Aranżacja ogrodu z tarasem

Aranżacja ogrodu z tarasem

Taras pomaga otworzyć przestrzeń domu na zieleń ogrodu. Jeżeli zostanie odpowiednio zaaranżowany, będzie stanowić płynne przejście pomiędzy wnętrzem budynku a naturalnym otoczeniem. Jak połączyć ogród z tarasem? W jaki sposób obsadzić roślinami przestrzeń dookoła strefy wypoczynkowej? Podpowiadamy kilka rozwiązań, dzięki którym aranżacja ogrodu z tarasem będzie piękna i praktyczna.

Najlepsze miejsce na taras w ogrodzie

Szukając odpowiedniej lokalizacji dla tarasu, warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca, z których rozciąga się atrakcyjny widok na ogrodową zieleń lub pobliski krajobraz. Przestrzeń do wypoczynku lepiej urządzić z dala od elementów takich jak kosz na śmieci, garaż, podjazd czy kompostownik. Z tarasu miło jest patrzeć na coś ładnego, np. na rabatki z kwiatami, drzewa albo oczko wodne. Najbardziej komfortowe tarasy to również przestrzenie osłonięte przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów.

Pamiętaj, że taras znajdujący się od strony południowej i zachodniej będzie mocno nasłoneczniony przez większą część dnia. Taka strefa wypoczynkowa wymaga zwykle dodatkowego zadaszenia albo zacienienia wykonanego w inny sposób. Taras, na którym planuje się odpoczywać w gorące letnie popołudnia, warto zaaranżować w ogrodzie po stronie północnej albo wschodniej. W takich miejscach najwięcej światła pojawia się rano, a później jest rozproszone.

Jak urządzić ogród przy tarasie?

Aranżacja ogrodu z tarasem sprawia najmniej problemów, jeżeli taras jest położony na tym samym poziomie, co przylegający do niego teren. Rośliny posadzone przy granicy strefy wypoczynkowej, a także urozmaicające wyposażenie samego tarasu, płynnie łączą go z zielonym otoczeniem. Na jakie gatunki warto się zdecydować?

Wybierając rośliny do urządzenia ogrodu przy tarasie, trzeba uwzględnić sposób, w jaki będą się rozrastać. Lepiej zrezygnować z drzew i krzewów osiągających pokaźne rozmiary oraz gatunków, które bardzo szybko się rozrastają i zagarniają kawałek po kawałku miejsce przeznaczone do wypoczynku. Dzięki temu uniknie się częstego przesadzania i przycinania roślin.

Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie przy tarasie, jeśli strefa wypoczynkowa znajduje się na tym samym poziomie, co teren przy niej?

  • trawy ozdobne (np. ostnica mocna, kostrzewa popielata, rozplenica japońska, turzyca japońska, trawa pampasowa),
  • rośliny skalne (np. floks szydlasty, rozchodnik, rojnik murowy, ubiorek wiecznie zielony, żagwin, macierzanka piaskowa, goryczka bezłodygowa, miłek letni, ukwap dwupienny),
  • rośliny cebulowe (np. dalia, paciorecznik, begonia bulwiasta, szafirek, narcyz, tulipan),
  • małe krzewy (np. rododendron, miniaturowe iglaki),
  • drzewa karłowe (np. kwitnące wiśnie, wierzby szczepione, klony palmowe).

W aranżacji ogrodu z tarasem można też wykorzystać pnącza tworzące naturalną osłonę przed sąsiadami, np. bluszcz pospolity albo ulubioną odmianę powojnika. W pobliżu strefy wypoczynkowej warto zasadzić także pachnące zioła – zwłaszcza te, które można wykorzystać do przyrządzanych potraw i napojów.

Jak urządzić ogród przy tarasie górującym nad działką? Aranżacja w tym przypadku jest nieco trudniejszym zadaniem, ale wciąż możliwym do wykonania w ładny i efektowny sposób. Jeśli taras znajduje się wyżej niż jego otoczenie, można połączyć go z resztą ogrodu łagodną skarpą obsadzoną roślinami. Takie płynne przejście od jednej przestrzeni do drugiej daje przyjemny efekt wizualny. Łagodniejsze skarpy zapewniają też dobre siedliska dla roślin. Czym obsadzić pochyłe miejsca? Do obsadzenia skarpy doskonale nadają się rośliny iglaste, dlatego że są wytrzymałe, proste w uprawie i zachowują atrakcyjny wygląd przez cały rok. Nasadzenia można poprzeplatać bylinami albo roślinami aromatycznymi, których zapach będzie docierać do osób wypoczywających w ogrodzie.

Jeżeli na działce brakuje miejsca na wykonanie łagodnych skarp, wokół podwyższonego tarasu warto zbudować murki oporowe. Na nich można ustawić doniczki, skrzynie i inne pojemniki z ulubionymi roślinami, ewentualnie przygotować ich konstrukcję tak, by dało się sadzić w nich rośliny w ziemi. Przestrzeń u podnóża murków dobrze nadaje się na założenie rabat z bylin i krzewów. Tego typu mały ogródek przy podwyższonym tarasie pomoże optycznie go obniżyć. Zasadzone rośliny lepiej połączą też przestrzeń wypoczynkową z dalszą częścią ogrodu.

Jak urządzić ogródek przy wysokim tarasie? W przypadku takich przestrzeni konieczne jest zbudowanie schodów umożliwiających wygodne schodzenie na działkę. Warto zdecydować się na stopnie szerokie i płaskie, o wysokości nieprzekraczającej 15 cm. Wówczas na schodach można będzie ustawić doniczki i pojemniki z roślinami. Dla większego bezpieczeństwa w czasie przemieszczania się po ogródku po zmroku warto podświetlić stopnie lampami LED.

Pomysły na zielone aranżacje wokół tarasu

Obsadzając przestrzeń wokół tarasu roślinami, można sprawić, że granice między strefą wypoczynkową a pozostałymi częściami ogrodu łagodnie się zatrą. Warto zwrócić uwagę szczególnie na gatunki wymienione we wcześniejszej części artykułu, dlatego że sprzyjają harmonijnemu łączeniu się różnych przestrzeni. Ogród wokół tarasu powinien wyglądać dobrze przez cały rok, dlatego najlepiej wybierać do niego rośliny zimozielone i wyróżniające się długim okresem kwitnienia.

Ogrody wokół tarasu mogą być też tworzone przy pomocy roślin w doniczkach, skrzynkach czy innych ciekawych pojemnikach. Takie aranżacje bardzo łatwo modyfikować i dostosowywać do aktualnych upodobań. Rośliny w donicach da się swobodnie ustawiać, przestawiać i zmieniać. Modyfikacje mogą dotyczyć zarówno posadzonych gatunków, jak i wyglądu pojemników. Zielona aranżacja wokół tarasu w prosty sposób ma szansę zmienić kolor, nastrój czy styl.

W doniczkach tworzących ogród dookoła strefy wypoczynkowej warto sadzić rośliny sezonowe:

  • wiosną – szafirki, narcyzy, bratki, hiacynty, tulipany,
  • latem – begonie, petunie, pelargonie, portulaki wielokwiatowe, złocienie,
  • jesienią – wrzosy, chryzantemy, astry.

Dzięki temu łatwo dostosować atmosferę w przestrzeni przy domu do zmieniających się pór roku, ale też do pór kwitnienia określonych gatunków.

Kolejnym sposobem na „wtopienie w ogród” tarasu położonego równo z powierzchnią terenu jest wysypanie przy deskach warstwy żwiru w pasującym odcieniu. Nie tylko zapewni to ciekawy efekt wizualny, ale też pozwoli zadbać o stan drewna. Żwir drenuje i odwadnia podłoże, co sprzyja zachowaniu desek w dobrym stanie.

Niebanalnym pomysłem na aranżację ogrodu z tarasem jest też założenie oczka wodnego w pobliżu strefy wypoczynkowej. Dzięki temu rozwiązaniu taras upodobni się do pomostu kojarzącego się z relaksem nad jeziorem.

Mały ogródek z tarasem – inspiracje i zdjęcia

Mały ogród z tarasem to rozwiązanie często wybierane w przypadku nowoczesnych domów jednorodzinnych i mieszkań z ogródkiem. Aby zaaranżować taką przestrzeń, warto zastanowić się nad ilością wolnego miejsca do zagospodarowania. W przypadku niedużych ogrodów ważne jest dokładne planowanie. Warto nanieść na kartkę plan działki i zastanowić się, gdzie najlepiej zbudować na niej taras. Kolejnym krokiem jest zadecydowanie o rodzaju wyposażenia strefy wypoczynkowej i optymalnym układzie sprzętów. Po dobrze zaplanowanym tarasie można swobodniej się poruszać, a przestrzeń spełnia swoje przeznaczenie.

Ponadto pamiętaj o zachowaniu spójnego stylu, gdy aranżujesz mały ogród z tarasem. Wszystkie meble i dodatki takie jak doniczki, tekstylia czy lampy muszą do siebie pasować. Szukasz pomysłów na nieduży ogródek z tarasem? Poniżej prezentujemy kilka inspiracji, z których możesz skorzystać.

Taras jako przedłużenie mieszkania

Łatwo stworzyć harmonijne przejście między domem a ogrodem, wybierając ten sam kolor podłogi na tarasie, co w salonie pod dachem. Jeśli przy okazji kolor nawierzchni będzie jasny, optycznie powiększysz mały ogród z tarasem.

Taras + pergola + komplet mebli z technorattanu + oświetlenie w formie lampek

Pergola ustawiona na tarasie stworzy większe poczucie prywatności. Lekka konstrukcja nie przytłoczy jednak niewielkiej działki i pozwoli na swobodne oglądanie nocnego nieba. Na tarasie zaaranżowanym w swobodnym stylu nie może zabraknąć kilku doniczek z kwiatami, wygodnej plecionkowej sofy, wiszącego fotela na stelażu i sznura lampek wprowadzających wakacyjny nastrój.

Taras przy domu połączony z zejściem do ogródka

Mały ogród musi płynnie łączyć się z podwyższonym tarasem przy domu. Wspomniany efekt można uzyskać, budując schody wkomponowane w skarpę. Rabatki na pochyłościach terenu warto udekorować żwirem i obsadzić prostymi w pielęgnacji iglastymi krzewami.

Aranżacja ogrodu z tarasem wymaga starannego przeanalizowania cech działki i dobrania pod ich kątem najodpowiedniejszego rozwiązania. Niezależnie od tego, na jaki pomysł się zdecydujesz, pamiętaj o zachowaniu spójnego stylu tworzonych kompozycji oraz zadbaniu o ich walory funkcjonalne.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium