., Nr 109, poz. 719, z późniejszymi zmianami), omawiają je także zapisy art. 144 Kodeksu cywilnego, tzw. przepis „prawa sąsiedzkiego”, który nakazuje powstrzymanie się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Ważnym sformułowanie jest tutaj „ponad przeciętną miarę”. Naruszenie tzw. „przeciętnej miary”, a więc przedostanie się dymu pochodzącego z nielegalnego paleniska w miejsce dostępne dla publiczności bądź na drogę publiczną a zatem stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym, grozi sankcjami karnymi, nawet mandatem karnym w wysokości do 500 zł (zgodnie z art. 145 Kodeksu wykroczeń).

Dla właścicieli ogródków istotne są również zapisy Regulaminu ROD uchwalony 1 października 2015, który obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku, a dokładnie  § 68. Tam znaleźć można informację o zakazie spalania odpadów i resztek roślinyc na terenie ROD, a jak wskazuje Polski Związek Działkowców, do tej kategorii wchodzą również ogniska rekreacyjne.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium