Czy altana wymaga zgłoszenia?

Czy altana wymaga zgłoszenia?

Altana jest nie tylko pięknym elementem dekoracyjnym, ale też idealnym miejscem do odpoczynku, umożliwiającym relaks w cieniu bez względu na pogodę. Jednak zanim postawisz taką konstrukcję w swojej przydomowej przestrzeni, musisz dowiedzieć się, czy altana wymaga zgłoszenia do odpowiednich instytucji. W tym artykule podpowiemy, jakie kroki musisz podjąć, aby cieszyć się swoim miejscem odpoczynku zgodnie z prawem.

Czym jest altana według przepisów prawa?

Altana to konstrukcja budowlana, na ogół niezamknięta, bez murowanych ścian, służąca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Często zaliczana jest do budowli lekkiej i zadaszonej. Konstrukcja jest zazwyczaj ażurowa i posiada ścianki, które mają funkcję osłony przed promieniami słonecznymi, deszczem i wiatrem. Według przepisów prawa tego typu zadaszenie może mieć różne formy i rozmiary, jednak kluczowe jest to, że nie może ono zasłaniać widoku sąsiadom, ani ograniczać dostępu światła do ich posesji. W polskim prawie budowlanym altana ogrodowa traktowana jest jako tak zwany „wolnostojący parterowy budynek”.

Zanim odpowiemy na pytanie, czy altana wymaga zgłoszenia, musisz wiedzieć, że przed podjęciem jakichkolwiek czynności zawsze warto zapoznać się z przepisami prawa miejscowego, aby upewnić się, że postawienie obiektu jest możliwe.

Czy altanę trzeba zgłaszać?

Wiele osób stawiających zadaszenie w swoim ogrodzie lub na działce nie wie, czy altanę trzeba zgłaszać. Zgodnie z prawem budowlanym tego typu obiekt nie wymaga żadnych formalności urzędowych - ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia budowy, jeżeli zostaną spełnione jednocześnie 3 warunki:

  • obiekt jest samodzielny, co oznacza, że nie jest dobudowany do innego budynku lub pawilonu;
  • powierzchnia nie przekracza 35 m²;
  • całkowita liczba pawilonów nie przekracza dwóch na każde 500 m² powierzchni działki. Jeżeli działka jest mniejsza niż 500 m², bez pozwolenia urzędu można na niej postawić jedną małą altanę.

 

Na co zwrócić uwagę przy zgłaszaniu altany ogrodowej do urzędu?

Dowiedziałeś się już, czy altana wymaga zgłoszenia. Jeśli postawienie obiektu na działce związane jest z koniecznością przedłożenia dokumentów i złożenia odpowiedniego wniosku do urzędu, musisz zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim istotne jest przygotowanie odpowiedniego projektu budowlanego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz dostarczenie go wraz ze zgłoszeniem. Plan ten powinien zawierać wszystkie dane techniczne dotyczące konstrukcji altany. Kolejnym krokiem jest wypełnienie formularza dostępnego w urzędzie, który musi być dokładny i zawierać wszystkie wymagane informacje takie jak:

  • dane osobowe właściciela;
  • nazwa wniosku;
  • adres terenu, na którym będzie budowana konstrukcja;
  • data rozpoczęcia prac budowlanych;
  • rodzaj planowanej inwestycji.

Ważne jest również, aby zgłoszenie było złożone w odpowiednim starostwie powiatowym. Co więcej, warto pamiętać, że proces ten może zająć trochę czasu, więc należy złożyć zgłoszenie z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Konsekwencje niezgłoszenia budowy altany ogrodowej

Niezgłoszenie budowy altany ogrodowej do odpowiedniego urzędu może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych. Jeżeli władze dowiedzą się o samowolce, właściciel może zostać ukarany grzywną. Ponadto urząd może nakazać rozebranie budowli, co związane jest z dodatkowymi kosztami i stratą czasu. Jednak w tym miejscu warto zaznaczyć, że na podstawie polskiego prawa budowlanego istnieje tzw. amnestia budowlana. Może ona zostać zastosowana do budynku, który jest w eksploatacji od co najmniej dwóch dekad, oraz dla którego zostały wykonane odpowiednie ekspertyzy techniczne i geodezyjne po jego realizacji. 

Wiesz już, czy altanę trzeba zgłaszać. Szukasz sprawdzonego miejsca, gdzie kupisz wysokiej jakości zadaszenie? Doskonałym rozwiązaniem jest nasz sklep online Cloveris. W ofercie znajdują się różnego rodzaju altany ogrodowe, które nie tylko spełniają swoją funkcję praktyczną, ale także są estetycznym dodatkiem do każdego ogrodu. Wybierać możesz spośród obiektów o różnorodnych kształtach, rozmiarach i stylach, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium