Jak osłonić taras od sąsiadów?

Jak osłonić taras od sąsiadów?

Wiele osób pragnie zapewnić sobie prywatność w miejscu do wypoczynku na świeżym powietrzu, bez ciekawskich spojrzenia sąsiadów, czy przechodniów, spacerujących tuż za płotem. Przydomowy ogród czy taras powinien być przestrzenią, gdzie można się zrelaksować. Nawet sympatycznie sąsiedzi, z którymi nawiązaliśmy przyjazną relację, nie muszą mieć dostępu do każdego aspekty życia prywatnego. Warto więc zastanowić się, jak osłonić taras, aby zapewnić domownikom oraz odwiedzającym gościom pełną swobodę. Jak osłonić taras od sąsiadów? W naszym poradniku znajdziesz kilka sposobów, dzięki którym Twój taras zamieni się w zaciszne, nastrojowe miejsce, gdzie z przyjemnością będziesz przebywać.

Osłona tarasu przed sąsiadami – dlaczego warto?

Odpoczynkowi nie sprzyja ciągłe poczucie bycia obserwowanym przez sąsiadów. Do najskuteczniejszych sposobów zapobiegawczych należy osłona tarasu.Przed wyborem należy się zastanowić, na jakim stopniu i rodzaju osłony tarasu konkretnie zależy. Wybór materiałów jest bardzo duży. Niektóre będą bardziej zabudowane, inne będą dużo bardziej dyskretne. Bez względu na to, jaka osłona tarasu przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów zostanie przez Ciebie wybrana, pozwoli Ci ona cieszyć się beztroską i czasem spędzonym z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu.

Zapewnienie prywatności to dla wielu osób podstawowa i najważniejsza funkcja osłon tarasowych. Nie jest to jednak jedyna korzyść, jaką daje takie rozwiązanie. Osłonięcie tarasu pozwala uzyskać dodatkową ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, deszcz czy palące słońce. A jak wiemy, są one w stanie uprzykrzyć czy nawet uniemożliwić biesiadowanie pod gołym niebem. Altana ogrodowa to prosty i estetyczny sposób na zapewnienie sobie prywatności i osłony przed pogodą. 

Jak odgrodzić się od sąsiada roślinami?

Popularną, ale niełatwą i dość czasochłonną metodą metodą na osłonięcie prywatności jest założenie żywopłotu. Dodatkowo wymaga to oczywiście odpowiedniego terenu, rozwiązanie to nie sprawdzi się na balkonie czy tarasie. W takich sytuacjach dużo łatwiej postawić pojedynczą kratkę i opleść ją pnączami lub ustawić parawan czy wysokie donice z roślinami. Rozwiązaniem może być także gotowy ekran albo parasol, dające dodatkowo cień. 

Osłoń się ukwieconymi donicami

Donice w większym rozmiarze nie tylko sprawdzą się jako schronienie dla roślin. Umożliwiają także podzielenie przestrzeni, także wydzielenie bardziej ustronnych, na przykład przed wzrokiem sąsiadów, przestrzeni. Postawione obok siebie mogą również stanowić interesującą dekorację, uzupełniając atrakcyjne zestawy mebli ogrodowych. Należy jednak pamiętać, że z gabarytem idzie w parze ciężar, a więc warto starannie wybierać miejsce. Dobrze jest zdecydować się na modele z wkładem do sadzenia roślin, ograniczającym ilość ziemi oraz ciężar.

Jak osłonić się niemal bezkosztowo?

Ciekawą osłonę pełniącą też funkcję kwietnika łatwo stworzyć z drewnianych palet, wcześniej oszlifowanych, zabezpieczonych impregnatem i pomalowanych na wybrany kolor.

Taki mebel nie nadweręży kieszeni (jedna paleta kosztuje ok. 10 zł), a będzie nam służyć przez lata. Do wykonania osłony potrzebne będą dwie pionowo ustawione palety połączone stalowymi wkrętami, tak by poziome elementy (po dorobieniu do nich dna) tworzyły półki na rośliny. Podstawą konstrukcji może być drewniana skrzynia obsadzona kwiatami.

Żywopłot osłania przed hałasem, kurzem, spalinami i wzrokiem przechodniów. Daje cień, osłabia siłę wiatru, dzieli ogród na funkcjonalne części i przytulne zakątki. Ogromną zaletą żywopłotów ze zdecydowanej większości gatunków iglastych jest ich trwała zieleń. Te o kolumnowym pokroju (np. tuje 'Smaragd', 'Spiralis') nie wymagają pracochłonnego strzyżenia (gdy osiągną pożądaną wysokość, przycinamy je od góry). Miłośnicy gatunków liściastych mogą tworzyć żywopłoty różnej wysokości: niskie (do 60 cm) z berberysów, tawuł i bukszpanów, i wyższe (do 2 m) z osiągających większe rozmiary buków, grabów, leszczyn lub jaśminowców. Jeśli mają oddzielać ogród od ulicy, formujemy je, nadając im regularny kształt. Te posadzone w głębi ogrodu mogą być prowadzone swobodnie.

Jak osłonić taras od sąsiadów w bloku?

Kameralny nastrój na balkonie czy tarasie zapewnić może gotowy parawan z mocnej, wodoodpornej tkaniny naciągniętej na ramę lub mocowaną do barierki, ściany albo sufitu. Funkcję osłony mogą też pełnić przenośne ekrany. Osoby o zdolnością manualnych mogą się postarać o bardziej wymyślne konstrukcje: pionowe kwietniki z palet czy naciągi z linek, po których będą mogły wspinać się rośliny, tworząc naturalną przesłonę.

Parasole ogrodowe

Jeśli zastanawiasz się, czym osłonić taras, rozważ wykorzystanie w tym celu parasoi ogrodowych. Taki produkt może posiadać różne rozpiętości oraz kąty nachylenia. Jesli potrzebujesz modelu zapewniającego ściany, rozważ modele z kotarą rozwijaną wzdłuż obwodu. Metalowy lub drewniany stelaż można dopasować do wyglądu otoczenia i mebli tarasowych. Parasol ogrodowy będzie też doskonałą ochroną przed deszczem i słońcem.

Maty osłonowe na taras

Maty osłonią prywatne miejsce przed spojrzeniami osób z zewnątrz i będą efektownym rozwiązaniem nie tylko na taras, ale sprawdzą się także w przypadku balkonu. Dostępne są w różnych materiałach. Najczęściej jest to bambus lub różnego rodzaje tworzywa sztuczne, co sprawia, że są bardzo wytrzymałe. Bambus wyróżnia się dodatkowo bardzo estetycznym wyglądem, który idzie w parze z dużą trwałością. Maty osłonowe zapewniają również upragniony w upalne dni cień. Samodzielny montaż nie powinien nastręczać problemów, ponieważ większość dostępnych w sprzedaży mat przeznaczona jest do mocowania głównie za pomocą opasek samozaciskowych czy drucików.

Markizy boczne, plisy i rolety

Markizy, plisy czy rolety pozwolą osłonić taras przed sąsiadami zawsze, kiedy tego potrzebujesz. Można je dowolnie przesuwać i modyfikować do uzyskania pożądanego efektu. Jest to też świetny sposób, by osłonić taras od słońca, szczególnie po południu, gdą kąt padania promieni jest bardzo duży. Osłony tarasowe są dostępne w różnych kolorach i rozmiarach, co pozwoli wybrać odpowiedni model do każdego tarasu.

Pergole

Ciekawym rozwiązaniem, by chronić taras przed wzrokiem sąsiadów, zapewniając jednocześnie przyjemny cień. są drewniane konstrukcje znane jako pergole. Pomiędzy drewnianymi albo metalowymi słupkami mocowanymi do ścian, umieszcza się zazwyczaj ażurowe panele lub tkaniny. Pergole zapewnią przytulny klimat do spędzania czasu w ogrodzie.

Czym osłonić taras od sąsiadów i wiatru?

Ogrodowa altana to doskonałe miejsce, aby na chwilę skryć się przed światem. Można zamówić oryginalny projekt u architekta krajobrazu, jednak jest to rozwiązanie dosyć kosztowne. Jednak w sklepach dostępny jest bogaty wybór gotowych produktów. Jeszcze bardziej ekonomiczną opcją będzie pawilon – zadaszona konstrukcja bez bocznych ścian albo z zasłonami, które po rozsunięciu pozwolą podziwiać krajobraz. Ciekawym pomysłem są też lekkie składane namioty, łatwe do przenoszenia z miejsca na miejsce.

Ścianki i panele – sposób na szybko osłonę przed sąsiadami 

Nawet osoby, które zdecydowały się na naturalną osłonę, mogą potrzebować zastępczej ściany, zanim rośliny zdążą urosnąć. Lekkie ścianki uplecione z bambusa czy trzciny, są mało stabilne i przeważnie opiera się je prostopadle o ścianę domu, dlatego mogą wymagać dodatkowego wzmocnienia. Alternatywą może być gotowy panel, który po wbiciu w grunt na specjalnych kotwach stanie się wolno stojącą konstrukcją, osłaniającą wybrany zakątek.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium