Jak odnowić meble rattanowe?

Jak odnowić meble rattanowe?

Meble rattanowe to piękne i w pełni naturalne elementy wyposażenia ogrodu lub domu, które znakomicie wpisują się w różne style aranżacyjne. Rattan jest materiałem solidnym, jednak wraz z upływem czasu, mogą pojawić się pierwsze oznaki jego uszkodzenia. Jak odnowić meble z rattanu? 

Co może zepsuć się w meblach technorattanowych?

Meble ogrodowe rattanowe i technorattanowe wyglądają podobnie, jednak są wykonane z innego materiału. Rattan to włókna naturalne, pochodzące z tropikalnych palm, które porastają głównie południową Azję. W tamtej części świata rattan od lat wykorzystuje się do wyplatania mebli, koszyków i akcesoriów używanych na co dzień w domu lub kuchni. Można rzec, że włókna rattanu są odpowiednikiem polskiej wikliny. Technorattan jest natomiast materiałem syntetycznym, który produkuje się z sztucznej żywicy powstającej z polietylenu. Jego włókna wzmacnia się substancjami chroniącymi przed wchłanianiem wody, kruszeniem i uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV. Dzięki temu technorattan jest znacznie wytrzymalszy niż naturalny rattan, co umożliwia jego wykorzystanie na więcej zróżnicowanych sposobów.

W meblach technorattanowych rzadko psują się jakiekolwiek elementy. Ich konserwacja jest prosta i mało wymagająca. Najczęściej wystarczy regularnie przecierać je wilgotną szmatką, by usunąć z nich wszelkie zabrudzenia. W zależności od tego, na jakiej ramie umieszczone są sploty technorattanowe, meble mogą być użytkowane na zewnątrz przez cały rok (np. podstawy z aluminium) lub wymagają przenoszenia do pomieszczenia bądź przechowywania w pokrowcach w okresie zimowym.

W przypadku mebli z rattanu kwestia uszkodzeń mebli wygląda inaczej. Rattan jest materiałem o większej kruchości i podatności na uszkodzenia. Problemy pojawiają się głównie w przypadku siedziska, wyplecionego z naturalnej siatki. Jak ją naprawić?

Zniszczona siatka – co zrobić?

Meble rattanowe wyplata się z włókien egzotycznej palmy, tworząc z nich różnej gęstości siateczki. Na największe obciążenia narażona jest siatka na siedzisku krzeseł, foteli lub sof. Do jej uszkodzenia dochodzi zwykle po wielu latach użytkowana, jednak w przypadku nieprawidłowej konserwacji i przechowywania mebli rattanowych w złych warunkach, rattanowe włókna niszczeją szybciej.

Naprawa mebli rattanowych, wykonanych z gotowej siatki, jest możliwa za pomocą specjalnych zestawów naprawczych. Znajduje się w nich gotowa plecionka, którą umieszcza się w uszkodzonych miejscach. Siatkę rattanową można kupić między innymi w sklepach z wyposażeniem ogrodowym, meblami, a nawet w marketach budowlanych. Jest dostępna w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach, dlatego dość łatwo dopasowuje się ją do stylu posiadanych mebli. W zestawie z siatką znajduje się kołek trapezowy, który umożliwia zamocowanie plecionki w uszkodzonym miejscu krzesła bądź sofy.

Przed przymocowaniem nowej siatki powinno się usunąć stary kołek trapezowy, a następnie wyczyścić miejsce po nim z zabrudzeń i kleju. Kolejnym krokiem jest odmierzenie odpowiedniej wielkości siateczki rattanowej i umieszczenie go w ciepłej wodzie. Woda zwiększa elastyczność zestawu naprawczego, co ułatwia jego prawidłowy montaż. Namoczoną siatkę nanosi się na uszkodzone miejsce i naciąga za pomocą klinów, które wbija się młotkiem w odpowiednie otwory. Ewentualny nadmiar siatki rattanowej odcina się i nanosi klej. Ostatnim krokiem jest usuniecie klinów i umieszczenie w ich miejscu kołków trapezowych.

Jak naprawić rattanowe meble wyplatane ręcznie?

Naprawa krzeseł rattanowych i innych mebli wyplatanych ręcznie jest nieco trudniejsza. Jeżeli siedzisko lub oparcie powstało z pojedynczych włókien, nową plecionkę wykonuje się, przekładając nowe włókna w tym samym miejscu. Jest to dość czasochłonne i wymagające zajęcie, dlatego można się zwrócić o pomoc do osób, które zajmują się profesjonalną renowacją mebli. Jeśli chce się samodzielnie wymienić uszkodzone włókna, w ich miejsce można umieścić inne tworzywo, na przykład sitowie, dzięki któremu uzyska się nietuzinkowy efekt.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium