Niezależnie od tego, czy planujesz zaaranżować malutki ogródek czy ogromną działkę, mamy dla Ciebie mnóstwo inspiracji do tego, by zamienić przydomową przestrzeń w ozdobę budynku i miejsce do przyjemnego spędzania wolnego czasu. Posadź swoje ulubione rośliny i obserwuj, jak rosną z wygodnego leżaka czy zestawu mebli wypoczynkowych. Marzysz o dobrze wyposażonym kąciku do grillowania? Przytulnym zewnętrznym salonie? Miejscu do urządzania przyjęć na świeżym powietrzu? A może o pięknej oprawie wejścia do domu? Dzięki naszemu artykułowi poznasz rozmaite pomysły na ogród. Zobacz zebrane inspiracje i stwórz wyjątkową zieloną przestrzeń!
Jak urządzić ogród przed domem?
Ogrody przed wejściem do domu mogą tchnąć życie w szary miejski krajobraz, zapewnić siedliska dzikim zwierzętom, stworzyć poczucie prywatności, dekorować budynek i stać się wizytówką jego mieszkańców. W jaki sposób łatwo urządzić wspomnianą przestrzeń?
Niezależnie od tego, czy do budynku prowadzi ścieżka z płytek, kamienia, bruku czy żwiru, możesz szybko ją udekorować, ustawiając wzdłuż niej skrzynki z kwitnącymi kwiatami. Możesz też wybrać inne rozwiązanie – postawić doniczki o różnych wielkościach po obu stronach drzwi wejściowych. Rośliny posadzone we wspomnianych pojemnikach będą prostsze w pielęgnacji niż te zasadzone w gruncie. Aranżacje ogrodu przed domem z łatwością dopasujesz też do pory roku czy swoich aktualnych preferencji dotyczących koloru czy stylu kompozycji. Możesz zdecydować się na rozmaite gatunki i odmiany, zmieniając wygląd ogródka przed domem nawet co sezon.
Aranżując przestrzeń przed frontowym wejściem, warto stworzyć urokliwe miejsce do siedzenia otoczone kolorowymi kwiatami. Ławka w sąsiedztwie wielobarwnej rabatki to doskonały wybór do wiejskiego ogródka przed domem. Łatwe w pielęgnacji rośliny mogą też wypełniać narożniki między ścianami domu i łagodzić ich linie.
W przypadku aranżacji ogródka z przodu budynku jednym z dobrych rozwiązań jest osiągnięcie efektu przenikania się ogrodu i domu. Nad drzwiami można stworzyć efektowny łuk z pnączy, dodający budynkowi wyjątkowego charakteru. Oprócz tego, że wspomniany element będzie prezentował się bardzo ładnie, posłuży za schronienie przed deszczem, gdy będziesz szukać kluczy w pochmurny dzień.
Masz bardzo mocno ograniczoną przestrzeń przed domem? Budynek zaczyna się już przy chodniku, a mimo to chcesz ozdobić wejście? Nie musisz rezygnować z zieleni. Zdecyduj się na posadzenie roślin pnących takich jak wisteria, wiciokrzew, róża pnąca czy powojnik. Dodadzą one uroku i charakteru ozdabianemu budynkowi, mogą też przykryć brzydszą, zniszczoną ścianę. Alternatywą dla pnączy będą doniczki albo skrzynki z kwiatami ustawione na parapetach.
Pomysły na ogród wokół domu
Ogród przydomowy może być doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu i urządzania spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Odpowiednie zaplanowanie jego aranżacji pozwoli Ci stworzyć wspaniałą przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu. Nawet najmniejsze działki mogą stać się oazą zieleni i zachęcać do relaksu poza czterema ścianami.
Klasycznym pomysłem na ogródek wokół domu jest tworzenie rabatek obsadzonych zarówno kolorowymi gatunkami jednorocznymi, jak i roślinami zimozielonymi. Alternatywą dla sadzenia kwiatów w ziemi jest ozdabianie roślinami skrzynek, doniczek albo nietypowych pojemników takich jak taczki, beczki, misy, wiaderka, kalosze, kosze wiklinowe czy gliniane dzbany.
Aby tworzona aranżacja ogrodu stała się wyjątkowo przytulna i praktyczna, możesz wykorzystać w niej altanę, zadaszenie albo pergolę. Każde z tych rozwiązań pozwoli na urządzenie zewnętrznego pokoju – dodatkowego salonu, jadalni, osobistego spa, kuchni ogrodowej albo jeszcze innej przestrzeni do spędzania wolnego czasu. Zastanów się nad przeznaczeniem altanki czy pergoli i dostosuj do niego poszczególne elementy wyposażenia.
Kolejny pomysł na ogród przydomowy to stworzenie placu zabaw dla dzieci. Kącik do gier będzie cieszyć młodszych członków rodziny i zapewni im rozrywkę w cieplejsze dni. Wyznacz odpowiednio dużo miejsca do biegania i swobodnej zabawy. W ogrodowym placu zabaw możesz zbudować zjeżdżalnię, huśtawkę czy piaskownicę, ustawić w nim trampolinę, mini ogródek warzywny albo inne atrakcje dla swoich pociech.
Ogródek pod płotem – inspiracje
Jak ozdobić przestrzeń przy płocie, gdy urządzasz ogród? Aranżacje takich miejsc mogą dodać urody nawet najprostszym, najbardziej minimalistycznym typom ogrodzeń. Spójrz na swój płot, murek czy panele ogrodzeniowe jak na czyste płótno, które możesz swobodnie ozdabiać. Zmiana koloru desek to niejedyne z dostępnych rozwiązań. Rośliny, nietypowe dodatki, klimatyczne oświetlenie – sprawdź, jak możesz urządzić z ich pomocą miejsce przy ogrodzeniu!
Jeśli lubisz klasykę i elegancję, stwórz pod płotem podwyższone rabatki z roślinami zimozielonymi, które dają się swobodnie kształtować. Rustykalny, wesoły charakter mogą wprowadzić z kolei do ogrodu ozdobne trawy, złocień wielki i waleriana. Romantyczny efekt uzyskasz, sadząc przy płocie różowe róże pnące, rosyjską szałwię i przywrotnik.
Zastanawiasz się, jak zaaranżować przestrzeń przy wysokim ogrodzeniu? Aby dodać przytulności tworzonej kompozycji, powieś na murze albo panelu ogrodzeniowym sznur światełek. Połyskujące żarówki wprowadzą do ogrodu klimat letniego festiwalu i zadbają o przyjemną atmosferę w letnie wieczory. Światełka przełamią także monotonię wysokiego ogrodzenia. Przy panelu ogrodzeniowym ozdobionym sznurem lampek możesz ustawić komplet wypoczynkowy z sofą czy narożnikiem, aby stworzyć idealną strefę do relaksu poza domem. Dla uzyskania jeszcze bardziej przytulnego klimatu dodaj do mebli tekstylia ogrodowe takie jak poduszki, koce i dywany. Znakomitym uzupełnienie aranżacji będą rośliny w doniczkach.
Płot otaczający ogródek mogą zdobić także kwitnące albo zielone pnącza. Rośliny dodadzą koloru aranżowanej przestrzeni i nie pozwolą, aby zagościła w niej nuda. Pnącza wypełnią też przerwy między deskami czy prętami ogrodzenia, dając zwiększone uczucie prywatności. Innym sposobem na ozdobienie płotu jest powieszenie na nim kolorowych kwiatów w doniczkach. Aby zwiększyć praktyczność swojej działki, na ogrodzeniu możesz stworzyć też praktyczne półki na przechowywanie przyborów ogrodniczych.
Sposób na wąskie ogrody
Aranżując wąskie ogrody, warto spróbować zmaksymalizować dostępną przestrzeń i w pełni wykorzystać jej potencjał. W optycznym powiększeniu działki pomogą jasne kolory. Złudzenie większej przestrzeni pozwoli uzyskać np. ułożenie na ziemi dużych białych czy beżowych płytek. Doskonałym wyborem aranżacyjnym w przypadku wąskich działek jest też tworzenie ogrodów wertykalnych. Przy ścianie soczystej zieleni możesz ustawić komplet typu bistro albo dwa fotele z podnóżkami oraz skrzynię, która posłuży jako stolik kawowy i schowek na tekstylia czy gazety.
Sposobem na optyczne powiększenie wąskiego ogrodu jest wyodrębnienie w nim różnych poziomów. Na obniżeniu może znajdować się np. grill ogrodowy i miejsce do przygotowywania posiłków. Schodki prowadzące do wyższej strefy warto podświetlić. Na kolejnym poziomie stwórz trawnik i geometryczne, podwyższone rabatki. Na najwyższym punkcie działki można ustawić komplet obiadowy albo zestaw z sofą. W ten sposób wąski ogródek zostanie podzielony na różne strefy funkcjonalne, a urządzona przestrzeń będzie wydawała się większa niż w rzeczywistości.
Jak jeszcze poradzić sobie z urządzaniem działki trudnej do zaaranżowania? W wąskim ogrodzie dość prosto uzyskać efekt przytulności i prywatności. Można np. ustawić w dalszej części działki pergolę czy zadaszenie, aby z pomocą komfortowego wyposażenia stworzyć zaciszny kącik do czytania książek czy picia porannej kawy.
Jak urządzić ogrody zimowe?
Zanim zaczniesz przeglądać pomysły aranżacje ogrodów zimowych, zastanów się, do czego chcesz wykorzystać urządzaną przestrzeń. Uprawa egzotycznych roślin? Stworzenie miejsca kojarzącego się z wakacjami? Aranżacja domowego SPA? A może urządzenie jadalni, na którą brakuje miejsca w bryle budynku? Dzięki odpowiedniemu doborowi wyposażenia nadasz ogrodowi zimowemu rozmaite funkcje. Zastanów się też, czy przeznaczenie aranżowanej przestrzeni wymaga wykonania systemu ogrzewania albo zakupu ogrzewaczy ogrodowych.
Dekorując ogród zimowy, weź również pod uwagę nastrój, który chcesz w nim stworzyć. Interesuje Cię wrażenie porządku i harmonii? Zdecyduj się na jasne kolory, np. biel czy pastele. Marzy Ci się tropikalny raj? Doskonałym wyborem okaże się intensywna zieleń, turkus i złoto. Chcesz stworzyć przytulną aranżację na chłodne wieczory? Możesz ozdobić przestrzeń sezonowymi dekoracjami kojarzącymi się z aktualną porą roku.
Sofy, fotele i stoliki kawowe to doskonały wybór do ogrodu zimowego, który ma służyć do wypoczynku czy picia porannej kawy. W przypadku przestrzeni do urządzania spotkań z przyjaciółmi i przyjęć niezbędnym elementem wyposażenia jest komplet składający się ze stołu i krzeseł. Swoją oranżerię możesz udekorować rozmaitymi rodzajami roślin, w zależności od tego, jakie warunki oświetleniowe i temperaturowe w niej panują. Jeśli jednak nie przepadasz za pielęgnacją kwiatów, udekoruj ogród zimowy sztucznymi roślinami w doniczkach.
Pomysły na ogrody ze stawem
Stawy to efektowne elementy krajobrazu, które mogą ozdobić większe ogrody. Aranżacje z wykorzystaniem sztucznych jeziorek mają wyjątkowo odprężający nastrój. Jak urządzić ogród ze stawem? Możesz przykładowo ozdobić kompozycję pięknym drewnianym pomostem albo metalowym mostkiem o łagodnych liniach. Wspomniane elementy urozmaicą zielony krajobraz i zapewnią podwyższoną platformę do obserwowania przyrody czy oglądania zachodów słońca.
Ogrodowy staw możesz ozdobić liliami wodnymi, pałką wąskolistną czy innymi roślinami preferującymi środowiska wodne i podmokłe. Jeśli ustawisz w wodzie dużą dekoracyjną skałę, zapewnisz ptakom miejsce do wylądowania i napicia się wody. W pobliżu stawu możesz ustawić teakową ławkę, z której będziesz podziwiać ogrodową faunę i florę.
Małe ogrody – galeria inspiracji
Niezależnie od tego, jak dużą przestrzenią dysponujesz, możesz stworzyć piękną aranżację zachęcającą do relaksu poza domem. Podstawą urządzania małego ogródka jest zawsze dobrze przemyślany projekt. Aby nieduża przestrzeń prezentowała się ładnie i harmonijnie, ogranicz liczbę roślin i dekoracji. Dzięki temu uda Ci się uniknąć efektu przytłoczenia i zagracenia ogródka. Na małej działce możesz uporządkować przestrzeń niskimi murkami albo stworzyć oczko wodne jako centralny punkt skupiający uwagę. W ogródku warto posadzić rośliny zimozielone, aby kompozycja prezentowała się spójnie i atrakcyjnie przez cały rok.
Jeśli chcesz uprawiać warzywa i zioła, załóż miniaturowe uprawy w skrzynkach i doniczkach. Doskonałym rozwiązaniem do małego ogródka są też składane meble ogrodowe. Takie krzesła i stoliki można w razie potrzeby szybko złożyć i schować, aby uzyskać więcej wolnego miejsca. Na niedużych działkach świetnie sprawdzają się też meble wielofunkcyjne, np. skrzynie ogrodowe i stoliki kawowe w jednym albo sofy z półką na drobiazgi pod spodem.
Ogród z basenem – porady i zdjęcia
Doskonałym dodatkiem do dużego ogrodu są natomiast baseny ogrodowe. Można zbudować stały basen i w ciepłe miesiące wypełniać go wodą albo zdecydować się na składany basen stelażowy. Kąpiel przyniesie orzeźwienie w upalne dni i zapewni rozrywkę całej rodzinie. Do przestrzeni przy basenie możesz dodać wodoodporne leżaki ogrodowe, aby stworzyć wygodne warunki do opalania się w promieniach słońca. Jeśli po kąpieli wolisz schronić się w cieniu, ustaw w strefie basenowej parasol ogrodowy.
Jak zaaranżować ogród z jacuzzi?
Ogródek z jacuzzi to znakomite miejsce do relaksu po długim dniu. Możesz zainstalować wannę w zagłębieniu w ziemi i otoczyć ją drewnianymi deskami albo stworzyć zabudowaną konstrukcję ze schodkami. Przestrzeń warto udekorować sztucznymi roślinami w doniczkach, aby wprowadzić do strefy SPA wakacyjny klimat. Jacuzzi możesz umieścić też pod zadaszeniem i korzystać z odprężającej kąpieli niezależnie od pogody.
Aranżacja ogrodu z oczkiem wodnym
Oczko wodne pomoże urozmaicić przydomowy ogródek. Można pozwolić sobie na jego stworzenie nawet w przypadku niedużej działki. Oczko nie musi być duże, aby przyciągało uwagę. Wystarczy umieścić w wodzie relaksująco szumiącą fontannę, a wokół niecki ułożyć dekoracyjne kamienie.
Chcesz poczuć bliskość przyrody w przydomowej przestrzeni? Stwórz naturalne, dzikie oczko wodne wykopane w ziemi, otoczone skałami i roślinami wodnymi. Zastanawiasz się, jak zaoszczędzić wolną przestrzeń? Wykonaj oczko wodne na podwyższeniu w formie kilku mis, między którymi przepływa woda. Preferujesz awangardowe rozwiązania? Wykorzystaj wąskie, prostokątne oczko wodne jako granicę między strefą wypoczynkową a przestrzenią do grillowania.
Jak urządzić taras?
Taras może służyć Ci jako zewnętrzny salon, jadalnia, bar do urządzania przyjęć, zewnętrzna kuchnia, a nawet jako home office. Dobierz meble i dekoracje tarasowe do przeznaczenia aranżowanej przestrzeni. Chcesz zaoszczędzić miejsce na tarasie, a jednocześnie pomieścić jak najwięcej gości? Ustaw przy granicy tarasu duży narożnik i stoliki kawowe. Zamierzasz wprowadzić swobodną, wakacyjną atmosferę do tworzonej aranżacji? Zawieś na tarasie hamak albo podwieszany fotel-kokon. O przytulny klimat na tarasie zadbają odpowiednio dobrane lampy i tekstylia ogrodowe. Aby wprowadzić więcej zieleni do aranżacji, ustaw przy meblach donice wypełnione kwiatami albo pachnącymi ziołami.
Sposoby na ogródek w bloku
Jako ogródek w bloku znakomicie sprawdzi się ogród wertykalny, ogródek warzywny w skrzynce, rząd roślin zimozielonych tworzących naturalną osłonę przed sąsiadami albo rabatka o stonowanej kolorystyce przy ogrodzeniu. Przed wyborem mebli określ podstawową funkcję przestrzeni. Zewnętrzna jadalnia potrzebuje stołu i krzeseł. Do ogródka o typowo wypoczynkowym przeznaczeniu doskonale nadaje się komplet z narożnikiem albo sofą i fotelami. W części ogrodu można też zaaranżować kącik zabaw dla dzieci.
Najciekawszy pomysły na ogród w szeregowcu
Życie w domu w zabudowie szeregowej może być trudne dla ludzi, którzy kochają bliskość natury i lubią przebywać w otoczeniu zieleni. Trzeba jednak mieć świadomość, że ograniczona przestrzeń nie musi oznaczać konieczności zrezygnowania z uprawy efektownych roślin. Dobrym wyborem do ogródka w szeregowcu są np. krzewy i drzewa iglaste. To wszechstronne rośliny o minimalnych wymaganiach pielęgnacyjnych. Możesz użyć ich, aby osłonić się nimi od sąsiadów i przechodniów, dodać zieleni do aranżacji i stłumić dźwięki dobiegające z ulicy.
W ogródku w szeregowcu można stworzyć też kompozycję z kilku małych drzewek, krzewów i gatunków jednorocznych. Kolorystykę i styl aranżacji dopasuj do wyglądu budynku. Aby maksymalnie zaoszczędzić wolną przestrzeń, możesz też zdecydować się na posadzenie na ogrodzeniu roślin pnących albo stworzenie ogrodu wertykalnego na ścianie domu. Zastanawiasz się, jak urządzić ogródek na piętrze czy dachu? Ułóż na podłożu sztuczną trawę, dodaj trochę roślin doniczkowych czy dekoracyjne trawy w pojemnikach i ustaw komplet mebli obiadowych lub wypoczynkowych. Zadbaj o nastrojowe oświetlenie, porozkładaj stylowe dekoracje i ciesz się swoją prywatną oazą spokoju.
Ogródek z ogniskiem – inspiracje
Chcesz spędzać wieczory, patrząc na wesoło igrające płomienie, piec nad ogniem kiełbaski albo śpiewać przy ognisku? Możesz stworzyć przy swoim domu wyjątkową przestrzeń, która pozwoli Ci na wszystkie te aktywności. Nie chcesz, żeby ognisko było zawsze widoczne? Stwórz miejsce na palenisko poniżej poziomu podłoża i w razie potrzeby przykryj zagłębienie drewnianą pokrywą. Wolisz zaaranżować przestrzeń, w której ognisko jest centralnym punktem? Ustaw wokół podwyższonego paleniska ławki albo składane krzesełka. Rozwieś na drzewach girlandy świetlne, aby urządzana przestrzeń miała jeszcze bardziej magiczny klimat.
Mamy nadzieję, że nasze pomysły na aranżację ogrodu zainspirują Cię do stworzenia pięknego miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Przywołane sposoby na urządzenie dużych i małych podwórek o rozmaitych funkcjach sprawią, że udekorowana przestrzeń będzie prezentować się wspaniale i zachęci do chwili przerwy od codziennych obowiązków. Jeżeli wciąż szukasz inspiracji, kolejne pomysły na ogrodowe aranżacje znajdziesz w artykułach na naszym blogu!