Aranżacja balkonu północnego

Aranżacja balkonu północnego

Balkon północny — jakie meble wybrać?

Balkon północny jak każde inne miejsce wymaga odpowiedniego wyposażenia. Warto zatem dobrze się zastanowić nad tym, jakie meble i dodatki będą Ci najbardziej potrzebne. Należy pamiętać, że balkon północny charakteryzuje się tym, że jest raczej chłodniejszy niż pozostałe strony budynku. Dlatego też dobrze wybrać takie meble, które będą grzały się słońcem. Dobrym rozwiązaniem są na przykład krzesła ogrodowe ze starannie wyselekcjonowanego drewna. Mogą to być na przykład meble z drewna teakowego. Chodzi tutaj zarówno o stoły, jak i krzesła oraz fotele. Opisywany rodzaj tworzywa dodatkowo gwarantuje Ci bardzo wysoki poziom odporności na działanie czynników atmosferycznych. Jednym słowem to znacznie lepszej jakości drewno niż rodzima odmiana.

Pamiętaj również o barwach. Balkon północny jest raczej nieco ciemniejszym miejscem niż na przykład południowy. W związku z tym warto zadbać o to, aby znalazły się na nim meble balkonowe, które będą kontrastować. Dobrze, więc jeśli są one w jasnych kolorach. Decydując o tym, co na północny balkon przyda Ci się najbardziej, nie możesz zapominać również o tym, jak ważne są odpowiednie rośliny.

Aranżacja balkonu północnego — jakie rośliny wybrać?

Omawiając kwestię roślin do uprawy na balkonie północnym, trzeba pamiętać, że jest to miejsce stosunkowo chłodne i wilgotne. Światło, które do niego dociera, jest z kolei mocno rozproszone. Trzeba to oczywiście wziąć pod uwagę, wybierając takie kwiaty, którym nie będzie przeszkadzać słabsze nasłonecznienie. Umieścić możesz je na przykład w donicach o sporej grubości. Dobrym rozwiązaniem mogą być modele dostępne w sklepie Cloveris. Wykonane na przykład z technorattanu produkty nie tylko gwarantują doskonałe środowisko do życia roślin, ale również chronią je przed zimnem.

Jakie gatunki lubią cień, a w związku z tym nadają się na balkon północny? Kwiaty, które doskonale pasują do aranżacji to w tym przypadku na przykład begonie bulwiaste oraz niecierpki nowogwinejskie. Balkon północny może również obfitować w rośliny o ozdobnych liściach, takie jak na przykład: bluszcz pospolity, plektrantus, bluszczyk kurdybanek. Na balkonie północnym mogą sprawdzić się także odmiany funkii, a także gatunki roślin balkonowych, które mają delikatne kwiaty. W tym przypadku chodzi na przykład o barwinek pospolity, dąbrówkę rozgłogową oraz niezapominajkę.

Balkon północny — o czym pamiętać, wybierając rośliny?

Jeżeli czeka Cię aranżacja balkonu północnego i udajesz się na zakup odpowiednich roślin, pamiętaj o pewnych zasadach. Możesz poinformować sprzedawcę na przykład o tym, że balkon jest zacieniony. Pozwoli mu to wskazać najlepsze rozwiązania. Będzie bowiem wiedział, żeby proponować Ci odporne gatunki.

Ustawiając donice, pamiętaj z kolei o tym, aby odpowiednio zagospodarować przestrzeń na balkonie. Muszą być one bowiem w maksymalnie nasłonecznionym miejscu jak na warunki balkonu północnego. Na ciemne balkony polecić można na przykład wysokie donice wykonane z technorattanu. Z kolei w pojemnikach bądź też podłużnych skrzyniach doskonale sprawdzają się na przykład zwisające rośliny, bluszcz oraz rośliny, które mają długie pnącza. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Jeżeli zatem nie wiesz, jakie meble wybrać i co na północny balkon nadaje się najbardziej, zaufaj ekspertom ze sklepów. Chodzi tutaj zarówno o sklepy z wyposażeniem do ogrodu, na taras oraz balkon, jak i sklepy ogrodnicze.

Aranżacja balkonu północnego — podsumowanie

Północny balkon to nie tylko miejsce, w którym można się zrelaksować i odpocząć. To także świetna przestrzeń do uprawiania ogrodnictwa. Jeżeli jednak nie wiesz, jak go urządzić, zaufaj ekspertom. Powyższy artykuł zawiera kilka porad na temat tego, jak urządzić północny balkon.

Wybór odpowiednich roślin ogrodowych to podstawa sukcesu w uprawianiu ogrodu na północnym balkonie. Należy pamiętać, że północna strona budynków jest mniej nasłoneczniona i bardziej chłodna niż pozostałe. Dlatego warto wybrać rośliny, które lubią cień lub są mrozoodporne. Warto także zwrócić uwagę na to, by były one dobrze nawodnione. Spore znaczenie ma także dobór odpowiednich mebli. Jeżeli aranżujesz balkon północny, koniecznie postaw na donice balkonowe, które mają grube ściany. Dzięki takiemu rozwiązaniu rośliny, które hodujesz na balkonie północnym, są po prostu lepiej ogrzane. Spore znaczenie ma także estetyka tego miejsca. Jeżeli zależy Ci na tym, aby klimat balkonu był przyjazny, postaw na jasne kolory mebli. W takiej bowiem sytuacji będą one kontrastować z zaciemnionym miejscem. Życzymy powodzenia w urządzaniu opisywanego miejsca.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium