Jak impregnować meble ogrodowe

Jak impregnować meble ogrodowe

Meble ogrodowe mogą upiększać nasze ogrody, altany, tarasy i balkony. Aby zachowały ładny wygląd i trwałość, muszą być odpowiednio chronione przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak wilgoć i nasłonecznienie. Jak zadbać o meble ogrodowe? Sposób konserwacji zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Szczególną troską trzeba otoczyć sprzęty z drewna, by po kilku miesiącach użytkowania nie zaczęły gnić i upodabniać się do antyków. Dowiedz się, jak konserwować i impregnować meble ogrodowe oraz jakie środki zastosować do ich pielęgnacji.

Dlaczego konserwacja mebli ogrodowych jest niezbędna?

Meble ogrodowe pozostawione na zewnątrz przez cały czas są narażone na działanie rozmaitych czynników atmosferycznych, biologicznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Może zaszkodzić im woda, niska lub wysoka temperatura, promieniowanie UV, piasek, resztki jedzenia, owady, pleśnie i ogień.

Aby ochronić posiadane meble ogrodowe przed tymi zagrożeniami, musisz regularnie je czyścić i konserwować. Jednym ze sposobów ich zabezpieczenia jest impregnacja. Polega na nasyceniu materiałów – w przypadku mebli ogrodowych najczęściej będzie to drewno – specjalnym preparatem. Taka czynność konserwacyjna wzmacnia i zabezpiecza przed działaniem wilgoci, pleśni, ognia, owadów i innych niekorzystnych czynników. Konserwacja mebli ogrodowych może polegać też na regularnym, delikatnym usuwaniu zabrudzeń, wypełnianiu rys oraz wcieraniu specjalnych preparatów zabezpieczających w powierzchnię sprzętów.

Jak często należy konserwować posiadane elementy wyposażenia tarasu, balkonu czy innego wypoczynkowego kącika? Mycie sprzętów warto przeprowadzać regularnie, by zawsze prezentowały się nieskazitelnie czysto. A kiedy powinno się impregnować meble ogrodowe? Najlepsza pora na ten zabieg przypada na wczesną jesień lub wiosnę. Prace renowacyjne wykonuj w bezdeszczową pogodę. Temperatura powietrza powinna wynosić od 5 do 25 stopni Celsjusza. Impregnację mebli ogrodowych warto wykonać przed sezonem, by sprzęty wyglądały pięknie i były należycie chronione w czasie, kiedy będą intensywnie używane.

Konserwacja mebli ogrodowych z technorattanu

Niezwykle wytrzymały technorattan nie jest kłopotliwy w utrzymaniu czystości. Odporny i łatwy w utrzymaniu, nie wymaga skomplikowanej konserwacji ani dodatkowego zabezpieczania.

Aby wyczyścić meble ogrodowe z technorattanu, wystarczy przetrzeć je miękką, wilgotną szmatką zwilżoną w wodzie. Większe zabrudzenia najlepiej usunąć, stosując do mycia specjalny płyn do technorattanu skutecznie pozbywający się klejących plam po jedzeniu i ptasich odchodów. Dzięki takiej pielęgnacji odporne, solidne sprzęty zachowają swój pierwotny wygląd przez długie lata.

Konserwacja aluminiowych mebli ogrodowych

Aluminiowe meble ogrodowe są lekkie, odporne na czynniki zewnętrzne i nie rdzewieją. Do ich konserwacji dobrze nadaje się miękka ściereczka lub gąbka. Najlepiej namoczyć akcesorium w letniej wodzie albo w roztworze wody z octem. Po usunięciu zabrudzeń trzeba dokładnie wytrzeć wszystkie elementy.

Jak usunąć zarysowania z mebli ogrodowych z aluminium?

  • Drobne ryski wypełni specjalne mleczko do czyszczenia. Preparat wciera się w powierzchnię mebla przy pomocy miękkiej ściereczki. Nadmiar preparatu spłukuje się wodą i wyciera na sucho.
  • Miększe zarysowania należy pokryć farbą. Przed malowaniem trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię, usuwając zabrudzenia i starą warstwę farby.

Odnowione sprzęty możesz spryskać sprayem ochronnym do mebli z aluminium. Dzięki temu zyskają dodatkową warstwę zabezpieczającą.

Konserwacja drewnianych mebli ogrodowych

Drewnianym meblom szkodzą duże wahania temperatury, słońce, wilgoć i mikroorganizmy. Aby zachowały estetyczny wygląd i nie uległy szybkiemu zniszczeniu, trzeba je zaimpregnować. Jak się do tego zabrać?

Jak impregnować meble ogrodowe z drewna – instrukcja krok po kroku:

  1. Przed impregnacją odpowiednio przygotuj powierzchnię mebli. Wyczyść je z żywicy, tłuszczy i pozostałości farb. Wypełnij wszystkie pęknięcia i ubytki w drewnie, by zabezpieczyć meble przed wilgocią i działaniem mikroorganizmów. Dokładnie osusz i wyrównaj powierzchnię drewna. Dzięki temu nałożona warstwa ochronna będzie jednolita i gładka. Zadbaj o staranność – wszelkie niedociągnięcia widać już po wyschnięciu impregnatu.
  2. Dobierz odpowiedni preparat do impregnacji. Standardowe impregnaty nadają się do niepomalowanego drewna, głównie rodzimych gatunków. Na ich warstwy można dodatkowo nanieść lakier lub lakierobejcę. Oleje stosuje się z kolei do mebli ogrodowych z drewna egzotycznego, które mają większą naturalną odporność niż np. buk czy dąb.
  3. Zabezpiecz sprzęty właściwym preparatem. W oczyszczone powierzchnie mebli z drewna egzotycznego, np. teakowego, wetrzyj specjalny olej, by dodatkowo je zabezpieczyć. Ten zabieg warto przeprowadzić raz lub dwa razy do roku. Inne drewniane meble ogrodowe zabezpiecz najpierw jedną warstwą bezbarwnego impregnatu. Taki podkład ochroni je przed rozkładem biologicznym. Dokładnie wymieszaj impregnat przed malowaniem. Do nakładania preparatu używaj pędzla do wyrobów rozpuszczalnikowych. Nanieś równomiernie impregnat na całą powierzchnię odnawianego mebla. Pozostaw sprzęt do wyschnięcia na 12 godzin.
  4. Meble ogrodowe drewniane zabezpieczone bezbarwnym impregnatem dodatkowo posmaruj dwiema warstwami impregnatu w wersji kolorowej. Zapewni im to pełną ochronę przed szkodliwymi czynnikami i będzie mieć walor dekoracyjny. Pierwszą warstwę impregnatu kolorowego nanieś równomiernie na całą powierzchnię. Po 10 minutach rozetrzyj preparat półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna. Zacznij od miejsc pokrytych impregnatem jako pierwsze. Dzięki temu pozbędziesz się smug i wszelkich skaz. Przed aplikacją drugiej warstwy wykonaj szlifowanie międzywarstwowe, by zwiększyć przyczepność preparatu. Użyj papieru ściernego (gradacja 320) i usuń pył odkurzaczem. Następnie nałóż drugą warstwę barwnego impregnatu. Pomalowany mebel pozostaw do wyschnięcia na 12 godzin.
  5. Tak przygotowane meble ogrodowe możesz wystawić do ogrodu lub na taras czy balkon. Dzięki impregnacji dłużej będziesz cieszyć się ich trwałością i ładnym wyglądem.

Konserwacja ogrodowych mebli rattanowych

Meble rattanowe są odporne na wodę i wysokie temperatury, ale szkodzi im mróz i bezpośrednie nasłonecznienie. Nie wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych. Trzeba regularnie oczyszczać je z kurzu, a także chronić przed wodą i promieniami słońca. Osłaniaj je pokrowcami lub chowaj pod zadaszeniem. Zimą przechowuj je w domu.

Aby usunąć kurz z charakterystycznej plecionki z rattanu, przetrzyj ją na sucho pędzlem lub szczoteczką z miękkim włosiem. Myjąc meble ogrodowe rattanowe na mokro, użyj lekko zwilżonej w wodzie ściereczki. Unikaj nadmiaru wody i zrezygnuj z używania węża ogrodowego. Nie wystawiaj też celowo mebli rattanowych na deszcz, by się umyły. Jeżeli w ochronnej warstwie lakieru lub farby powstały ubytki, uzupełnij je, zamalowując te miejsca nową warstwą.

Konserwacja mebli ogrodowych ze stali nierdzewnej

Stalowe meble ogrodowe są trwałe, stabilne i wytrzymałe, ale też zdecydowanie najcięższe ze wszystkich rodzajów. Trudno się je przenosi, dlatego zazwyczaj na zimę pozostają w ogrodzie.

Jak konserwować meble ogrodowe ze stali nierdzewnej krok po kroku:

  1. Przemyj powierzchnię sprzętów miękką ściereczką namoczoną w wodzie z dodatkiem mydła. Nie używaj do czyszczenia akcesoriów szorstkich czy tnących, które mogą zarysować meble ze stali nierdzewnej.
  2. Myj powierzchnie i wycieraj je wzdłuż szlifów produkcyjnych, nigdy w poprzek.
  3. Nabłyszczaj i poleruj meble ze stali nierdzewnej. Nanieś na ich powierzchnię kilka kropel specjalnego preparatu i miękką ściereczką rozprowadź go wzdłuż szlifów.
  4. W razie ewentualnych uszkodzeń zabezpiecz sprzęty przed dalszymi zniszczeniami ochronną farbą.

Odpowiednia konserwacja mebli ogrodowych gwarantuje ich długie użytkowanie. Pamiętaj więc o dedykowanych zabiegach pielęgnacyjnych oraz polecanych preparatach i akcesoriach. Ponadto nie zapominaj o tym, że podstawowym krokiem do utrzymania mebli ogrodowych w dobrym stanie jest ich regularne czyszczenie oraz osłanianie ich przed szkodliwymi czynnikami. Dzięki temu oszczędzisz sobie pracy w następnym sezonie i będziesz cieszyć się zawsze pięknymi i zadbanymi meblami w swoim ogrodzie.

W naszej ofercie dostępne są środki do konserwacji drewnianych mebli ogrodowych. To specjalistyczne preparaty odpowiednie do czyszczenia i zabezpieczania sprzętów wykonanych z drewna. Profesjonalne środki do konserwacji są bezpieczne dla pielęgnowanych drewnianych powierzchni. Pomagają zachować ich naturalną urodę, usunąć zabrudzenia, a także zapobiec uszkodzeniom i przebarwieniom.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium