Co zamiast balustrady na tarasie?

Co zamiast balustrady na tarasie?

Balustrada wydaje się być nieodłączną częścią tarasu, stanowiąc jednocześnie zabezpieczenie przed upadkiem, wydzielając granicę między domem a przestrzenią ogrodu oraz pełniąc funkcje ozdobne. Balustrady metalowe, drewniane lub kute to świetny pomysł na to, aby taras stanowił atrakcyjne wizualnie miejsce. 

A jakie są alternatywne rozwiązania? Co zamiast balustrady na tarasie i kiedy balustrada może okazać się zbędna?

Co zamiast balustrady – kilka praktycznych rozwiązań

Tarasy umieszczone bardzo nisko - na poziomie gruntu lub nieco powyżej niego - w ogóle nie wymagają odgrodzenia i mogą w oryginalny sposób łączyć się z ogrodową roślinnością, płynnie przechodząc z przestrzeni domowej na zewnątrz. Podstawą ogrodzenia tarasu jest przede wszystkim bezpieczeństwo i to powinniśmy mieć na uwadze na pierwszym miejscu. Co można zastosować zamiast tradycyjnej balustrady na tarasie? 

Czy donice zamiast balustrady będą dobrym rozwiązaniem? A może zaznaczyć granicę tarasu i ogrodu czymś innym? Co zamiast balustrady na tarasie można zastosować jako granicę z zielonym otoczeniem domu? 

  • donice ogrodowe – donice zamiast balustrady to dobry sposób na oryginalne ogrodzenie tarasu. Te, które wybierzesz, powinny być dość masywne, żeby nie było łatwo ich przewrócić. Ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników tarasu. Duże donice betonowe lub ceramiczne, wypełnione ziemią i roślinnością powinny stanowić ciekawe rozwiązanie zamiast zwykłej balustrady;
  • meble na taras – jeżeli taras nie znajduje się zbyt wysoko ponad gruntem, można na jego obrzeżach postawić meble wypoczynkowe. Wybieraj raczej cięższe, takie jak narożniki, sofy czy masywne fotele. Taki taras na pewno będzie wykorzystany w pełni, a miejsce, w którym zwykle stoją komplety mebli, można wykorzystać na coś innego – np. wiszący fotel;
  • panele akrylowe – alternatywa dla szkła i tradycyjnych balustrad. Zapewniają bezpieczeństwo i jednocześnie nie ograniczają widoczności;
  • kraty z metalu – minimalistyczne, industrialne czy nawet ozdobne stanowią oryginalną alternatywę dla zwykłych balustrad. Można zainstalować na nich roślinność – sztuczną lub prawdziwą albo postawić na pnące kwiaty i liście.

Donice zamiast balustrady – naturalne zielone ogrodzenie tarasu

Donice zamiast balustrady w domu są dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli taras nie jest bardzo wysoki. Nowoczesne donice mają oryginalny design, kolorystykę, a nawet wzory na powierzchni materiału. Donice ceramiczne, betonowe, z gliny włóknistej, terakoty świetnie komponują się ze współczesnymi aranżacjami tarasów i ogrodów wokół domu. 

Oprócz funkcji bezpiecznej granicy tarasu, pełnią też rolę oryginalnych kompozycji, będących prawdziwą ozdobą. W przypadku tarasów, które znajdują się bardzo nisko nad gruntem, balustrada może w ogóle okazać się niepotrzebna. Wystarczy na jego granicy umieścić doniczki z roślinnością i nawet nie muszą to być bardzo duże donice. Można wykorzystać sztuczne rośliny w doniczkach jako zielone ogrodzenie tarasu. Taką naturalną balustradę stworzą też posadzone poniżej drzewka oraz krzewy ozdobne. 

Naturalne sposoby ogrodzenia tarasu, polegające na wykorzystaniu roślinności albo mebli ogrodowych ustawionych wzdłuż krawędzi (można je dodatkowo zabezpieczyć przed przesuwaniem) są z pewnością znacznie tańsze niż zwykła balustrada. Jednak niższa cena tych rozwiązań to nie jedyny plus - przede wszystkim tak ogrodzony taras będzie się wyróżniał spośród wielu takich samych tarasów, otoczonych tradycyjną balustradą. Płynne połączenie tarasu z ogrodem z zastosowaniem roślinności sprawi, że aranżacja stanie się jeszcze bardziej spójna. 

Efektowne donice różnej wielkości i koloru znajdziesz w ofercie Cloveris, podobnie jak naturalnie wyglądające sztuczne rośliny, które mogą stać się ozdobą Twojego tarasu lub balkonu. Cloveris oferuje również bardzo zróżnicowane stylem i rodzajem materiału meble na taras, balkon i do ogrodu oraz energooszczędne oświetlenie, które możesz wykorzystać wieczorami na swoim tarasie lub w altanie ogrodowej. Lampy solarne również mogą stanowić swego rodzaju granicę między tarasem a przestrzenią wokół domu.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium