Jak wyczyścić ruszt grilla?

Jak wyczyścić ruszt grilla?

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to jedna z ulubionych rozrywek Polaków. Praktykujemy ją niemal zawsze, kiedy pogoda na to pozwala, jednak największą popularnością grillowanie cieszy się wiosną i latem. Zanim jednak położymy na ruszcie aromatyczne mięso lub marynowane warzywa, należy pamiętać o jednej, szalenie istotnej kwestii – dokładnym umyciu rusztu oraz tac grillowych. Jak wyczyścić zardzewiały ruszt grilla? Czym wyszorować otłuszczone elementy? W naszym poradniku znajdziesz wszystko, co należy wiedzieć. 

Dlaczego czyszczenie rusztu grilla jest ważne?

Z grillowaniem kojarzy się węgiel, dym i tłuszcz, dlatego też nie przypomina ono standardowego przyrządzania posiłków w czystej zazwyczaj kuchni. Jednak mimo to należy zdawać sobie sprawę, jak ważne dla smaku i higieny posiłku jest odpowiednie przygotowanie używanych podczas grillowania sprzętów. Czyszczenie grilla tradycyjnego nie należy do przyjemnych doświadczeń, ponieważ wiąże się z koniecznością usunięcia z rusztu mieszaniny tłuszczu i pozostałości dymu. Między innymi z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się grille gazowe. Do upieczenia mięsa czy warzyw używany jest nie węgiel, a gaz, dzięki czemu późniejsze wyczyszczenie elementów grilla jest dużo mniej uciążliwe. 

Dobrą praktyką, jaką warto wprowadzić do obowiązków wieńczących sezon grillowy, jest solidne oczyszczenie grilla. Nawet jeśli był myty każdorazowo po użyciu, usunięcie osadu z tłuszczu przed dłuższą przerwą pozwala łatwo przygotować się do rozpoczęcia sezonu kilka miesięcy później.  

Czym wyczyścić ruszt od grilla? 

Podobnie jak inne elementy służące do przyrządzania czy serwowania jedzenia, ruszt grilla również należy czyścić za pomocą odpowiednich preparatów. Przyczyny są dwie: kontakt z jedzeniem, co wymaga stosowania chemii bezpiecznej dla człowieka, a także stosowanie ognia do przyrządzenia dań. Chemia służąca do czyszczenia grilla nie powinna powodować też zagrożenia w kontakcie z nim. Zasady te dotyczą również innych elementów wyposażenia, akcesoria grillowe również należy czyścić z zachowaniem reguł bezpieczeństwa. 

Czy istnieją domowe sposoby na czyszczenie rusztu z grilla?

Zastanawiasz się, jak wyczyścić ruszt grilla przy użyciu środków dostępnych w domu? Dobrym pomysłem jest oczyszczenie go za pomocą roztworu wody i octu. Ten drugi ma właściwości rozpuszczające tłuszcz, dzięki czemu usunięcie nagromadzonego osadu będzie stosunkowo proste. Ocet nie tylko szybko wyparowuje, ale też nie wchodzi w reakcje z pożywieniem ani nie reaguje pod wpływem ciepła. Ponadto ocet znajduje się w niemal każdej kuchennej szafce, dzięki czemu nie ma potrzeby kupowania dodatkowych środków. Inną metodą czyszczenia rusztu grilla jest użycie soli kuchennej.

Jak wyczyścić ruszt z grilla?

Mając pod ręką odpowiedni środek, grill ogrodowy wyczyścimy bardzo szybko. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań, rusz powinien się schłodzić. Specjalne preparaty do czyszczenia grilla lub roztwór wody z octem należy rozpylić za pomocą atomizera, a po dłuższej chwili zetrzeć. Jeśli ruszt jest wyjątkowo zabrudzony, należy posypać go obficie solą kuchenną i umieścić w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Kiedy sól zacznie brązowieć, zabrudzenia będzie można usunąć za pomocą gąbki lub drucika. 

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 750,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium