Aranżacja balkonu zachodniego

Aranżacja balkonu zachodniego

Aranżacja balkonu zachodniego

Aranżacja balkonu zachodniego nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. W rzeczywistości istnieje kilka prostych kroków, które można wykonać, aby uczynić go bardziej atrakcyjnym i praktycznym. Pierwszym krokiem jest ustalenie, czego oczekujesz od swojego balkonu. Możesz chcieć na przykład, aby był on miejscem do relaksu. Z drugiej strony może zależeć Ci bardziej na aspektach estetycznych. Przekonaj się, jak zaaranżować zachodni balkon.

Zachodni balkon — dobór kwiatów

Decydując się na aranżację balkonu zachodniego, postaw raczej na rośliny, które dobrze znoszą wysoką temperaturę. Wiele mówi się bowiem o tym, że to właśnie kwiaty na balkonach po zachodniej stronie mają najgorętsze warunki do życia. Nierzadko w takim miejscu przydają się nawet osłony przeciwsłoneczne. Dzieje się tak dlatego, że balkon silnie się nagrzewa, a co za tym idzie, rośliny mają nieco trudniej z przygotowaniem się do wieczornego odpoczynku. Kwiaty, które postawisz na balkonie zachodnim, muszą zatem dobrze znosić wysokie temperatury na przykład w godzinach popołudniowych. W związku z tym polecić możemy Ci między innymi następujące gatunki roślin:

  • mandrewilla,
  • datura,
  • aksamitki,
  • pelargonie rabatowe,
  • lawenda wąskolistna,
  • lawenda francuska,
  • goździki.

To tylko część z możliwości, a jeśli chcesz poznać ich więcej, możesz skorzystać ze wsparcia doradców klienta w sklepach ogrodniczych. Osoby, które tam pracują, często odpowiadają na podobne zapytania klientów i wskazują im jak najlepsze rozwiązania. Wiele zależy bowiem również od tego, jak chcesz, żeby wyglądał Twój zachodni balkon. Różne kwiaty mają bowiem skrajnie inny wygląd oraz kolorystykę. Cenną wskazówką jest również dobieranie roślin o raczej małych lub średnich liściach. Pamiętaj także o tym, że aranżacja balkonu zachodniego z wykorzystaniem roślin wymaga również odpowiedniej ich pielęgnacji. Trzeba mieć na uwadze między innymi to, że właśnie w tym miejscu ziemia stosunkowo szybko wysycha. Systematyczne i częste podlewanie jest zatem koniecznością.

Aranżacja balkonu zachodniego — jakich roślin nie warto sadzić?

Dobrze sprawdzą się tutaj gatunki o grubych i odpornych liściach, które będą w stanie poradzić sobie ze słońcem i suszą. Unikaj zatem sadzenia roślin stosunkowo kruchych oraz delikatnych. Nie warto stawiać również na kwiaty o zwisających pędach. Przykładem może być choćby kobea pnąca, pelargonia bluszczolistna oraz nemezja powabna. Jeżeli wybierzesz którąś z wymienionych roślin i nie zapewnisz jej odpowiednich warunków, bardzo szybko uschnie. Nie dopuść do tego i od samego początku mądrze dobieraj kwiaty, które posadzisz na balkonie zachodnim.

Aranżacja balkonu zachodniego — dobór mebli

Decydując się na meble do balkonu zachodniego, zwrócił uwagę zarówno na ich estetykę, jak i funkcjonalność. W kwestii estetyki pamiętaj o tym, aby dobrać je odpowiednio pod względem kolorystycznym. Weź w tym przypadku pod uwagę obecne już elementy wyposażenia balkonu. Aranżacja balkonu zachodniego pod względem funkcjonalności polega na tym, abyś dobrał takie donice, które mają raczej cienkie ściany. Niektóre warianty donic technorattan owych doskonale zdają egzamin. Balkon zachodni to bowiem miejsce, w którym rośliny nie mogą się przegrzać. Jest to oczywiście możliwe ze względu na bardzo wysoki poziom nasłonecznienia i długi czas utrzymywania się wysokiej temperatury w ciągu dnia.

Osobnym zagadnieniem jest natomiast dobór na przykład leżanek. Wyposażając balkon Zachodni, także musisz wziąć pod uwagę względy kolorystyczne, a także funkcjonalność. Koniecznie sprawdź zatem, jak dużo masz wolnej przestrzeni, a następnie sprawdź rozmiary produktu, który zamierzasz wybrać. Dzięki temu masz gwarancję, że miejsce, które urządzasz, będzie doskonale nadawać się do relaksowania.

Aranżacja balkonu zachodniego — podsumowanie

Balkony zachodnie są świetnym miejscem na relaks. Mają jednak pewne ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę przy ich urządzaniu. Chodzi tutaj na przykład o dobór roślin. Pamiętaj zatem o tym, aby stawiać wyłącznie na te gatunki, którym nie przeszkadza bardzo duża dawka promieniowania słonecznego i nagrzewania. Koniecznie sprawdź także, jak dużo masz wolnej przestrzeni. Wybierając meble na zachodni balkon, zweryfikuj także w ich opisie, jakie są ich gabaryty. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że miejsce przed domem lub mieszkaniem będzie doskonałe do wypoczynku. W kwestii doboru donic zdecyduj się raczej na te, które mają stosunkowo cienkie ściany. Wybierając taki wariant, masz bowiem gwarancję, że rośliny nie będą się przegrzewać. Przykładem takiego rozwiązania są niektóre donice technorattanowe.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących tego, które produkty najlepiej wybrać jako wyposażenie ogrodu zachodniego, możesz skontaktować się z doradcą klienta. Dotyczy to zarówno sklepów ogrodniczych, jak i tych, które sprzedają wyposażenie do ogrodu, na taras oraz na balkon. Pamiętaj, że odpowiednia aranżacja balkonu zachodniego pozwoli Ci stworzyć estetyczne miejsce, w którym bez problemu będziesz mógł się zrelaksować.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium