Grill w ogrodzie – Jaki typ urządzenia wybrać?

Grill w ogrodzie – Jaki typ urządzenia wybrać?

Ciepła pogoda, zielone otoczenie, ulubione składniki do przygotowania potraw nad ogniem, dobre towarzystwo – aby urządzić wspólne grillowanie w ogrodzie, potrzeba jeszcze jednej ważnej rzeczy: odpowiedniej przestrzeni do gotowania i jedzenia. Jak wybrać odpowiednie miejsce na grilla i jak je urządzić? Na jaki rodzaj urządzenia się zdecydować? Jakie dodatkowe elementy wyposażenia sprawią, że kącik grillowy będzie praktyczny i wygodny? W naszym poradniku znajdziesz sporo inspiracji, które pomogą Ci w aranżacji przestrzeni do grillowania przy domu.

Jak wyznaczyć miejsce na grilla w ogrodzie?

Strefa do gotowania i jedzenia posiłków może znajdować się blisko domu albo w dalszej części ogrodu. Które z tych rozwiązań wybrać? Grill ustawiony w miejscu przy domu pozwala mieć łatwy dostęp do składników, naczyń i przyborów znajdujących się w domowej kuchni. Przygotowanie potraw staje się więc nieco wygodniejsze, podobnie zresztą jak ich serwowanie gościom. Miejsce na grilla w ogrodzie bardziej oddalone od budynku wymaga dłuższych i bardziej przemyślanych wycieczek po jedzenie, przyprawy, przybory kuchenne czy talerze.

Sporym ułatwieniem jest w tej sytuacji posiadanie ogrodowej kuchni zapewniającej blaty do przygotowywania potraw i sporo schowków. Niezależnie od typu wyposażenia przestrzeni do grillowania urządzonej w dalszej części działki taka lokalizacja wydaje się bardziej nastrojowa niż w przypadku miejsca na grilla wyznaczonego bliżej budynku. Kącik grillowy wśród zieleni ogrodu jest zdecydowanie najbardziej zaciszny i zapewnia spotkaniom przy wspólnym stole wyjątkową oprawę.

Dopasuj lokalizację miejsca do grillowania do swoich preferencji. Musisz ponadto uwzględnić kilka kwestii związanych z bezpieczeństwem i komfortem podczas gotowania i jedzenia.

Jak wybrać miejsce na grilla w ogrodzie? Oto kilka najważniejszych zasad:

 • Grill musi zostać ustawiony tak, aby ogień nie zagrażał roślinom, zabudowaniom, wyposażeniu ogrodu ani osobom przebywającym na działce. Warto zadbać o to, by dzieci nie miały do niego dostępu.
 • Aby dym wytwarzający się podczas grillowania nie przeszkadzał w odpoczynku w ogrodzie, urządzenie powinno być odpowiednio oddalone od zestawu mebli obiadowych czy wypoczynkowych.
 • Warto ustawić grilla z dala od okien domu, by dym nie przedostawał się do jego wnętrza.
 • Dobre miejsce na grilla w ogrodzie znajduje się tam, gdzie dym ani głośne rozmowy nie będą przeszkadzać sąsiadom.
 • Grill należy ustawić na równej, najlepiej utwardzonej nawierzchni. Może być nią np. taras albo specjalnie utwardzony teren w kąciku grillowym w dalszej części działki.

Przebywanie w przestrzeni przeznaczonej do grillowania i jedzenia będzie jeszcze przyjemniejsze, jeśli:

 • osłonisz ją przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów i wiatrem,
 • zlokalizujesz kącik grillowy w naturalnie zacienionym miejscu albo wyposażysz go w parasol lub zadaszenie chroniące przed palącym słońcem czy opadami deszczu.

Grill w ogrodzie – aranżacje kącika grillowego – inspiracje

Niemożliwe jest stworzenie przestrzeni do grillowania bez odpowiedniego grilla. Jaki typ urządzenia wybrać – przenośny czy stacjonarny? Pierwszy uda się w razie potrzeby swobodnie przestawić w inne miejsce albo schować pod dachem, drugi niestety nie zapewnia tych możliwości, dlatego trzeba dobrze przemyśleć jego lokalizację. Urządzenia stacjonarne na ogół wyróżniają się jednak większą stabilnością i większą liczbą rusztów niż rozwiązania przenośne, a zatem również mają swoje zalety.

Wybierając grill do swojego ogrodu, trzeba ponadto zastanowić się nad preferowanym rodzajem urządzenia pod kątem sposobu jego obsługi. Osoby, które chcą mieć wygodny w użyciu i nowoczesny grill w ogrodzie, najczęściej decydują się na sprzęty zasilane gazem, wędzarnie elektryczne albo konstrukcje wykonane z betonu. Miłośnicy klasycznych rozwiązań, doceniający jednocześnie wysoką estetykę zielonej przestrzeni, chętnie wybierają grille murowane i stacjonarne wędzarnie. Co należy wiedzieć o tych urządzeniach i jak wkomponować je w ogrodowe aranżacje?

Pomysł na grill gazowy w ogrodzie

Grill gazowy w ogrodzie jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie trzeba martwić się jego rozpalaniem ani uciążliwym dymem. Urządzenia zwykle są zasilane gazem z poręcznej, dobrze zabezpieczonej butli. Podczas grillowania nie wydzielają się szkodliwe substancje, a wyciekający tłuszcz nie skapuje bezpośrednio w ogień. Wszystko to wpływa korzystnie na smak i bezpieczeństwo przyrządzanych potraw.

Z gotowaniem na grillu gazowym nie wiążą się kłęby gryzącego dymu, dlatego takie urządzenie możesz ustawić w ogrodowej altanie lub pod innym zadaszeniem. Wówczas kaprysy pogody nie będą wymagać od Ciebie zmiany planów. Pod zadaszeniem można grillować nawet podczas deszczu. Grilla, mebli, akcesoriów ani żywności nie trzeba będzie specjalnie zabezpieczać przed wodą.

Część grilli gazowych nadaje się do zabudowy, co oznacza, że można z ich pomocą zbudować kuchnię ogrodową. Odszukaj odpowiedni model, wybierz szafki i blaty. Aranżując w ten sposób strefę z grillem w ogrodzie, zyskasz większą przestrzeń roboczą i miejsce do przechowywania naczyń, przypraw i kuchennych przyborów. Do ogrodowej kuchni dobrze nadają się też nowoczesne grille gazowe z praktycznym wózkiem z półkami i stolikami bocznymi. Na takich urządzeniach można gotować różnymi technikami (nie tylko grillować) dzięki odpowiednio dobranym akcesoriom takim jak np. patelnie.

Sposoby na grill betonowy w ogrodzie

Ze względu na specyfikę materiału grille z betonu należą do ciężkich konstrukcji wymagających właściwego wyrównania i utwardzenia terenu. Ich waga (razem z metalowym rusztem) może sięgać ok. 300 kg. Jeszcze cięższe okażą się modele z wędzarnią.

Aranżacja ogrodu z grillem betonowym wymaga zdjęcia 20 cm ziemi w wybranym miejscu w przypadku urodzajnej gleby. Przy piaszczystym gruncie wystarczy wyrównać powierzchnię, a przy gliniastym konieczne jest dodanie stabilizującej warstwy tłucznia albo żwiru. Miejsce na grill betonowy w ogrodzie należy następnie utwardzić. Można wyłożyć je kostką brukową, płytami tarasowymi albo wykonać wylewkę betonową o grubości ok. 10 cm.

Decydując się na grill betonowy w ogrodzie, masz do wyboru następujące rozwiązania:

 • zbudować konstrukcję samemu – najczęściej tworzy się ją z gotowych części z betonu uszlachetnionego albo żelbetonu. Poszczególne elementy trzeba dobrze ze sobą skleić, a następnie zaszpachlować i zaimpregnować specjalnym preparatem. Na koniec można pomalować konstrukcję na dowolny kolor.
 • kupić gotowy grill – w wybranych sklepach dostępne są gotowe konstrukcje zaprojektowane z myślą o użytkowaniu przez wiele sezonów. Można zdecydować się np. na grill betonowy z imitacją drewna czy z podstawą z kamieni. Proponowane są konstrukcje o różnych kształtach (np. zaokrąglonym albo czworokątnym) i liczbach rusztów.

Grill murowany w ogrodzie – jak włączyć go do aranżacji zielonej przestrzeni?

Jeżeli planuje się postawić murowany grill w ogrodzie, należy dobrze przemyśleć jego lokalizację. Konstrukcja jest budowana na stałe i z uwagi na duży ciężar wymaga odpowiedniego przygotowania nawierzchni. Teren można utwardzić np. płytami betonowymi albo kostką brukową. Tak przygotowana nawierzchnia jasno odgraniczy miejsce do grillowania od innych części ogrodu i będzie przeciwdziałać zadeptywaniu trawnika przez gości.

Wolisz, urządzić kącik grillowy w dalszej części działki, z dala od budynku? Poza odpowiednim utwardzeniem miejsca pod murowanego grilla zadbaj o to, by prowadziła do niego wygodna (najlepiej utwardzona) ścieżka. Zdecydowanie ułatwi ona dotarcie do strefy przeznaczonej do grillowania. Ścieżkę warto też dodatkowo oświetlić, by możliwe było sprawniejsze poruszanie się po ogrodzie po zmroku.

Grill z wędzarnią w ogrodzie – inspiracje i zdjęcia

Grille z wędzarnią w ogrodzie mogą być stacjonarnymi, bardziej masywnymi konstrukcjami, ale też lekkimi, przenośnymi rozwiązaniami. Na co się zdecydować?

Mobilne wędzarnie elektryczne

Działają bez konieczności rozpalania ognia. Wydzielają niedużą ilość, dymu, dlatego można z nich korzystać nie tylko w ogrodzie, ale też na tarasie. Urządzenia w formie poziomego komina wykonywane są ze stali nierdzewnej, osadzone na stabilnych nóżkach i wyposażone w boczną pokrywę do zamykania. Na ruszcie nowoczesnej wędzarni można wędzić produkty, ale też piec chleb albo przygotowywać inne potrawy. Grzałka urządzenia ogrzewa specjalną tacę z wiórami nadającymi daniom miły aromat.

Grillo-wędzarnie stacjonarne

Konstrukcje umieszczane w wybranym punkcie ogrodu na stałe. Mogą być zbudowane z drewna, cegły lub kamienia.

Wędzarnie drewniane:

 • zwykle mają nieduże rozmiary, dlatego sprawdzą się też na niedużej działce,
 • mogą mieć paleniska bezpośrednie (pod spodem komory wędzarniczej) albo pośrednie (w odpowiedniej odległości od komory wędzarniczej),
 • częściej znajdują się w oddaleniu od zestawów mebli.

Grille z wędzarnią z kamienia lub cegły:

 • rozwiązanie dla osób planujących jednorazowo przygotować większą ilość jedzenia,
 • łatwo dopasować je do elewacji budynku albo wkomponować w altanę ogrodową,
 • wymagają stabilnej podstawy i właściwego przygotowania podłoża.

Grill z wędzarnią w ogrodzie może być zbudowany samodzielnie, postawiony przez profesjonalną ekipę albo kupiony jako gotowe, przenośne rozwiązanie.

Jak urządzić kącik grillowy w ogrodzie? Najważniejsze meble i dodatki

Gdy już wybierze się odpowiednie urządzenie, pora wybrać pozostałe elementy wyposażenia przestrzeni do grillowania. Meble dobierane do aranżacji powinny umożliwiać wygodne przygotowanie potraw, jedzenie i odpoczynek. Dobór poszczególnych elementów warto też dostosować do przewidywanej liczby biesiadników.

Poza odpowiednim grillem niezbędnymi meblami w kąciku do grillowania są:

 • duży stół ogrodowy – musi pomieścić potrawy zdejmowane z rusztu, dodatki do nich, zastawę stołową i napoje,
 • krzesła albo odpowiednio wysokie sofy – zapewnią komfortowe warunki do jedzenia przy stole.

Dodatkowo aranżację ogrodu z grillem możesz uzupełnić:

 • ławką ogrodową – przyda się w sytuacji, gdy zaprosisz więcej gości niż zwykle,
 • skrzyniami, szafkami i innymi schowkami – pomieścisz w nich potrzebne przybory kuchenne i inne akcesoria,
 • nastrojowym oświetleniem – umożliwi grillowanie po zmroku,
 • zestawem tekstyliów – w chłodniejsze wieczory można zawinąć się kocem, a poduszki zwiększą komfort siedzenia przy stole.

Grill w ogrodzie – jakimi roślinami obsadzić miejsce do grillowania?

Istniejące już nasadzenia możesz wykorzystać jako zielony parawan wyznaczający granice kącika do grillowania i zapewniający prywatność. Jeśli jednak dopiero planujesz obsadzić miejsce z grillem roślinami, możesz w tym celu wykorzystać iglaste drzewa i krzewy, bukszpan albo inne gatunki liściaste. Urozmaiceniem nasadzeń będą wysokie byliny.

Wygodne i bezpieczne miejsce do rozpalenia ognia, dobór odpowiedniego urządzenia, mebli i dodatków – wszystkie te kwestie trzeba wziąć pod uwagę, planując przestrzeń na grill w ogrodzie. Aranżacje powinny być dostosowane do Twoich potrzeb, by z jednej strony umożliwiały wygodne gotowanie, a z drugiej – sprzyjały wypoczynkowi w przyjemnym otoczeniu.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium