Jak zabudować balkon?

Jak zabudować balkon?

Zabudowa balkonu to doskonały sposób na zwiększenie jego funkcjonalności. Marzysz o przytulnym zakątku do relaksu lub dodatkowym pomieszczeniu użytkowym? Dowiedz się jak zabudować balkon i zyskaj dodatkową całoroczną przestrzeń.

Jak zabudować balkon w bloku?

Zabudowanie balkonu to przekształcenie go z otwartej przestrzeni w zamkniętą, poprzez montaż różnego rodzaju konstrukcji i osłon, które wpływają na wygląd całego budynku. Wprowadzanie takich modyfikacji wymaga od właścicieli mieszkań w bloku uzyskania stosownego pozwolenia na budowę. W tym celu należy zgłosić się do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej z projektem i wstrzymać się z jego realizacją do czasu uzyskania zgody. Jeśli już ją posiadasz i zastanawiasz się jak zabudować balkon w bloku, to poniżej znajdziesz kilka propozycji.

Zabudowa balkonu z pleksi

Popularne, łatwe w montażu rozwiązanie. Pleksi, czyli akryl, to przezroczysty materiał, który doskonale przepuszcza światło, do tego jest znacznie lżejszy i bardziej odporny na uszkodzenia niż szkło. Montaż pleksi na balkonie polega na zamocowaniu paneli w specjalnych ramach. Ten łatwy w cięciu materiał pozwala na dopasowanie ich rozmiaru do balkonów o niestandardowych wymiarach. Ponadto jest odporny na warunki atmosferyczne, łatwy w czyszczeniu i nie żółknie pod wpływem promieni UV. Jego wadą jest jednak podatność na zarysowania, dlatego zaleca się stosowanie specjalnych powłok ochronnych.

Drewniana zabudowa

Klasyczne rozwiązanie, które wprowadza na balkon ciepło i przytulny klimat. Drewniane elementy mogą być stosowane zarówno jako struktura nośna, jak i jako panele osłonowe. Ten rodzaj zabudowy jest szczególnie polecany do wnętrz utrzymanych w rustykalnym lub skandynawskim stylu i można do niego łatwo dopasować meble balkonowe. Warto dodać, że drewno wymaga odpowiedniej impregnacji i regularnej konserwacji, aby chronić je przed wilgocią, insektami i warunkami atmosferycznymi.

Przesuwna zabudowa

Przesuwna zabudowa to rozwiązanie, które pozwala na elastyczne zarządzanie przestrzenią i otwieranie lub zamykanie balkonu w zależności od pogody i potrzeb. Takie systemy składają się z paneli montowanych na prowadnicach, po których łatwo się je przesuwa. Mogą być wykonane ze szkła, pleksi, drewna lub innych materiałów. Wyposażone w uszczelki, które zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną. 

Ramowa zabudowa

Tradycyjna metoda zabudowywania balkonów, w której panele są montowane w stałych i bardzo trwałych ramach. To sprawia, że jest ona chętnie stosowana na balkonach narażonych na działanie silnych wiatrów. Zapewnia dobrą izolację termiczną i akustyczną, co podnosi komfort użytkowania balkonu przez cały rok. Montaż takiej zabudowy jest bardziej skomplikowany niż w przypadku systemów bezramowych, ale zapewnia większą trwałość i bezpieczeństwo.

Bezramowa zabudowa

To nowoczesne, minimalistyczne rozwiązanie. W tego typu zabudowie panele są montowane bez widocznych ram, co sprawia, że cała konstrukcja wygląda bardzo lekko i nie zakłóca widoku z balkonu. Najczęściej wykorzystuje się wytrzymałe i odporne na uszkodzenia szkło hartowane, które zapewnia bezpieczeństwo ich użytkowania. Takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne, dzięki czemu balkon staje się nowoczesnym i stylowym miejscem do relaksu, które wystarczy wyposażyć w zestawy mebli balkonowych.  Bezramowa zabudowa wymaga jednak precyzyjnego montażu i regularnego czyszczenia, aby zachować jej wygląd i funkcjonalność.

Jak zabudować balkon w domu jednorodzinnym?

Nie wiesz, jak zabudować balkon w domu jednorodzinnym? Sposoby jak możesz to zrobić, są takie same jak w bloku! W obu przypadkach ważny jest wybór rodzaju zabudowy i zdecydowanie się na użycie konkretnych materiałów. Ważne, aby konstrukcja była solidna, estetyczna i dopasowana do stylu budynku.

Szklane ściany, czyli jak zabudować balkon w domu, żeby stworzyć przestrzeń na ogród zimowy?

Ogród zimowy to świetny sposób na cieszenie się zieloną przestrzenią przez cały rok. Do jego stworzenia chętnie wybierane jest szkło, które tworzy estetyczny efekt przytulnej oranżerii. Do tego szkło hartowane jest wytrzymałym i bezpiecznym materiałem, który świetnie sprawdza się na balkonie. Dostępne są przezroczyste, matowe i przyciemniane szyby, więc można dostosować wybór do własnych preferencji. 

Konstrukcję montuje się w systemie bezramowym i ramowym (wykonanym z lekkiego, trwałego i odpornego na korozję aluminium lub z bardzo wytrzymałej stali). Po montażu zabudowy warto zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz zimowego ogrodu. W tym celu można zamontować dodatkowe uszczelki, aby ulepszyć izolację termiczną lub zainstalować ogrzewanie, np. podłogowe albo grzejniki elektryczne. 

Przy urządzaniu ogrodu zimowego zadbaj o montaż odpowiedniego oświetlenia, które będzie wspomagało wzrost roślin. Wybierz odporne na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne meble i rośliny polecane do ogrodu zimowego, np. storczyki, paprocie i cytrusy. Kiedy dylemat jak zabudować balkon w domu masz już za sobą, a Twój zimowy ogród jest gotowy, pozostaje Ci już tylko dbać o rośliny i odpoczywać w tak zaaranżowanej przestrzeni.

Bestsellery
Fotel rozkładany Bondi Lava
Fotel rozkładany Bondi Lava

2 250,00 zł

szt.
Leżak aluminiowy Delta Lava
Leżak aluminiowy Delta Lava

3 350,00 zł

szt.
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt
Zestaw obiadowy 4 os. Elle Belt

10 850,00 zł

szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium