Jak urządzić ogródek działkowy – zobacz ciekawe propozycje

Jak urządzić ogródek działkowy – zobacz ciekawe propozycje

Ogródki działkowe przeżywają prawdziwy renesans. Dawniej wykorzystywano je głównie jako miejsce do uprawy warzyw i owoców, dziś pełnią również funkcję rekreacyjną. Chętnie spędzają w nich czas rodziny z dziećmi, a także seniorzy, którzy szukają zacisznej oazy do wypoczynku. Jak urządzić ogródek działkowy, by spełniał wszystkie potrzeby użytkowników?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad i wskazówek, które pomogą Ci stworzyć piękną i wygodną przestrzeń do relaksu, rozwijania zainteresowań i spotkań z przyjaciółmi. Poniżej znajdziesz też dużo gotowych pomysłów na ogródek działkowy. Aranżacje, które proponujemy, są dostosowane do różnych potrzeb i upodobań. Mamy nadzieję, że znajdziesz wśród nich sporo inspirujących rozwiązań dla siebie!

Zanim rozpoczniesz aranżację ogródka działkowego, poznaj swoją działkę

Wstępem do projektowania ogrodu powinno być zapoznanie się ze specyfiką miejsca, które ma być zaaranżowane. Ważne jest sprawdzenie, jakie jest nasłonecznie działki, wilgotność podłoża, a także pH i rodzaj gleby. Dzięki temu łatwiejsze będzie odpowiednie dobranie roślin na działkę i ich późniejsze pielęgnowanie. Ważne jest też zwrócenie uwagi na to, jakie gatunki są posadzone w ogrodzie lub rosły w nim w niedalekiej przeszłości. Przykładowo, posadzenie jeżyny bezkolcowej w miejscu, gdzie rosły maliny sprawi, że jeżyna będzie słabo owocować. Powinno się również sprawdzić, czy podłoże jest równe, zwłaszcza gdy chce się zasiać trawę.

Jeżeli na działce znajdują się elementy architektury ogrodowej, niezbędne jest poznanie ich stanu technicznego. Powinno się sprawdzić, czy dach altany nie przecieka. Jeśli altanka jest wykonana z drewna, ważne jest dokładne przyjrzenie się deskom. Powinny być wolne od korników i wilgoci. Wskazane jest poznanie stanu wszystkich nasadzeń. Rośliny, które są zdrowe i dobrze się przyjęły, warto pozostawić. Dotyczy to w szczególności starych odmian drzew owocowych, które dają smaczne owoce o wysokich wartościach odżywczych.

W jakim stylu urządzić ogródek działkowy – aranżacja z charakterem – wybierz ulubiony styl

Gdy szuka się pomysłu, jak zagospodarować ogródek działkowy, powinno się pomyśleć, jaki ma być jego styl. Na działkach dobrze prezentują się aranżacje naturalistyczne i rustykalne, w których królują nieregularne formy i rośliny rosnące jak w naturze. Mile widziane są w nich winorośle, tworzące zielone parasole, bluszcze, polne kwiaty, brzozy, a nawet nieco chwastów. Jeśli woli się uporządkowaną przestrzeń, można postawić na styl holenderski. Jest to szczególnie dobry wybór, gdy ogródek działkowy jest niewielki. W ogrodach holenderskich stawia się na podział przestrzeni na strefy o różnych funkcjach, a także na liczne rośliny cebulowe i dyniowate, które wypełniają działkę barwami od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

Jeśli działkę porastają iglaki, można wykorzystać ich obecność do zaprojektowania przestrzeni wypoczynkowej w stylu skandynawskim. Ogródek w takim stylu nieco przypomina las - drzewa iglaste łączą się z żurawiną, borówką, wrzosami, a nawet mchami, które porastają kamienie i kawałki drewna. Jeżeli woli się minimalizm, można zrezygnować z nasadzeń na działce i zasiać na niej trawnik, na którym postawi się otwartą altanę z zestawem mebli wypoczynkowych. W takim przypadku ważne jest zadbanie o to, by trawnik był równy i idealnie przystrzyżony przez całe lato.

Jak urządzić ogródek działkowy? Dobierz rodzaj wyposażenia do funkcji działki

Przydomowy ogród urządza się zupełnie inaczej niż ogródek działkowy. Jak urządzić przestrzeń, która znajduje się nieraz na drugim końcu miasta? Przede wszystkim powinno się zadbać nie tylko o miejsce do wypoczynku, ale również o miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych, mebli i innych niezbędnych przedmiotów. Jeśli zamierza się nocować na działce, dodatkowo powinno się przygotować altanę, w której będzie można wygodnie się wyspać, przyrządzić proste posiłki i skorzystać z toalety. Ważne jest, by podczas budowy altany murowanej lub drewnianej pamiętać o obowiązujących przepisach dotyczących dopuszczalnej powierzchni zabudowania. Prócz altany przyda się komórka na narzędzia, w której umieści się grabie, łopaty, szpadle, sekatory, kosiarkę do trawy, wąż ogrodowy itp.

Projektując ogródek działkowy, meble powinno się wybierać z uwzględnieniem potrzeb wszystkich użytkowników. Dla maluchów przydadzą się huśtawki ogrodowe, a osoby często przyjmujące gości docenią zestawy mebli składające się z dużego stołu i licznych krzeseł. W pobliżu miejsca do wypoczynku warto rozplanować grill, natomiast nieco dalej wydzielić miejsce, w którym będzie się sadzić warzywa, krzewy owocowe i kwiaty.

Wybierając określony styl, weź pod uwagę nie tylko swoje upodobania czy panującą modę, ale przede wszystkim ilość czasu, jaką chcesz poświęcać na utrzymanie działki w dobrym stanie. Przeanalizuj swoje możliwości i dostosuj do nich sposób urządzenia ogródka.

Piękne i praktyczne ogródki działkowe – aranżacje dopasowane do sposobu korzystania z działki

Zastanawiasz się, jak urządzić ogródek działkowy? Koniecznie przemyśl to, jak często będziesz go odwiedzać i w jaki sposób chcesz spędzać w nim czas. Ustal, jakie są Twoje wyobrażenia o aranżowanym miejscu. Będziesz przyjeżdżać na działkę tylko w weekendy, a może zaglądać na nią regularnie, relaksując się przy uprawie roślin? Sposób korzystania z działki decyduje o szczegółach jej aranżacji. Zebraliśmy sporo wskazówek i inspiracji, które mogą ułatwić Ci zgromadzenie wyposażenia i dobór odpowiednich roślin.

Pomysł na ogródek działkowy dla miłośników ogrodnictwa

Lubisz kontakt z naturą? Chętnie spędzasz czas na świeżym powietrzu? Pielenie i przycinanie roślin sprawia Ci przyjemność? Chcesz cieszyć się owocami i warzywami zebranymi z własnej działki? W takim razie obsadź teren rozmaitymi roślinami. Jeśli lubisz dbać o kwiaty i krzewy, możesz zdecydować się nawet na bardziej wymagające gatunki.

Jak zagospodarować ogródek działkowy dla pasjonatów ogrodnictwa? W części rekreacyjnej przygotuj zadbany trawnik. Wyodrębnij rabaty kwiatowe i miejsce na krzewy. W osobnej części działki załóż nieduży warzywnik. Możesz też wyznaczyć oddzielne miejsce dla krzewów owocowych i drzewek. W wydzieleniu poszczególnych stref mogą pomóc Ci murki, niskie płotki, donice, skrzynki czy podwyższone rabatki.

Jakie krzewy i warzywa warto posadzić w ogródku działkowym? Wybierz te rośliny, których owoce lubisz. Na działce możesz posadzić np. maliny, borówki, jagody, agrest, porzeczki i aronię. Część owoców zjesz na surowo, inne rozdasz albo przetworzysz na kompoty, dżemy czy nalewki. Warzywami, które nadają się do uprawy na działce, są np. pomidory, ogórki, cukinie, fasolka szparagowa czy ziemniaki. W ogródku możesz mieć rządek marchewki, pietruszki, buraków, rzodkiewki i cebuli. Z pewnością znajdzie się też miejsce na trochę ziół, np. koperek, miętę, oregano, rozmaryn, tymianek, majeranek czy lubczyk. Jeśli często odwiedzasz działkę, możesz posadzić i posiać warzywa dojrzewające w różnych miesiącach. Dzięki temu na Twój stół zawsze trafi coś świeżego – od nowalijek po późne odmiany.

Dobrym rozwiązaniem dla pasjonata ogrodnictwa może być też budowa małej szklarni. Przeszklona konstrukcja pozwala na uprawę warzyw i kwiatów. Ekologicznym rozwiązaniem będzie stworzenie kompostownika. Zepsute warzywa i owoce, zebrane liście, uschnięte kwiaty i inne zielone odpady z ogródka mogą być w nim przetwarzane na naturalny nawóz.

Jeśli planujesz przychodzić na działkę bardzo często i spędzać na niej dużo czasu, umieść w osłoniętej altance albo domku ogrodowym mobilną toaletę. To rozwiązanie pozwoli Ci w komfortowych warunkach zadbać o swoje potrzeby w trakcie wypoczynku na świeżym powietrzu. Zamiast kupowania przenośnej toalety możesz zdecydować się na budowę domku działkowego z WC.

Działka idealna na weekendowy relaks

Jeżeli przyjeżdżasz na działkę tylko w weekendy, by spędzać na niej czas z rodziną i przyjaciółmi, podstawą wyposażenia ogródka powinny być wygodne meble ogrodowe. Warto zdecydować się na modele odporne na działanie czynników atmosferycznych, np. technorattanowe, aluminiowe albo z dobrze zaimpregnowanego drewna.

Ogródek działkowy o typowo rekreacyjnej funkcji możesz wyposażyć w obszerne fotele lub leżaki uzupełnione o stolik kawowy. Komplet składający się ze stołu z krzesłami pozwoli z kolei na urządzanie grilli i przyjęć na działce. Warto przygotować też przestrzeń do przygotowywania posiłków – kącik z szafką i blatem, mobilną kuchnię ogrodową albo dodatkowy stolik zapewniający więcej miejsca do gotowania. Na działce przeznaczonej do weekendowego relaksu nie może zabraknąć też grilla albo paleniska. Wyznacz na nie bezpieczne miejsce odpowiednio oddalone od drzew, zabudowań i elementów wyposażenia takich jak meble czy parasole ogrodowe.

Lubisz aktywny wypoczynek? Możesz zainwestować w małe boisko do gry w piłkę nożną czy siatkówkę albo wyznaczyć miejsce do gry w badmintona. Wszystko zależy od tego, jakie aktywności preferujesz. Wyposażenie działki odwiedzanej w weekendy urozmaici też ogrodowy basen – kąpiel w nim przyniesie upragnione orzeźwienie w upalne dni.

Ogródek działkowy na wakacje – jak go urządzić?

W jaki sposób zagospodarować typowo wakacyjny ogródek działkowy? Aranżacja przestrzeni odwiedzanej tylko kilka razy w ciągu roku rządzi się swoimi zasadami. Przede wszystkim trzeba zrezygnować z wymagających gatunków roślin, uprawy warzyw i idealnie wypielęgnowanego trawnika. Dobrym wyborem okażą się natomiast iglaki, których nie trzeba przycinać.

Jeśli chcesz spędzić na działce kilka wolnych dni z rzędu, musisz zadbać o miejsce do spania i przechowywania. Najwygodniej będzie nocować w ogrodowym domku letniskowym czy bardziej zabudowanej altance. Przyda się również dostęp do bieżącej wody i toalety – choćby mobilnej. Na typowo wakacyjnych działkach świetnie sprawdzają się lekkie meble, które w czasie słonecznej pogody można ustawić na zewnątrz, a po zmroku czy w razie deszczu zabrać ze sobą do domku. Niewielki ciężar mają sprzęty z rattanu, technorattanu i aluminium. Fotele i krzesła, przy których najpierw siedziało się w kąciku grillowym, później mogą przydać się podczas wspólnej gry w karty pod dachem. Domek na działce przeznaczony do spania musi być wyposażony w łóżko (może być rozkładane) albo wygodny materac.

Przyjazne dzieciom ogródki działkowe – inspiracje, z których warto skorzystać

Aranżując działkę, możesz wyznaczyć osobne miejsce do zabaw dla dzieci. Urządzając kącik dla swoich pociech, zwróć uwagę na bezpieczeństwo poszczególnych elementów wyposażenia. Dopasuj atrakcje do wieku dzieci i ich zainteresowań. Nie zapomnij też o odpowiednim zacienieniu przestrzeni przeznaczonej do zabawy i wypoczynku.

W co warto wyposażyć atrakcyjne dla dzieci ogródki działkowe? Pomysły na aranżację dziecięcych kącików można wymieniać niemal w nieskończoność. Dość uniwersalnymi rozwiązaniami są domki wyposażone w ulubione zabawki dzieci, piaskownice, dmuchane baseniki pełne akcesoriów do zabawy w wodzie i modułowe place zabaw. W przypadku ostatniego z wymienionych pomysłów można połączyć ze sobą kilka różnych atrakcji, np. małpi gaj ze ścianką wspinaczkową i huśtawką albo zjeżdżalnię z domkiem i huśtawkami. W ten sposób uda się stworzyć urozmaiconą przestrzeń do wielogodzinnej zabawy na świeżym powietrzu.

Huśtawkę lub hamak możesz powiesić też oddzielnie, wykorzystując wolno rosnące na działce drzewa. Ponadto warto zaaranżować na działce miejsce, w którym dzieci będą mogły odpoczywać. Ustaw dziecięce meble ogrodowe w cieniu drzew, pod żaglem przeciwsłonecznym, parasolem albo zadaszeniem. Innym sposobem na kącik wypoczynkowy dla najmłodszych jest rozłożenie dużego, grubego koca w zacienionym miejscu.

Jak urządzić mały ogródek działkowy? Przegląd sprawdzonych rozwiązań

Zastanowisz się, jak zaaranżować niedużą działkę? Nie wiesz, jak pomieścić na niewielkiej przestrzeni sprzęty, które mają pełnić różne funkcje? Szukasz sposobów na to, jak zaoszczędzić trochę wolnego miejsca? Poniżej znajdziesz funkcjonalne pomysły na małe ogródki działkowe. Aranżacje stworzone z pomocą tych rozwiązań maksymalnie wykorzystują potencjał niedużych działek.

Meble oszczędzające wolne miejsce

Wybierając meble na małą działkę, szukaj sprzętów o niedużych wymiarach i lekkich, ażurowych formach. Dzięki nim przestrzeń będzie wydawać się większa i bardziej otwarta. Dość uniwersalnym wyborem jest zestaw składający się ze stołu i 2 wysokich kanap, który może pełnić zarówno funkcję kompletu wypoczynkowego, jak i obiadowego. Na niedużych działkach świetnie sprawdzają się też meble składane. W razie potrzeby możesz je wyciągać lub chować, dostosowując przestrzeń wypoczynkową do aktualnych potrzeb.

Wielofunkcyjne elementy wyposażenia

Rozwiązania typu 2w1 to doskonały sposób na zaoszczędzenie miejsca na działce. Skrzynia na tekstylia i miejsce do siedzenia w jednym? Osłona odgradzająca strefę relaksu od sąsiadów i służąca do eksponowania roślin pnących? Palenisko z półką na drewno? Fotel z podnóżkiem, który może pełnić też funkcję stolika? Różne wszechstronne sprzęty pomogą Ci zwiększyć funkcjonalność małej działki.

Ogródki wertykalne

Kolejny trik oszczędzający przestrzeń? Uprawianie roślin na ogrodzeniach, ścianach czy pionowych konstrukcjach. Ogródki wertykalne zajmują mniej miejsca niż grządki i rabatki, dlatego warto zdecydować się na ich założenie.

Podwyższone rabaty

Jak pogodzić funkcję rekreacyjną działki z chęcią uprawy warzyw, owoców czy kwiatów? Tworząc podwyższone rabatki i warzywniki. Takie rozwiązanie pozwala zadbać o porządek w aranżacji ogródka działkowego i wytyczyć jego czytelny podział na różne strefy. Pielęgnowanie roślin na wyższych rabatkach jest też wygodniejsze – mniej obciąża plecy i kolana.

Jakie krzewy i kwiaty mogą zdobić ogródek działkowy? Sposoby na aranżacje pełne roślin

Marzy Ci się przestrzeń do wypoczynku pełna kolorów i przyjemnych, kwiatowych zapachów? Posadź na działce rododendrony, hortensje, jaśminowce lub forsycje. Podobają Ci się tradycyjne układy i aranżacje ROD? Obsadź ścieżkę prowadzącą do altanki czy utwardzonego miejsca ze stołem jeżówkami, kosmosami, aksamitkami, rudbekiami albo marcinkami.

Następny pomysł na ogródek działkowy to stworzenie rozmaitych kompozycji z roślin doniczkowych. Kwiaty w donicach możesz ustawiać w altanie czy domku i wokół tych przestrzeni, wzdłuż ścieżek, na granicach stref funkcjonalnych, przy bramce lub na skalniakach i rabatach. Do eksponowania w donicach nadają się m.in. klasyczne pelargonie, róże, surfinie i fuksje, ale też zioła i rośliny przyprawowe, małe iglaki i miniaturowe drzewka. Możesz zdecydować się na donice o standardowym lub nietypowym kształcie, na nóżkach, wiszące, a nawet podświetlane.

Ciekawe aranżacje ogródka działkowego – galeria inspiracji

Chcesz poznać kolejne sposoby na to, jak można urządzać ogródki działkowe? Inspiracje znajdziesz w rozmaitych miejscach, np. w internecie, który jest niewyczerpanym źródłem pomysłów. Poniżej omawiamy kilka interesujących rozwiązań aranżacyjnych do wykorzystania na działce. Przygotowaliśmy też zdjęcia, które mogą zainspirować Cię do stworzenia zachwycającej zielonej przestrzeni.

Ogródek działkowy z altanką

Jeśli urządzana przez Ciebie działka ma odpowiednio duże wymiary, możesz pomyśleć o budowie altany ogrodowej. Konstrukcja urozmaici wygląd ogródka i stworzy doskonałe miejsce do urządzania spotkań przy wspólnym stole. Altana o ażurowej formie może posłużyć do eksponowania roślin pnących, a ta bardziej zabudowana, dodatkowo wyposażona w zamykane na klucz drzwi, składane łóżko, sofę czy materac, pozwoli w razie potrzeby przenocować na działce.

Działka rekreacyjna z domkiem

Domek zbudowany w ogródku działkowym pozwala schronić się przed deszczem i chłodem. Można przechowywać w nim meble ogrodowe po sezonie, trzymać narzędzia ogrodowe, przetwory czy ubrania na zmianę.

Ogródek działkowy ze strefą relaksu

Przytulne, wygodne miejsce do wypoczynku na działce możesz stworzyć, rozwieszając pomiędzy dwoma drzewami lub słupami werandy hamak. Podobny efekt uzyskasz, decydując się na montaż huśtawki albo bujanego fotela. Odprężający zakątek do drzemki i relaksu na świeżym powietrzu można wyposażyć także w łóżko ogrodowe.

Miejsce do spotkań z rodziną i przyjaciółmi

W ogródku działkowym można przygotować miejsce do spędzania czasu z bliskimi, np. wspólnego grillowania i urządzania przyjęć. Stół z obszernym blatem, komplet krzeseł i grill ogrodowy są podstawowymi elementami wyposażenia takiej przestrzeni. Dodatkowo warto zadbać o oświetlenie, które pozwoli przedłużyć czas spędzany na działce. Można pomyśleć też o skrzyni z kocami i poduszkami na chłodniejsze wieczory i zadaszeniu miejsca do biesiadowania pawilonem, pergolą z rozsuwanym dachem, namiotem albo zadaszeniem lamelowym. Pozwoli to organizować towarzyskie spotkania na świeżym powietrzu nawet w razie lekkiego deszczu.

Rekreacyjna działka z basenem

Działka rekreacyjna z basenem ogrodowym to idealne miejsce na wakacyjny relaks. Wystarczy nawet niewielki stelażowy model, w którym dzieci mogą bawić się w czasie ciepłej, słonecznej pogody. Basen stworzy też idealne warunki do wypoczynku dorosłym. Czas wolny od pracy, upalna aura, przyjemnie chłodna woda i zimny napój w dłoni to przepis na doskonały dzień sprzyjający ładowaniu energii na kolejne wyzwania.

Sposób na działkę z altanką lub domkiem letniskowym w stylu rustykalnym

Chcesz stworzyć miejsce, do którego będziesz uciekać od miejskiego zgiełku? Zależy Ci na zupełnej zmianie otoczenia? Zaaranżuj domek letniskowy lub altankę na działce w wiejskim, sielankowym stylu. Wybierz meble wykonane z materiałów takich jak drewno, wiklina czy rattan. Zgromadź dodatki wprowadzające przytulny, swobodny klimat – poduszki i koce z roślinnym wzorem, kosze pełne kwiatów, postarzane konewki, latarenki na świece, dzbanuszki i inne akcesoria z duszą. Wokół domku posadź nagietki, niezapominajki, słoneczniki, groszek pnący, malwy, lwie paszcze, nasturcje, cynie lub inne kwiaty kojarzące się z wiejskim ogrodem. Na rabatkach mogą pojawiać się też kapusty ozdobne, dynie czy inne akcenty wprowadzające sielankowy nastrój.

Mało wymagający ogródek działkowy

Nie należysz do fanów ogrodnictwa? Nie chcesz poświęcać na pielęgnację roślin zbyt wiele czasu, ale zależy Ci na stworzeniu ładnej i praktycznej przestrzeni do relaksu wśród zieleni? Zdecyduj się na minimalistyczną aranżację, która nie wymaga dużych nakładów pracy. Zasiej trawnik i posadź w ogródku kilka niewymagających iglaków, drzewek czy innych roślin łatwych w uprawie. Wyposaż działkę w zestaw wypoczynkowy i grilla ustawionego na utwardzonej powierzchni. Możesz zdecydować się też na postawienie składanego pawilonu albo zbudowanie niedużej altanki. Ogródek działkowy urządzony w ten sposób będzie niemal bezobsługowy – wystarczy regularnie kosić trawnik i zabezpieczać wyposażenie działki na zimę.

Aranżacja z dekoracjami wodnymi

Oczko wodne, strumyk albo mini fontanna mogą sprawić, że urządzana przestrzeń będzie jeszcze bardziej sprzyjać relaksowi. Szum płynącej wody i refleksy świetlne igrające na powierzchni zbiornika tworzą wyjątkowo odprężającą atmosferę. Dekoracje wodne przełamią też monotonię aranżacji zdominowanej przez rośliny czy ogrodowe nawierzchnie.

Ogródek o symetrycznej kompozycji

Symetryczny ogródek działkowy to propozycja dla miłośników klasycznej elegancji, prostoty i funkcjonalności. W jaki sposób go zaaranżować? Podstawą uporządkowanej, geometrycznej kompozycji jest główna alejka prowadząca do altany czy zadaszenia. Po obu jej stronach warto założyć rabaty ozdobne. Prostopadle do głównej alejki można doprowadzić ścieżki boczne. Równolegle do nich warto rozplanować symetryczne grządki warzywne lub dodatkowe rabaty dekoracyjne. Rośliny ozdobne, warzywa i owoce powinny rosnąć na oddzielnych stanowiskach. Do wykonania czytelnych podziałów między strefami można wykorzystać m.in. niskie płotki, donice z roślinami czy nieduże żywopłoty.

Inspiracja dla miłośników ogrodów angielskich i naturalistycznych

Jeśli lubisz romantyczne, sielankowe aranżacje, zdecyduj się na swobodną kompozycję ogródka działkowego. W takiej przestrzeni sprawdzają się meandrujące ścieżki i rabaty o nieregularnym kształcie i układzie. W nasadzeniach ozdobnych wykorzystuj gatunki kwitnące, które wprowadzają urokliwy nastrój, a rośliny ozdobne sadź tuż obok użytkowych.

Ogródek działkowy w nowoczesnym stylu

Uważnie śledzisz trendy i cenisz praktyczne rozwiązania? W takim razie stwórz nowoczesny ogródek działkowy. Aranżacje o współczesnym, funkcjonalnym charakterze przypominają komfortowe ogrody zakładane przy domach, co dotyczy zarówno rozplanowania stref, jak i doboru wyposażenia. Mają geometryczną, uporządkowaną kompozycję i prostokątną ścieżkę z betonowych płyt lub jasnych, ozdobnych kamieni. Na granicach działki sadzi się ozdobne krzewy, a warzywa i owocowe krzewy uprawia się w skrzyniach i donicach. Elementami wyposażenia nowoczesnego ogródka są komplety obiadowe lub wypoczynkowe, a także leżaki, huśtawki, grille i baseny stelażowe. Altanka może przypominać nowoczesny dom mieszkalny, oświetlenie wprowadza przytulny klimat, a w dodatkach i nasadzeniach zachowuje się umiar i spójność stylistyczną.

Oświetlenie, ozdoby i meble, w które można wyposażyć ogródki działkowe – pomysły i zdjęcia

Wybierając meble do ogródka działkowego, kieruj się planowanym przeznaczeniem przestrzeni i ilością wolnego miejsca. Duże działki zapewniają więcej swobody i są w stanie pomieścić nawet bardzo obszerne komplety wypoczynkowe. Mniejsze ogródki wymagają rozwiązań oszczędzających wolne miejsce, np. sprzętów wielofunkcyjnych. Pamiętaj ponadto o dostosowaniu wyglądu mebli do stylu całej aranżacji działki. Zastanów się też, w jaki sposób zabezpieczysz sprzęty po sezonie. Poszczególne elementy wyposażenia możesz przykryć pokrowcami albo schować w altance czy komórce.

Aranżacje ogródka działkowego z rozwiązaniami umożliwiającymi przechowywanie wymagają wyboru mebli takich jak kredensy, komody, regały czy skrzynie. Wspomniane sprzęty zapewnią miejsce na trzymanie naczyń, sztućców, serwetek, przyborów do grillowania, tekstyliów, przetworów, narzędzi i innych przedmiotów przydatnych na działce. Można ponadto zamontować wiszące półki, a nawet umeblować całą kuchnię ogrodową.

Ważną kwestią w kontekście urządzania działki jest też oświetlenie. Światło w ogródku, w zależności od dostępu do prądu, mogą zapewniać lampy wiszące i stojące, lampy-słupki przy ścieżkach, sznury światełek, lampy solarne, lampiony LED na baterie albo latarenki ze świecami. Oświetlenie przyda się podczas wieczornych spotkań towarzyskich. Zwiększy widoczność po zmroku i stworzy magiczny klimat zachęcający do dłuższego spędzania czasu na działce.

Aranżując ogródki działkowe, warto zadbać także o cień w trakcie słonecznych i upalnych dni. Kącik wypoczynkowy może zacienić żagiel przeciwsłoneczny albo duży parasol. Nad większym kompletem mebli lepiej rozstawić pergolę, pawilon albo inne zadaszenie z regulowanymi elementami. Można zdecydować się na modele chroniące nie tylko przed mocnym słońcem, ale też przed deszczem.

Kropką nad „i” w tworzonej aranżacji są ozdoby takie jak ciekawe figurki i donice, poduszki, pledy i inne dodatki wprowadzające do ogródka określony styl. Dekoracje dodadzą przytulności i charakteru urządzanej przestrzeni i sprawią, że przebywanie w nim będzie jeszcze przyjemniejsze.

Istnieje mnóstwo interesujących sposobów na to, jak stworzyć piękne i praktyczne ogródki działkowe. Pomysły znalezione w sieci mogą zainspirować Cię do urządzenia miejsca do wypoczynku, które pokochasz Ty i Twoi bliscy. Aranżowanie działki nie należy do prostych zadań, wymaga czasu i wysiłku. Mamy nadzieję, że podsunęliśmy Ci kilka rozwiązań, które ułatwią zaplanowanie i wyposażenie przestrzeni zachęcającej do relaksu. Pamiętaj o dopasowaniu wybranych pomysłów do swojego ulubionego stylu i sposobu korzystania z działki, a stworzona aranżacja będzie sprawiać Ci radość przez wiele sezonów.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium