Wiosenne prace w ogrodzie powinno się zacząć, gdy tylko zrobi się cieplej - zwykle temperatury podnoszą się wystarczająco na przełomie marca i kwietnia. Dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym, ogród przez cały sezon będzie prezentować się zachwycająco. Sprawdź, jakie prace ogrodowe powinno się wykonać wraz z nadejściem wiosny.
Porządki w ogrodzie na wiosnę - zdejmowanie okładzin i usuwanie martwych roślin
Porządki w ogrodzie na wiosnę powinno się rozpocząć od usunięcia okładzin, które chroniły rośliny w czasie zimy. Słomę, maty ogrodowe i włókniny usuwa się w pochmurny dzień, gdyż ostre słońce mogłoby uszkodzić delikatne pędy. Rośliny obsypane torfem lub korą wystarczy odgarnąć, a kopczyk pozostawić na grządce jako ściółkę. Następnie powinno się przystąpić do wygrabiania roślinnych resztek z trawnika, wycinania niepotrzebnych gałęzi drzew i krzewów oraz usuwania suchych i martwych pędów z różnych roślin. Krzewy, które kwitną późną wiosną i latem na tegorocznych pędach, skraca się do jednej czwartej długości, dzięki czemu kwitnienie jest obfitsze. Przycina się również róże szczepione na pniach, a także gałęzie drzew, które nadmiernie zacieniają ogród.
Przygotowanie gleby do siewu i sadzenia
Pierwsze prace wiosenne w ogrodzie obejmują przekopanie gleby. Jeżeli gleba została przekopana jesienią, wiosną powinno się ją wyrównać. Świeżo przekopana ziemi powinna osiadać przez minimum 7 dni zanim przystąpi się do siewu lub sadzenia, dlatego po szpadel sięga się, gdy tylko gleba odmarznie po zimie.
Jako pierwsze wysiewa się rośliny odporne na wiosenne przymrozki, a delikatniejsze odmiany zabezpiecza się na noc agrowłókniną. Jeżeli przymrozki trwają długo, wrażliwsze kwiaty lub warzywa można wysiać do doniczek w domu, a gdy temperatury się ustabilizują - przenieść je do ogrodu. Na przełomie kwietnia i marca można siać bezpośrednio do gruntu jednoroczne czarnuszki, gipsówki, maki, nagietki i maczki kalifornijskie. W drugiej połowie kwietnia jest dobry okres na wysiew maciejki, smagliczki, groszków, godecji i kosmosów.
Przygotowanie bylin
Byliny wykopane jesienią powinno się wyjąć z chłodnego pomieszczenia i przejrzeć. Cebulki kwiatowe, bulwy i kłącza z czarnymi plamami lub gnijące sztuki powinno się wyrzucić, gdyż zaatakowały je grzyby lub wirusy. Wysadzanie bylin do gruntu rozpoczyna się w połowie kwietnia, choć begonie, pacioreczniki i dalie sadzi się dopiero w maju, gdy ustąpią przymrozki.
Sadzenie drzew i krzewów
Jak przygotować ogród na wiosnę, by latem i jesienią cieszyć się smakiem własnych owoców i zapachem kwitnących krzewów? Przede wszystkim ważne jest zadbanie o wybór zdrowych i silnych sadzonek drzew i krzewów. Powinno się sprawdzić, czy sadzonka ma zdrowe korzenie - przesuszone, pokaleczone i połamane korzenie są znakiem, że roślina będzie słabo rosła. Drzewa i krzewy sadzi się zanim nabrzmieją pąki na gałęziach. Po posadzeniu wskazane jest silne przycięcie koron, gdyż taki zabieg pielęgnacyjny pobudza je do intensywnego wzrostu. Dodatkowo wokół pnia drzewa formuje się misę, w której zbiera się woda - dzięki temu wilgoć zatrzymuje się w glebie na dłużej.
Nawożenie gleby
Czym nawozić ogród na wiosnę? Na początku sezonu glebę nawozi się za pomocą saletry amonowej, która zawiera dużą ilość azotu. Pierwiastek pobudza rośliny do silnego wzrostu. Pod hortensje oraz borówki można zastosować nawóz zakwaszający glebę, jeżeli jej pH jest zasadowe. Wiosną można sięgnąć również po nawozy wieloskładnikowe, które zawierają miedź, fosfor, potas, cynk, bor i mangan.