Budzimy nasz ogród z zimowego snu! Część 2 – odświeżamy meble ogrodowe

Budzimy nasz ogród z zimowego snu! Część 2 – odświeżamy meble ogrodowe

Gdy rośliny budzą się do życia, a temperatury rosną, przychodzi czas nie tylko na sadzenie pierwszych roślin, ale i na odświeżenie mebli ogrodowych. Zakres prac jest zależny od stanu mebli i materiału, z jakiego są wykonane. Najwięcej pracy jest z meblami drewnianymi, które wymagają okresowej impregnacji. 

Meble ogrodowe drewniane - renowacja mebli zaatakowanych przez grzyby

Jeżeli grzyby zaatakowały meble ogrodowe drewniane, renowacja wymaga usunięcia wszelkich zmian na stołach, krzesłach i innych elementach zestawu. Korozja biologiczna, czyli niszczenie pod wpływem grzybów, najczęściej objawia się w postaci sinizny, brunatnicy i pleśni. Zaatakowane przez brunatnicę i pleśń miejsca należy dokładnie oczyścić za pomocą papieru ściernego lub drucianej szczotki, a następnie pokryć preparatem grzybobójczym i impregnatem. Jeżeli na meblach ogrodowych drewnianych pojawiły się ogniska zgnilizny, sprawa jest poważniejsza. Zgnilizna, czyli tak zwany mursz, prowadzi do rozkładu drewna, a w konsekwencji do całkowitego zniszczenia mebli. Tę chorobę wywołują grzyby, które doprowadzają drewno do rozkładu. Zmurszałego drewna nie można uratować inaczej, niż przez wycięcie i spalenie zakażonych powierzchni.

Impregnacja mebli ogrodowych drewnianych 

Po zimie powinno się zaimpregnować meble ogrodowe drewniane - renowacja za pomocą specjalnych środków przedłużą żywotność drewna, a także dodaje mu ładniejszego wyglądu. Impregnaty dzieli się na dwie grupy - gruntujące i ochronno-dekoracyjne. Impregnaty gruntujące wnikają głęboko w drewno, chroniąc je przed działaniem grzybów, glonów i szkodników. Są to preparaty bezbarwne i bezwonne, dlatego nakłada się je wstępnie przed impregnatami dekoracyjnymi. Impregnaty ochronno-dekoracyjne zabezpieczają przed grzybami i szkodnikami, czynnikami atmosferycznymi, a także nadają deskom kolor i stanowią filtr ochronny przed promieniowaniem UV.

Drewno zabezpiecza się również olejami, które są polecane do drewna egzotycznego, dębów i jesionów. Są to środki, które podkreślają usłojenie drewna i chronią przed wilgocią. Nakłada się je łatwo, gdyż są bezbarwne. Podobnie działają lakiery do drewna, jednak ich powłoka z czasem pęka i zaczyna się łuszczyć, dlatego niezbędne jest ich regularne nakładanie. Lakierobejce mają właściwości podobne do lakierów, lecz nadają drewnu kolor. Ich właściwości często wykorzystuje się podczas malowania balustrad drewnianych i innych elementów narażonych na intensywne użytkowanie.

Popularnym impregnatem są też lazury ochronne. Są to preparaty tworzone z mieszanki lakieru, oleju i pigmentów. Dzięki nim drewno może oddychać, co chroni przed powstawaniem pleśni. Emalie umożliwiają natomiast nadanie drewnianym meblom dowolnej barwy. Nieco zapomnianym, lecz sprawdzonym środkiem ochronnym do drewna, jest pokost. Dawniej wytwarzano do z oleju lnianego, lecz współcześnie jest to mieszanka zagęszczonego oleju lnianego, środków grzybobójczych, barwników i innych olejów oraz tłuszczów.

Kiedy zaimpregnować meble ogrodowe drewniane?

Renowacja mebli ogrodowych drewnianych powinna być przeprowadzana w ciepły dzień. Temperatura powietrza powinna wynosić około 18-22 stopni, lecz stopnień nasłonecznienia powinien być umiarkowany. Zbyt silne słońce nadmiernie przyśpiesza wysychanie preparatów, przez co ich działanie ochronne jest osłabione. Meble najpierw przeciera się papierem ściernym i w razie potrzeby usuwa się z niego stare warstwy lakierów, emalii, farb itp. Następnie nakłada się na nie wybrany preparat zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeżeli w czasie zimy meble ogrodowe były przechowywane w pokrowcach, pokrowce powinno się złożyć i schować w suchym i przewiewnym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest schowanie ich w skrzyni ogrodowej na tarasie. Jeśli zajdzie potrzeba, można je szybko wyjąć i przykryć meble na czas burzy lub podczas kilkudniowego pogorszenia pogody.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium