Jak konserwować meble aluminiowe?

Jak konserwować meble aluminiowe?

Meble aluminiowe szybko zyskują na popularności. Są cenione za lekkość, nowoczesny wygląd i trwałość. Aby służyły niezawodnie przez lata, ważne jest ich prawidłowe konserwowanie. Jak dbać o meble aluminiowe do ogrodu? 

Dlaczego należy konserwować meble aluminiowe?

Konserwacja mebli aluminiowych jest skutecznym sposobem na zwiększenie ich trwałości i przedłużenie ich żywotności. Dzięki regularnym zabiegom pielęgnacyjnym aluminium zachowuje elegancki wygląd i przez cały okres użytkowania jest w pełni odporne na rdzewienie.

Zestawy ogrodowe z aluminium powinno się konserwować z dwóch głównych powodów. Pierwszym z nich jest ochrona koloru mebli. Aluminium jest podatne na utlenianie pod wpływem promieniowania UV, dlatego po pewnym czasie mogą pojawić się na nim nieestetyczne przebarwienia. Aby się ich pozbyć i zapobiec ich ponownemu powstawaniu, wystarczy regularnie konserwować zestaw mebli ogrodowych za pomocą ściereczki namoczonej w letniej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości octu. Drugą kwestią, dla której aluminiowe meble powinny być regularnie konserwowane, jest ochrona przed korozją. Krzesła i fotele aluminiowe oraz inne meble z tego metalu pokrywa się farbą, jednak ta na skutek zarysowań i zadrapań przestaje pełnić funkcję ochronną. Ubytki w farbie zwiększają ryzyko rdzewienia, dlatego ich regularne uzupełnianie ma ogromne znaczenie dla żywotności mebli aluminiowych w ogrodzie.

Czego używa się do konserwacji aluminiowych mebli ogrodowych?

Do konserwacji mebli z aluminium z reguły wystarczy jedynie miękka ściereczka lub gąbeczka, którą moczy się w letniej wodzie lub wodzie z dodatkiem octu. Dzięki niej wyczyści się zarówno metalowe elementy, jak i szklane blaty lub tekstylinowe siedziska. Po usunięciu zabrudzeń, wskazane jest przetarcie wszystkich elementów na sucho.

Jak czyścić meble aluminiowe w prawidłowy sposób? Przede wszystkim powinno się unikać sięgania po szczotki ostrym włosiem oraz szorstkie gąbki, które mogą zarysować farbę, pokrywającą aluminium. Zadrapania farby zmniejszają jej działanie ochronne, dlatego czyszczenie mebli aluminiowych powinno odbywać się przy użyciu miękkich materiałów. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy z mebli usuwane są silne zabrudzenia, które schodzą powoli.

Jeżeli sofy aluminiowe, fotele lub stoły są porysowane po sezonie, wszelkie ubytki w warstwie ochronnej powinno się pokryć farbą. Pozostawianie zadrapań bez renowacji skutkuje ich powiększaniem się, co przekłada się na pojawianie się ognisk korozji. Dodatkowo przed rozpoczęciem sezonu wskazane jest użycie sprayu ochronnego do mebli aluminiowych. Spray tworzy przeźroczystą warstwę, chroniącą przed ubytkami farby i przebarwieniami. W miejscach, w których znajdują się śruby i elementy służące do składania mebli, można natomiast położyć przed sezonem cienką warstwę oleju, który usprawni ich działanie.

Konserwacja mebli aluminiowych krok po kroku

Zanim rozpocznie się czyszczenie i konserwację mebli aluminiowych powinno się usunąć z nich wszelkie tekstylia. Przykładowo, narożniki aluminiowe powinny być pozbawione poduszek, materacy, koców i pokrowców. Każdy z tych elementów czyści się osobno! Aluminiową ramę na początku sezonu warto wyczyścić strumieniem chłodnej wody z węża ogrodowego. Woda usunie z mebli nagromadzony kurz, resztki piasku, a czasem również gnijące liście, błoto i inne zanieczyszczenia, które zebrały się na konstrukcji przed zakończeniem sezonu w okresie jesiennym. Ważne jest dokładne wypłukanie wszystkich zakamarków mebli, gdyż w nich znajduje się najwięcej brudu. Zabronione jest czyszczenie mebli z aluminium za pomocą myjek ciśnieniowych, gdyż zbyt silny strumień wody powoduje uszkodzenia farby. Na zakończenie czyszczenia konstrukcję powinno się dodatkowo przetrzeć ściereczką i usunąć z niej pozostałości zabrudzeń.

Po dokładnym wyczyszczeniu ramy z aluminium z brudu, usuwa się z niej wszelkie zarysowania. Do tego celu wykorzystuje się ściereczkę i specjalne mleczko do czyszczenia, którym wypełnia się drobne ryski. Środek wciera się w metal, aż jego powierzchnia stanie się gładka. Po wypolerowaniu ram mleczkiem nadmiar preparatu spłukuje się wodą. Jeżeli na powierzchni farby pojawiły się większe ubytki, powinno się je zamalować i pozostawić do wyschnięcia zgodnie z zaleceniami producenta. Po upływie tego czasu na meble można położyć wyprane tekstylia i rozpocząć ich użytkowanie w kolejnym sezonie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl