Jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Ogród znajdujący się przed wejściem do domu jest miejscem dobrze widocznym dla sąsiadów i osób odwiedzających naszą okolicę. To również przestrzeń, która jako pierwsza wita zaproszonych gości. Przydomowy ogródek jest wizytówką właścicieli domu, powinien więc prezentować się olśniewająco. Jak udekorować tę szczególną przestrzeń? Jakie rośliny posadzić i jakie dobrać akcesoria? Sprawdź, jak urządzić ogród przed wejściem do domu, by zachwycał o każdej porze roku.

Od czego zacząć planowanie ogrodu przydomowego?

Zastanawiając się, jak zaprojektować ogród przy domu, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim należy określić, w jakim stylu urządzony jest dom i jak wygląda jego elewacja. Frontowy ogródek powinien nawiązywać do ich wyglądu, by całość prezentowała się spójnie i harmonijnie. Aranżowana przestrzeń musi być przedłużeniem domu i zapowiadać to, czego goście mogą spodziewać się w jego wnętrzu.

Jak osiągnąć płynne przejście między wyglądem domu i wyglądem ogrodu z przodu budynku? Warto zastosować te same tworzywa, np. drewno, metal, marmur czy cegła, oraz określić jedną gamę kolorystyczną. W ten sposób uniknie się nieporządku i nadmiaru barw, form czy tekstur.

Kolejną kwestią, nad którą należy się zastanowić, zabierając się za planowanie ogrodu przydomowego, jest sposób zamaskowania kubłów na śmieci. Ze względów praktycznych pojemniki na odpady często umieszczamy przed domem. Ich widok jest niezbyt atrakcyjny, dlatego warto spróbować odwrócić od niego uwagę, np. chowając śmietniki pod wiatą porośniętą pnączem albo ukrywając je w gęstwinie zadbanych krzewów.

Projektując ogród przed wejściem do domu, trzeba zadbać o to, by nie pojawiły się w nim elementy mogące odebrać mu urok. O ile obecność kubłów na śmieci często jest koniecznością, istnieje kilka elementów, których lepiej się wystrzegać w planowanej aranżacji. W ogródku frontowym nie powinno się wyznaczać miejsca na suszenie prania ani umieszczać w nim kompostownika. Niewskazane jest również ustawianie w tej części kompletów wypoczynkowych ani sprzętu do grillowania. W strefie wejściowej musi być ładnie i stylowo – nie zapominaj o jej funkcji reprezentacyjnej.

W przednim ogródku powinna znaleźć się ścieżka prowadząca do drzwi domu. Jej układ trzeba dobrze przemyśleć, by była jak najprostsza i najkrótsza. Ścieżka nie może ciągnąć się w nieskończoność ani gubić się gdzieś wśród ogrodowej roślinności. Musi wyznaczać najszybszą trasę do progu domu.

Planując zieloną przestrzeń ulokowaną z przodu budynku, zadbaj o wyznaczenie miejsca na skrzynkę na listy i numer domu. Oba elementy powinny mieć ciekawy, ozdobny wygląd – wówczas będą kolejnymi wyjątkowymi dekoracjami ogrodu i nadadzą mu niepowtarzalny charakter.

Jak zaprojektować ogród przy domu na wiosnę?

Rośliny w ogródku przed domem muszą zawsze prezentować się nienagannie. Warto więc wybierać takie gatunki, które pozostają dekoracyjne przez cały rok. Dobrym pomysłem okaże się zasadzenie z przodu domu iglaków oraz roślin najdłużej utrzymujących liście. Ponadto warto wypełnić ogród roślinami, które będą cyklicznie się zastępować, kwitnąc w określonych porach roku. Dobrane gatunki muszą pasować również do warunków siedliskowych panujących na Twojej działce. Co więcej, rozmiar roślin powinien być odpowiednio dopasowany do ilości miejsca, jaką się dysponuje. W ogrodach znajdujących się z przodu domu fantastycznie sprawdzają się połączenia krzewów z bylinami i wybranymi gatunkami jednorocznymi.

Rośliny można sadzić nie tylko w glebie, ale też wypełnić nimi donice ogrodowe. Wiosną ogród pięknie ozdobią bratki, stokrotki, hiacynty, żonkile i tulipany. Stworzone z nich kompozycje w donicach najlepiej ustawić na schodach prowadzących do domu albo przy furtce, czyli w centralnych miejscach przestrzeni od razu przyciągających wzrok. Aby cieszyć się widokiem krokusów i przebiśniegów zdobiących trawnik, trzeba zasadzić je już jesienią.

Wiosną wszystko budzi się do życia i tę szczególną właściwość warto podkreślić w aranżowanym ogródku, wnosząc do niego trochę świeżości. Poza wypełnieniem ogrodu barwnymi, wiosennymi kwiatami, warto umieścić na drzwiach wejściowych wyplatany wianek kojarzący się z radosną porą roku albo ustawić w pobliżu wejścia wazon z gałązkami ozdobionymi wydmuszkami, kolorowymi zajączkami albo ptaszkami.

Jak urządzić ogród przed wejściem do domu na lato?

Choć lato jest czasem wypoczynku na świeżym powietrzu i możesz zastanawiać się nad stworzeniem przestrzeni relaksu również z przodu domu, nie okaże się to najlepszym pomysłem. Ogródek frontowy to miejsce o charakterze formalnym, reprezentacyjnym. Nie ustawiaj więc w nim na lato sof, leżaków czy kompletów obiadowych. Tego typu meble są zarezerwowane dla bardziej kameralnych miejsc ogrodu, niedostępnych dla wzroku przechodniów. Z przodu domu warto natomiast ustawiać ławki z teaku, na których można przysiąść, by cieszyć się letnim słońcem i podziwiać kwitnące kwiaty.

Jak urządzić ogród przed domem z myślą o najcieplejszej z pór roku? W aranżowanej przestrzeni warto umieścić kwitnące latem pelargonie, surfinie, werbeny, begonie, wilce i maciejkę. Zielonych akcentów dodadzą starce i komarzyce o ozdobnych liściach.

Latem ogródek frontowy może zyskać kojarzący się z wakacjami śródziemnomorski charakter. Wystarczy, że obsadzisz go prostymi w pielęgnacji sukulentami. Efektowne rośliny można umieścić w donicach i uzupełnić ozdobnymi kamieniami albo stworzyć z nich skalniaki o spójnej kolorystyce. Do ogrodu w stylu śródziemnomorskim znakomicie pasuje też pachnąca lawenda.

Podczas wakacji ogródek z przodu domu mogą zdobić także lekkie dekoracje w stylu boho. Drzwi czy balustrady upiększą łapacze snów, makramy czy wiklinowe plecionki. Między drzewkami możesz rozwiesić też kolorowe lampiony albo wstążki.

Przydomowy ogród na jesień i zimę – pomysły, które mogą Cię zainspirować

Jak zaprojektować przydomowy ogród, by urzekał swoim pięknem również jesienią i zimą? Przede wszystkim warto postawić na dekoracje sezonowe i okolicznościowe. Jesienią w donicach ustawianych przy wejściu do domu i ścieżkach powinny rozgościć się wrzosy, chryzantemy i marcinki. Kwiatowe kompozycje mogą uzupełnić bluszcze, kapusty i trawy ozdobne, żurawki, rozchodniki i hosty. Zimą warto wykorzystać potencjał iglaków, zawieszając na nich światełka choinkowe.

Urozmaiceniem frontowego ogrodu będzie z pewnością oświetlenie ogrodowe – element ważny nie tylko w czasie najchłodniejszych pór roku, ale w tym czasie nadający mu szczególnie magiczną aurę. Lampy trzeba umieścić przede wszystkim wzdłuż ścieżki i przy wejściu do domu, by wskazywało gościom bezpieczną drogę w ciemności. Światłem o tej samej barwie, lecz mniejszej intensywności można podkreślić również ulubione rośliny.

Jakie inne ozdoby sezonowe stworzą jesienny klimat w przydomowym ogródku? Warto ozdobić urządzaną przestrzeń dekoracjami z szyszek, jarzębiny, gałązek albo wiankami z suszonych ziół. Przed drzwiami wejściowymi można ustawić również inną jesienną ozdobę – dynię. Dekoracyjne warzywo można zostawić w jego naturalnym kolorze albo przemalować je na biało lub złoto.

Zimą ogródek przed wejściem do domu upiększą ozdoby świąteczne albo dekoracje kojarzące się ze śniegiem, zimowymi sportami i wszystkim tym, co ma do zaoferowania najchłodniejsza pora roku. Na drzwiach można powiesić wieniec z gałązek drzewa iglastego, a na schodach ustawić rzędy lampionów ze świecami. Jeżeli w ogrodzie znajdują się iglaki, warto owinąć je sznurem lampek choinkowych. Jeśli natomiast przed domem rosną drzewa, które na zimę straciły liście, również im można dodać uroku z pomocą drobnych światełek. Drzewka pięknie ozdobią też gwiazdki i inne klasyczne ozdoby choinkowe.

Przy wejściu do domu można ustawić figurki reniferów czy bałwanków. Nie trzeba jednak ograniczać się do tematyki świątecznej. Z zimą kojarzą się również bałwanki, śnieżynki, rattanowe plecionki w kształcie kuli czy drewniane sanki.

Planowanie ogrodu przydomowego – dlaczego warto dobrze przemyśleć urządzanie zielonej przestrzeni?

Staranne zaplanowanie ogrodu znajdującego się z przodu budynku jest niezwykle ważne dlatego, że to pierwsze miejsce, które widzą osoby wchodzące na posesję lub przechodzące w jej okolicy. Mamy tylko jedną szansę, by zrobić dobre pierwsze wrażenie i warto ją wykorzystać. Ponadto wcześniejsze planowanie ogrodu przydomowego pozwala uniknąć efektu chaosu i nadmiaru ozdób w aranżowanej przestrzeni. Co więcej, dzięki przemyśleniu wszystkich aspektów projektu, można stworzyć efektowny, dopracowany w detalach ogródek, który będzie prezentował się rewelacyjnie o każdej porze roku, a nie tylko latem.

Przestrzeń przy wejściu do domu jest wizytówką jego mieszkańców. W dużej mierze wpływa na sposób, w jaki goście, sąsiedzi czy przechodnie odbierają dane domostwo i jego właścicieli. Warto zatem przeznaczyć czas na staranne planowanie ogrodu przydomowego i zatroszczyć się o to, by jego wygląd napawał dumą.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium