W okresie letnim spożywanie posiłków na świeżym powietrzu jest wyjątkowo przyjemne, dlatego większość restauracji decyduje się na rozstawienie ogródków. Dzięki nim znacznie łatwiej jest przyciągnąć gości, którzy z chęcią złożą zamówienie, gdy będą mogli delektować się daniem poza lokalem. Jeżeli chcesz stworzyć ogródek letni w restauracji, sprawdź, jak to zrobić. Dowiesz się, jak wybrać meble do ogródka restauracyjnego i o jakie elementy zadbać, by urządzić przestrzeń przyjazną dla gości.
Dlaczego warto zadbać o ogródek w restauracji?
Posiadanie ogródka restauracyjnego jest prostym sposobem, by zwiększyć zyski lokalu w okresie letnim. W ciepłe dni i wieczory apetyt gości zwiększa się, gdy mogą zjeść posiłek na świeżym powietrzu. Często zdarza się, że lokale bez ogródków są pomijane przez turystów i mieszkańców, którzy wolą usiąść wśród zieleni.
Co ważne, ogródek restauracyjny można stworzyć niemalże wszędzie. Wystarczy niewielki teren przed lokalem, by ustawić kilka stolików i miejsc do siedzenia. Ogródek warto zaprojektować zarówno, gdy restauracja mieści się w urokliwym zakątku, pełnym zieleni lub z widokiem na jezioro, jak i w przypadku, gdy z lokalu rozciąga się widok na miasto. Wystarczy tylko dopasować jego styl do otaczającej go przestrzeni, a ogródek idealnie się w nią wpisze.
Minusem posiadania ogródka restauracyjnego jest powiększenie obszaru, który obsługują i sprzątają kelnerzy. Zadbanie o wszystkich gości na sali i przez lokalem bywa trudne. Ponadto w miastach problematyczną kwestią są osoby żebrzące o datki i bezdomne, które niekiedy naruszają prywatną przestrzeń restauracji. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, pracownicy powinni szybko wypraszać takie osoby, co nie zawsze jest proste.
Jak ciekawie zaaranżować restauracyjny ogródek?
Ogródek restauracyjny powinien przyciągać uwagę i zachęcać, by w nim usiąść. Aby tak było, powinny się w nim znaleźć efektowne meble do restauracji oraz dodatki, które podkreślą klimat miejsca. W aranżacji powinny znaleźć się przede wszystkim rośliny, dzięki którym przebywanie na powietrzu będzie przyjemniejsze. Jeśli restaurację otacza piękny las, łąka lub widok na jezioro, wystarczy, że goście będą mieli zapewnioną możliwość podziwiania naturalnych terenów zielonych. W miejscach, w których zieleni brakuje, warto zadbać o stworzenie klombu z kwiatami i krzewami bądź o ustawienie donic, w których zasadzi się różne rośliny. Zieleń działa kojąco na zmysły, dlatego jej obecność skłania gości do dłuższego pobytu i składania kolejnych zamówień.
W ogródku restauracyjnym powinno znaleźć się źródło światła. Oświetlenie ogrodowe łatwo dopasuje się do wielkości i stylu ogródka. Restauratorzy do wyboru mają zarówno lampki solarne, dające delikatne i lekko rozproszone światło, jak i wysokie lampy stojące, które sprawdzą się w rozległych ogródkach. Oświetlenie odpowiednie do restauracji to również efektowne latarenki z drewna teakowego i szkła. W ogródkach restauracyjnych sprawdzą się również łańcuchy świetlne, które można rozwiesić między drzewami lub opleść wokół altany.
Jeżeli ogródek restauracyjny ma służyć gościom nie tylko latem, ale również wczesną wiosną i jesienią, przydadzą się w nim ogrzewacze ogrodowe. Dzięki ogrzewaczom zasilanym z sieci elektrycznej lub na butlę gazową, możliwe jest zapewnienie ciepła wszystkim, którzy zamówią posiłek na powietrzu. Urządzenie skutecznie ogrzewa nawet pawilony i altany w czasie zimy.
Jakie meble wybrać do restauracyjnego ogródka?
Meble do ogródka restauracji powinny nie tylko nawiązywać do wystroju wnętrza lokalu i charakteru przestrzeni dokoła. Równie ważne jest, by wybrane wyposażenie było odporne na działanie czynników atmosferycznych. Jest to główny warunek, by meble ogrodowe do restauracji służyły przez długi czas, a nie tylko przez jeden lub dwa sezony. Wysoką odporność na deszcz, promieniowanie UV i wahania temperatur wykazują krzesła i stoliki do restauracji z technorattanu, aluminium, teaku i stali nierdzewnej. Jeżeli uzupełnia się je o poduszki i materace, dobrym wyborem są tekstylia z olefiny, która jest niepodatna na powstawanie plam, blaknięcie i uszkodzenia mechaniczne. Meble rattanowe do restauracji są eleganckie, jednak sprawdzą się dobrze jedynie w tych miejscach, w których zabezpieczy się je przed mrozem - ekspozycja na niskie temperatury powoduje kruszenie włókien rattanowych. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy zewnętrzne meble do restauracji są stabilne, by zmniejszyć ryzyko ich przewrócenia przez wiatr.