Czym pomalować altanę?

Czym pomalować altanę?

Altany ogrodowe mają nieodparty urok, a przy tym są praktycznym elementem architektury ogrodowej. Pozwalają na schronienie się przed nadmiernym upałem i deszczem. W altance możemy wypić kawę, zjeść posiłek czy w spokoju poczytać książkę. Co jakiś czas wypadałoby jednak zadbać o nią i odświeżyć. 

Czym pomalować altanę i jak się do tego przygotować? 

Malowanie altany drewnianej – jakie preparaty będą odpowiednie?

Nieodłącznym elementem działki rekreacyjnej i przydomowego ogrodu jest architektura ogrodowa, której najważniejszą i najbardziej charakterystyczną częścią jest altanka, zwykle wykonana z drewna, ale można spotkać też modele z metalu. Od czasu do czasu altany ogrodowe wymagają renowacji, która przywróci im świetność lub nawet pozwoli całkowicie zmienić oblicze - dzięki wyrazistym kolorom, bardziej pasującym do aktualnej aranżacji ogrodu. 

Poza tym altany ogrodowe są narażone na szereg negatywnie działających czynników, jak choćby: silne słońce, wilgoć, deszcze, mróz, pleśń czy szkodniki niszczące drewno. O ile w przypadku nowej altany, która dopiero co pojawiła się w naszym ogrodzie sprawa jest jasna, bo przecież wybieramy to, co pasuje do koncepcji ogrodu, tak malowanie starej altany by dostosować ją do zaplanowanej aranżacji to po prostu konieczność. 

Jakie preparaty sprawdzą się w przypadku malowania starej ogrodowej altanki? Czym pomalować altanę, żeby wyglądała na odnowioną i pięknie współgrała z przestrzenią ogrodu i roślinnością?

  • impregnat do drewna – pomaga zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem i ochroni przed wilgocią oraz pleśnią;
  • oleje – olej do drewna jest dość popularnym środkiem do malowania i odnawiania altanek drewnianych. Łatwo się go rozprowadza, a drewno zyskuje nowy, naturalny odcień, nie zmieniając jednak koloru w zdecydowany sposób. Konserwację olejem należy dość często powtarzać;
  • lakier do drewna – błyszczący lub matowy, dobrze zabezpiecza drewno przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi, ale po jakimś czasie zaczyna się ścierać, dlatego malowanie lakierem należy przeprowadzać co około 2-3 lata;
  • lakierobejca – posiada właściwości lakieru i bejcy, zabezpiecza jednocześnie nadając kolor malowanej altance;
  • farba – jeśli chcesz mieć altanę o konkretnym, wyrazistym kolorze, sięgnij najlepiej po farbę akrylową lub olejno-ftalową. Takie farby nadają trwały kolor i chronią przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi.

Pomysłów na to, czym pomalować altanę drewnianą, jest wiele, wybór zależy od tego, jaki efekt końcowy ma zostać osiągnięty.

Malowanie altany drewnianej – co należy zrobić?

Malowanie altany najlepiej zacząć od porządków - wyniesienia wszystkich znajdujących się w niej rzeczy, odkurzenia i umycia, a następnie zabezpieczenia terenu przed zabrudzeniem farbą. Powierzchnia, która będzie malowana,  musi zostać wygładzona, najlepiej papierem ściernym albo szlifierką – wszystkie stare warstwy farb i lakierów muszą zostać usunięte z powierzchni drewna, a po zeszlifowaniu lub starciu należy usunąć powstały w wyniku tego pył. Dopiero tak przygotowana powierzchnia nadaje się do ponownego pomalowania. 

Dla uzyskania lepszego efektu należy położyć co najmniej dwie warstwy wybranej farby. Pamiętaj o zachowaniu spójności z otoczeniem podczas wybierania koloru farby. Do ogrodowej roślinności zawsze świetnie będą pasowały naturalne odcienie drewna, ale jeśli chcesz spróbować czegoś innego postaw na szarość, beż albo wyrazistą lecz neutralną biel. Oczywiście wybór należy do Ciebie i jeśli marzysz o różowej albo zielonej altance do swojej aranżacji, nic nie stoi na przeszkodzie by wprowadzić ten zamiar w czyn.

Jak wykonać malowanie altany drewnianej już wiesz, a co robić w przypadku starej altanki metalowej? Najpierw należy oczyścić powierzchnię wodą z detergentem. Następnie usuwamy rdzę, która zwykle tworzy się na powierzchniach tego typu altanek. Kolejnym krokiem jest usunięcie pozostałości starej farby i zmatowienie papierem ściernym. Na koniec należy usunąć powstały pył i odtłuścić malowane powierzchnie. Tak przygotowana altanka może już być malowana – jak w przypadku altany drewnianej i tu należy nałożyć co najmniej dwie warstwy farby dla lepszego efektu. 

Nie masz jeszcze swojej własnej altany ogrodowej? Zobacz ofertę Cloveris i wybierz coś dla siebie!

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium