Jak szybko stworzyć ogród od zera? Poznaj nasze sposoby!

Jak szybko stworzyć ogród od zera? Poznaj nasze sposoby!

Aranżacja ogrodu bywa dużym wyzwaniem. Należy zwrócić uwagę na wiele czynników, by stworzyć harmonijną, funkcjonalną przestrzeń. Czy proces tworzenia ogrodu można uprościć i przyspieszyć? Tak, jeśli pamięta się o właściwej kolejności prac, ilości wolnego miejsca i podstawowych założeniach projektu. W naszym poradniku pokazujemy, jak zaprojektować ogród krok po kroku od samych podstaw. Podpowiadamy, jak zaplanować nawadnianie ogrodu, rozsadzenie roślin i dobór mebli. Przypominamy o kluczowych pracach pozwalających szybko uzyskać satysfakcjonujący efekt. Dzielimy się również pomysłami na to, jak zaplanować ogródek warzywny.

Jak zaprojektować ogród krok po kroku?

Kiedy wybierzesz już styl swojego przyszłego ogrodu i zdecydujesz, ile czasu chcesz poświęcać na jego pielęgnację, możesz przystąpić do tworzenia i realizacji projektu. Jak szybko i sprawnie, krok po kroku zaplanować i założyć przydomowy ogródek?

Krok 1: Wybór miejsca

Zakładając ogród od zera, przede wszystkim należy sporządzić plan dostępnej przestrzeni. Warto zmierzyć działkę i określić, jakie strefy mają się na niej znaleźć. Koniecznie trzeba przemyśleć aranżację ogrodu pod kątem wymagań roślin, które chciałoby się posadzić. Musisz sprawdzić, ile światła i wilgoci potrzebują określone gatunki oraz w jakim rodzaju gleby rosną najlepiej. Co więcej, drzewa dobrze jest sadzić w większej odległości od domu, a niektóre rośliny powinny być osłonięte od wiatru. Pamiętaj, że część gatunków rośnie nie tylko wzwyż, ale i wszerz.

Po zgromadzeniu wspomnianych informacji możesz przystąpić do rozlokowania na planie rabat i alejek. Następnie wybierz preferowane gatunki roślin i nanieś je na projekt, pamiętając o ich wymaganiach i przyszłym rozmiarze. Na przygotowywanym planie ogrodu koniecznie trzeba zaznaczyć też, gdzie będą przebiegać instalacje elektryczne i nawadniające.

Krok 2: Wykonanie instalacji elektrycznej i nawodnienia

O wykonaniu instalacji nawadniającej i elektrycznej warto pomyśleć przed układaniem nawierzchni i ścieżek czy sadzeniem roślin. Ułożenie kabli i rur wymaga wykonania wykopów, które mogłyby zniszczyć rabaty i trawnik.

Źródła prądu powinny być dostępne w kilku miejscach na działce, by dało się z nich wygodnie korzystać. Przewody wkopuje się na ok. 70 cm. Pod nawierzchnią układa się je nieco płyciej – 50 cm. Wykonanie instalacji elektrycznej i nawadniającej najlepiej zlecić specjalistom. Więcej o tym, jak zrobić nawadnianie ogrodu, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Krok 3: Przygotowanie terenu

Obszar, na którym planujesz założyć ogród, musi zostać oczyszczony z kamieni i gałęzi. Ziemię należy przekopać i wyrównać. Jeżeli na działce zostaną przeprowadzone już instalacje elektryczne, można przystąpić do wstępnego wyznaczania rabat, alejek i trawników, a także usypywania skarp czy wzniesień.

Działki budowlane zwykle mają mało żyzne i słabo przepuszczalne gleby gorszych klas. Choć niektóre gatunki poradzą sobie w takich warunkach, lista dostępnych roślin okazuje się mocno ograniczona. Jeżeli chcesz mieć w ogrodzie gęsty trawnik, piękną rabatę czy warzywniak dający obfite plony, podłoże trzeba użyźnić. Najszybciej możesz to zrobić, kupując żyzną ziemię i mieszając ją z obecną z pomocą łopaty czy glebogryzarki. Po wymieszaniu i wyrównaniu podłoża warto odczekać 2 tygodnie. W tym czasie grunt osiądzie. Następnie trzeba usunąć chwasty, patyki czy pozostałe niepotrzebne kamienie.

Krok 4: Planowanie ścieżek i małej architektury ogrodowej

Na tym etapie można przystąpić do wybrukowania alejek czy układania kamiennych ścieżek. Najszybciej zyskasz oczekiwany efekt, gdy również to zadanie zlecisz fachowcom. Kolejnym krokiem jest postawienie tarasu, altanki czy pergoli. Wspomniane elementy najlepiej budować w miejscach zacisznych, ale niezbyt oddalonych od domu. W pobliżu małej architektury ogrodowej warto ulokować palenisko czy grill. Na tym etapie należy też wykonać basen czy oczko wodne, jeśli chce się je umieścić w swoim ogrodzie.

Alan Titchmarsh on building a path in your garden | Express.co.uk

Jeżeli na podwórku ma znaleźć się plac zabaw, trzeba przystąpić do jego budowy i wyposażenia. To również czas na oddzielenie strefy gospodarczej od wypoczynkowej. Najszybciej można wykonać to zadanie, ustawiając parawany czy donice ogrodowe z ozdobnymi trawami.

Krok 5: Aranżacja miejsca przy ogrodzeniu – jak zrobić ogródek przy płocie?

Sadzenie roślin to czynność, którą wykonuje się prawie na sam koniec zakładania ogrodu. Jeżeli przystąpisz do niej wcześniej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystąpi konieczność przesadzania krzewów czy kwiatów. Zajmując się urządzaniem ogrodu, warto zacząć od miejsc wzdłuż ogrodzenia. Roślinność zasadzona w tych miejscach ma z czasem dawać poczucie prywatności i chronić przed ulicznym kurzem. Najlepiej sięgnąć po gatunki szybkorosnące, gęste i wytrzymałe. Dobrym wyborem okażą się również pnącza rozrastające się w krótkim czasie.

Krok 6: Założenie trawnika, wypełnienie rabat, wyposażenie ogrodu

Na tym etapie prac przy zakładaniu ogrodu zajmij się sadzeniem wybranych roślin oraz zakładaniem trawnika. Gęstą, zieloną murawę uzyskasz najszybciej, decydując się na trawę z rolki. Trawa rolowana to rozwiązanie dla niecierpliwych, wymagających natychmiastowego efektu. Nie trzeba czekać, aż rośliny urosną. Wystarczy rozłożyć niemal gotowy trawnik na odpowiednio przygotowanym podłożu.

A jak szybko założyć ogród kwiatowy? Przy wyborze roślin kieruj się ich wymaganiami dotyczącymi gleby, stanowiska i mrozoodporności. Weź pod uwagę również rozmiary poszczególnych gatunków oraz ich walory dekoracyjne. Pamiętaj, że nawet najpiękniejsze rośliny posadzone w niewłaściwych miejscach będą prezentować się mało atrakcyjnie. Jeżeli zależy Ci na czasie, obsadź ogródek szybko rosnącymi gatunkami. Innym rozwiązaniem pomagającym szybko wypełnić ogród kwiatami jest umieszczenie w nim już rozwiniętych roślin doniczkowych albo sztucznych kwiatów wykonanych z materiałów o wysokiej jakości.

Ostatnim krokiem w urządzaniu ogrodu jest dobór mebli i dekoracji. Zadbaj o to, by wszystkie elementy wyposażenia pasowały do zaplanowanego stylu ogrodu. Gdy liczy się oszczędność czasu, najlepiej kupić meble ogrodowe w zestawie. Zamawiając komplet, zyskujesz pewność, że wszystkie jego elementy idealnie do siebie pasują i tworzą harmonijną aranżację.

Więcej o wyborze sprzętów do ogrodu przeczytasz w artykule Jakie meble ogrodowe wybrać?

Jak zaplanować nawadnianie ogrodu?

Nawadnianie ogrodu jest ważne dla wyglądu i kondycji zasadzonych roślin. Oznacza to, że tworzenie ogródka wymaga zaplanowania i wykonania skutecznego systemu podlewającego murawę czy kwiaty. Jak zrobić nawadnianie trawnika i rabat, by rośliny mogły optymalnie wzrastać?

Zestaw wypoczynkowy Soho Lava

Przede wszystkim niezbędne jest naniesienie na plan ogrodu punktów, w których muszą znaleźć się zraszacze, węże ogrodowe czy linie kroplujące. Pamiętaj, by zasięg zraszaczy się pokrywał, żeby rośliny otrzymywały odpowiednio dużo wody. Maksymalna odległość między zraszaczami nie powinna przekraczać 60% ich średnicy nawadniania. Nie zapomnij o tym, że najwięcej wody w ogrodzie potrzebują trawnik i żywopłot. Dodatkowy system nawadniania warto przewidzieć dla ogródka warzywnego.

To, na jaki system podlewania roślin się zdecydujesz, zależy od wielkości ogródka i Twoich indywidualnych potrzeb. Możesz wybrać ręczne nawadnianie wężem ogrodowym, zraszacze stacjonarne podłączane do pompy w studni albo automatyczny system nawadniania ogrodu. Najnowocześniejsze instalacje są wyposażone w czujnik wilgotności i deszczu. Często można zarządzać nimi zdalnie.

Najszybciej zlecić wykonanie systemu nawadniającego specjalistom. Jeśli jednak chcesz wykonać nawadnianie samodzielnie, możesz wykonać instalację z pompą lub hydroforem oraz zraszaczami i wężami. Przewody rozprowadzające wodę powinny mieć grubość 3/4" przy odległości od pompy do rozdzielacza 20-30 m, 1" gdy odległość od pompy do rozdzielacza to 30-50 m albo 1,5" dla odległości wynoszącej ponad 50 m. Do zasilania zraszaczy najlepszy będzie wąż o grubości 1/2". Warto stosować jak najmniej złączek i połączeń.

Jak zaplanować ogródek warzywny?

Ogródek warzywny może dostarczać Ci zdrowych i pysznych warzyw. Zbieranie plonów sprawia satysfakcję i pozwala w pewnym stopniu uniezależnić się od oferty sklepów. Jak założyć ogródek warzywny krok po kroku?

Miejsce na warzywniak najlepiej przygotować z daleka od ruchliwej drogi. Stanowisko musi być dobrze nasłonecznione (warzywa wzrastające w słońcu mają lepszy smak) i osłonięte od wiatru. Na rośliny nie powinny rzucać cienia duże krzewy ani drzewa. Mogą one dodatkowo zabierać wodę i składniki odżywcze uprawianym warzywom poprzez swoje rozgałęzione korzenie. Ponadto miejsce na ogródek warzywny powinno być wyznaczone w obszarze, do którego bez trudu doprowadzisz wodę. Teren pod warzywniak musi być równy, by rośliny nie usychały ani nie gromadziła się na nim woda z opadów deszczu.

Jak założyć ogródek warzywny, by móc cieszyć się obfitymi zbiorami? Gleba pod warzywniak musi być żyzna, próchnicza i przepuszczalna. Większość warzyw wymaga gleb o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Optymalne pH to 6,0-7,0. Odczyn ziemi można zbadać pehametrem albo oddać próbkę gleby do badania. Jeżeli podłoże okaże się zbyt kwaśne, należy zastosować nawożenie wapniowo-magnezowe.

Growing a Vegetable Garden Might Be Just What You Need During the  Coronavirus Crisis | Architectural Digest

Przed rozpoczęciem sadzenia warzyw, trzeba dokładnie oczyścić ziemię z kamieni, wcześniej uprawianych roślin i gałęzi. Pozostawione resztki sprzyjają rozwojowi patogennych organizmów. Co więcej, konieczne jest spulchnienie i rozluźnienie gleby. W ten sposób można poprawić jej strukturę i usprawnić pobieranie wody przez rośliny.

Zastanawiając się, jak zaplanować ogródek warzywny, należy ustalić, jakie warzywa i zioła chce się uprawiać. Warto przemyśleć też płodozmian roślin. Ponadto dobrze jest pamiętać o zasadach allelopatii określających, jakie warzywa sadzić w sąsiedztwie, a jakich połączeń lepiej unikać.

Rośliny możesz zasiać i zasadzić na grządkach albo w odpowiednio przygotowanych skrzynkach z ziemią (drugi sposób oszczędza czas i ułatwia pielęgnację sadzonek). Jeżeli zdecydujesz się na pierwsze rozwiązanie, między grządkami wyznacz ścieżki do swobodnego poruszania się w czasie pielęgnacji warzyw.

Jak założyć ogród – dobór kwiatów, krzewów i drzew

Dobór roślin w ogródku zależy od ilości dostępnego miejsca i warunków panujących na działce. Pamiętaj, że małe drzewko po latach zamieni się w wielkie drzewo z rozbudowanym systemem korzeniowym mogącym zagrażać fundamentom domu albo osłabiać inne rośliny.

Planując rozsadzenie roślin, należy kierować się wymaganiami poszczególnych kwiatów, drzew i krzewów. Trzeba wziąć pod uwagę to, w jakim stopniu będą się rozrastać. Ponadto warto dobierać gatunki o różnym okresie kwitnienia. W ten sposób rabaty będą prezentować się atrakcyjnie przez cały rok. Grupy roślin dobrze uzupełnić roślinami o ozdobnych liściach i owocach. Podstawą rabaty powinny być byliny i trawy ozdobne. Dopiero po stworzeniu bazy dobiera się rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz krzewiki.

Pamiętaj, że niskie rośliny sadzi się z przodu rabatki, średnie za nimi a wysokie z tyłu, by stanowiły tło. Osobom początkującym polecamy długo kwitnące gatunki – floks, jeżówkę purpurową, liliowce czy ostróżkę ogrodową. Rośliny o wyrazistych barwach przeplataj zielenią albo delikatnym różem czy bielą. Najłatwiej utrzymać porządek na rabatce o szerokości od 1 do 2,5 metra.

Jak zrobić ogród – propozycje szybko rosnących roślin

Jeżeli zastanawiasz się, jak założyć ogród w krótkim czasie, zainspiruj się naszą listą szybko rosnących roślin:

Miskant cukrowy - Medianauka.pl

  • trawy: trzcinnik piaskowy, miskant cukrowy
  • jednoroczne: słonecznik, kosmos podwójnie pierzasty, rącznik pospolity
  • wysokie byliny: ostróżka ogrodowa, naparstnica purpurowa, aster nowoangielski
  • pnącza: bluszcz pospolity, winobluszcz pięciolistkowy, hortensja pnąca, glicynia kwiecista, powojniki botaniczne
  • krzewy: forsycja pośrednia, ligustr pospolity, żylistek szorstki, irga błyszcząca
  • drzewa: brzoza, wierzba, jesion pensylwański, sumak octowiec.

Zakładanie ogrodu od podstaw warto wykonywać etapami. Niezwykle ważna jest kolejność prac. Część zadań można zlecić specjalistom, oszczędzając czas. Inne etapy tworzenia ogródka uda się z kolei łatwo przyspieszyć, np. kupując gotowy zestaw mebli albo układając trawę w rolkach. Wiesz już, jak zaprojektować ogród krok po kroku, jak założyć ogródek warzywny oraz jak zrobić nawadnianie trawnika. Dysponując wszystkimi wyżej przedstawionymi informacjami, możesz przystąpić do tworzenia swojej wymarzonej przestrzeni wokół domu. Postępując zgodnie z planem, przestrzegając kolejności prac i stosując rozwiązania przyspieszające zakładanie ogrodu, w krótkim czasie uzyskasz zachwycający efekt.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium