Jak układać drewno do suszenia w drewutni?

Jak układać drewno do suszenia w drewutni?

Dla wielu osób, które dopiero zaczynają przygodę z działką lub ogrodem, zaskoczeniem może być fakt, że zapasy drewna opałowego należy przygotowywać nie tylko z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, ale również składować  je w tym czasie w odpowiedni sposób. Jeśli nie będzie przestrzegać się pewnych zasad, może ono nasiąknąć wilgocią i szybko ulec naturalnemu rozkładowi.

 Jak układać drewno, aby dobrze wyschło? Jakie są reguły prawidłowego przechowywania drewna?

Jak układać drewno do sezonowania?

Zacznijmy od banalnego stwierdzenia, że drewno pochodzi ze ściętych drzew. To oczywiste dla każdego, jednakże nie każdy pamięta o tym, że gdy drzewo rośnie, podobnie jak inne rośliny wchłania w siebie wilgoć. Dlatego gdy zostanie ścięte, może zawierać nawet do 50% wody. Właśnie dlatego nie używa się na opał świeżego drewna. Im dłużej będzie ono leżeć, tym mniej jej będzie mieć, co ułatwi proces spalania. 

Aby drewno opałowe były w optymalnym stanie, musi być sezonowane, czyli przechowywane w odpowiednich warunkach przez co najmniej pół roku rok, a optymalnie – dwa lata. Pamiętaj, że im mniejsza powierzchnia, tym szybciej odbędzie się proces odparowania wilgoci z drewna. Dlatego przed składowaniem należy drewno porąbać na szczapy i polana.

A jak układać drewno do sezonowania, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do wyparowania wilgoci? Przede wszystkim musi być przed nią chronione, a zarazem odpowiednio wentylowane. Drewno nie powinno leżeć na gruncie, ponieważ będzie od niego przenikać wilgoć.

Gdzie najlepiej je przechowywać? Do tego celu doskonale nadaje się drewutnia, jednak jeśli taką nie dysponujesz, pomocna będzie choćby altanka czy komórka gospodarcza. Popularne są także zadaszone wiaty. W przypadku przechowywania drewna na otwartej przestrzeni, koniecznie należy zakryć je plandeką, co nie dopuści do dostawania się wilgoci z powietrza i ochroni je przed deszczem, śniegiem itp.

Jak układać drewno w drewutni?

Jak układać drewno w drewutni, aby zyskać optymalne efekty suszenia? Przede wszystkim nie byle jak, a z zachowaniem odstępów, które pozwolą powietrzu na swobodną cyrkulację, a co za tym idzie - osuszanie przez cały czas przechowywania szczap oraz polan. Podczas słonecznej pogody warto także szeroko otworzyć drzwi, aby do wnętrza dostało się naturalne ciepło słoneczne, które pozytywnie wpływa na proces suszenia. Jeśli szczapy nie są okorowane,  powinny zostać ułożone tak, aby kora znajdowała się na górze. Gdy położy się je odwrotnie, kora będzie hamować parującą z niego wilgoć.

Pamiętaj, aby drewno nie znajdowało się przy samej ścianie. Musi pozostać do niej co najmniej kilkucentymetrowy odstęp. Ponadto zgromadzone drewno nie powinno tworzyć stosu większego niż dwa metry. Większe nie gwarantuje dobrej stabilności, ma to także wymiar praktyczny – ponieważ bierzemy drewno zawsze od góry, przy wyższym składowaniu trzeba będzie w celu jego zdjęcia wchodzić na drabinę lub stawać na stołku, co  nie jest wygodnym rozwiązaniem.

Suszenie drewna – dlaczego jest takie ważne?

Dlaczego tak ważne jest to, jak układać drewno do suszenia w sposób prawidłowy? Gdy będziesz postępować wedle powyższych wskazówek, skutecznie odparuje się wilgoć, obniżając jej poziom do 10-15%. Przekłada się to na lepszą wartość opałową drewna. Efekty suszenia możesz sprawdzić namacalnie. Jeśli drewno zawiera ponad 25% wilgoci w swojej strukturze, jest odczuwalnie wilgotne. 

Przy suchym drewnie nie ma takiego efektu, ponadto jeśli jest na nim kora, po odpowiednim osuszeniu będzie ona odchodzić od niego bez większego wysiłku. Zwróć jednak uwagę na to, czy na wysuszonym drewnie nie ma plam lub przebarwień. Jeśli zobaczysz takie efekty, może to oznaczać zainfekowanie grzybem lub pleśnią. Oczywiście takie drewno również można spalić, ale będzie miało niższą wartość opałową.

Jeśli palisz drewno, które nie jest wystarczająco wysuszone, będzie to szybko widoczne. Niezależnie od tego, czy jego przeznaczeniem są paleniska ogrodowe, kominek w domu czy też piec c.o., zawilgocone drewno będzie dymić, słabo się palić, można także słychać specyficzne gwizdanie.

Dlatego drewutnia lub dedykowany składzik na drewno to miejsce, dzięki któremu masz pewność osiągnięcia właściwych efektów. Architektura ogrodowa tego typu to dobry pomysł zarówno dla działkowca, jak i właściciela posesji z domem jednorodzinnym.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium