Sucha rzeka w ogrodzie może stanowić niezwykle atrakcyjny i malowniczy element aranżacji. A czym tak właściwie jest? Mamy tu po prostu do czynienia z imitacją rzeki, potoku lub czy strumienia, która ma za zadanie sprawić wrażenie pływającej wody, z tym że… bez konieczności faktycznego doprowadzania wody do ogrodu. Choć może wydawać się to niemożliwe, jest jednak do wykonania, a choć wymaga nieco wysiłku, uzyskane efekty mogą być wspaniałe.
W jaki sposób można stworzyć tę ozdobę przestrzeni zielonej? Jakie warunki musi spełniać teren? Jak ozdobić suchy potok? Odpowiadamy na te pytania – przeczytaj, a być może zdecydujesz się na takie rozwiązanie u siebie!
W jakim ogrodzie będzie pasować sucha rzeka?
Zacznijmy od podstaw, czyli określenia, gdzie będzie pasować najlepiej taka ozdoba? Suchy potok w ogrodzie zalecany jest przede wszystkim w miejscach o dużym nasłonecznieniu, a także przy skalniakach, ogrodach w stylu nowoczesnym oraz japońskim. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć go również na innym terenie, jednakże niekoniecznie będzie tam pasować pod względem stylu oraz estetyki.
Zastosowanie tej swoistej imitacji potoku jest często wykorzystywanym rozwiązaniem tam, gdzie nie można jej doprowadzić. Stanowi duże ułatwienie życia dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację prawdziwego strumienia, jednak chcą wzbogacić ogród o taki właśnie element. Można zlecić jego wykonanie specjalistycznej firmie lub też zabrać się za to samodzielnie.
Suchy potok w ogrodzie – jak się do tego zabrać?
Jeśli chcesz samodzielnie wykonać suchy potok w ogrodzie, musisz najpierw wytyczyć jego koryto. Aby było on równe na szerokość, możesz posłużyć się doskonale znanym sposobem ogrodniczych pomiarów, a więc wykorzystując sznurki oraz paliki. Następnie można zabrać się za kopanie w celu stworzenia koryta. Nie powinno być ono głębokie, weź jednak pod uwagę, aby brzegi były łagodnie nachylone.
Istotną rzeczą jest to, czy chcesz, aby w korycie rosły rośliny. Jeśli myślisz o tym, należy zastosować warstwę drenażową. Jej grubość uzależniona jest od rodzaju gruntu. Drugi istotny element to rodzaj kamieni, jakimi zostanie wyłożone koryto. Jeśli zależy Ci na dobrej imitacji prawdziwego potoku, wówczas warto postawić na otoczaki, sprawdzi się również biały grys. Kamienie należy układać w sposób nieregularny, co da estetyczny, miły dla oka efekt. Jeśli koryto tworzone jest na glebie, na której lubią rosnąć chwasty, wówczas warto podłożyć pod żwir lub kamienie agrowłókninę.
Niezależnie od wyboru pamiętaj, aby zastosować większe kamienie do ustabilizowania brzegów stworzonego koryta. Jeśli sucha rzeka w ogrodzie przecina utrzymywany trawnik, można także zastosować specjalne obrzeża z bali. Powinno to zapobiec przedostawaniu się roślin i trawy do stworzonego koryta.
Jakie rośliny nasadzać w suchej rzece?
Dobór roślin, jakimi będzie dysponować nasza sucha rzeka, zależy przede wszystkim od samego rodzaju ogrodu. Na stanowiskach nasłonecznionych dobrze będzie wyglądać cyprysik „Green Globe”, kontrastujący z roślinami ozdobnymi o czerwonych i purpurowych liściach. W suchych strumieniach na terenie ogródków skalnych warto wybrać takie rośliny, jak rozchodnik, smagliczka skalna, macierzanka czy rojnik. A jeśli ogród jest oceniony, zaś jego gleba wilgotna, tutaj można wybrać żurawki oraz funkie.
Należy pamiętać o prawidłowej kompozycji roślin. Muszą nie tylko pasować do ogrodu, ale również zostać rozmieszczone tak, aby nie sprawiać wrażenia chaosu i bałaganu. Warto przed ich nasadzeniem wykonać sobie plan z użyciem kolorów, na którym zobaczysz, jak będzie prezentować się całość. Można dzięki temu nanieść poprawki, dzięki czemu osiągniesz optymalny efekt finalny.
Jeśli nie chcesz prawdziwych kwiatów czy roślin, zawsze możesz wybrać sztuczne, które wyglądają dokładnie tak samo, jak prawdziwe, jednak masz pewność, że nigdy nie stracą swojego uroku. No i co ważne – nie trzeba o nie dbać. Takie sztuczne rośliny znajdziesz w szerokim wyborze w ofercie Cloveris.
Ozdoby na suchej rzece w ogrodzie
Stworzoną suchą rzeką mogą ozdabiać nie tylko rośliny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład ułożyć kilka większych kamieni na środku, tworząc w ten sposób „wyspę”. Można dodatkowo umieścić na niej wyjątkowo ozdobną roślinę lub rzeźbę ogrodową. Rzeźby takie można stawiać również w innych miejscach rzeki, tworząc jej umowny podział na części.
Często spotykanym, estetycznym rozwiązaniem jest umieszczenie w korycie rzeki przewróconej na bok donicy, z której wylewają się rośliny. Oczywiście w tym celu musisz podsypać do niej nieco odpowiedniej gleby. Donice ogrodowe również znajdziesz w bogatym katalogu Cloveris.
Kolejna z zdób to lampki solarne. Możesz rozmieścić je tak, aby podświetlały wybrane rośliny na „rzece” lub też puścić je w odstępach wzdłuż jego brzegu. Możliwości jest wiele, a to, które wybierzesz, zależy tylko od Twoich osobistych preferencji.
Sucha rzeka na terenie zielonym to znaczne podniesienie jego estetyki. Choć jej przygotowanie zajmie nieco czasu, finalny efekt jest niezwykle urokliwy, dlatego warto pomyśleć o zastosowaniu tego rozwiązania!