Jak i czym zadaszyć taras – wybierz odpowiedni dach na taras

Jak i czym zadaszyć taras – wybierz odpowiedni dach na taras

Pogoda latem jest zmienna. Nierzadko popołudniu na tarasie zasiada się w promieniach słońca, a chwilę później w pośpiechu ucieka się przed deszczem. Dodatkowo coraz częściej w Polsce panują upały, dlatego taras powinien zapewniać ochronę zarówno przed deszczem, jak i promieniami słońca. Jak zadaszyć taras? Zdecydować się na stałą konstrukcję a może na przenośne akcesoria zacieniające? Czym pokryć dach tarasu? Jak dostosować typ osłony do specyfiki aranżacji? Sprawdź dostępne rozwiązania i dowiedz się, jaki dach na taras warto wybrać.

Czym zadaszyć taras? Dopasuj rozwiązanie do cech aranżowanej przestrzeni

Możesz zdecydować się na rozmaite sposoby zadaszenia tarasu: rozsuwane markizy, stałe konstrukcje aluminiowe, stalowe czy drewniane, pergole przykryte tkaninowym daszkiem albo przesłony mobilne. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, weź pod uwagę stopień nasłonecznienia swojego tarasu w ciągu dnia.

Jeżeli przydomowa przestrzeń do wypoczynku jest zlokalizowana od strony południowej, będzie docierać do niej bardzo dużo światła i ciepła. Mocne nasłonecznienie tarasu może niekiedy utrudniać wypoczynek na świeżym powietrzu, a w czasie upalnej pogody wręcz go uniemożliwiać. Czym warto zadaszyć taras południowy? Dobrym rozwiązaniem na słoneczne i bezwietrzne dni będą markiza, żagiel lub parasol rozłożony nad meblami wypoczynkowymi. Jeśli szukasz bardziej uniwersalnych systemów zacieniających, zastanów się nad montażem zadaszenia lamelowego albo pergoli z roletą rzymską. Daszkiem z żaluzji albo tkaniny można łatwo sterować, dostosowując ilość światła wpadającego na taras do aktualnych potrzeb. Konstrukcję da się dodatkowo wyposażyć w rolety boczne chroniące przed promieniami słońca padającymi pod innym kątem czy dokuczliwym wiatrem.

Twój taras znajduje się po mniej słonecznej stronie? Pamiętaj, że w takim przypadku mocniej zabudowana konstrukcja zadaszająca ograniczy dostęp światła zarówno do przydomowej strefy wypoczynkowej, jak i do sąsiadującego z nią pomieszczenia. Może to spowodować konieczność doświetlania wnętrz w ciągu dnia. W takim przypadku odpowiedni okaże się dach na taras z szyby lub transparentnego poliwęglanu. Dobrym pomysłem może być też montaż zasłon rozkładanych, np. markizy chowanej w kasecie aluminiowej. Takie akcesoria uda się łatwo złożyć, gdy nie będą potrzebne.

Kolejną kwestią, którą trzeba uwzględnić w trakcie szukania optymalnych sposobów na osłonięcie tarasu przed warunkami atmosferycznymi, jest tryb użytkowania tarasu. Zastanów się, czy przestrzeń do wypoczynku powinna być chroniona przed słońcem i opadami przez cały rok, czy też wyłącznie zacieniona w trakcie upalnej pogody. Co nadaje się na zadaszenie tarasowe całoroczne? Stała konstrukcja pokryta bezpieczną szybą, poliwęglanem albo dachówką. Takie typy zadaszeń umożliwią pozostawienie większości wyposażenia tarasowego na zewnątrz także w okresie jesienno-zimowym albo podczas opadów deszczu.

To, czym powinno się zadaszać taras, zależy również od wyglądu budynku. Dotyczy to bryły domu czy bloku mieszkalnego, stylu elewacji, a także formy istniejącego dachu. Daszek tarasowy musi tworzyć spójną całość z wszystkimi elementami budynku. W innym wypadku będzie wyglądać dość przypadkowo i nieestetycznie.

Jeżeli planujesz taras zadaszony już na etapie projektowania domu, możesz zdecydować się na wkomponowanie osłony tarasowej w bryłę budynku, wykorzystując ten sam materiał na tarasowym daszku, co na dachu domu. Oczywiście taki pomysł wymaga konsultacji z architektem i konstruktorem budowlanym, aby dobrać właściwe przekroje elementów nośnych oraz zmienić kąt nachylenia dolnej części połaci dachu i ją odpowiednio przedłużyć. Konieczne okazuje się też zaprojektowanie nowego systemu rynnowego, który będzie efektywnie odprowadzać wodę opadową z głównego dachu.

Pamiętaj: Nietransparentne tarasowe zadaszenie zmniejsza dopływ światła dziennego do pomieszczeń przylegających do tarasu. Możesz ograniczyć problem z nadmiernym zacienieniem wnętrz, wstawiając w dachu kopułowe naświetla albo przezroczyste panele.

Co na zadaszenie tarasu – rodzaje stałych konstrukcji zadaszeń

Konstrukcje zadaszeń tarasów są najczęściej wykonywane z drewna, stali lub aluminium. Czym charakteryzują się te rozwiązania?

Stelaż zadaszenia na taras z drewna spodoba się miłośnikom naturalnych materiałów. Pasuje przede wszystkim do budynków w stylu klasycznym, rustykalnym, dworkowym czy romantycznym. Pamiętaj, że drewnianą konstrukcję trzeba regularnie konserwować. Należy impregnować stelaż i sprawdzać, czy poszczególne elementy nie uległy przegniciu czy nadmiernemu popękaniu. Konstrukcja powinna być wykonana z bardzo dobrze wysuszonego drewna. Zapobiegnie to późniejszemu pękaniu elementów i pojawianiu się na nich problematycznych wycieków żywicy.

Drewniane zadaszenie trasowe może być zarówno pełne, jak i częściowe. Pełny daszek nie przepuszcza światła, dlatego na tarasie jest dość chłodno. Jest to atut w czasie upałów, lecz na początku sezonu, gdy słońca jest niewiele, na tarasie może być zbyt zimno, by wypoczywać. Jeżeli chce się wpuścić na taras więcej światła, można wykonać daszek z poliwęglanu lub plexi. Zadaszenie drewniane z wstawkami z tworzywa sztucznego skutecznie chroni przed deszczem i słońcem, jednocześnie doświetlając taras.

Zastanawiając się nad tym, co wybrać na zadaszenie przestrzeni aranżowanego tarasu, możesz rozważyć montaż konstrukcji stalowej. Takie stelaże są bardzo stabilne i zdecydowanie najcięższe. W ich przypadku również trzeba pamiętać o konserwacji elementów konstrukcyjnych. Podobnym rozwiązaniem będzie aluminiowe zadaszenie tarasu. Konstrukcja ma jednak znacznie mniejszy ciężar niż stalowa, a jego konserwacja okazuje się łatwiejsza. Aluminium to materiał lekki i dobrze znoszący warunki pogodowe. Wykonywane z niego konstrukcje zadaszeń okazują się dość proste w montażu. Mogą być pokryte powłokami w różnych kolorach, a przy odpowiednim zabezpieczeniu nie poddają się atakom rdzy. W przypadku stelaży aluminiowych trzeba pamiętać wybraniu pokrycia dachowego o odpowiedniej wadze. Pod wpływem zbyt ciężkiej pokrywy zadaszającej elementy konstrukcji mogłyby ulec odkształceniu.

Czym pokryć dach tarasu?

Po wyborze materiału konstrukcji stałego tarasowego systemu zadaszenia, należy zastanowić się nad tym, czym zostanie pokryty dach tarasu. Poniżej przedstawiamy przegląd sprawdzonych pomysłów na pokrycia dachowe.

Blachodachówka

Stałe zadaszenie tarasowe można wykonać z blachodachówki. Takie rozwiązanie sprawdza się, gdy daszek nad tarasem stanowi integralną część dachu domu. Blachodachówka sprawia, że wygląd tarasu współgra z elewacją budynku. Materiał skutecznie chroni przed deszczem i słońcem, lecz w upały na tarasie może być zbyt duszno – zwłaszcza gdy taras znajduje się w ekspozycji południowej lub zachodniej. Minusem blachodachówki jest hałas podczas deszczu, spowodowany uderzeniem kropli w blachę. Jeżeli chce się zniwelować dźwięki w czasie deszczu, blachodachówkę można zastąpić gontem bitumicznym.

Dachówka

Kolejnym rodzajem pokrycia stosowanym w przypadku zadaszenia tarasu jest dachówka. Sprawdza się ona w mocno nasłonecznionych miejscach. Warto, by dach nad tarasem i domem był pokryty tym samym rodzajem dachówki. Nadaje to całej aranżacji urok i harmonijny wygląd. Planujesz zastosować dachówkę do osłonięcia przestrzeni tarasu? Wybierz odpowiedni materiał na stelaż zadaszenia. Aby utrzymać ciężar dachówek, potrzebna będzie dość solidna i ciężka konstrukcja. Weź pod uwagę również to, że wspomniany rodzaj pokrycia dachu nad tarasem nie przepuszcza światła. Aby doświetlić przestrzeń wypoczynkową i wnętrza, możesz zamontować na daszku okna dachowe. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie podniesie koszt realizacji całego przedsięwzięcia.

Poliwęglan bezbarwny i mleczny

Zadaszenia poliwęglanowe są lekkie, wytrzymałe i szybkie w montażu. Kosztują mniej niż pokrycia szklane, lecz równie dobrze przepuszczają światło, dodatkowo je rozpraszając. Daszki poliwęglanowe są dostępne w różnych kolorach i formach. W dodatku okazują się odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne niż szklane szyby. Poliwęglan jako pokrycie konstrukcji zadaszenia tarasowego nie ogranicza mocno ilości przepuszczanego światła i skutecznie zabezpiecza taras przed opadami. Wspomniane osłony są ponadto odporne na zmiany temperatury – w naszym klimacie okazuje się to bardzo pożądaną cechą.

Poliwęglan pasuje zarówno do budynków o nowoczesnym wyglądzie, jak i tych utrzymanych w klasycznym stylu. Pasuje do miejsc bardzo nasłonecznionych ze względu na zdolność rozpraszania światła. Co więcej, krople deszczu uderzające w osłonę nie generują takiego hałasu, jak w przypadku daszków z blachodachówki. Zadaszenia poliwęglanowe są lekkie i elastyczne, dlatego nie wymagają skomplikowanego czy bardzo ciężkiego stelaża. Można montować je zarówno na konstrukcjach drewnianych, jak i aluminiowych – z każdą będą dobrze się komponować.

Szukając pomysłów na to, czym pokryć dach nad tarasem, możesz zastanawiać się nad tym, jaki typ osłon poliwęglanowych wybrać. Możesz zdecydować się na poliwęglan bezbarwny albo mleczny. Który z nich będzie odpowiedni na Twój taras? Wiele zależy od tego, czy chcesz obniżyć temperaturę powierzchni pod zadaszeniem i w jakim stopniu zasłona ma ograniczać dostęp promieni słonecznych. W przypadku zadaszeń z wystawą południową czy południowo-zachodnią możesz wybrać bezbarwny lub mleczny poliwęglan. Pierwszy z nich przepuści ok. 80% rozproszonych promieni słonecznych. Taras pozostanie więc bardzo jasny i ciepły.

Poliwęglan mleczny ogranicza przechodzenie promieni świetlnych o blisko 55%. Zapewnia odpowiednie oświetlenie tarasu, a zarazem zmniejsza nagrzewanie powierzchni znajdujących się pod zadaszeniem. W przypadku poliwęglanu mlecznego nie ma potrzeby stosowania dodatkowych akcesoriów zacieniających takich jak rolety czy markizy dachowe.

Bezpieczna szyba

Jako pokrycie dachu nad powierzchnią tarasu możesz wykorzystać bezpieczną szybę klejoną VSG 44.2 albo 55.2. To doskonałe rozwiązanie dla tarasów urządzonych od strony północnej. Największą zaletą szkła jest przepuszczalność światła. Tworząc osłonę przed deszczem, nie zacieni się więc nadmiernie tarasu ani domowych wnętrz. Zastosowanie szklanego pokrycia zadaszenia w przypadku tarasów mocniej nasłonecznionych może wymagać dodatkowego użycia markizy dachowej albo specjalnej rolety. Powierzchnie znajdujące się pod pokryciami szklanymi dość szybko się nagrzewają. Bywa to kłopotliwe w gorące dni i może przeszkadzać w komfortowym odpoczynku poza domem.

Jeżeli chce się postawić na stałe, metalowe zadaszenie, najlepiej jest wykonać je z aluminium i uzupełnić szkłem hartowanym. Z aluminiowych profili buduje się konstrukcję dachu o dowolnych wymiarach, a następnie uzupełnia się je szkłem. Zadaszenia tarasowe tego typu prezentują się nowocześnie i elegancko, jednak chronią wyłącznie przed deszczem. Szkło przepuszcza promienie słoneczne, przez co na tarasie jest gorąco, lecz osłona dobrze chroni przed wodą. Jeżeli dach uzupełniają boczne ściany, na tarasie można wypoczywać nawet podczas letniej ulewy.

Pamiętaj: pokrycia szklane powinny być wykonane ze szkła hartowanego, klejonego o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Zapewni to bezpieczne użytkowanie osłony i sprawi, że nie uszkodzi jej zalegający zimą śnieg.

Daszki materiałowe

Co jeszcze nadaje się na dach tarasu? Dużą popularnością cieszą się tkaninowe zadaszenia tarasowe. Mogą mieć one postać poziomych rolet rzymskich, specjalnych pasów materiału (np. w formie żaluzji) podwieszanych na konstrukcji pergoli czy zadaszenia z płyt poliwęglanowych lub szklanych albo występować jako jasne płócienne żagle cieniujące. Pomysłem do rozważenia są także nowoczesne rozwijane markizy ogrodowe. Zadaszenia materiałowe zapewniają przyjemny cień albo półcień na tarasie. Nie ograniczają przy tym w znacznym stopniu dostępu światła do zewnętrznej strefy wypoczynkowej i do wnętrz domu. W bardzo słoneczne i upalne dni tworzą bardziej komfortowe warunki do relaksu w ogrodzie.

W przypadku składanych markiz i ruchomych rolet poziomych możesz dodatkowo regulować ilość promieni słonecznych wpadających na taras. Materiałowe zadaszenie rozsuwane to również sposób na szybkie i niewymagające poważniejszej ingerencji w wygląd budynku zacienienie miejsca do odpoczynku poza czterema ścianami. Opisany typ osłon przeciwsłonecznych obejmuje również najtańsze sposoby na cień na tarasie.

Materiałowe daszki i przesłony nie chronią jednak przed silnym wiatrem (chyba że zostaną powieszone pod szklanymi lub poliwęglanowymi płytami) ani intensywniejszym deszczem. Konstrukcja większości tkaninowych osłon (w szczególności markiz) mogłaby nie wytrzymać dużego ciężaru wody ani mocnych podmuchów wiatru. Jasne materiałowe zadaszenia trzeba ponadto dość często czyścić, aby zachowały nieskazitelny wygląd. Tkaninowe osłony powinny być też ściągane na jesień i zimę. Wyjątkiem od tej praktyki są markizy po zwinięciu chowane w aluminiowych kasetach przymocowanych do ściany czy określonych elementów konstrukcyjnych tarasu. Szukając zadaszeń materiałowych, warto zwracać szczególną uwagę na produkty odporne na działanie promieni UV, wytrzymałe i wodoodporne (np. impregnowane).

Pomysł na zwijany dach na taras – markiza tarasowa

Montaż zwijanego daszku w formie kolorowej markizy tworzy zacienione miejsce do wypoczynku na tarasie w czasie letnich, cieplejszych dni. Tekstylna osłona jest wytrzymała i dobrze znosi promieniowanie słoneczne. Może być montowana do ściany domu albo do spodu balkonu, stropu loggii czy innej powierzchni poziomej. Markizę składa się lub rozkłada się przy pomocy korby ręcznej, sznurka lub przycisku (gdy osłona wyposażona została w napęd elektryczny). Zwinięta materiałowa powłoka może być w całości schowana w zamkniętej kasecie (wówczas jest dobrze chroniona przed działaniem czynników atmosferycznych przez cały rok) albo osłonięta od góry.

Dodatkowym wyposażeniem bardziej zaawansowanych technicznie modeli markiz zacieniających są specjalne czujniki deszczu i słońca. Sterują one rozkładaniem i składaniem osłony według aktualnie panujących warunków pogodowych. W przypadku części produktów możliwe jest ponadto regulowanie kąta nachylenia markizy. Pozwala to na łatwe dostosowanie zacienienia tarasu do kąta padania promieni słonecznych. Rozłożone markizy warto zabezpieczyć przed uszkodzeniem przez mocniejsze porywy wiatru. Pamiętaj, że jednostronne wspornikowe zamocowanie nie wystarczy, by ochronić osłonę przed zerwaniem ze ściany, deformacją konstrukcji czy poderwaniem z określonej strony.

Czym przykryć taras – osłona w formie pergoli

Kolejnym sposobem na przykrycie powierzchni tarasu jest montaż pergoli. Możesz wyposażyć jej konstrukcję w lamelowy daszek, tkaninowe rolety zwijane albo uprawiać na niej zielone zadaszenie z roślin. Pergole, inaczej niż markizy, opierają się na 4 słupach podpierających. Umożliwia to osłonięcie większej powierzchni tarasu i ogranicza ryzyko uszkodzenia konstrukcji przez wiatr. Zastanawiasz się, jak przykryć taras pergolą? Poniżej znajdziesz parę ciekawych pomysłów.

Nowoczesne pergole aluminiowe i z tworzyw sztucznych

Gotowe pergole są często zbudowane z ram bocznych z prowadnicami i poprzecznych belek dystansowych (podtrzymują one także pokrycie). Materiałowa powłoka zacieniająca, która uzupełnia konstrukcję, może być rozwijana z bębna, tak jak markiza. Osłona ciągnięta jest przez listwę czołową łączącą się z napędowymi cięgnami. W przypadku lamelowych pergol ściany boczne mogą być dodatkowo zabudowane przesuwnymi okiennicami.

Pergole wyposażone w roletę rzymską czy system zadaszenia lamelowego tworzą na tarasie przytulną przestrzeń, która z jednej strony chroni przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, a z drugiej nie sprawia wrażenia nadmiernie zabudowanej. Aluminiowa konstrukcja prezentuje się lekko i urozmaica aranżację ogrodu. Pergola sprawdzi się w przypadku większych tarasów nieco oddalonych od budynku albo przylegających do jego ściany. Gdy jest wyposażona w materiałowy lub panelowy daszek rozkładany, łatwo regulować ilość światła docierającego do strefy wypoczynkowej i wnętrza pomieszczenia sąsiadującego z tarasem. Najbardziej uniwersalnym wyborem są pergole aluminiowe w kolorze czerni, grafitu albo bieli, dlatego że bardzo prosto można połączyć je z większością stylów aranżacji ogrodu.

Pergola i ekozadaszenie z pnączy

Zadaszenie tarasu można stworzyć z zielonych pnączy. Jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne, gdyż wystarczy ustawić drewnianą pergolę i zasadzić bluszcz lub inne zielone pnącze. Gdy roślina wypuści liście, oplecie się wokół pergoli i stworzy zadaszenie tarasu, chroniące przed upałem. Taki „daszek” nie chroni przed deszczem, jednak latem najefektywniej zacienia taras. Co ważne, pergolę z pnączami można uzupełnić za pomocą żagla ogrodowego, zapewniając dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV i letnią, przelotną mżawką.

Co zamiast daszku tarasowego? Mobilne osłony – parasol i żagiel

Parasol jest najprostszym sposobem, by zadaszyć taras, lecz przydaje się wyłącznie do ochrony przed upałami. Konstrukcja parasola jest zbyt mało wytrzymała, by poradziła sobie z porywami wiatru i zacinającym deszczem. Akcesorium przydaje się doraźnie, gdy chce się osłonić przed słońcem leżak przy basenie lub dodatkowe meble na tarasie.

Żagiel przeciwsłoneczny może zastąpić rozsuwane parasole. Chroni jedynie przed słońcem, jednak prezentuje się wyjątkowo efektownie. Żagiel zapewnia więcej cienia niż parasol, a także umożliwia wykonanie zadaszenia w dowolnym miejscu. Wysoka jakość materiału sprawia, że płótno jest odporne na utratę koloru pod wpływem promieniowania UV oraz na kontakt z wodą.

Co na dach tarasu, czyli dodatkowe wyposażenie do tarasowego zadaszenia

W przypadku tarasów z wystawą południową system zadaszenia z panelami szklanymi lub poliwęglanowymi można uzupełnić w specjalne markizy, rolety czy żaluzje cieniujące. Wspomniane osłony występują w wariantach przeznaczonych do montowania na dach oraz na ściany konstrukcji. Rolety i inne przesłony są nie tylko sposobem na przykrycie tarasu przed słońcem, ale też chronią przed wiatrem i zapewniają prywatność w kąciku wypoczynkowym. Niektóre osłony mogą być sterowane przy pomocy pilota albo wyposażone w czujniki słońca, wiatru czy deszczu.

Co jeszcze można zamontować na dachu tarasu? Na przykład system oświetlenia LED. Lampki zamocowane w belkach dachowych będą tworzyć niepowtarzalny klimat po zachodzie słońca. Pod daszkiem możesz rozwiesić też sznury światełek, poustawiać lampiony, lampki stołowe albo inne typy oświetlenia dbającego o przytulny nastrój tarasowej aranżacji.

Chcesz wiedzieć, czym warto zakryć taras, by można było korzystać z niego cały rok? Jeżeli planujesz całoroczne użytkowanie urządzonej przestrzeni, rozważ zabudowę ścian przeszkleniami. Mogą one mieć postać przeszkleń stałych albo drzwi przesuwnych. Z ich pomocą przekształcisz taras w ogród zimowy.

Co zamontować, gdy szukasz sposobów na zadaszenie tarasu? Możesz zdecydować się na zbudowanie stałego zadaszenia, postawienie efektownej pergoli, montaż zwijanej markizy albo osłonięcie miejsca do wypoczynku żaglem czy parasolem. Każde z rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony. Wybierając odpowiedni dach tarasowy, pamiętaj o uwzględnieniu lokalizacji tarasu względem stron świata, planowanego trybu użytkowania zadaszanej przestrzeni, wyglądu budynku i ogrodu, swoich możliwości technicznych i budżetowych oraz osobistych preferencji estetycznych.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium