Pomysł na podłoże pod basen ogrodowy

Pomysł na podłoże pod basen ogrodowy

Basen ogrodowy może być znakomitym wyborem zarówno dla osób, które lubią pływać, jak i dla tych, którzy uwielbiają spędzać wolny czas na odpoczywaniu na świeżym powietrzu. Co więcej, budowa basenu w przydomowym ogrodzie – wbrew temu, co powszechnie się uważa – nie musi wiązać się z wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dobrą i tańszą alternatywą dla basenu murowanego może bowiem być basen stelażowy. Trzeba jednak wiedzieć, co podłożyć pod basen tego typu, by korzystanie z niego było wygodne i bezpieczne.

Basen w ogrodzie – czy warto?

Zanim opowiemy o tym, co pod basen ogrodowy można położyć, zastanówmy się, dlaczego w ogóle basen w ogrodzie może być dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, że nie ma chyba lepszego sposobu na orzeźwienie w upalny dzień niż kąpiel w basenie! To właśnie w ten sposób najłatwiej jest się ochłodzić, gdy panują wysokie temperatury. Basen – zwłaszcza okrągły – niewątpliwie sprzyja również spotkaniom towarzyskim w gronie bliskich i przyjaciół. Wspólne siedzenie w basenie w upalne popołudnie ze szklanką orzeźwiającego napoju w ręce to doskonała alternatywa dla spotkań w salonie czy na tarasie.

Jednak basen ogrodowy to coś, co spodoba się nie tylko dorosłym. Niewątpliwie docenią go również dzieci, ponieważ nawet średni lub niewielki basen stelażowy idealnie nadaje się do dziecięcych zabaw w letnie, wolne od szkoły dni. Z kolei nieco większy basen znakomicie sprawdzi się jako miejsce do nauki pływanie – zresztą nie tylko dla najmłodszych!

Czy zatem warto kupić basen do ogrodu? Naszym zdaniem – bez wątpienia tak! Tym bardziej, że basen stelażowy jest znacznie tańszy niż basen murowany, którego budowa może wynieść nawet 50 tysięcy złotych. Wysokiej jakości, duże baseny stelażowe można kupić już za około kilka tysięcy złotych, a często jeszcze mniej.

Jak przygotować podłoże pod basen ogrodowy w ziemi?

W tym artykule skupiamy się przede wszystkim na tym, co położyć pod basen stelażowy, jednak zanim do niego przejdziemy, musimy na chwilę zatrzymać się przy basenie murowanym, który niewątpliwie stanowi bardzo wygodne rozwiązanie. Oczywiście, jak wspomnieliśmy wyżej, cena basenu murowanego jest wysoka, dlatego nie każdy może sobie na niego pozwolić, jednak osoby dysponujące takimi funduszami, które zdecydują się na jego budowę, z pewnością docenią zalety tego rozwiązania – w końcu basen murowany o przykładowych wymiarach 3m x 8m x 1,5 m daje przestrzeń, w której naprawdę można sobie popływać!

Jak przygotować podłoże pod basen ogrodowy osadzony w ziemi? Jeżeli basen ma być wykonany z bloczków betonowych, krokiem pierwszym jest oczywiście wykonanie wykopu. Następnie robi się podsypkę żwirową i tworzy siatkę zbrojeniową na dnie, po czym można osadzić spust denny. Później następuje murowanie niecki z bloczków i kolejne prace budowlane basenu, ale zasadniczo samo podłoże jest już przygotowane.

Nieco inaczej jest przygotowane podłoże pod basen prefabrykowany z niecką drewnianą. W tym przypadku kluczowym etapem są prace ziemne, które zazwyczaj przeprowadza się z wykorzystaniem koparki (choć można też ręcznie). Dno pod basen powinno zostać zagęszczone i utwardzone piaskiem przy użyciu walca i zagęszczarki. Następnie konstrukcję obija się płytami ze sklejki, po czym powierzchnia na dnie jest ponownie zagęszczana, a później – wykładana matami izolującymi. Na kolejnych etapach układa się folię PCV, która zapewnia szczelność konstrukcji.

Podłoże pod basen stelażowy

Skoro basen wbudowany w ziemię mamy już omówiony, przejdźmy do basenu stelażowego. Jest to opcja tańsza i bardziej uniwersalna – choćby z tego względu, że konstrukcja nie jest na stale przytwierdzona do konkretnego miejsca. Jednak w tym przypadku również musimy zadbać o odpowiedni podkład pod basen, który jest ważny zarówno dla komfortu osób korzystających z basenu, jak i ich bezpieczeństwa. Jak przygotować podłoże pod basen stelażowy? Opcji jest kilka, dlatego z pewnością znajdziesz najlepszy dla siebie pomysł na podłoże pod basen.

Piasek pod basen stelażowy

Zdaniem wielu osób najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie warstwy piasku pod basenem. Około 15-centymetrową warstwę piasku rozsypuje się zerwanej ściółce trawy, co umożliwia łatwe wypoziomowanie powierzchni. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by warstwa wysypanego piasku nie była zbyt gruba – mogłoby to doprowadzić do zapadnięcia się stelaża, co potencjalnie wiąże się z ryzykiem zniszczenia konstrukcji oraz niebezpieczeństwa dla osób przebywających w basenie.

Jeżeli jednak warstwa piasku zostanie odpowiednio przygotowana, a sam piasek jest odpowiednio zbity, drobny i spłukany, opcja ta sprawdza się znakomicie. Rozsypany piasek pod basen stelażowy sprawia, że dno basenu jest miękkie i przyjemne dla stóp, a co więcej, nie przebijają się spod niego ostre krawędzie czy kamienie, o które potencjalnie możnaby się uderzyć.

Piasek pod basen ma jeszcze jedną ważną zaletę, którą z pewnością doceni wiele osób – mianowicie, jest to opcja budżetowa, która nie nadwyręża zbytnio portfela. Poleca się ją zatem osobom, które chciałyby postawić basen w ogrodzie stosunkowo tanim kosztem.

Co położyć pod basen? Rozwiązaniem może być zwykły trawnik

W kategorii rozwiązań budżetowych niewątpliwie trzeba wyróżnić postawienie basenu… bezpośrednio na trawniku. W tym przypadku odchodzą wszelkie koszty związane z zakupem i montażem ewentualnej warstwy podłoża, jednak trzeba nastawić się na to, że nie jest wyjście pozbawione wad.

Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że trawnik, na którym ma być położony basen, musi być idealnie równy, dlatego przed przystąpieniem do montażu należy skorzystać z poziomicy, a ewentualne nierówności i wzniesienia – wyrównać. Trawnik musi też być skrupulatnie oczyszczony z kamyków, gałęzi i innych zanieczyszczeń, które mogłyby naruszyć dno oraz potencjalnie powodować dyskomfort podczas użytkowania basenu.

Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – basen powinien być postawiony w miejscu dobrze wyeksponowanym na słońce, czyli zazwyczaj – centralnym punkcie ogrodu. Niestety najczęściej wiąże się to z tym, że po sezonie letnim w miejscu, w którym był basen, nie będzie trawy – innymi słowy, pozostanie tam nieestetyczne klepisko. Jeżeli jednak jesteśmy gotowi pójść na takie kompromisy, basen ustawiony bezpośrednio na trawniku jak najbardziej będzie dobrym wyjściem.

Sztuczna trawa pod basen

Alternatywą dla powyższego rozwiązania może być sztuczna trawa pod basen, która pozwoli „oszczędzić” piękny, wypielęgnowany trawnik. Tutaj trzeba jednak pamiętać o tym, że sztuczny trawnik sam w sobie nie posiada żadnych nadzwyczajnych właściwości – pełni on przede wszystkim jedynie funkcję estetyczną i stanowi warstwę pośrednią między basenem a płytkami czy kostką. Co za tym idzie, nie wpływa w znaczący sposób ani na komfort użytkowania basenu, ani na bezpieczeństwo osób z niego korzystających – choć pewną zaletą może być to, że wychodząc z basenu gołą stopą staje się na miękkim sztucznym trawniku, a nie surowych, rozgrzanych płytkach czy na kostce brukowej.

Generalnie sztuczna trawa pod basen jest prosta w montażu i nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani wyjątkowych umiejętności. Pamiętać należy jedynie o jej odpowiednim przymocowaniu do podłoża – bez tego najprawdopodobniej trawnik będzie się nieestetycznie podwijał przy podmuchach wiatru.

Czy wylewka betonowa to dobry pomysł na podłoże pod basen?

Czy wylewka betonowa to dobry pomysł na podłoże pod basen? Bez dwóch zdań! To rozwiązanie ma jedną niepodważalną zaletę: gwarantuje po prostu wyjątkowo stabilne podłoże – pod tym względem jest ono znacznie lepsze niż przy wykorzystaniu piasku czy trawnika.

Oczywiście stuprocentowa stateczność basenu jest uzależniona od tego, czy wylewka betonowa jest odpowiednio wypoziomowana. Z tego względu wylewkę należy wykonać profesjonalnie i dokładnie, czyli najlepiej – z wykorzystaniem usług profesjonalnej firmy budowlanej. W innym przypadku może dojść do sytuacji, w której na powierzchni będą znajdowały się potencjalnie niebezpieczne nierówności, lub takiej, w której basen będzie się przechylał w jedną ze stron.

Wylewka betonowa jest rozwiązaniem bardzo dobrym, choć jednocześnie dla niektórych osób może być kosztowna. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że nie da się jej pozbyć ot tak wtedy, gdybyśmy chcieli zrezygnować z basenu. Wówczas miejsce to można wykorzystać jednak jako przestrzeń wypoczynkową pod meble ogrodowe.

Drewniany podest pod basen

Rozwiązaniem, które cieszy się dużą popularnością w ostatnich latach, jest drewniany podest pod basen. Oczywiście można go zastosować na kostce brukowej czy betonowej wylewce, jednak zazwyczaj jest on wybierany do basenów umieszczanych bezpośrednio na trawniku. Dlaczego? Właśnie dlatego, by zapobiec zniszczeniu trawy, o którym pisaliśmy wyżej.

Drewniany podest do basenu prezentuje się niezwykle elegancko i zazwyczaj znakomicie koresponduje z nowoczesnymi, minimalistycznymi tarasami – wykonanymi na przykład z drewna egzotycznego. Jednocześnie taki stelaż pod basen umożliwia stosunkowo proste wypoziomowanie terenu, a co za tym idzie, zagwarantowanie odpowiedniej stateczności basenu.

Ile kosztuje takie rozwiązanie? Cena może zależeć między innymi od producenta czy drewna, z jakiego jest wykonany podest, niemniej można przyjąć, że jeden podest o wymiarach 1x1 metr to około 100 złotych. Z drugiej strony, warto pamiętać, że podest pod basen ogrodowy nie musi wiązać się z dużymi wydatkami – przy odrobienie inwencji twórczej można zastąpić go klasycznymi euro-paletami.

Co położyć pod basen między basenem a podłożem?

Chociaż teoretycznie basen stelażowy można postawić bezpośrednio na każde wymienione wyżej podłoże, w celu zabezpieczenia basenu przed czynnikami zewnętrznymi oraz zapewnienia większego komfortu podczas użytkowania często zaleca się stosowanie warstw izolacyjnych. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których basen umieszcza się na naturalnej lub sztucznej trawie.

Pianka pod basen

Pianka pod basen, nazywana również matą piankową, to specjalny podkład o grubości kilku – zazwyczaj około trzech – centymetrów, który izoluje basen od gruntu. Celem zastosowania takiej maty pod basen jest z jednej strony wygoda i bezpieczeństwo osób przebywających w wodzie (nie ma wątpliwości co do tego, że lepiej jest stąpać po miękkiej macie niż twardej ziemi) oraz zabezpieczenie podłoża przed uszkodzeniami – chociaż trawnik powinien być oczyszczony z kamieni czy gałązek, należy zawsze brać pod uwagę ewentualność taką, że przeoczono pewne elementy, które mogą naruszyć strukturę basenu.

Chociaż taka piankowa mata pod basen nie jest produktem szczególnie drogim, na rynku dostępne są również tańsze alternatywy. Może to być na przykład folia pod basen lub plandeka pod basen, choć pamiętajmy, że takie podłoże nie będzie równie miękkie, co przy zastosowaniu pianki.

Styropian pod basen

Bardzo korzystnym rozwiązaniem może być również styropian pod basen – czyli opcja bardzo ekonomiczna. Styropian sam w sobie jest materiałem stosunkowo tanim, a co więcej, jego właściwości izolacyjne sprawiają, że łatwiej jest zachować odpowiednią temperaturę wody. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że wybrany styropian powinien mieć odpowiednią twardość. Pod basen zaleca się wykorzystywać styropian XPS, który polistyren ekstrudowany, który cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na odkształcenia.

Co pod basen ogrodowy – podsumowanie

Jak widzisz, jest zdecydowanie więcej opcji niż jeden pomysł na podłoże pod basen ogrodowy. Jak zatem podjąć decyzję o tym, czy odpowiednia będzie plandeka, trawa czy kostka pod basen? Pod uwagę trzeba wziąć zarówno aspekty ekonomiczne i to, na jak duże wydatki możemy sobie pozwolić, jak również rozmiar basenu czy ewentualne poświęcenie naturalnego trawnika.

Sam basen w ogrodzie z pewnością jest czymś, na co warto postawić i docenią go zarówno dorośli, jak i dzieci. Możliwości dotyczących tego, jak przygotować podłoże pod basen ogrodowy, jest naprawdę wiele, dlatego bez wątpienia powinieneś znaleźć rozwiązanie, które pod względem ekonomicznym i praktyczny będzie dla Ciebie odpowiednie.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium