Wąskie ogrody – aranżacje ogrodu na wąskiej działce

Wąskie ogrody – aranżacje ogrodu na wąskiej działce

Zastanawiasz się, jak zaaranżować ogród na wąskiej działce? Dekorowanie takich przestrzeni nie należy do łatwych zadań. W przypadku wąskich ogrodów trzeba unikać rozwiązań, przez które mogą wydawać się zamknięte, zacienione i ciasne. Jak pomieścić wszystkie potrzebne elementy, zmienić proporcje działki i stworzyć stylową, odprężającą przestrzeń? Poniżej znajdziesz sprytne pomysły na wąski ogród. Aranżacje w pełni wykorzystują potencjał ozdabianej przestrzeni bez względu na jej wielkość i kształt. Zobacz nasze inspiracje i przekonaj się, że wąska działka łatwo może zamienić się w piękne, praktyczne przydomowe podwórko.

Wąskie ogrody – aranżacje, które mogą Cię zachwycić

Od wyrazistych kompozycji, przez nowoczesne pergole po efektowne zielone ściany, zebraliśmy najciekawsze sposoby na to, jak urządzić wąski ogród. Skorzystaj z porad i zobacz zdjęcia, by odnaleźć rozwiązanie dla siebie!

Poziomy dodające głębi

Jednym ze sposobów na uatrakcyjnienie nudnej, wąskiej działki jest stworzenie wielopoziomowej kompozycji. Takie rozwiązanie doda całej aranżacji głębi i optycznie zmieni jej proporcje. Dodając kilka poziomów na działce, uda się uniknąć efektu korytarza w wąskim ogrodzie. Bawiąc się piętrami, nie musisz stawiać na proste linie i kanciaste kształty. Zaokrąglone i faliste formy mogą łagodzić wygląd wąskiej przestrzeni i sprawiać, że wydaje się szersza.

Zbuduj patio na podwyższeniu i ustaw na nim komplet wypoczynkowy, aby zyskać lepszy widok na ogród. Dla zwiększonego poczucia prywatności ustaw przy jego granicy drewnianą czy metalową osłonę. Do patio doprowadź schodki o zróżnicowanej długości. Po obu stronach stopni i wokół patio zasadź ozdobne krzewy i byliny. Postaw w rogach latarenki ze świeczkami, by stworzyć klimatyczny zakątek do spędzania letnich wieczorów.

Pergola urozmaicająca przestrzeń wąskiego ogródka

Marzy Ci się pergola albo zadaszenie na działce? Nie pozwól, by wąski ogród stanowił przeszkodę dla ich zbudowania. Ustaw konstrukcję w dalszym kącie podwórka i umebluj ją w zależności od potrzeb. Zestaw wypoczynkowy z narożnikiem? Drewniany bar na świeżym powietrzu? A może komplet obiadowy? Istnieje mnóstwo możliwości. Zamontowanie w wąskim ogródku pergoli albo zadaszenia pozwoli na podzielenie wąskiego ogrodu na strefy o różnych funkcjach i stworzy piękne miejsce do przyjmowania gości.

Jeżeli zaplanowana przez Ciebie aranżacja wąskiego ogrodu zakłada wybrukowanie podłoża, wybierz eleganckie jasne płyty, dzięki którym przestrzeń będzie wydawała się większa. Pergolę czy zadaszenie możesz ustawić też pod kątem, by stworzyć ciekawy efekt wizualny. Wówczas można ułożyć dwie oddzielone od siebie, symetryczne jasne sekcje nawierzchni i w ten sposób wydzielić np. strefę wypoczynkową i obiadową. Każdą z zaaranżowanych przestrzeni warto otoczyć roślinami, by zmiękczyć ostre krawędzie.

Kompozycja ukośna

Dzięki ukośnym liniom odwrócisz uwagę od zbliżonych do siebie granic ogrodu, a cała przestrzeń będzie wydawała się mniej prostokątna. W takiej kompozycji każda strefa, nawierzchnia czy linia nasadzeń musi być poprowadzona na ukos. Ta sama zasada dotyczy elementów wyposażenia. Chociaż wykonanie ukośnej aranżacji może być trudne, w przypadku wąskiej działki okaże się warte zachodu.

Wybierz funkcjonalne elementy, które współpracują z wąską działką

Wąskie, prostokątne przestrzenie między granicą działki a budynkiem często mogą wydawać się niemożliwe do udekorowania. Jeżeli brakuje nam pomysłu na aranżację, wspomniane miejsca pozostają puste, wyglądając surowo i nieco ponuro. Jak poradzić sobie z takim kompozycyjnym wyzwaniem?  Całość podłoża wysyp drobnymi szarymi lub beżowymi kamieniami. Na środku ułóż poziomo, w 10-centymetrowych odstępach, podłużne, prostokątne płytki w jasnym kolorze. Dzięki takiemu ułożeniu ścieżka będzie odwracać uwagę od tego, jak w rzeczywistości wąska jest przestrzeń.

Na płytkach, równolegle do ściany budynku, ustaw prostokątny stół ogrodowy. Pod stołem ulokuj rozkładane stołki czy hokery, które można będzie wyciągać w razie potrzeby. To doskonałe rozwiązanie, gdy lubisz spożywać posiłki na świeżym powietrzu. Jak udekorować przestrzeń? Przy ścianie budynku ustaw 3 doniczki z kwiatami, kolejne 2 połóż prostopadle do bryły budynku, aby stanowiły granicę strefy obiadowej. Aby dodać aranżacji charakteru, ustaw przy ogrodzeniu kamienne flamingi albo inne oryginalne rzeźby. Nad stołem, pomiędzy budynkiem a płotem, możesz zawiesić sznury lampek dla stworzenia nastrojowej atmosfery w wakacyjne wieczory.

Miejsce spotkań na okrągłym patio

Pochyłe, zaokrąglone albo faliste linie mogą poszerzyć optycznie wąski ogródek. Ułóż ścieżkę z jasnych płytek różniących się rozmiarem. Po obu jej stronach wykonaj bujne nasadzenia. Ścieżka wśród zieleni powinna prowadzić do patio o okrągłej nawierzchni. Okrąg również warto otoczyć okazałymi roślinami i kwitnącymi kwiatami. Kontrast prostej, wąskiej i długiej ścieżki z patio o zaokrąglonym kształcie stwarza wrażenie, że ogródek jest bardziej przestronny niż w rzeczywistości. Aby jeszcze bardziej spotęgować to złudzenie, ustaw na środku okręgu palenisko i otocz je ławkami.

Wąski taras pełen kwiatów doniczkowych

Wąska przestrzeń między budynkiem a granicą działki może posłużyć Ci za urokliwy taras. Ułóż poziomo jasne deski i przygotuj sporo doniczek obsadzonych Twoimi ulubionymi kwiatami. Jeśli chodzi o meble, postaw na rozwiązania, które pomogą zmaksymalizować przestrzeń. Doskonałym wyborem na wąski taras będzie zestaw bistro z okrągłym stolikiem i dwoma krzesłami. Przy ścianie budynku możesz ustawić natomiast niedużą kanapę albo ławkę z miękką poduszką na siedzisku.

Nie zapomnij też o przestrzeni nad tarasem, by wizualnie zrównoważyć kompozycję. Zawieś na ścianie pastelową budkę dla ptaków i dodaj prosty żagiel przeciwsłoneczny, ozdobiony proporczykami. Dzięki tym akcentom aranżacja będzie wydawać się pełniejsza i stworzy cień w upalne dni.

Lekko zakręcające ścieżki

Ogród na wąskiej działce możesz ciekawie zaaranżować z pomocą odpowiednio zaplanowanych ścieżek. W przypadku prostokątnych pasów ziemi subtelnie meandrujące linie będą bardziej przyjemne wizualnie niż proste. Ułóż centralną ścieżkę z płyt w nieregularny, lekko przekrzywiający się na boki sposób. Wokół swobodnie meandrującej nawierzchni wysyp jasne, drobne kamienie. W ten sposób unikniesz konieczności pielęgnacji trawnika.

Ozdób przestrzeń okrągłą bramą księżycową, by uzyskać złudzenie szerszego ogródka. Po bokach ścieżki zasadź hortensje, funkie, paprocie, dekoracyjne trawy i krzewy. Tak urządzona część działki będzie wyjątkowo stylowym przejściem między poszczególnymi strefami ogrodu.

Dodaj koloru, tworząc żywą ścianę

Aranżacja wąskiego ogrodu może wymagać nieszablonowego podejścia do klasycznych rozwiązań. Przykładem takiego sposobu myślenia jest stworzenie ogrodu wertykalnego zamiast sadzenia roślin w ziemi. Ściana zieleni wprowadzi więcej życia na małą, wąską działkę. Jeżeli zaaranżujesz wertykalną kompozycję w najdalszej części ogrodu, odwrócisz uwagę do ciasnoty przestrzeni i dodasz jej charakteru.

Lustra tworzące złudzenie szerszej przestrzeni

Lustra bez ramek są nie tylko przydatne do ożywiania pustych ścian lub ogrodzeń, ale też podwajają widok i odbijają światło, sprawiając, że przestrzeń wydaje się większa, szersza i jaśniejsza. Aby uzyskać złudzenie optyczne, ustaw akcesoria wzdłuż ogrodzenia z boku działki. Przed lustrami możesz posadzić niskie zielone krzewy, by dodać przestrzeni jeszcze więcej koloru.

Baw się kątami

Stwórz geometryczny wzór nawierzchni kostką brukową lub płytkami – to idealne rozwiązanie dla wąskiego ogrodu, ponieważ wzrok przyciągają ostre linie podłogi, a nie jej wąska powierzchnia. Z przodu ustaw meble obiadowe pod kątem do układu podłogi. Jedną małą rabatkę (w dalszej części) stwórz równolegle do dłuższego boku stołu, a drugą (założoną bliżej) – równolegle do krótszego. W pozostałym fragmencie ogrodu znajdującym się bliżej ogrodzenia możesz ustawić leżak i stolik kawowy albo zamontować tam kuchnię ogrodową z nowoczesnym grillem.

Drzewo centralnym punktem aranżacji

Zasadź pośrodku wąskiego ogrodu ozdobne drzewo – klon palmowy, magnolię, głóg Paul's Scarlet, klon jawor Brillantissimum albo inny gatunek odpowiedni na niedużą działkę. Roślina odwróci uwagę od kształtu przestrzeni i doda jej wyjątkowego charakteru. Centralnie posadzone drzewo otoczone poziomą, prostokątną rabatką ciągnącą się aż do ogrodzenia, w naturalny sposób podzieli wąski ogródek na różne strefy. Z przodu można ułożyć poziomo deski i ustawić na nich okrągły stół obiadowy z krzesłami. Podłoże (od mniejszego boku rabatki z drzewem do końca działki) warto wyłożyć jasnym kamieniem, by dodać kolejną ciekawą fakturę. W dalszej części za drzewkiem można zaaranżować strefę wypoczynkową z kanapą i stolikiem kawowym albo miejsce na palenisko.

Wykorzystaj ściany w aranżacji

W wąskim ogrodzie liczy się oszczędność wolnego miejsca, dlatego warto wykorzystać ściany budynku albo ogrodzenie do wyeksponowania kwiatów w doniczkach czy skrzynek z ziołami. W pozostałej do zaaranżowania przestrzeni można ustawić wybrane meble ogrodowe.

Oddziel strefy o różnych funkcjach granicą z kwiatów

Kwiaty dodają koloru, blasku i życia zewnętrznym przestrzeniom. W wąskich ogrodach wykorzystuje się je do zmiękczenia ostrych krawędzi działki oraz do wydzielenia poszczególnych stref funkcjonalnych. Kwiaty można zasadzić w gruncie albo w wysokich donicach dodających kolejny poziom przestrzeni. Na jakie gatunki warto się zdecydować, by ozdobić wąski ogród? Aranżacje upiększą powojniki, paprocie, czosnek ozdobny, tawułka Arendsa, zawilce japońskie, turzyce czy hortensje.

Wykorzystaj element wodny w wąskim ogrodzie

Stworzenie kojącej atmosfery jest bardzo ważne w przypadku aranżacji ogrodu na wąskiej działce. Odpowiednio dobrany element wodny, np. prostokątne oczko wodne czy nowoczesna fontanna, mogą sprawić, że urządzona przestrzeń stanie się bardziej odprężająca. Do podkreślenia wody warto wykorzystać nastrojowe oświetlenie i zielone rośliny preferujące wilgotne stanowiska.

Zbuduj zielony zakątek w rogu działki

Wąskie ogrody świetnie nadają się do urządzania cichych zakątków, w których można schować się przed całym światem. Wygodny fotel otoczony kwitnącymi kwiatami albo ukryta w rogu altanka z kompletem wypoczynkowym będzie zachęcać do chwili relaksu.

Zaplanuj różne strefy ogrodu dla różnych zastosowań

Możesz podzielić długi, wąski ogród na 3 obszary – zlokalizowany tuż przy domu z fotelem i stolikiem kawowym (na szybką filiżankę kawy), środkowy z rabatkami stworzonymi na różnych poziomach oraz najdalszy z kompletem obiadowym pod zadaszeniem. Oczywiście nie jest to jedyna możliwa kombinacja, ale nasza propozycja pozwala na odsunięcie od budynku przestrzeni przeznaczonej na urządzanie ogrodowych przyjęć.

Ławki wokół granic

Przyjęcie uproszczonego podejścia do aranżacji ogrodu może być dobrą opcją w przypadku wąskich działek. Zmniejsza to poczucie nieporządku. Aranżacja wydaje się bardziej czysta i przestronna. Przykładem takiej kompozycji jest zbudowanie ławki w literę C wokół granic działki albo ułożenie w ten sposób narożników i kwietników. Dzięki temu rozwiązaniu można zapewnić sporo miejsca pośrodku, np. na zabawę dla dzieci.

Stwórz przytulny pokój na świeżym powietrzu

Inną strategią dla wąskich ogródków jest wykorzystanie poczucia zwiększonej intymności, które towarzyszy stosunkowo małej i zamkniętej przestrzeni. Spraw, by aranżacja wyglądała zachęcająco dzięki wygodnym meblom wypoczynkowym, doniczkowym kwiatom, roślinom pnącym rozrastającym się na ścianie oraz sznurom lampek migoczących nad głową.

Pomysł na wąski ogród przed domem – galeria inspiracji

Niezależnie od tego, czy chcesz, aby Twój ogród przed domem wydawał się większy, bardziej przyjazny, czy jeszcze bardziej prywatny, poniżej znajdziesz sprawdzone pomysły na wąski ogródek przed wejściem do budynku. Możesz je skopiować albo przetworzyć w oryginalny sposób – wybór należy do Ciebie!

Pnące rośliny oszczędzające miejsce na ziemi

Jeśli przestrzeń przed budynkiem jest naprawdę na wagę złota, pomyśl o stworzeniu pionowej kompozycji. Pozwól pnączom takim jak jaśmin gwiazdkowy, kobea pnąca, wiciokrzew, powojnik, róże pnące czy wisteria rosnąć na ścianie budynku, aby stworzyć urokliwą oprawę wejścia do domu.

Wąski ogródek przed domem bez trawnika

Zastąp trawnik utwardzoną albo żwirową nawierzchnią i posadź przed wejściem do budynku ozdobne krzewy. Pielęgnacja takiego wąskiego ogródka będzie znacznie łatwiejsza, a przestrzeń nabierze bardziej zdefiniowanego, ozdobnego charakteru.

Doniczki ogrodowe jako główna dekoracja

Jeśli Twój ogródek od frontu oferuje niewiele więcej miejsca niż ścieżka lub wąski pas zieleni, rozważ posadzenie kwiatów w doniczkach. Rośliny doniczkowe możesz ustawiać na zewnętrznych parapetach okiennych, po obu stronach drzwi czy na stopniach schodów. Pamiętaj, że w doniczce uda się stworzyć też malutki ogródek z ziołami.

Element wodny przy wejściu

Przy odrobinie kreatywności przed wejściem do domu możesz zrobić miejsce na małą fontannę. Dzięki wspomnianej dekoracji przestrzeń przed budynkiem będzie wydawała się bardziej elegancka, reprezentacyjna i luksusowa.

Warstwowe rabatki

Warstwowe rabaty mogą nadać strukturę Twojemu frontowemu wąskiemu ogródkowi. Co więcej, pomagają one stworzyć iluzję większej przestrzeni, dodając ponadprogramowe poziomy i żywy kolor.

Hortensje w roli głównej

Bujna ekspozycja hortensji nadaje klimat urokliwego wiejskiego ogrodu. Romantyczna kompozycja przy ścianach budynku będzie piękną ozdobą wejścia i nie zajmie dużo miejsca.

Kwiatowy łuk przed domem

Łuki są idealne do zmiękczenia przestrzeni o prostokątnym kształcie czy ostrych krawędziach. W przypadku małych podwórek przed domem stwarzają też dodatkowe miejsce do uprawy kwitnących kwiatów i działają jak portal do innego, prywatnego świata.

Powiedz „nie” wąskiej ścieżce

Wąska ścieżka może sprawić, że mały ogródek z przodu budynku będzie wydawał się jeszcze mniejszy. Nie rób zbyt wąskiej ścieżki i zamiast niej wyłóż całą przednią nawierzchnię dużymi płytami. Ustaw na nich spore latarnie i donice w stylu retro, i ciesz się uporządkowaną, harmonijną kompozycją.

Frontowa ławka

Ławki stanowią świetny dodatek do małych, wąskich podwórek przed domem. Zapewniają miejsce do siedzenia i relaksu, ale też dodają kolejny ozdobny element do urządzanej przestrzeni. Ustaw przy ławeczce donice z kwiatami i stwórz przyjemny klimat zachęcający do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Aranżacja ogrodu na wąskiej działce – porady i zdjęcia

Wąskie ogrody bywają problematyczne w aranżacji, ale istnieje sporo ciekawych rozwiązań, dzięki którym udaje się stworzyć w nich piękne przestrzenie wypoczynkowe. Zastanów się, czy chcesz wykorzystać cechy takich działek na swoją korzyść czy optycznie zmienić ich kształt. Skorzystaj z zaprezentowanych pomysłów i zdjęć, urządzając wymarzony ogródek mimo ograniczeń przestrzennych.

Kluczem do sukcesu w aranżacji wąskiego ogrodu jest optyczne poprawienie jego proporcji, eksperymentowanie z liniami i poziomami oraz stawianie na nieszablonowe rozwiązania. Zainspiruj się naszymi poradami i propozycjami, i stwórz piękną, funkcjonalną przestrzeń do wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium