Home Office na tarasie lub balkonie – jak zaaranżować przestrzeń?

Home Office na tarasie lub balkonie – jak zaaranżować przestrzeń?

Z powodu trwającej epidemii koronawirusa i związanego z nią zalecenia pozostania w domach wiele firm postanowiło przejść na tryb pracy zdalnej. Osobistymi biurami stały się więc nasze mieszkania, a nawet balkony i tarasy. Dwa ostatnie miejsca docenili wszyscy, którzy lubią czerpać korzyści z pracy na świeżym powietrzu. Czy Ty też należysz do ich grona? A może zastanawiasz się nad tym, gdzie urządzić własne Home Office? Szukasz inspiracji do stworzenia przyjaznego miejsca, w którym w spokoju będziesz wykonywać codzienne obowiązki? Sprawdź, w jaki sposób zaaranżować przestrzeń do pracy na balkonie albo tarasie, by sprzyjała pracy zdalnej.

Dlaczego warto pracować na świeżym powietrzu?

Największą zaletą pracy na zewnątrz jest dostęp do światła dziennego. Dzięki niemu nie zmuszamy oczu do nadmiernego wysiłku. Wiele godzin spędzonych na patrzeniu się w ekran komputera nie jest aż tak męczące, gdy przebywamy poza budynkiem. Ponadto światło dzienne motywuje nas do działania i poprawia nasze samopoczucie. Pod tym względem nie dorównuje mu żadne oświetlenie sztuczne.

Naturalne światło jest zdrowsze dla oczu i lepiej reguluje nasz rytm dnia. Decydując się na pracę w ogrodowym czy balkonowym Home Office za dnia, mamy mniej kłopotów z zasypianiem wieczorem. Dzięki dłuższemu korzystaniu ze światła dziennego wewnętrzny zegar biologiczny nie ulega rozchwianiu, nie pojawiają się więc problemy z bezsennością czy nocnym budzeniem.

Praca na tarasie czy balkonie sprzyja też zażywaniu kąpieli słonecznych. Wykonując codzienne zadania, nie tylko możemy zyskać ładną, naturalną opaleniznę, ale także zwiększyć poziom witaminy D w organizmie. Ponadto pracując na świeżym powietrzu, dostarczamy organizmowi większej ilości tlenu. Mózg i serce mogą sprawniej funkcjonować, co przekłada się między innymi na lepszą koncentrację i pamięć.

Kontakt z przyrodą, gdy przebywamy w Home Office na balkonie lub tarasie, patrzenie na zielone rośliny oraz wdychanie wyprodukowanego przez nie tlenu ukoi nasze nerwy i zdecydowanie zwiększy produkcje hormonów szczęścia. Jeżeli do tego wszystkiego dodamy porcję ruchu w przerwach między obowiązkami, możemy być pewni, że zdecydowanie poprawimy swoją kondycję psychofizyczną. Zadbamy o właściwe ciśnienie krwi, dotlenienie wszystkich komórek ciała, rozładujemy stres, usprawnimy metabolizm i przyspieszymy detoksykację organizmu.

Podczas pracy zdalnej możemy odczuwać napięcie, niepokój czy zdenerwowanie. Najlepszymi lekarstwami na te negatywne emocje będą świeże powietrze, cisza, spokój, duża ilość naturalnego światła oraz poczucie bliskości przyrody. Pracowanie w salonie, gabinecie czy innym zamkniętym pomieszczeniu niekoniecznie musi nas relaksować, szczególnie biorąc pod uwagę przedłużające się zalecenia pozostania w domach.

Narzekasz na napięcie mięśni, zmęczenie, poirytowanie, rozkojarzenie i brak motywacji do działania? To znak, że potrzebujesz odpowiednich warunków do tego, by się odprężyć. Wypoczęty i zrelaksowany człowiek pracuje znacznie efektywniej i czerpie więcej radości ze swoich zajęć. Nawet jeśli wykonujesz swoje zadania przez wiele godzin dziennie, nie musisz rezygnować z wygody, kontaktu z naturą ani odrobiny relaksu.

Dni stają się coraz cieplejsze, dlatego warto przenieść się ze swoimi służbowymi obowiązkami na balkon lub taras i pracować na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jak urządzić outdoorowe biuro. Sprawdź, czego nie może w nim zabraknąć.

Balkonowe biurko na homeoffice i stół, który je zastąpi

Wyobrażasz sobie pracę zdalną jako siedzenie na sofie z laptopem na kolanach? Niestety na dłuższą metę nie jest najwygodniejsza postawa. Po kilku godzinach siedzenie w ten sposób okaże się bardzo niekomfortowe i kłopotliwe. Twoje nogi zaczną się pocić, będziesz narzekać na ból pleców i ramion, a komputer na kolanach mocno ograniczy Twój zakres ruchów, w tym zmianę pozycji na wygodniejszą. Niezbyt dobrze zadziała to też na samo urządzenie, dlatego że zatkasz jego wyloty powietrza.

Jeśli chcesz pracować na tarasie lub balkonie, potrzebujesz odpowiedniego stolika. Na nim położysz komputer, przybory biurowe, telefon, kubek z kawą i wszystkie inne potrzebne przedmioty. Mebel powinien pomieścić wspomniane rzeczy, a zarazem zapewniać Ci możliwość podparcia rąk.

W Home Office na tarasie lub większym balkonie dobrze sprawdzi się stół, który ma blat na podobnej wysokości, co standardowe biurko. Taki mebel w zupełności wystarczy do wspomnianego zastosowania. Klasyczne biurko z powodzeniem zastąpią stabilne stoły tekowe lub kojarzące się z biurowym, nowoczesnym stylem stoły aluminiowe.

Wybierając mebel do outdoorowego biura, zadbaj o to, by jego blat był odpowiednio długi i szeroki. Sam mebel powinien mieć głębokość (min. 70 cm) i wysokość (72-75 cm) umożliwiającą przyjęcie komfortowej postawy i rozprostowanie nóg. Pamiętaj, że idealna odległość oczu od komputera to od 40 do 75 cm.

Co jednak zrobić, gdy na swoim balkonie dysponujesz mocno ograniczoną przestrzenią i nie zmieści się w niej standardowy stół ogrodowy? W takim przypadku dobrym pomysłem okaże się specjalny wiszący stolik na balkon. Możesz zawiesić go na balustradzie. Taki kompaktowy mebel nie zajmuje zbyt wiele miejsca i pozostawia wolną przestrzeń na podłodze. To rozwiązanie aranżacyjne nastawione na oszczędność przestrzeni. Jeśli więc nie masz do dyspozycji dużo wolnego miejsca, wypróbuj je w swoim Home Office na balkonie.

Wygodne siedzenie z podparciem

Urządzenie biura na świeżym powietrzu wymaga nie tylko ustawienia w nim odpowiedniego stołu, ale też dobrania właściwego krzesła, fotela lub sofy. Takie meble ogrodowe muszą charakteryzować się odpowiednią miękkością siedziska – czasem zapewnianą przez dodatkowo kupione poduszki – oraz gwarantować plecom odpowiednie podparcie. Dzięki temu utrzymasz prawidłową postawę podczas kilkugodzinnej pracy przy laptopie i zadbasz o zdrowie swoich pleców.

Najlepiej, by mebel dopasowywał się do anatomicznych krzywizn kręgosłupa. Zapobiegnie to pogłębianiu wad postawy i ewentualnym dolegliwościom bólowym. Wygodę w ogrodowym Home Office zapewnią Ci dobrze podpierające plecy, miękkie fotele, sofy albo inne meble z technorattanu. Z kolei na małym balkonie rewelacyjnie sprawdzą się rozkładane krzesła z teaku. Po zakończonym dniu pracy możesz je złożyć i przestawić tam, gdzie nie zabierają wolnego miejsca. Balkon z powrotem stanie się więc wyłącznie przestrzenią relaksu. Zyskasz też miejsce do rozstawienia suszarki z praniem.

Jakie kolory powinny mieć meble do biura na tarasie lub balkonie? Warto wybierać barwy ułatwiające koncentrację i mobilizujące do pracy, a zarazem sprzyjające relaksowi. W Home Office najlepiej sprawdzą się kolory ziemi – beże, brązy, złamane biele, rudości albo piaskowa żółć. Meble ogrodowe mogą mieć ciepłe i jasne barwy. Dobrym wyborem okażą się pastele. Spokojne, stonowane i jasne kolory pozwalają wyciszyć emocje, nie rozpraszają i stanowią uniwersalną bazę dla dekoracji. A w jakich barwach utrzymać dodatki? Bezpiecznym kolorem z pewnością okaże się niebieski. Kojarzy się z niebem, wodą, powietrzem i otwartą przestrzenią. Barwa, choć chłodna, ma wspaniałe działanie uspakajające i dodaje aranżacji lekkości. Podobnie jest w przypadku zieleni.

Cień na balkonie do pracy zdalnej

Aby nie pracować w pełnym słońcu, nie nabawić się poparzeń, chronić oczy i zapewnić sobie lepszą widoczność tekstu na ekranie, warto umieścić na balkonie lub tarasie parasol ogrodowy. Akcesorium osłoni Ciebie i Twój komputer przed uciążliwymi promieniami. Rozmiar parasola uda się łatwo dopasować do przestrzeni, jaką się dysponuje. Dzięki temu na balkonie czy przydomowym tarasie nie zabraknie wolnego miejsca.

Parasole ogrodowe gwarantują przyjemny cień, a jednocześnie nie blokują dostępu światła ani ciepła. Można więc nadal cieszyć się zaletami pracy na świeżym powietrzu. Ponadto parasol ogrodowy ochroni sprzęt komputerowy przed zalaniem, gdy nagle zacznie padać deszcz.

Zielona przestrzeń umilająca pracę

We własnym Home Office warto stworzyć warunki, które z jednej strony zapewniają odpowiednio wysoki poziom koncentracji i rozbudzają pomysłowość, a z drugiej pozwalają ciału i umysłowi na regenerację.

Aby w biurze na balkonie lub tarasie być jeszcze bliżej natury, wypełnij aranżowaną przestrzeń zielonymi liściastymi roślinami. Taki dodatek ma nie tylko walor estetyczny. Dzięki zielonemu otoczeniu możesz zredukować stres i poprawić kreatywność. Spoglądając na rośliny wypełniające donice ogrodowe w swoim Home Office, pracujesz wydajniej i masz lepszy humor. Z takim tłem podczas pracy czujesz się bezpieczniej i spokojniej. Ukojone nerwy i motywacja do działania to coś, co zdecydowanie zwiększy Twoją efektywność. Pamiętaj też, że rośliny pochłaniają promieniowanie monitorów. Ponadto zieleń działa relaksująco i odpręża oczy zmęczone patrzeniem w ekran.

Przytulne, domowe otoczenie

Home Office na tarasie czy balkonie nie musi być surowe ani minimalistyczne. Możesz zadbać o przytulną, miłą atmosferę, wyposażając je w odpowiednie dodatki. O Twoją wygodę podczas pracy zatroszczą się akcesoria ogrodowe takie jak pledy i poduszki. Ponadto możesz umieścić w zaaranżowanym biurze swój ulubiony kubek, zdjęcie z wakacji albo inne przedmioty, które poprawiają Twój nastrój.

Pamiętaj, że w weekendy i poza godzinami pracy balkon lub taras powinny być ponownie miejscem relaksu. Dlatego oddziel strefę roboczą od wypoczynkowej. Możesz zrobić to przy pomocy praktycznych regałów, zasłon z drewna teak albo pojemnych skrzyń. Innym sposobem jest każdorazowe składanie mebli wykorzystywanych wyłącznie podczas pracy. Dzięki temu zachowasz równowagę między zawodowymi obowiązkami a czasem wolnym.

Pogoda na zewnątrz dopisuje, promienie słońca miło grzeją, a ogród kusi soczystą zielenią? Warto więc urządzić własne biuro na tarasie albo balkonie. Dzięki temu skorzystasz ze wszystkich zalet związanych z pracą na świeżym powietrzu i zapewnisz sobie miłą odmianę od wykonywania codziennych obowiązków w zamkniętych pomieszczeniach. Pamiętaj przy tym o doborze odpowiednich mebli ogrodowych i akcesoriów pozwalających zaaranżować przytulną, komfortową przestrzeń sprzyjającą koncentracji i wyciszeniu. Home Office na balkonie czy tarasie to znakomite rozwiązanie nie tylko na czas epidemii, ale też na stałe, jeśli pracujesz zdalnie z wyboru. Dzięki powyższym wskazówkom stworzysz idealne miejsce do tego, skupić się na codziennych obowiązkach, a zarazem złagodzić stres. Praca w otoczeniu zieleni i przy akompaniamencie ptaków będzie znacznie przyjemniejsza i przyniesie lepsze efekty, nie wahaj się więc z przeniesieniem biura na przydomowy taras lub balkon.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium