Jak pielęgnować ogród podczas upałów?

Jak pielęgnować ogród podczas upałów?

Temperatury przekraczające w cieniu 30-35 stopni Celsjusza oraz brak opadów szybko dają się we znaki roślinom, które sadzi się w polskich ogrodach. Gleba szybko wysycha, a kwiaty, krzewy, warzywa i drzewka owocowe zaczynają więdnąć. Roślinom można pomóc dbając o ich regularne podlewanie oraz chroniąc je przed ekspozycją na nadmiernie silne słońce.

Jak pomóc roślinom, które nie lubią wysokich temperatur?

Niewiele roślin charakterystycznych dla polskich ogrodów jest odpornych na długie okresy upałów i niedobory wilgoci. Z tego powodu ważne jest chronienie ich przed skutkami wysokich temperatur i braku deszczu. Dzieci i dorośli chronią się pod parasolem ogrodowym, natomiast kwiaty doniczkowe można ukryć w cieniu drzew, rozłożystych krzewów i budynków. W czasie najsilniejszych upałów dobrze jest przestawić donice w zacienione miejsca, gdzie roślina wraz z doniczką są chronione przed nadmiernym nagrzewaniem. Jeśli donica jest wykonana z materiału absorbującego ciepło, na godzinę lub dwie dobrze jest włożyć ją do większego naczynia z zimną wodą. Taki zabieg powinno się powtarzać codziennie, dopóki temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza nie ustąpią.

Rośliny sadzone do gruntu powinno się zabezpieczyć za pomocą ściółki. Ziemię można przysypać grubą warstwą wysuszonych liści, pociętych, świeżych chwastów lub kawałkami gałęzi iglaków. W ten sposób uchroni się rośliny przed szybką utratą wody. Szczególnie ważne jest intensywne podlewanie krzewów, kwiatów, warzyw i innych gatunków o płytko umiejscowionym systemie korzeniowym. Rośliny powinno się podlewać wyłącznie wczesnym rankiem, najlepiej o wschodzie słońca, lub wieczorem tuż przed zmierzchem. Dzięki temu uniknie się szybkiego parowania wody i „ugotowania” rośliny. Woda powinna być letnia, gdyż zimna ciecz może wywołać szok termiczny, przez co kwiaty, warzywa lub krzewy więdną, pomimo regularnego podlewania. Strumień wody powinien być kierowany w miarę możliwości bezpośrednio na glebę, gdyż oblewanie liści i kwiatów chłodną wodą może spowodować ich opadanie i niszczenie.

Jak dbać o glebę? 

System korzeniowy większości roślin, traw i krzewów znajduje się na około 10-15 cm pod powierzchnią ziemi. Glebę powinno się regularnie zraszać, by zachować jej prawidłową wilgotność na wskazanej głębokości. Dobrym rozwiązaniem jest codzienne podlewanie trawy i gleby za pomocą węża ogrodowego lub zraszacza. Jeżeli używa się węża, ważne jest zadbanie, by woda rozpraszała się w postaci delikatnej mgiełki, która schłodzi powierzchnię ziemi i będzie powoli w nią wnikać. Zbyt mocny strumień spłynie po glebie i pozostawi w niej wyżłobienia. Zraszacz powinno się włączyć na co najmniej kilkanaście minut rano i wieczorem.

Do nawadniania gleby warto wykorzystywać deszczówkę. Można gromadzić ją w beczkach i innych zbiornikach, które umieszcza się między innymi pod rynnami. Woda deszczowa jest lepsza dla roślin niż woda z sieci wodociągowej, gdyż jej temperatura jest wyższa. Ponadto deszczówka jest darmowa - wystarczy zbierać ją i używać w czasie upałów.

Jakie rośliny są odporne na suche i gorące lato?

Jeżeli ma się niewiele czasu na pielęgnację roślin i ich podlewanie w czasie upałów, można wybrać do ogrodu gatunki odporne na upały i dobrze znoszące dłuższe okresy suszy. Jednym z gatunków odpornych na suszę jest rudbekia. Roślina może być sadzona na stanowiskach w pełnym słońcu, gdyż pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Z tego samego regionu pochodzi lawenda i santolina, które również poradzą sobie w polskim klimacie. Kwiaty rudbekii są obfite, a roślina szybko się rozkrzewia. W upalne lato dobrze radzą sobie także lantana, gazania, cynia oraz płomyk Intensia. 

Petunie są kolejnym gatunkiem, który z powodzeniem można sadzić na słonecznych i suchych stanowiskach. Mało deszczu i wysokie temperatury sprawiają nawet, że petunie bujniej zakwitają. W wyjątkowo suchych miejscach można posadzić sukulenty, które szczególnie dobrze prezentują się na skalniakach. Ich mięsiste liście gromadzą dużo wody, dzięki czemu rośliny z tej grupy są odporne na suszę.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium